Scoala Ita Wegman-Waldorf???

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tania2010 spune:

Eu nu am "acuzat" nicio clipa invatatorii,profesorii, educatorii acestei scoli...
Am ridicat problema unei proaste gestionari a unei scoli.
Am ridicat problema promisiunilor neindeplinite.
Am ridicat problema incalcarii unor promisiuni stipulate in contractul dintre scoala si parinti.
Am ridicat problema insecuritatii copiilor, a violentei prezente in aceasta scoala, a educatorilor extrem de rari,care au la baza o pedagogie Waldorf....pentru ca restul sunt cadre didactice din invatamantul traditional, cu ani, zeci de ani de traditional in spate, pedagogi tributari vechilor obiceiuri din scolile de cartier.
Virusela, copiii mei nu au chiar nicio problema....i-am adus in aceasta scoala impreuna doar ca sa nu-i despart...pentru ca la cea mare aveam parte de o scoala minunata.
dar cand cel mic a intrat in clasa 1 am zis ca e o solutie...
S-a dovedit a fi cea mai proasta.
Va urez bafta tuturor..
Si va sfatuiesc pentru binele copiiilor vostri ...sa nu mai inveliti in staniol rahatul.
O seara minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virusela spune:

Dupa cum se vede majoritatea sunt pro aceasta scoala deci inseamna ca, ceva bun este totusi si sunt parinti care apreciaza ce se intampla cu copilului lui si pana la urma asta conteaza. Stii mai exista si optiunea sa muti copilul daca ceva nu-ti convine. Sunt foarte multi care gandesc ca: "atata timp cat copilul meu este bine,se simte bine ,ii place,invata,merge cu drag etc. nu ma intereseaza cine ce face eu primesc ce mi s-a oferit. Dealtfel poate oricine sa spuna ca fiecare padure cu uscaturile ei.
Nu stiu ce este cu acel copil despre care tu scrii dar nu cred ca directoarea ar vrea sa aiba un asemenea copil,ceva sau cineva se intampla,
-referitor la copii care sunt "bagati in aceeasi oala" la matern ma abtin.... cred ca si eu am mai scris ceva de genu si nu-si mai are rostul atata timp cat acei parinti sunt de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania2010 spune:

Ne ghidam dupa eterna zicala romaneasca "las` ca merge si asa".
Trist.
Intamplator eu stiu indeaproape ce inseamna Waldorf.
si desi se promite a fi o scoala Waldorf, constatam ca doar ne-au fost vandute iluzii si atat.
Cat despre faptul ca unii parinti sunt "multumiti" ca lucrurile merg bine cu propriul copil....
ai haz...
si poate ca nu mai esti la curent cu "starea de spirit" a parintilor din scoala.
Nu toti am venit "cu pluta".
Nu toti inghitim gogosi dimineata pe "stomacul gol".
Intamplator sunt si parinti care chiar s-au straduit sa afle dedesubturile unei afaceri extrem de rentabile dar nu foarte corecte se pare: "scoala Ita Wegman".
Dar....incet, incet lucrurile vor iesi la iveala.
Adevarul poate "tace" uneori ....dar asta nu dureaza o vesnicie.
In fine.
Bafta tuturor.
Lucrurile merg inainte.
Iar ulciorul nu merge de multe ori la apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virusela spune:

Nu ma intelege gresit eu nu ma refeream la tine sau la copiii tai eu spuneam in general imi pare rau daca s-a inteles asa. da ai dreptate nu mai sunt la curent cu ce se intampla in acea scoala dar cunoscand cat de cat "puterea" imi pot inchipui. Despre parinti nu stiu mai nimic eu am scris despre ce stiam si pe atunci se mergea cat de cat pe burta cui nu i-a convenit a plecat si gata. Cine crezi ca sta sa-si bata capul ,este mai simplu sa mergi mai departe asa suntem noi romanii si ne va trebui mult sa ne schimbam.
Imi pare rau pt ca era ceva frumos si promitator era ceva "altfel" decat eram noi obisnuiti iar copiilor le placea.
Daca se poate mai tine-ma si pe mine la curent.
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania2010 spune:

Stiu, asa a fost tot timpul.
Cine a avut ceva "de replicat"/"comentat" pana la urma a plecat.
Pentru ca e mai comod poate decat sa-ncepi o lupta "cu puterea".
si cum "are balta peste"....tot timpul au mai aparut cativa "fraieri" naivi ce au inghitit basmele despre o scoala altfel, la care "altfel" sunt doar Taxele si atat..
In rest...numarul de elevi in clase a inceput sa cresca preponderent cu "foamea" de bani ...si de unde la inceput conform principiilor Waldorf erau doar 8/9/10 elevi acum sunt clase cu 18/24 elevi...si asta se preconizeaza si pentru anii viitori.
Se ignora cu inconstiinta si rea vointa faptul ca acea cladire nu ofera spatiul necesar pentru un numar atat de mare de elevi, ca acei copii nu au un spatiu obligatoriu necesar pentru recreatii/pauzele dintre ore....ca pe acele holuri (care sunt fix cat un culoar intre camerele unui apartament intr-o casa) se pot produce accidente in aglomeratia din pauze....ca nu exista o sala de sport potrivita unei astfel de activitati- exista una la subsolul cladirii, improprie acestei activitati, fara aerisire-..
Dar naivii bat cu incredere la portile unei scoli "ALTFEL" care se dovedeste a fi la fel cu restul scolilor....
Promisiunile sunt incalcate....iluziile sunt vandute in continuare...copiii sunt unelte in aceasta "poveste" care se dovedeste a fi doar un alt petec rupt dintr-o aceeasi realitate romaneasca....cuprinsa de non-reactie, de nepasare, indiferenta....
Alegem cu totii varianta comaoda de cele mai multe ori.
Ar trebui insa sa cerem socoteala pentru absenta promisiunilor pe care le-am cumparat pe banii nostri.
Pe asta se bazeaza si "mersul" acestei scoli: pe parinti docili, care executa la timp taxele, care inghit si comenteaza eventual doar in soapta...pe parinti ce pleaca fiind satuli sa lupte cu "un sistem" care doar promite si vinde iluzii.

Zile frumoase tuturor si bafta copiiilor nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela2010 spune:

am vazut pe noua brosura cu admiterea 2010, ca aceasta scoala are si liceu.

daca spuneti ca este mica cladirea, unde baga si clasele de liceu?
si ptr liceu, nu trebuie sa ai si ceva laboratoare? macar de informatica, chimie, biologie, fizica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

@tania2001: sper ca mai intri pe forum. voiam sa te intreb care sunt taxele suplimentare pe care le platesc parintii. intelesesem ca este vorba de 50 eur/luna chiria casei si atat. costurile rechizitelor sunt suportate de parinti in orice scoala. costurile suplimentare pentru afterschool sunt optionale. mai exista si alte taxe?
la ce invatatoare a mers baietelul tau? fetita ta era deja la V-VIII la germana matern? profesorii nu predau materia obligatorie in germana?
multumesc pentru informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria.amana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tania2010

Ne ghidam dupa eterna zicala romaneasca "las` ca merge si asa".
Trist.
Intamplator eu stiu indeaproape ce inseamna Waldorf.
si desi se promite a fi o scoala Waldorf, constatam ca doar ne-au fost vandute iluzii si atat.
Cat despre faptul ca unii parinti sunt "multumiti" ca lucrurile merg bine cu propriul copil....
ai haz...
si poate ca nu mai esti la curent cu "starea de spirit" a parintilor din scoala.
Nu toti am venit "cu pluta".
Nu toti inghitim gogosi dimineata pe "stomacul gol".
Intamplator sunt si parinti care chiar s-au straduit sa afle dedesubturile unei afaceri extrem de rentabile dar nu foarte corecte se pare: "scoala Ita Wegman".
Dar....incet, incet lucrurile vor iesi la iveala.
Adevarul poate "tace" uneori ....dar asta nu dureaza o vesnicie.
In fine.
Bafta tuturor.
Lucrurile merg inainte.
Iar ulciorul nu merge de multe ori la apa.

eu stiu persoana foarte multumita de aceasta scoala, acum fiecare cu opinia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

maria.amana: si eu stiu doua familii foarte multumite de scoala. voiam sa inteleg de ce unele persoane au o parere atat de negativa, dar vad ca nu mai apar pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricicuta spune:

Eu am copilul la aceasta scoala si pot sa spun ca in clasele V-VIII se predau materiile in limba germana .
Referitor la alte taxe , in afara chiriei , ele nu exista . Doar daca vrei sa lasi copilul la afterscool este alta taxa.

Mergi la inceput