Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

mesaj URGENT pt:
Pussi, sufletdeinger, eladea2005, dany26, rodicamarza, ancadragoman, aralia, creem

"Scuze ca n-am reusit sa ma tin de cuvant sa trimit ieri dvd-urile... Eu aveam de gand sa le trimit asa cum promisesem (cum ca le pun luni) dar am facut o mica insolatie si s-a lasat cu migrene puternice, varsaturi... si n-am mai fost in stare...
Faza e ca cei de la Cargus (inclusiv dhl, tnt) nu vor sa-mi ia coletele cu dvd-urile fara telefonul tau, asa ca o sa ti le trimit prin posta cu ramburs si ramane sa platesti tu cheltuilelie transportului (nu mai mult de 3 lei).
A aparut o oportunitate si plecam in seara asta in concediu asa ca nu mai are timp sa revina Cargusul chiar de fac rost de nr tau de telefon acum."

Pussi, stiu ca tu ziceai ca nu ai timp sa ajungi la posta... sa ti le trimit totusi asa, nu stiu cum sa fac...

Vlad - Gabriel (13 dec 07) (de la 3 - 6 luni)
Genii in scutece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

N-ati mai pus capitolul 85 in lista si nu va gaseam...
Citesc din urma si revin.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:

Rodica felicitari! Ai fata mare de acu'!

Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
Asa creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by cataro

salutare fetelor!

ne trece si pe noi careva pe listuta? Ciprian Gabriel, nascut pe 1 nov. 2007, 39 saptamani, 4,300 Kg, 54 cm, cezariana, apgar 10

eu am inceput servicul de o luna, n-am avut incotro, ferice de voi ca stati acasa sa va bucurati de puiutii vostri

cataro


Bine ai venit si daca diseara nu esti in lista te trec eu.
Si eu incep la 1

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ramo imi pare rau ptr insolatie si stai linistita ca nu e graba.
Noi iesim afara si poate mai vb diseara

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Buna!
Am o mare problema. Sunt mamica de nov-dec.si am inceput marea diversificare acum 2 saptamani, cu cateva zile inainte de a implini 6 luni. Am inceput cu apa chioara, adica cu zeama de la supa de zarzavat( morcovi, dovleac, cartofi , pastarnac, patrunjel, telina si putina ceapa).La inceput a vrut si nu prea supa asta, dar ne-am obisnuit cumva cu ea.Cand a implinit 6 luni, am introdus piure de cartof(cartof cu putina apa ca sa devina ca o pasta fluida-esec total), ziua urmatoare piure de cartof amestecat cu putina zeama de la supa -esec din nou, apoi cartof amestecat cu putin lapte de la mine- esec, apoi cartof cu pastarnac-esec din nou. Avem deja 4 zile de cand incercam cu cartoful asta si nu vrea nici cum sa-l manance.Desi n-am insistat prea tare, in sensul de a-l forta totusi cand vede lingurita incepe sa planga si nu mai vrea nici zeama, care inainte o manca cu chiu cu vai.

Ce sa fac eu acum in continuare? Sa trec pe morcov simplu, dovleac simplu sau sa le combin intre ele, sa includ si cartoful? Ce sa fac?

Ma gandeam la o pauza de cateva zile(eu alaptand exclusiv, sa nu-i dau altceva decat lapte), dupa care sa incerc cu o noua leguma, iar daca nu merge atunci diversific masa de dimineata, adica las legumele la o parte(desi n-as vrea) si incep sa-i dau fructe. Offff, ce greu e inceputul.

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi??

Mi-e teama ca daca incep sa-i dau fructele, nu mai accepta apoi legumele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Partea cu¨¨sunt mamica de nov-dec¨¨ o stiati dianinte, doar ca am postat mesajul si la mamicile de sept.-oct, in disperare de cauza.

Am uitat sa precizez ca cereale nu vreau sa-i introduc inca(chiar daca au un gust mai neutru) pt ca suntem cam grasuni , avem in jur la 9 kg.Maine mergem la vaccinul de 6 luni si o sa stiu mai exact cat cantarim.Acum 2 saptamani aveam 8,7 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Vasari
Aralia, am vazut prezentarea unui film, Chicken little. :)) M-am gandit la super piu. :))



Am cautat imediat pe youtube.com...
Super! De abia astept sa iasa!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=x9cURJc01dc" target="_blank">De-a busilea...in felul meu!
Copacul De Hartie
Dar din dar se face rai: Ajutati-l pe Stefanel!
MUAHAHAAAHAA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Crisstiana, noi nici dupa 2 luni nu am reusit mare lucru. Nu-i plac legumele, si nici cu fructele nu se omoara. Cred ca-ti trebuie multa rabdare si sa incerci cu diferite legume. Strategia ta mi se pare buna.
Eu incerc sa-i dau la fiecare masa macar o lingurita din ce-i pregatesc. Sper ca in curand sa i se faca pofta cu adevarat de ceva. Poate cineva mai priceput iti va da sfaturi utile.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Crisstiana eu am inceput cu fructe si acum am surpriza sa manance mai bine legumele decat fructele. La legume am inceput cu morcov pasat subtiat cu zeama, am introdus apoi pastarnacul si apoi cartoful. A inceput sa pape mai bine de la cartof, dar cred ca asta depinde de fiecare bebelus in parte. Eu as opri operatiunea cartof si as incerca alta leguma, sau as amesteca....virgula, virgula.. cartofelul cu morcov

Printesa
Citeste o poveste
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput