Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ham spune:

In orice biserica, sinagoga, moschee, etc ai mer'e, intalnesti 2 tipuri de oameni:

1- Cei ce cauta un stapan care sa le impuna reguli de necalcat si pedepse pe masura, asta dandu-le senzatia de siguranta (este ok fiindca altul ia decizii pt. mine!), senzatia ca la greu nu sunt singuri.

2- Cei ce ajung la credinta in Dumnezeu privind in jur si realizand ca totul este atat de perfect incat nu poate fi creat din haos; ei judeca orice regula, analizeaza critic dogmele, considera ca Dumnezeu, Iehova, Alah, Krisna,...whatever ne-a creat cu creier k sa-l folosim in toate, trecadu-le prin filtrul Darului Domnului, care ne deosebeste de animale, JUDECATA; sunt cei ce accepta Liberul Albitru k pe un dar, nu k pe o povara.

Drept este, FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, este comod sa traiesti lasand pe altii sa judece-n locul tau...

Corneanu pare printre cei ce judeca; Credinta creata de Hristos este crestina.
Ortodoxia, catolicismul, miscarea reformanta, etc, intr-un cuvant aschiile rupte din copacul Credintei Domnului sunt creatii umane, din interese care n-au legatura cu Dumnezeu, ba daca stai si analizezi, poti spune ca "dimpotriva".
E o prostie sa iei gestul lui k pe o revolta la adresa staff-ului ortodox, mesajul cred ca este mult mai complex- uitarea intereselor personale si de grup si intoarcerea la adevarata credinta, CRESTINISMUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

1.

Daca nu erai tu, care ai batut toba pe DC ca sunt adventista (fara sa imi ceri permisiunea, desigur!!! ), nu ar fi stiut nimeni ca sunt adventista. Zic despre mine doar ca sunt protestanta si atat!!.



Imi amintesc foarte bine cum ai povestit tu insati despre adventisti, discutia despre ziua de sarbatoare, etc. Eu una am stiut ca esti adventista de pe forum, ai vorbit despre asta, nu ai facut un secret.
urat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
citat din mesajul lui ham

In orice biserica, sinagoga, moschee, etc ai mer'e, intalnesti 2 tipuri de oameni:

1- Cei ce cauta un stapan care sa le impuna reguli de necalcat si pedepse pe masura, asta dandu-le senzatia de siguranta (este ok fiindca altul ia decizii pt. mine!), senzatia ca la greu nu sunt singuri.

2- Cei ce ajung la credinta in Dumnezeu privind in jur si realizand ca totul este atat de perfect incat nu poate fi creat din haos; ei judeca orice regula, analizeaza critic dogmele, considera ca Dumnezeu, Iehova, Alah, Krisna,...whatever ne-a creat cu creier k sa-l folosim in toate, trecadu-le prin filtrul Darului Domnului, care ne deosebeste de animale, JUDECATA; sunt cei ce accepta Liberul Albitru k pe un dar, nu k pe o povara.

Drept este, FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, este comod sa traiesti lasand pe altii sa judece-n locul tau...

Corneanu pare printre cei ce judeca; Credinta creata de Hristos este crestina.
Ortodoxia, catolicismul, miscarea reformanta, etc, intr-un cuvant aschiile rupte din copacul Credintei Domnului sunt creatii umane, din interese care n-au legatura cu Dumnezeu, ba daca stai si analizezi, poti spune ca "dimpotriva".
E o prostie sa iei gestul lui k pe o revolta la adresa staff-ului ortodox, mesajul cred ca este mult mai complex- uitarea intereselor personale si de grup si intoarcerea la adevarata credinta, CRESTINISMUL!

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."



A terfeli sentimentele religioase ale cuiva, a face mistocareala ieftina sau filozofie de cafenea pe marginea lor, a judeca pozitiv sau negativ ca din pozitia suprema, cred eu ca este gresit.

Din punctul meu de vedere, orice gest si sentiment religios sunt demne de tot respectul. Respect optiunea fiecarui om, inclusiv ce a simtit mitropolitul cand a vrut sa se impartaseasca la greco-catolici. Respect de asemenea smerenia cu care a acceptat in avans orice hotarare a sinodului si regretul pe care l-a manifestat ulterior.


Dar nu cred ca gestul sau (acela de a se impartasi) a fost ortodox, cred ca din punct de vedere ortodox, mai ales ca mitropolit, a gresit.
Iti poti manifesta dragostea si fratietatea fata de semeni in diverse moduri, dar nu relativizand credinta, altfel nu te mai numesti ortodox, esti altceva. Iar dragostea fata de semeni nu iti poate distruge identitatea, desi multi ar putea intelege dragostea ca pe asumarea identitatii "celuilalt".
Spun aceste lucruri nu ca sa il judec pe mitropolit, ci incercand sa inteleg eu insami aceasta situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

denizel, Cred ca Irina ar fi preferat sa ii arunci acea carte ortodoxa in fata decat sa vii acum sa descrii ce gandeai tu de fapt cand ai pus acea carte cu mult "bun simt" in rucsacel.
Daca simteai nevoia sa ii spui acum, puteai sa o faci pe PM.
Banuiesc ca mai ai ceva "picanterii" de expus din aceste vizite dar le pastrezi pentru topicurile ulterioare.

Si cred ca dupa mesajul asta si LadyJ una din fanele "denizel" va avea mari rezerve in a te invita la ea acasa.
Nu de alta, dar ar fi posibil in timp, sa citeasca ce nu ti-a placut tie la ea in casa expus aici pe forum in vazul tuturor! Daca nu aici, pe la alte topicuri. Ca na, e posibil ca doi oameni sa nu empatizeze la nesfarsit!

Mesajul tau denizel, e iarasi din categoria "asa ceva nu se face"!

Incepi sa iti conturezi o carte de vizita nu tocmai frumoasa. Si asta nu are nici o legatura cu religia din care faci parte. Tine de social, de bun simt, de cei "7 ani de acasa" pana la urma.



Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
citat din mesajul lui mariuta

quote:
citat din mesajul lui ham

In orice biserica, sinagoga, moschee, etc ai mer'e, intalnesti 2 tipuri de oameni:

1- Cei ce cauta un stapan care sa le impuna reguli de necalcat si pedepse pe masura, asta dandu-le senzatia de siguranta (este ok fiindca altul ia decizii pt. mine!), senzatia ca la greu nu sunt singuri.

2- Cei ce ajung la credinta in Dumnezeu privind in jur si realizand ca totul este atat de perfect incat nu poate fi creat din haos; ei judeca orice regula, analizeaza critic dogmele, considera ca Dumnezeu, Iehova, Alah, Krisna,...whatever ne-a creat cu creier k sa-l folosim in toate, trecadu-le prin filtrul Darului Domnului, care ne deosebeste de animale, JUDECATA; sunt cei ce accepta Liberul Albitru k pe un dar, nu k pe o povara.

Drept este, FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, este comod sa traiesti lasand pe altii sa judece-n locul tau...

Corneanu pare printre cei ce judeca; Credinta creata de Hristos este crestina.
Ortodoxia, catolicismul, miscarea reformanta, etc, intr-un cuvant aschiile rupte din copacul Credintei Domnului sunt creatii umane, din interese care n-au legatura cu Dumnezeu, ba daca stai si analizezi, poti spune ca "dimpotriva".
E o prostie sa iei gestul lui k pe o revolta la adresa staff-ului ortodox, mesajul cred ca este mult mai complex- uitarea intereselor personale si de grup si intoarcerea la adevarata credinta, CRESTINISMUL!





A terfeli sentimentele religioase ale cuiva, a face mistocareala ieftina sau filozofie de cafenea pe marginea lor, a judeca pozitiv sau negativ ca din pozitia suprema, cred eu ca este gresit.

Din punctul meu de vedere, orice gest si sentiment religios sunt demne de tot respectul. Respect optiunea fiecarui om, inclusiv ce a simtit mitropolitul cand a vrut sa se impartaseasca la greco-catolici. Respect de asemenea smerenia cu care a acceptat in avans orice hotarare a sinodului si regretul pe care l-a manifestat ulterior.


Dar nu cred ca gestul sau (acela de a se impartasi) a fost ortodox, cred ca din punct de vedere ortodox, mai ales ca mitropolit, a gresit.
Iti poti manifesta dragostea si fratietatea fata de semeni in diverse moduri, dar nu relativizand credinta, altfel nu te mai numesti ortodox, esti altceva. Iar dragostea fata de semeni nu iti poate distruge identitatea, desi multi ar putea intelege dragostea ca pe asumarea identitatii "celuilalt".
Spun aceste lucruri nu ca sa il judec pe mitropolit, ci incercand sa inteleg eu insami aceasta situatie.




Cand notiunea de ortodox INLOCUIESTE notiunea de crestin trebuie facut ceva repede; altfel cea ce pretindem a fi ortodoxia nu mai are acoperire-n realitate; ce am scris este valabil pt. oricare din religiile ce-au facut crestinismul bucati, fiindca si catolicii, protestantii, neo-protestantii, etc pacatuiesc in acelasi mod.
Aici nu este vorba de bataie de joc, este ceva cu mult mai grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Are dreptate Ham in multe privinte.

Cumva ortodoscsii considera ca Trupul lui Cristos se gaseste doar in Biserica Ortodoxa, iar Prefacerea are loc doar acolo?
Daca asa ganditi, imi pare extrem de rau pentru voi.
Singurele Biserici care au Taina Impartasaniei sunt Catolice ( romano si greco) si Ortodoxe, atat.
Daca m-as trezi inr-o tara in care sa nu existe Biserici catolice, as intra fara discutii intr-o Biserica Ortodoxa, pentru ca tot casa lui Dumnezeu este, si cand m-as impartasi ( chiar daca nu imi place cum se face la ortodocsi) as face-o crezand ca acolo se afla Trupul si Sangelui lui Cristos, punct.
Nu a gresit nimic Mitropolitul, decat in fatza oamenilor, a asa zisului Sfantului Sinod.
Uite alt motiv pentru care ma bucur ca nu sunt ortodoxa.

Crinuta si Rayan


GNLD- un mod de viata!







Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
citat din mesajul lui ham


Cand notiunea de ortodox INLOCUIESTE notiunea de crestin trebuie facut ceva repede; altfel cea ce pretindem a fi ortodoxia nu mai are acoperire-n realitate; ce am scris este valabil pt. oricare din religiile ce-au facut crestinismul bucati, fiindca si catolicii, protestantii, neo-protestantii, etc pacatuiesc in acelasi mod.
Aici nu este vorba de bataie de joc, este ceva cu mult mai grav.

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."



Normal ca notiunea de ortodox nu o inlocuieste pe cea de crestin, care e mult mai generala si cuprinde poate zeci de mii de denominatiuni. Eu nu stiu ce pretinde lumea ca e ortodoxia, ce asteptari are de la ea. Nu-ti ajunge o viata intreaga sa ii cunosti frumusetea. Sunt convinsa insa ca si ceilalti gandesc la fel despre credinta lor: catolicii, protestantii, etc. si la fel cei care nu sunt crestini. Ateii si ei considera ca au facut cea mai buna alegere (daca se gandesc vreodata la asta).
Ar fi o barbarie din partea mea sa le cer asa deodata sa renunte la ce cred ei, ca sa fie cum vreau eu ca asa "trebuie". De ce "trebuie" daca Dumnezeu si Constitutia dau dreptul fiecaruia sa creada ce vrea?

Pe de alta parte, ca sa vorbesc mai pe inteles, jobul de ierarh ortodox presupune pastorirea turmei ortodoxe dupa randuielile ortodoxe. Daca cineva isi schimba conceptiile (si are dreptul) sau face greseli la job, il poate pierde. Nu inteleg de ce Sinodul ar trebui brusc sa aiba o atitudine antiortodoxa, sau sa treaca pe nepusa masa la conceptii catolice sau protestante, sau mai stiu eu de care. Asta este, ii reprezinta doar pe ortodocsi, nici nu pretinde altceva, cu tot respectul pentru celelalte credinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu stau si ma tot intreb de ce Denizel s-a ferit sa-si declare credinta;sincera sa fiu nu stiam carei confesiuni ii apartine;banuiam ca era protestanta,dar trebuie sa-mi declin lipsa de informare in confesiuni diferite de cea ortodoxa si cea catolica.
Dar sa aflu ca era adventista si ca a ascuns acest lucru cu obstinatie imi este greu sa inteleg.
De ce nu-ti declari optiunea religioasa?
Sunt 2 motive :Nu esti pe deplin multumit de confesiunea pe care ai ales-o sau ai anumite intentii pe care le ascunzi sub o polemica agresiva si difuza.
Mie mi se pare ca ti se potriveste cea de-a doua alternativa si in acest caz: Dumnezeu sa te ierte de raul pe care vrei sa-l faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Mariuta, ai pus fara sa vrei punctul pe I:

A fi cel ce raspandeste Cuvantul Lui Hristos pe pamant a devenit un JOB.
Si de pacatul asta se fac vinovati toti ce sunt impotriva reintregirii bisericii CRESTINE- ortodoxi, catolici sau ce-or fi ei.

Mergi la inceput