Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Hello !
si eu citesc destul.. imi plac mai mult 'povestile' sf .. ma tenteaza sa citesc cartile despre care scrieti voi dar am interdictie la librarii (rumeg o carte la 2 zile ) si liber la biblioteca ..
site cu carti de downloadat aici : http://80.69.83.61/digibook/index.php?
userul e digibook si parola e cartionline . nu stiu daca despre acest site era vorba, eu il stiu de vreo 2 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

V-ati pierdut toate in lectura?

Am terminat cu "Lolita." Stilul lui Nabokov imi place mult, cu toate ca-l gasesc destul de greu de citit. Cartea e nemaipomenit de bine scrisa, si merita tot efortul. Am avut momente in care nu prea ma atragea cartea, mai ales in partea a doua. Dar a meritat tot efortul

Am inceput "Femeia din Roma" - cartea lui Alberto Moravia. Am nevoie de ceva mai usor, care sa mearga mai repede...

CorneliaP - dupa Moravia ma asteata Atwood. Am imprumutat o carte de ea, ceva despre Penelopa. Numa ca sa-mi pot crea o opinie de scriitoarea aceasta.

Spor la citit in continuare,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu citeam Petrecere cu mama de Veronica A. Cara, dar am lasat-o balta pentru ca mi se parea ca nu duce nicaieri subiectul. A fost interesanta la inceput, dupa aceea nu mi-a mai placut nici limbajul, cat despre firul epic... a ramas o enigma pentru mine .
Asa ca am trecut la "Primul secol dupa Beatrice", foarte interesant subiectul, dar stilul autorului mi se pare de a fi unul de raport. Am citit-o pana la capat de curiozitate.
Acum citesc Cold Mountain, mi-a placut filmul si am luat si cartea de la oferta euro.

Visez la un Marquez, dar sunt pe buget de austeritate asa ca ramane pe mai incolo (sau ma apuc de recitit cartile care le am ).

Sanca, eu am incercat sa citesc Lolita pe la 17 ani si nu am reusit... Poate a fost subiectul controversat de vina?

Intrebare: voi mai tineti minte cartile citite? Adica titluri, autori, subiect.
Eu citesc de pe la vreo 7 ani intens, mai ales cat am fost in generala si in liceu am devorat bibliotecile altora, asa ca acum nu mai tin minte o gramada de carti citite. Adevarul e ca citeam si carti mai usurele, defapt absolut orice imi pica in mana , am citit zeci, sute, si acum am o varza in memorie.
Ma gandeam sa-mi notez intr-un caiet macar titlul si autorul ca sa am o evidenta a ceea ce citesc...

Spor la lectura .





Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Vad ca o data pe luna mai scrie si pe aici cineva . Tot e bine si asa mai am si eu cu cine conversa.
Am terminat "Versetele satanice". una peste alta mi-a placut, am inteles si cam de ce nu ar placea musulmanilor fundamentalisti (oricum lor le plac putine lucruri) si ar fi un roman pe care il recomand in ciuda faptului ca apr pe acolo un inger si un drac, niste metamorfoze care pana la urma sunt explicabile...`

Am mai terminat "Periplul lui Baldassare", a fost in regula...sunt de acord cu tine Deianira, stilul lui Maalouf seamana cu un raport...nu-i prea profund, dar lasa ca citesc acum "In pilelea unui leu" si deja dupa 25 de pagini mi s-a luat de atata profunzime

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
citat din mesajul lui Deianira
Ma gandeam sa-mi notez intr-un caiet macar titlul si autorul ca sa am o evidenta a ceea ce citesc...

Spor la lectura .




Eu fac asta de vreo cativa ani dar crede-ma ca ce e de tinut minte, tii si fara sa notezi pe undeva si ce nu, nu. Eu continui (continuu) sa tin aceasta evidenta ca sa nu-mi cumpar de 3 ori aceiasi carte cum mi s-a intamplay cu vreo cateva sa le am de 2 ori in biblioteca, de la edituri diferite sau editii diferite dar totusi...asa ca tot ce-mi cumpar, imprumut si citesc notez. Si chiar si asa tot o mai patesc.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
citat din mesajul lui Deianira



Sanca, eu am incercat sa citesc Lolita pe la 17 ani si nu am reusit... Poate a fost subiectul controversat de vina?

Intrebare: voi mai tineti minte cartile citite? Adica titluri, autori, subiect.




Good things happen to good people.




Lolita nu e o carte pentru un copil de 17 ani... Stilul si subtilitatile mi se par complicate pentru varsta asta, oricat de matur in lectura ai fi. Iti recomand sa o recitesti, ca o sa o vezi altfel... Subiectul e acelas

Din multimea de carti citite, bag de seama, ca cele slabute, se uita repede. Dar sant multe carti care "ma ung" pe suflet, si raman bine intiparite in memorie.
Faza cu uitatul cartilor citite, incepuse sa ma deranjeze, cam acu 2 ani, asa ca am inceput un jurnal al cartilor citite. Nu scriu eseuri despre cartea citita, doar punctele principale, si numele de personaje.
Am facut-o mai mult, ca mai nou, citesc si lectura baietilor pentru la scoala. Si ca sa nu recitesc aceleasi carti 3 ani mai tarziu cand mezinul da de aceleasi carti - si totusi sa fiu la curent.

Moravia imi place ... mai am un pic si termin cartea...

CarminaBulina, nu ma tenteaza deloc "Versetele satanice" - mai ales pe timp de vara.... Cu toate ca sar repede la lectura la carti interzise, de data asta am zis pass. Din curiozitate, ai gasit cartea jignitoare in vreun aspect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
citat din mesajul lui Sanca
cartea...

CarminaBulina, nu ma tenteaza deloc "Versetele satanice" - mai ales pe timp de vara.... Cu toate ca sar repede la lectura la carti interzise, de data asta am zis pass. Din curiozitate, ai gasit cartea jignitoare in vreun aspect?



Sanca, dpmdv, cartea mi se pare de bun simt, iar acel capitol revelator, cel care pune punctul pe I, este cum nu se poate de logic. Dar evident asta e parerea mea de atee. Un credincios moderat l-ar gasi poate amuzant, poate un pic prea tras de par sau nici nu s-ar prinde cat misto este referitor la cum se poate scrie o carte sfanta, insa pt un credincios fanatic este pur si simplu o blasfemie,,,imi pare rau ca nu pot sa-mi desfasor pe larg ideea dar sunt convinsa ca pana la urma vei citi cartea si nu vreau sa-ti diminuez suspansul.
dar putem discuta dupa ce citesti, tu sau cine mai doreste cine mai pofteste...

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

super link....

Daria_Ioana am gasit niste carti pentru munca dupa care ma uitam de mult.



www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat "Asasinul orb" de Margaret Atwood.
O carte buna!Bogata, sclipitoare, insa trista...
O recomand cu caldura!
As vrea sa incep Intoarcerea acasa de Bernard Schlink. A citit-o cineva??? O opinie, ceva... Mie mi-a placut foarte mult Schlink in Cititorul si Crima lui Selb si ma astept la o carte grozava.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arina80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Eu citeam Petrecere cu mama de Veronica A. Cara, dar am lasat-o balta pentru ca mi se parea ca nu duce nicaieri subiectul. A fost interesanta la inceput, dupa aceea nu mi-a mai placut nici limbajul, cat despre firul epic... a ramas o enigma pentru mine .
Asa ca am trecut la "Primul secol dupa Beatrice", foarte interesant subiectul, dar stilul autorului mi se pare de a fi unul de raport. Am citit-o pana la capat de curiozitate.
Acum citesc Cold Mountain, mi-a placut filmul si am luat si cartea de la oferta euro.

Visez la un Marquez, dar sunt pe buget de austeritate asa ca ramane pe mai incolo (sau ma apuc de recitit cartile care le am ).

Sanca, eu am incercat sa citesc Lolita pe la 17 ani si nu am reusit... Poate a fost subiectul controversat de vina?

Intrebare: voi mai tineti minte cartile citite? Adica titluri, autori, subiect.
Eu citesc de pe la vreo 7 ani intens, mai ales cat am fost in generala si in liceu am devorat bibliotecile altora, asa ca acum nu mai tin minte o gramada de carti citite. Adevarul e ca citeam si carti mai usurele, defapt absolut orice imi pica in mana , am citit zeci, sute, si acum am o varza in memorie.
Ma gandeam sa-mi notez intr-un caiet macar titlul si autorul ca sa am o evidenta a ceea ce citesc...

Spor la lectura .





Good things happen to good people.



Buna

Sunt nou intrata pe forum si sper sa ma acceptati in clubul vostru. Sunt de mult timp adepta cititului si a cartilor, si mai ales a cartilor lui Garcia Marquez. I-am citit in mare parte opera si o recomand cu caldura oricui."Dragostea in vremea holerei" este un roman minunat si, daca esti in impas cu finantele, iti recomand filmul recent intrat pe piata. Il gasesti pe DC++ cu titlul in engleza: Love in the Time of Cholera. Respecta foarte mult linia romanului si este foarte bine realizat. In momentul de fata eu ma delectez cu Yasunari Kawabata si Tara Zapezilor.

Mergi la inceput