Clubul cititoarelor (6)

Clubul cititoarelor (6) | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55180&whichpage=1" target="_blank">Partea a II-a
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62075&whichpage=1" target="_blank">Partea a III-a
Partea a IV-a
Partea a V-a
Poftiti la povesti despre carti!



Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lista cu carti care au placut membrelor clubului:

Lulu77:
" HARUKI MURAKAMI : - Padurea Norvegiana ;
- Iubita mea ,Sputinik ;
- Dupa Cutremur ;
GABRIEL GARCIA MARQUEZ - Povestea Tarfelor mele triste ;
- Toamna Patriarhului ;
KAZUO ISHIGURO- "Sa nu ma parasesti "- desi putin cam trista ,mie una mi-a placut !
ARTHUR GOLDEN - Memoriile unei Gheise ;
JEROME K. JEROME - Trei intr-o barca ;
Ptr relaxarea , catev adin colectia CHIC , si anume :
- Diavolul se imbraca de la Prada ;
- Lucy Sulivan se marita ;
- Vreau sa fiu VIP ;
- La cumparaturi in rochia de mireasa ;
HELEN FIELDING - Olivia Joules si imaginatia hiperactiva ;
- Jurnalul lui Bridget Jounes ;
- Brigdet Jounes - La limita Ratiunii "

Danielag:
Recomandari din lecturile recente:
-Gabriel Liiceanu - Usa interzisa - jurnal/eseu
- Alexandru Paleologu - Breviar pentru pastrarea clipelor - memorialistica/interviu
- Jose Saramago - Pestera - Roman
- Jose Saramago - Eseu despre orbire - Roman
- Mihail Sebastian - De doua mii de ani - Roman
- Mihail Sebastian - Cum am devenit huligan - Eseu

"All time favorite":Mihail Bulgakov -"Maestrul si Margareta" - roman

Roxanaz:
" din categoria "all time favorite" (sau din categoria "5 carti pe care le-as lua cu mine pe insula pustie)
- Jerome K Jerome - "Gandurile trandave ale unui pierde-vara" 3* si "Jurnalul unui pelerinaj"3* (incluse in acelasi volum in editia romana)
- Evgheni Evtushenko - "Dulce tinut al poamelor"4*
- Ernest Hemingway - "Insulele lui Thomas Hudson"5*
- W. M. Thackeray - "Cartea snobilor"3*
- Emile Zola - "Therese Raquin"4*

lista nr. 2 - recomandari recente
- Haruki Murakami - "Cronica pasarii arc"3*
- Tracy Chevalier - "Albastru pur"2*
- Bernard Schlink - "Cititorul"3*
- Jose Saramago - "Evanghelia dupa Isus Christos"3,5*
- Andrei Makine - "Pe vremea fluviului Amur"3* "

Nuschu:
"Baudolino"-Umberto Ecco
"Frumoasa domnului"-Albert Cohen
"Vitelul de aur"-Ilf si Petrov

Teodora D.:
-"Amintiri din pribegie" 4*-Neagu Djuvara
-"Breviar pentru pastrarea clipelor" 4* -Alexandru Paleologu
-"Noaptea" 3,5* -Elie Wiesel
-"Intoarcerea huliganului" 4*-Norman Manea
-"Insuportabila usuratate a fiintei" 4*-Milan Kundera
-"Povestea vietii mele"4* -Regina Maria a Romaniei
-"Printesa Bibescu: 1886-1973. Ultima orhidee" 3,5*-Ghislain de Diesbach
-"Cronica de familie" 3,5*- Petru Dumitriu
-"Marti cu Morrie" 4*-Mitch Albom

Sanca:
Yann Martel-"Viata lui Pi"
Albert Camus-"Strainul"
Truman Capote-"Other Voices, Other Rooms" 4*(" Alte glasuri, alte incaperi "),"The Grass Harp" 5*("Harfa de iarba"),"Breakfast at Tiffany's"4*("Mic dejun la Tiffany),"Music for Chameleons"4*,"In Cold Blod"("Cu sange rece")

"All time favorite":"Decameronul"-Giovanni Boccaccio

Lilanda:
Top 5-
"- "Daniel Martin" - John Fowles
- "Darul lui Humboldt" - Saul Bellow
- "Un veac de singuratate" - Gabriel Garcia Marquez
- "Evanghelia dupa Isus Christios" - Jose Saramago
- "Orasul si ciinii" - Mario Vargas Llosa
Alte recomandari:
- "Kafka on The Shore" ("Kafka pe malul marii" la noi) - Haruki Murakami
- "Conjuratia imbecililor" - Jhon Kennedy Toole - o carte pe care nu trebuie s-o ratati; e comica, de un burlesc aproape imposibil si, cu toate astea, atit de plina de sens
- "Ferdydurke" si
- "Trans-atlantic", de Witoldt Gombrowicz (asta din urma, despre trufia emigrarii, mi-a mers la inima!!!)
- "Periplul lui Baldassare" - Amin Maalouf ( o carte despre cautarea altei carti cu Al o sutalea nume, prilej al unui periplu extraordinar prin lumea Levantului si nu numai, in plin sec al XVII-lea!!)
- "Boyhood", un roman al lui J.M. Coetzee - nu am auzit sa fi aparut in Romania. Insa daca apare, vi-l recomand...o radiografie superba a copilariei
-"Robul"-Isaac Bashevis Singer


Magga:
"presupunind ca pe insula se admit si volume din-alea de vreo doua kile pe care scrie opera integrala, eu as lua cu mine tot platon, tot shakespeare, tot caragiale, tot borges si povestea fara sfirsit a lui michael ende."

Alte recomandari:"Sotronul lui Cortazar, Ultimul suspin al maurului al lui Rushdie, Dictionarul Khazar al lui Pavic, Ziua Contesei a lui Shahar si Cartea de nisip a lui Borges"

Enn:
The Calcutta Chromosome (5*)de Amitav Ghosh
Die Tore von Damaskus (Portile Damascului) (5*)de Lieve Joris
Native Speaker (5*) de Chang-rae Lee
Kitchen (5*)de Banana Yoshimoto
Cartea fericirii (5*)de Nina Berberova

SABINA:
"1.Herman Hesse,Jocul cu margele de sticla.Cartea mea cea mai preferata daca pot sa spun asa:D.
2.Thomas Mann, Dr Faustus.
astea doua m-au influentat decisiv la 18 ani.
3. Marquez, Un veac de singuratate.asta mi-a schimbat perspectiva asupra lecturii si a timpului...pot spune ca a fost ca la compozitie, dupa ce am invatat tehnica, logica, m-am lasat in voia sentimentului, asa cu Marquez:)"

IRINUSHA:
"- Ken Follett - nu cred ca exista carte proasta ...
- Lindsey Davis - seria cu detectivul roman (pe timpul lui Vespasian - ca. 70 d.Cr.) Marcus Didius Falco; afli mult despre viata de atunci, pe un ton amuzant si lejer
- Marian Keyes - romane usoare, timpurile noastre ... eu rad si plang in acelasi timp
- Noah Gordon - seria cu "Medicus"
-Judith Merkle-Riley - romane istorice, mister ... din pacate doar 6
- Helen Fielding
- Alicia Giménez-Bartlett - romane politiste (serie cu detectiva Paula Delicado) din Barcelona;
- Tanja Kinkel - romane istorice"





Lista se va imbogati-sper-cu cat mai multe recomandari de-ale voastre, pe care le puteti scrie la acest topic si eu le voi trece aici sau mi le puteti trimite pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Teodora D. a scris:
"hai sa va mai intreb ceva- am aruncat un ochi la partea a treia si nu stiu unde sa clasific formulari de genul "m-a speriat cartea cutare", "e interesanta cartea cutare". le trec la "da", la "nu", facem o noua categorie "interesant"?"

Daca ai minte "Casa de nisip si ceata" ca singurul exemplu, merge la "se recomanda" dupa parerea mea, ca eu una n-am putut s-o termin nu are legatura cu calitatea cartii respective...

Legat tot de ce a zis Teodora, ca sunt carti clasice care ne plac tuturor, o metoda sa rezolvam problema ar fi criteriul timp. Deci Lulu mai sus recomanda "Povestea tarfelor mele triste" (care e noua) si "Toamna patriarhului" pentru ca i-a placut ei (si din cate inteleg a citit-o acum; si care nu e noua). Eu zic asta sa fie considerat OK, un user a citit o carte ACUM, i-a placut tare, o recomanda. Daca eu vin sa adaug "Un veac de singuratate" sa nu fie OK (desi pt mine e unul dintre cele trei lucruri pe care le-as lua pe insula pustie), pt simplul motiv ca am citit-o prima oara acum 15 ani.
Asa avem un criteriu unitar + obtinem un snapshot la ce anume citim acum.

pt ideea cu listele de recomandari, sunt ff utile, eu anul asta am citit cred exclusiv carti despre care am aflat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

A comandat cineva care locuieste in Canada, carti din Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza dragelor
pentru inceput cateva cartulii recomandate de mine, din categoria "all time favorite" (sau din categoria "5 carti pe care le-as lua cu mine pe insula pustie)
- Jerome K Jerome - "Gandurile trandave ale unui pierde-vara" 3*si "Jurnalul unui pelerinaj" 3*(incluse in acelasi volum in editia romana)
- Evgheni Evtushenko - "Dulce tinut al poamelor"4*
- Ernest Hemingway - "Insulele lui Thomas Hudson"5*
- W. M. Thackeray - "Cartea snobilor"3*
- Emile Zola - "Therese Raquin"4*

lista nr. 2 - recomandari recente
- Haruki Murakami - "Cronica pasarii arc"3*
- Tracy Chevalier - "Albastru pur"2*
- Bernard Schlink - "Cititorul"3*
- Jose Saramago - "Evanghelia dupa Isus Christos"3,5*
- Andrei Makine - "Pe vremea fluviului Amur"3*


si revin....ca nu cred ca sunt toate!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Llaura, nu cartea de care ai scris tu o aveam in gand, dar daca crezi ca merita recomandata poti sa o faci.E buna ideea cu recomandatul cartilor citite recent, sa zicem de 1-2, maximum 3 ani; o carte care ne-a placut acum 10 ani poate ca altfel am recepta-o in acest moment(imi vine in minte un exemplu-"Femeia in alb" a lui Wilkie Collins, care mi-a placut f. f. mult acum 8 ani, dar acum nu imi mai amintesc nimic din ea).Desigur, daca vreti sa recomandati o carte care vi s-a parut capodopera, faceti-o indiferent cand ati citit-o!

Roxana, avand in vedere ca postarea ta cu preferintele e pe prima pagina, nu stiu daca sa o copiez si sa o pun alaturi de celelalte sau sa specific doar ca lista ta e mai jos, ce zici? Imi place mult si ideea cu "5 carti de luat pe o insula pustie", merita chiar un subiect special!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Teo sigur ca se poate lasa aici...l-as lipi in postul tau dar nu am puteri aici

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lasa Roxana ca il "lipesc" eu, dupa ce ii aduci completarile de care ziceai!

Eu am terminat "Insemnarile lui Gheorghe Milescu" a lui Neagu Djuvara, povestea cu influente autobiografice a unui aristocrat din prima jumatate a secolului XX,al carui destin a fost marcat de razboi si de instalarea comunismului; o carte placuta, dar si trista.
Ca sa o "contrabalansez", am citit in paralel "Cum sa nu dai chix ca femeie", de Carmen Rico-Godoy,o jurnalista spaniola devenita celebra cu aceasta carte comica, dincolo de ale carei fraze hazlii am deslusit insa tristetea femeii care le face pe toate, la serviciu si acasa si care nu se simte atat de iubita pe cat si-ar dori... of,of,mai,mai...


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Pentru ca m-am reapucat de citit, va intreb daca ma primiti si pe mine cu "povesti" despre cartile care mi-au placut ?

Acum citesc Douasprezece scaune, Ilf si Petrov. Am citit si Vitelul de aur si mi-a placut mult, cred ca nici "scaunele" nu ma vor dezamagi.

Din favourites face parte Baudolino, a lui Ecco, despre "inventarea" simbolurilor religioase, arbitarul scrierii istoriei si... camaraderie.

Mi-a mai placut Frumoasa domnului, al lui Albert Cohen, mi-a placut ineditul povestii si deznodamantul ei, chiar daca am gasit absurde comportamentele unor personaje.

La Kundera zabovesc de ceva vreme, la vesnica Insuportabila usuratate a fiintei si nu-mi dau seama de unde s-o iau, daca-mi place sau nu. Dar mi-a placut Iubiri caraghioase, in schimb.

Cineva spunea de Daniel Pennac in capitolul anterior. Si mie-mi place mult .

Si intr-un registru mai ne-literar, mai degraba sociologic, am citit cateva pasaje dintr-o lucrare coordonata de Ruxandra Cesareanu, Made in Romania, despre mahalaua romaneasca nu ca spatiu fizic, imediat, concret, ci ca manifestare culturala. Despre cum "contamineaza" mahalaua spatiul social. Foarte interesant.

Teo, eu am citit povestea autobiografica a lui Neagu Djuvara, Amintiri din pribegie (autobiografica) si mi-a placut mult. La ce editura au aparut Insemnarile ?

************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Intai de toate va spun ca-s invidioasa pe voi , cand vad cat de mult cititi....eu is prinsa de alte lecturi, mai tehnice, chiar si in asa-zisa vacanta ....mai pun mana si pe beletristica, dar foarte putin,in special seara, cand ma ia, in schimb, somnu' cam repede

Eu inca is la Rayuela (nu va spun de cand ). Si am o intrebare: zilele trecute ajunsei la pagina 220, la partea 34 unde textul are subiect si predicat, doar daca citesti din 2 in 2 randuri, adica randul 1,3, 5....si 2 cu 4, cu 6 etc. Acu va intreb: asa e de la editura sau de la Cortazar (avand in vedere structura cartii, nu m-ar mira si o astfel de tehnica, cu cititul din 2 in 2 randuri )?

Spor la citit!


Alina




In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by copiloi
Si am o intrebare: zilele trecute ajunsei la pagina 220, la partea 34 unde textul are subiect si predicat, doar daca citesti din 2 in 2 randuri, adica randul 1,3, 5....si 2 cu 4, cu 6 etc. Acu va intreb: asa e de la editura sau de la Cortazar (avand in vedere structura cartii, nu m-ar mira si o astfel de tehnica, cu cititul din 2 in 2 randuri )?



E de la el!!!! Ce mai, curat jucat sotron!!!

Teo, felicitari pentru idee si am sa pun si io listuta cu preferinte...mai greu cu alea 5, pe insula pustie!!! (macar stiu ce am luat cu mine in Danemarca!! :-))

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput