Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Sanca, nu spune ca ai ratat ocazia de a citi "Zburatorii de zmeie" , cum le spui tu...ai incredere in mine cand iti spun ca filmul e, cu tot respectul pentru cei care l-au facut, o telenovela afgana. Filmul nu a putut sa redea tot ceea ce este scris in carte, toata drama sau dramele, din roman unde vei avea ocazia sa citesti despre intamplari, sentimente, (trairi, emotii ) care nici macar nu se banuiesc in film.
Citeste cartea "Vanatorii de zmeie" si vorbim dupa aia. te pup!

Eu ma lupt cu "versetele satanice" care ba imi place ba nu...


Edit: am mai inlocuit cuvantul "carte" pe care il folosisem de vreo 5 ori si a zgaria pe retina.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Carmina si eu abia am terminat Versetele si tot asa..ba mi-a placut..ba nu.
La cateva zile dupa ce am terminat-o pot spune ca nu prea mi-a placut...de ce, e mai greu de explicat: in primul rand n-am rezonat deloc..desi eu sunt fan Rushdie. Apoi necitind Coranul, mi-au scapat muuuulte...astfel incat capitolele cu referire la Mohamed le-am citit greu si cu oaresce nerabdare.Mi s-a parut si un pic dezlanata, nelucrata, nefinisata..parca toate aruncate acolo de-a valma..spre deosebire de Copiii din miez de noapte, care este de exceptie si unde nimic nu e in plus.
In fine..una peste alta..o carte interesanta..iar pe alocuri un umor nebun (foarte rar e drept) vezi scena de inceput cu "caderea" precum si accidentul lui Gibreel Farishta.
Mai multe scriu maine poate...acum mi-e mintea cam adormita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Iarina si eu am senzatia ca daca as stii mai multe despre coran as intelege mai bine anumite aspecte ale romanului. Si ca sa fiu si mai exacta, daca as avea mai multe cunostinte despre diferitele interpretari ale coranului.
Intr-adevar are umor, imi mai place stilul (am mai spus-o) si ma seaca alegoriile...asta e nu sunt pe gustul meu. poate digeram mai usor romanul daca ala nu era tap (dracul) si celalalt inger. ca sa nu mai zic ca mie Saladin mi se pare ca este chiar nedreptatit de soarta..mai repde il vad diavol pe Geebrel.
In fine, mai am ceva de citit dar mai astept comentarii la acest roman.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

Sanca, nu spune ca ai ratat ocazia de a citi "Zburatorii de zmeie" , cum le spui tu...ai incredere in mine cand iti spun ca filmul e, cu tot respectul pentru cei care l-au facut, o telenovela afgana. Filmul nu a putut sa redea tot ceea ce este scris in carte, toata drama sau dramele, din roman unde vei avea ocazia sa citesti despre intamplari, sentimente, (trairi, emotii ) care nici macar nu se banuiesc in film.
Citeste cartea "Vanatorii de zmeie" si vorbim dupa aia. te pup!

Eu ma lupt cu "versetele satanice" care ba imi place ba nu...


Edit: am mai inlocuit cuvantul "carte" pe care il folosisem de vreo 5 ori si a zgaria pe retina.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea



Carminabulina,... Vanatorii de zmeie, e pe lista, dar mai asteapta. Ma lupt cu Lolita, care o aveam pe lista cam de multisor, si am citit aici "mixed reviews".
Pe tema afghana, a citit careva "Three cups of tea"? Nu am decis inca daca sa o cumpar sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am fost in concediu si am reusit sa citesc trei carti in 2 saptamani(mai greu in alte situatii o asemenea performanta)
Deci Palatul viselor de Ismail Kadare, interesanta, dar nu tocmai genul meu... Toate cartile lui Kadare sunt in acelasi stil"parabolic"?
Paula - de Isabel Allende, extrem de trista, de sincera, de calda ... de frumoasa...minunata!
Coasta de Aur - de Nelson de Mille, asemenea tuturor cartilor sale, plina de un umor inteligent, personaje foarte bine conturate, observatie fina a situatiilor, a amanuntelor,..., foarte buna.
Acum ma apuc de Asasinul Orb de Margaret Atwood a citit-o cineva?

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Cornelia, cu cateva luni in urma se discuta aici despre "Ochii de pisica" a lui Atwood. Nu am citit nici o carte scrisa de ea, dar o am pe lista.

Fetele care au citit "Nevasta Calatorului in Timp" am si eu o mica nelamurire. Ei cum s-au cunoscut????

Nabokov imi place cum scrie. Are un stil ironic si plin de subtilitati... Ma duc, ca ma asteapta Lolita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Mersi Sanca - am citit acea postare, dar nu sunt detalii, spune doar ca e ok...
In ceea ce priveste Sotia calatorului in timp, se pare ca s-au intalnit cand ea era foarte mica, intr-una din calatoriile lui in timp, inapoi...

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Cornelia, da, in Sotia Calatorului in timp, atunci il cunoaste ea pe el. Ea avea 6 ani, si el ii poveste un picutz despre viitor. Dar de unde stia EL de ea. Ca atunci cand a dat de copilul de pe campie de 6 ani stia ca ea e Clare.
Complicat rau, nu stiu daca m-am facut inteleasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Complicat rau, intradevar... , dar cred ca nu trebuie sa cautam sa fim prea exacte. El are tot felul de capacitati extrasenzoriale, extratemporale, extra... deci... asa cumva a stiut!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Aveati la un moment dat un site de descarcat carti si parola.Mai stie cineva?

Mergi la inceput