Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Bine ai venit, Arina. Nici eu nu sunt demult pe forum, dar citeam recomandarile inainte sa ma inscriu si eu . Ce ai citit de Marquez?
Daria Ioana, eu am incercat sa downloadez de pe site-ul dat de tine si imi dadea ceva eroare. Am facut eu ceva gresit?
Sanca, eu am incercat Lolita atunci la recomandarile unui prieten de aceiasi varsta, bookworm ca mine... Evident el se ocupa de treburi mai serioase si eu eram in urma lui, dar el incerca sa ma ridice la nivelul lui :-)).

Eu am de gand sa termin de citit Cold Mountain in seara asta, e frumos scrisa povestea, dar nu imi inspira nimic deosebit plus ca m-am saturat de descrierea drumului parcurs de Inman .
Nu am bani de carti deocamdata (defapt cam de nimic de "rasfat"), asa ca vreau sa-mi fac curaj sa citesc Sotron si Pamantul de sub talpile ei. Mi le-am dorit mult, le am, dar nu am reusit sa trec la niciuna de primele zeci de pagini .

Spor la citit in continuare .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arina80 spune:

Pai am inceput cu Toamna patriarhului, un roman absolut superb mai ales din punct de vedere literar. Am continuat cu Dragostea in vremea holerei, Despre dragoste si alti demoni, Generalul in labirintul sau, 12 povestiri calatoare, A trai pentru a-ti povesti viata ( roman autobiografic), Aventurile lui Miguel Littin clandestin in Chile, Ceas rau, Vijelia si Un veac de singuratate.Stiu ca mai are povestiri si alte romane si intentionez sa le iau pe toate.Amantul doamnei Chatterley al lui DH Lawrence il recomand de asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Arina, eu am citit Despre dragoste si alti demoni, Dragostea in vremea holerei, Cronica unei morti anuntate, Povestea tarfelor mele triste, Un veac de singuratate (), Incredibila si trista poveste a candidei Erendira si a bunicii sale fara suflet, Aventura lui Miguel Litin, clandestin in Chile si Ceas rau. Eu mi-am propus sa citesc cartile lui doar daca sunt ale mele, daca r fi ale altora as suferi ca le citesc si trebuie sa le dau inapoi .

Eu ma laud ca am terminat Cold Mountain si am citit si Trei povestiri de Umberto Ecco, foarte simpatica, scurta si plina de ilustratii .
M-am apucat acum de Sotron, sper sa o si termin .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Fetelor un mesaj scurt asa ca nu prea mai am timp...intre timp am nascut si sunt destul de ocupata...
Am citit cat am citit cat am fost gravida dat voiam sa va spun ca acum citesc "Despre dragoste si umbra" de Isabel Allende si cum mie imi place foarte mult tot ce a scris ea va recomand cu caldura si acest roman. Singurul pe care ma feresc sa-l citesc este paula, roman care sunt sigura este foarte trist.

Si mie imi place Marquez mai putin "Un veac de singuratate" care pur si simplu nu m-a prins.
Mi-a placut foarte mult "A trai pt a-ti povesti viata" si "Cronica unei morti anuntate".

Ultimele romane citite "Dictatorul si hamacul" de Pennac care este asa si asa sau cel putin eu asa am perceput-o.
"Cine suntem" de Puric...bleah

"In pielea unui leu" nu mi-a placut...fata de "Pacientul englez" este ceva la genunchiul broastei.
"Istoria secreta" caret luata de la polirom cu 4 lei si care-si merita tori banii. Nu va spun despre ce e ca spun ei in prezentarea cartii...insa se mai intampla ceva si pe la sfarsit. Singurul cusur...prea se lalaie, dar poate tocmai de-asta reuseste sa te faca sa te gandesti la ea si dupa ce ai terminat-o de citit.

Si acum gata. Cred ca maratonul meu cu cititul a luat sfrasit. Probabil ca voi mai citi o carte pe luna.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat Intoarcerea acasa de Schlimk. O carte foarte buna. Complexa si plina de substanta. V-o recomand!

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citesc acum Hannes Stein "Enciclopedia lucrurilor care ma sacaie zilnic: mic tratat pentru intelectuali agasati". Desi am cumparat-o in aeroport pe post de lectura usoara sunt impresionata! Un umor subtil, mult adevar.

Mi-am comandat si astept cu sufletul la gura Richard Dawkins "Gena egoista". Saptamana viitoare o primesc.

Carminabulina mi-a placut mult "Despre dragoste si umbra". La fel si eu, refuz sa citesc "Paula".

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Carminabulina mi-a placut mult "Despre dragoste si umbra". La fel si eu, refuz sa citesc "Paula".

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)


Ei, atunci suntem doua .A citit-o o prietena si mi-a spus ca este sfasietor de trista. Nu ca nu am mai citit eu carti care m-au intristat dar acum stiind ca este vorba chiar de fiica ei parca m-as abtine.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Carmina, felicitari pentru bebe Irina . Dupa ce am terminat si eu cu Un veac de singuratate, m-am gandit ca data vreodata o mai citesc o fac cu creionul in mana, efectiv mi-a tocat nervii si rabdarea marunt-marunt .
Eu tot cu Sotron ma chinui, am ajuns la partea cu Traveler si Talita, dar inca mai am cateva capitole pana sa termin prima versiune a cartii. Daca ma apuc sa o citesc si dupa indrumar, o sa fiu tare mandra de mine .
A mai citit cineva cartea asta? Ce ma asteapta cand citesc versiunea a 2-a? Din cate inteleg eu, vor fi capitole cu Oliveira si Maga alternate cu cele cu Traveler si Talita, o sa aibe vreo logica? Uffff, sunt nerabdatoare, pacat ca momentan mai mult invat pentru restante decat sa citesc pentru placerea mea .
Dupa ce termin Sotronul (sper sa reusesc intr-un final)planuiesc sa citesc niste carticele usurele ca sa-mi clatesc mintea :-))





Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Deia, multumesc frumos !
Deci nu sunt singura care s-a "pierdut" intr-in veac de singuratate ...acum m-am mai linistit. "Sotron" inca nu ma atrage, mai astept, eventual vremuri mai calme ca sa ma pot concentra.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Si iata ca nu m-am tinut de cuvant , tot am mai citit ceva...tiinand cont ca bebeul in prima luna mai mult doarme, mai vine mama si-l ia pe cel mare la plimbare profit cat pot si citesc in loc sa dorm , dar nu ma pot abtine.
Ultimele doua si cu recomandari buneeeee: "Lituma in Anzi" pentru cine gusta Llosa, tiinand cont ca poate fi si crud pe alocuri si "Scandurica" de dan Miron, carte de la polirom, oferta 1 euro. Asta ultima e absolut dementiala, am ras cu lacrimi pe alocuri. ea e toata o parodie dar sunt unele pasaje care te dau pe spate fara sa fie insa o carte gen Stan si Bran ci una serioasa. ma bucur ca am citit inca o carte scrisa de un roman care merita toti banii...mai multi decat am dat eu pe ea.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput