***LMACapsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

IOANAAAAA nu-i da paracetamol !!! fii atenta :

37.5-38 e temp normala la copii.
38-38.5 incepe sa te ingrijoreze.
38.5-39 e de tratat musai
peste 39 e de sunat dr.

eu nu-i dau decat daca trece peste 38.3, daca are si alte simptome, daca in 3 h ii creste. daca ii dai fara motiv real, organismul lui se obisnuieste, apoi la o febra serioasa nu mai reactioneaza la nimic mai slab si trebuie sa-l duci la dr sa ii dea antibiotice... si la varsta asta se dau pe vena... oricum, numai nenorociri.

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

aoleo, am uitat sa va zic : fi-mea coloreaza ! mama si ce talent. a tras 3 linii si pe urma a supt creionul ! si se si piaptana... criminala! isi da cu peria in cap si o misca prin par... si se si spala... isi ia un servetel si fraca talpile cand o schimb...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

sa mai zica cineva ca Sonia nu e fetita mare acum si frumoasa si desteapta. na !
sa fie sanatoasa. si mama ei.
distractie placuta la mare si la soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Salutare la gagici/Hora bucuriei!....Va multumesc din tot sufletul meu pt urarile bune!(si celor care mi-au scris...si celor care s-au gandit la mine!!!!)...De cand v-am cunoscut nu mai sunt un om singur ,sunt de o mie de ori mai fericita si mai bogata!...Prost noroc a fost sa descopar forumul asta!Da'mare noroc!...Ma "chinuiam"atunci s-o fac pe Daphne,ma intrebam daca am reusit sau nu...Ce vremuri!...Acum patul nostru e vesnic "plin de copii"(vorba sotului meu)...De vreo cateva zile m-apuca si rad singura,tot imi amintesc de poznele lor.Imi amintesc de Albert,cum a reactionat cand a vazut-o prima data pe Daphne.Mi-a spus:"fii atent ce urechi mari are!!!!Parca ar fi un zombie!..."Acum cateva saptamani a zis ca seamana cu Chuckie(ati vazut filmul?).I-am zis:"bine...atunci sunteti Chuckie si mireasa lui,pt ca semanati foarte bine!".Avem inca o piscina.Suntem bogati(ne-o fi crescut nivelul de trai)........de asta a revenit si caiinele printre noi.(caiinele ala,ocazional cu "mutra faina"...E vesnic langa tarcul pupezei si ea nu mai poate de dragul lui.Ma tem de atata apropiere dintre ei,Daphne isi pune capul pe el si scoate sunete atat de dragastoase cand il vede incat ma apuca si gelozia si teama sa nu-i inghita vreun fir de par.Asa ca...intervin!!!!!Sunt cu ochii-n 10 toata ziua.Prajina tot nu am cumparat(inca)sa navighez mai usor(parter-etaj).A inflorit ieri salcamul liliachiu.Nu stiu cum ar interpreta altii treaba asta,dar eu am luat-o personal si cred cu covingere ca-i pentru mine!!!!!Cata modestie,nu-i asa?????I-am "poruncit"sotului sa nu cumva sa-mi cumpere "buruieni".Daca vrea...n-are decat sa culeaga,mie oricum astea de camp imi plac(albastrele,maci,margarete,traista ciobanului...chiar si matraguna,daca e din suflet).Si acum ma intorc pe Terra...Urez si eu la multi ani,sarbatoritilor!Le urez sa creasca mari si sanatosi!...Si noi avem aceeasi problema pe care-o are Mara cu bubitele...si un bonus de rana de la pampers pe piciorus!Dam cu pudra,dam cu crema....Acum 2 sapt mama mea si-a sucit rau piciorul.Acum o saptamana sotul a calcat pe un cui.Mama mea a ras si a spus ca "mai putin si devenim fam.Schiopu"ca se pare ca devenim asemanatori.Ieri a calcat Albert intr-un cui...Pe de-o parte Doamne-Doamne da...cateodata mai si ia....asta-i viata...cateodata film romantic...alteori,tragi-comedie...Noi sa fim sanatosi!..."Va pup de un catralion de ori!!!!"

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Ioana 13,eu cred ca ar trebui sa-i pui un supozitor cu paracetamol!Noua ne-a recomandat dupa fiecare vaccin,in caz de febra!Pupam bebelusa ,sa fie bine!Doxinu,ai intrebat de mancaruri...poate ca ar fi bine sa-i mai oferi, macar din cand in cand,ce mancati si voi!Copiii nostri nu mai sunt bebelusi!Au crescut...E doar parerea mea,daca nu o consideri buna,nu o lua in seama!...pupici

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_lou spune:

Salutare la toata lumea!!!Multumim pentru urarile de ziua noastra la toata lumea
Uram si noi LA MULTI ANIcapsuneilor care astazi implinesc 1 anisor
DAVID
MARA
TEODORA IOANA
ALEXIA

Noi am avut petrecerea de mot pe 14,a fost f frumos,am facut-o la o terasa in Mamaia,Paty s-a speriat un pic cand nasa a vrut sa-i taie motuldar in rest a fost ok.

In schimb in weekendul trecut a fost f urat pt noi si am zis sa va povestesc si voua ca poate o sa va intalniti cu situatii asemanatoare si sa nu treceti prin ce-am trecut noi
Vineri vroiam sa ne ducem sa facem vaccinul de 1 an;joi noapte pe la 2 am simtit ca Paty are febra(doarme langa mine la noi in pat),i-am luat temperatura si avea 39;binenteles ca i-am pus un supozitor de paracetamol si l-am tot verificat pana dimi sa vad daca-i scade febra.

Dimi pe la 6 i-am mai dat si 5ml de nurofen,febra tot 39,nu-i scadea deloc,la 9 am sunat pediatra si imi zice ca e in granita pt ca pleaca cateva zile din tara

Mi-a dat nr unei prietene de-a ei tot pediatru,am sunat-o si ne-am dus la ea.L-a consultat si ne-a zis ca are putin rosu in gat si 2 maselute care oricum ii iesise de o saptamana.
Deci in principiu,nu avea copilul nimic.
Febra avea in continuare,am ajuns din nou acasa,tot i-am pus la 4 ore paracetamol,nurofen,apoi novocalmin,panadol,impachetari cu apa si otet,spirt.....pe seara deja avea 41,5.Efectiv am dat 10 tel la toti medicii si toti imi spuneau acelasi lucru,impachetari.

Ne-am urcat cu el in masina si am alergat la o clinica privata de langa noi care avea pediatri care fac si garda,alt pediatru,aceleasi lucruri(am uitat sa va zic ca ne-au prescris antibiotic pt gat cu toate ca avea f putin rosu in gat si nu am vrut sa-i dau).
Exista riscul sa intre in convulsii pt ca crescuse la 42,am crezut ca lesin,eram disperati,nu mai stiam ce sa facem.
Repede i-au facut o injectie cu algocalmin,peritol si fenobarbital.Ne-au spus ca sigur o sa scapam de febra si sa incepem sa-i dam augmentin.
Nu am dormit toata noaptea,ii luam temp din 30 in 30 min,nu mai avea.
Dimi pe la 9 se trezeste si am ramas socati,nu ma mai puteam opri din plans,nu mai era Paty al meu,nu mai reactiona in nici un fel,plangea si-si dadea capul pe spate,nu raspundea la nimic,era apatic....era exact ca un copil bolnav de autism,am crezut ca i-a afectat febra creierul.....ce sa mai zic,va imaginati ce-am trait cu sotul sambata dimi...

Am inceput sa dam iar telefoane si ne-au zis ca din cauza dozei de fenobarbital,a fost prea mare pt el
In jur de ora 2 si-a mai revenit un pic,mergea,statea in fundulet,ceea ce dimi nu facea,incepuse sa zambeasca la noi,ne-a venit inima la loc.Dar......iarasi incepe febra 39,in 10 min deja avea iar 40,iar antitermice......iar 41,iar fugim la urgenta la alta clinica particulara mai departe de noi(la stat nu ne-am dus pt ca in perioada asta,in sezon,sunt multi copii cu insolatii,diaree.... si ai ocazia sa stai si 2-3 ore la usa)
Am fost degeaba pt ca ne-a pus un novocalmin si sa-i fac acasa impachetari ca o sa-i scada.Am ajuns din nou acasa,iar impachetari,iar antitermice....iar ajunge la 40,5 apoi in 10 min 41 poi iar 41,5...ne urcam disperati in masina si de data asta ne ducem la spital,acolo aglomerat,multi de etnie romma,multi turisti cu copii mici care au stat prea mult pe plaja....a intrat sotul si i-a zis asistentei ca are febra prea mare si suntem in pericol,ne baga imediat si ii mai face o injectie cu alg,f..numai ca o doza mult mai mica decat cu o seara inainte.Am refuzat internarea pt ca stiam sigur ca pana dimi nu o sa mai faca febra datorita injectiei,vroiau sa-l interneze sa-l puna in perfuzii pt ca nu vroia apa si se deshidrata dar nu am vrut sa stam in spital pt ca imi era frica sa nu plecam apoi din spital cu alte 5 boli luate de acolo

Duminica deja vorbisem cu o prietena sa ne ducem sa-l vada alt pediatru pt ca nu stiam totusi de ce febra atat de mare fara nimic altceva,manca,se juca,mergea prin casa...nu tuse,nu mucisori...

Sambata incepusem sa-i dam si antibiotic la 12 h pt ca s-au luat de noi la spital ca de ce nu i-am dat.Duminica pe seara iar incepe febra sa-i creasca si i-am dat algocalmin fiola pt ca era singura care-i scadea febra si am mentinut-o la 39.Luni a venit pediatra lui,iar consultatii....ca nu are nimic,nici macar rosu-n gat nu avea,iar cu antitermice sa incercam sa tinem temperatura macar la 39 ca mai putin nici o sansa nu aveam...
Ne-a dat sa-i facem analize,marti dimi ne-am dus la laborator,a vrut sa-i ia sange din vena dar nu se vedea asa ca l-a intepat in 3 degete....am reusit sa recoltam si urina pt urocultura....si marti seara am gasit cauza....avea pojarel,avea bubite pe gat,miercuri dimi era plin de bubite...
I-am dat degeaba augmentinul.....dar macar am aflat cauza.

Acum stam in casa,asteptam sa treaca sa iesim si noi dimineata la plaja,pe 24 iulie plecam si noi in concediu,al treilea anul asta cu Paty in afara tarii dar mi-e o frica de mor.Dupa asa un episod mi-e cam frica sa plec cu el 3 sapt din tara,in avion cred ca iar o sa-mi raceasca de la aerul cnditionat.....dar sunt epuizata,eu una abia astept sa plec in vacanta

Chiar,aveti idee cat trebuie sa mai stam in casa ca deja s-a saturat si el mititelu,dr lui mi-a zis ca pana trec bubitele,voi ce stiti?

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea,va pupam si va dorin o vara minunata fara palpitatii si suparari!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

chris La multi ani! Sa fii fericita alaturi de minunile tale!

Oana ma bucur ca ai reinceput sa scrii, mi-era dor de mesajele tale. Un pt Sosonia si de la Matei.
Nici o grija cu mancatul pasat, o sa vezi cand este pregatita o sa accepte si pasat cu furculita si bucati mai mari. La inceput ii puneam pe o farfurie bucatele mici de cascaval si le baga in gura si le molfoia. Acum mancam diverse cu manuta noastra, cand descoperim ceva mai interesant scuipam ce avem in gura si bagam altceva ....
Iar de mers nu e graba. Sa vedeti atunci neastampar. Cum ne-am trezit vrem afara, apoi cand suntem in curte vrem pe strada si mai nou ne 'place' sa ne aruncam pe spate din picioare .

arcadia, catalina se pare ca dureaza ceva pana mentruatia revine la 'normal'. Eu acum dupa vreo 15-17 CM s-a reglat ca timp si volum si mai am de adaugat o zi la distanta intre CM. Si la mine era abudent si durata mare la inceput, dar si foarte des. Acum vine la 26 zile, ceea ce este acceptabil fata de 10.

kid noi folosim apa termala avene de asta iarna cand aveam obrajii f. iritati. Dr dermatolog ne-a recomandat-o, dr noi avem dermtita atopica, ceea ce inseamna pielea uscata si folosesc apa termala atunci cand cremele nu fac fata. Noua ne-a spus sa punem comprese si nu prea le suportam mult timp asa ca mai nou il stropesc pe corp. Si am mai folosit-o si eu, hidrateaza f. bine.

doxinu noi chiar mancam cam multicel, avem deja preferinte la: coacaze negre, cirese, corcoduse, ciorba de loboda cu lapte, cascaval si masline - pe care le desarez. Carnea nu prea ne face cu ochiul.
Si i-am mai bagat o masa pe la 8 - 8.30 pt ca laptele il bea pe la 5.30-6 si se scoala la 7. Pana la 10 mi se parea cam mult sa stea nemancat.

Si legat de retete noi pt bb:
crema de branza: branzica de casa - acum o fac cu iaurt, nu o mai fac cu ca lactic - marar, ceapa verde si o lingurita de smantana. Le toc marunt si amestec totul pana iese o crema. Ung o felie de paine si apoi ii rup bucatele mici pe care i le dau sa le manance. Mai nou ii pun deasupra si o bucatica de rosie sau castravete.
sufleu de conopida - o conopida mica oparita, niste branzica de casa, un galbenus si putina smantana. Eu am pus si marar. L-am bagat la cuptor si a iesit tare bun...

Ioana 37.7 nu este temperatura. Nici vorba de paracetamol, mai ales supozitor care se da le temp mare. Mati a avut de doua ori 38.4 si doar odata i-am dat paracetamol, avea si mucisori. Cand m-am dus cu el la un medic pediatru de la dispensarul satesc si stiam ca are rosu in gat - pt ca eu aveam si statuse lipit de mine - m-am gandit ca sigur sare cu antibiotic in stilul 'romanesc'. Dar am fost tratata in stilul 'nemtesc' - cum pateste Didialex - am fost trimisa acasa cu nimic si cu urmatoarele reguli: pana la 38.5 nimic; dupa 38.5 paracetamol sirop, daca creste sunat dr. Iar legat de mucisori a fost cea mai tare remarca: poate sa-i atarne pana jos si grosi sa-i tai cu cutitul daca nu are febra nu-i dai nimic - citat din spusele dr. Dr a fost 'super tare' cum spun pustanii, dupa consult mi-a explicat medical ce se intampla, a vazut ca io is inginer si nu'nteleg mi-a explicat pana am inteles, mi-a raspuns inclusiv la lista de intrebari cu care venisem de acasa.

Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by ramona7
Graviduta, de ce analize, am ratat eu ceva? Parca la un moment dat spuneai ca Mara are niste bubite de la caldura si o duci la medic. Doar asta imi amintesc pentru ca l-as duce si eu pe razvan la medic din acelasi motiv.


Multumim, multumim! Asemenea [pup. Nu, am fost pur si simplu pt analize de rutina (as vrea sa vad, daca se poate, Ca si Fe) si i-am dus ieri si pt coprocultura. Nu reusesc sa-i recoltez pt urina, fiindca asistentele mi-au zis sa-i iau primul jet de dimineata, or asta inseamna sa o pazesc de pe la 4-5 pana face ea pipi. In fine, probabil ca o sa-i iau o olita special pt treaba asta. Am fost atunci la dr, dar bubitele erau de la transpiratie. I-au trecut, iar acum i-au aparut din nou. Eu zic sa nu te grabesti sa mergi la medic daca Razvan are bubitele mai mult in zona cefei si un pic mai jos, pe piept in zona decolteului, la incheieturile mainilor. Mara asa le are si sunt convinsa ca sunt de la transpiratie.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

daca aveti cumva Gravibinon,intrati aici si ajutati-o pe Catalina si floricelele ei
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123280


Mamica stralucitoare
22+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Va multumesc pt raspunsuri... intre timp se trezise si facuse 38 cu 4 in fundic, asa ca i-am dat paracetamol, dupa care in 10 minute a facut kk...
Kay, Tamara. Kid voi asculta de sfaturile voastre si ii voi da doar la 38 si o linie, in general temp lui P e 36 cu 4-5 in fundic(mi se pare cam mica, poate e stricat termometru)... Dr lui P de familie a zis sa ii dau oricum paracetamol, asa ca lui Chris. Acum eu sper sa nu mai faca...
Mary Lou pot sa imi imaginez ce a fost in sufletul vostru, mai ales ca nu stiati de la ce.. si P de vreo saptamina a facut 39,4 si ne-am speriat ingrozitor... de la febra si boala si P era mai "bleg" nu voia sa stea in picioare, se lipea de noi, chiar daca inainte nu prea facea asta, isi lasa capul pe spate cind il luam in brate. De la vaccin a facut pojar? Are multe bubite? Pe unde? VAcanta placuta, o sa fie bine, iei medicamente cu voi si telefoanele dr si o sa vezi ca nu vei avea nevoie de ele
Kay e minunata Sonia! Frumoasa foc si mestera mare. Cu biscuti a inceput si P sa invete sa mestece, e pe drumul bun... Poti sa ii mai dai bucatele de piine. Sau lubenita(pepene rosu)


Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput