Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 65

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Fetele sunteti mortale cu "infiptul"

Apropos de pregnyl (human chorionic gonadotrofine), chiar nu se gaseste inlocuitor pe piata romaneasca pentru acest medicament? Citeam pe farmaline punct(.) ro de doua dintre ele profasi si primogonyl dar n-am gasit nici o farmacie pe net care sa aibe unul dintre ele. Daca e cineca cunoscator, rog sa ne informeze si pe noi pentru ca medicamentul este esential atat pentru inseminare cat si pentru mentinerea sarcinii, nu mai vb de FIV...Tanima, ma bucur ca ai gasit intr-un final!

Crisarh, cuvintele sunt de prisos asa ca te imbratisez strans!

Rocsy, ce simptome ceva???

Magdita, saptamana asta termini cu sesiunea si intri in sexiune, asa-i? Sa stii ca mai am putin si termin coronita de premianta la ambele categorii!

Georgia, ce faci draguta? Esti bine?

Io sunt in focurile prestatiei, o zi da una ba! Sotu se linge pe botic asa ca un motan la oala de smantana!

Poop toate fetele!

La noul capitol sa ploua cu bebici in burtici!

Felix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Lali ce vesti bune! Bafta la monito, sa legi sotu cu catusele alea pufoase, roz, de pat! Luna asta sa ne anunti ca ai doua liniuteeee!

Madut, tu ce mai faci dragut?

Ma bucur ca va place tratatiunea mea

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetelor, salutari tuturor!!
magdita - sa fie cu noroc la luna asta pt. toate fetele care sunt in focuri si asteapta examenul cu rezultat deII.
Eu sunt cam trista, pregatita sa sar in butoiul cu melancolie si nu in cel de fericire, ca am deja un test negativ de sarcina si astept azi/maine sa ma invadeze armata rosie . Dar peste toate mai am o problemca, ca luna asta incep stimulare din nou cu clomifen (am reactionat f. bine data trecuta dar din pacate nu a fost cu ochisori) si am nevoie de o fiola de pregnyl 5000, iar vad ca la noi in Iasi nu se mai gaseste. Am vazut si postarea ta, felix cum ca nici in Bucuresti nu se gaseste, si nici inlocuitori nu avem... si ma ia o jaleeeee... ce ma fac eu fara pregnyl? Am avut o ultima fiola luna trecuta pe care am donat-o unei fete care avea nevoie in 3 zile de dansa, cu toate ca stiam ca s-ar putea sa am si eu nevoie... dar tare am sperat sa fie luna asta cu ochi si sa fie pomana primita
Acum ma rog sa gasesc si eu undeva o fiola de 5000, ca imi va trebui cam in 2 saptamani... Daca cineva ma poate ajuta, unde pot gasi... raman datoare , daca nu, nu stiu ce sa fac... sa incep tratamentul de stimulare sau nu??? Help, pleaseee

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Buna fetelor!

Eu miercuri ma internez pentru laparo la Dr. Tutunaru. Am mari emotii. Din "indrumarul de laparo" de aici am inteles ca in prima zi imi fac internarea si apoi ma intorc acasa. Asa e?

Pot sa raman peste noapte in spital?
Tutunaru mi-a spus ca miercuri ma internez si joi ma opereaza.

Si tot in "indrumarul de laparo" se zice ca e nevoie de trimitere de la medicul de familie. Eu am mai fost la Tutu dar nu am avut trimitere. E drept ca a fost urgenta.

Cum sa fac?
Multumesc anticipat,
Numai bine!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Lali, tinem pumnii sa ai foliculi babani!
Feli, sexologia am inceput-o mai devreme !
Ada, daca esti din Bucuresti, dormi acasa in noaptea dinaintea operatiei. Mergi miercuri numai la analize si sa iti faca internarea, si joi dimineata probabil vii la laparo. Il intrebi pe Tutu la ce ora sa fii joi la spital. Trimiterea iti trebuie neaparat miercuri, impreuna cu adeverinta de la serviciu ca esti salariata, pentru foaia de internare ! Bafta si sa ai un rezultat beton !
Daca mai ai nelamuriri, suntem aici!

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Multumesc Maqdita,

Dar pe ziua cand imi face internarea primesc concediu medical?
Si pe trimitere ce sa scrie doctorul?

Sorry ca pun atatea intrebari, dar sunt norocoasa ca v-am gasit pe voi....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ada, stai linistita si noi am avut inainte de ope o granada de intrebari. Pe concediul medical este trecut doar un cod deci nu scrie nici un diagnostic. Concediu medical primesti din ziua in care iti face analizele deci si internarea si te intreaba cate zile vrei de medical. Primele 3, cele de internare, vor fi cu salariu 100% iar urmatoarele (la mine au fost inca 6 ca atatea am vrut) vor fi cu 75%.

Pe trimitere doctorul de familie poate sa scrie sterilitate, endometrioza, chestii din astea ginecologice. Iar trimiterea ti-o face catre Spitalul Elias, Clinica de Ginecologie.

Daca mai ai intrebari e ok, sper sa te lamurim.

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Anadomnica, imi pare rau pentru testul negativ. Legat de pregnyl, nu stiu nici eu ce sa zic, am cautat acum ceva timp in urma si eu in Craiova pe la vreo 10 farmacii si nu am gasit. Eu te sfatuiesc inainte sa incepi stimularea, vorbeste cu medicul legat de pregnyl. Si faci ce te sfatuieste el. Tinme pumnii !
Ada, pe trimitere trebuie trecut "Catre Spitalul Elias, diagnosticul : " sterilitate primara" sau "secundara", in functie de situatie.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Incep cu pentru
Magdita, Felix, Lali sa se gaseasca baietzeii cu outzele, Rocsy sa vii cu II
Crisarh, Anadomnica... "Nu-ti lasa mintea sa se umple de ingrijorari. O sa ai mai putin loc pentru lucrurile bune" Sa nu ne pierdem speranta , cu siguranta ce-i al nostru ii pus deoparte, acusica vine bebe si trebuie sa ne pastram toata energia pentru el
Ada...tinem pumnii
Eu m-am relaxat tare bine la pescuit a fost super, cu pestele cam slabut, dar a contat iesirea . Am cateva pozici, daca vreti sa vedeti o pescarita adevarata
Tuturor


in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz
asteptand miracolul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

felix nu am simptome. absolut nimic. oricum este prea devreme sa simt ceva. si somnul mi-a disparut. oricum nu vreau sa ma intristez. nu imi fac prea mari sperante. si oricum daca nu se va intampla luna asta tot o sa se intample . tu felix in ce zi esti?


Mergi la inceput