FIV 183

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

BUna fetelor,

multumesc pt. incurajari si va doresc bafta ! eu nu am avut aceasta bafta inca, dar nu ma gandesc sa renunt ! azi ziua a 12 a, am facut testul si valoarea este mica de 0, 100 ; am vorbit cu dna dr si mi a zis sa intrerup tratamentul si dupa sangerare sa merg la eco;
asta este, cei trei bebelasi ai mei n au rezistat ! sper sa mi revin si sa o pot lua de la capat, desi asta nu va fi prea curand, imi simt sufletul ca o rana sangeranda dar ma uit la baietelul pe care l am si ii multumesc lui Dumnezeu pt. el !
Cami - nu stiu cum de ti a parut ca s au purtat urat dnele dr. , dna dr.Bolintineanu are intr adevar momente cand nu este asa comunicativa, pare cam rece, dar sa stii ca dansa este o profesionista adevarata iar dna dr. embriolog Mustata, mi se pare destul de dulce pt. ca la mine zambeste si cand ne intalnim pe hol; eu desi am avut un esec ma gandesc tot aici sa revin pt. al doilea FIV, tu indiferent unde te hotarasti sa mergi , nu trebuie sa renunti ! sfatul meu este ca la cateva zile sa mai suni la receptie si sa intrebi daca nu cumva s a reprogramat cineva si sa obtii urmatoare programare mai devreme de 2 luni, pt. stiu sigur ca mai mereu se gaseste cineva care se reprogrameaza; referitor la analize, nici eu nu mi am permis sa le fac pe toate la medlife si nici nu e obligatoriu, le poti face unde vrei dar sa fie facute bine; si ce sa ti mai spun de faptul ca si eu am facut eforturi financiare si credite peste credite ca sa fac acest FIV, sunt din provicie si am si servici; de dim. am plecat de la ora 5 de acasa ca sa merg sa fac betaHCG ul si la 9 eram deja la servici; asa ca nu trebuie sa disperi, trebuie sa speri ca noi toate !

va pup pe toate

In asteptarea minunii! Daria. Foto de familie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Daria, scumpo, imi pare nespus de rau ca nu au reusit embrionii tai sa prinda viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coletutza spune:

Buna Fetelor,

Sunt DISPERATA!am 3 inseminari la activ, la ultima de unde paream optimista,sperind ca trebuie sa iasa,totul se naruie pentru ca a inceput sa ma doara burta ca la ciclu, deci urmeaza si a 3a nereusita.Sotul are astenoteratospermie, eu urmeaza sa fac HSG luna viitoare (nu ma intrebati de ce abia acum!!! dupa 3 inseminari!!! caci am crezut ca il string de git pe doctor), urmind sa ne apucam de FIV(iarasi nu inteleg de sa mai fac HSG daca fac FIV!!!)
Ca sa nu o iau razna, va rog spuneti-mi care e protocolul pentru FIV?
Am avut rabdare sa citesc din urma 3 capitole, dar nu mai pot!!!poate ma ajutati voi, poate puteti sa imi sintetizati putin acest protocol.

Ce stiu eu despre asta este ca se face stimulare...dar nu stiu cite luni?In cazul meu, pentru ca am avut stimulare cu clostylbegit pentru 2 luni din 3 inseminari, oare ma pot apuca de stimulare dupa luna cu HSG-ul?

Credeti ca dupa ce trece luna cu HSG sa pot face in luna imediat urmatoare FIV?
Sunt asa de dezamagita...multe dintre voi stiti cum e.

Va multumesc tare mult daca reusiti sa gasiti putin timp pentru a-mi raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

daria: imi pare rau.... [floare]
coletuta: HSG se face ca sa nu ai hidrosalpinx. Acesta iti reduce mult sansele de implantare a embrionilor, chiar si la fiv. In principiu, poti incepe tratamentul in luna urmatoare, dupa HSG. Doar ca vei avea o tona de analize de facut, si nu cred ca le vei termina asa repede. Apoi, depinde de medicul cu care vei face FIV, cat de ocupat este etc. Ca protocol, poti avea protocolul lung, care dureaza cam o luna sau protocolul scurt, care e in jur de 2 sapt. Daca mai ai intrebari (si sigur vei avea ) ne gasesti pe aici....
iana, adelnuti: spargeti odata ghinionul asta! Va astept cu vesti bune.
Va pupic pe toate

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

daria-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

fetelor care sinteti deja v-au durut sini pe vreuna ?
ma dor sinii rau si mislocul sper sa fie semn bun nu din cel care anunta musafiri nedoriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Marinita of imi apre sincer rau, nu dispera si nu ti pierde speranta, o sa reusesti data viitoare cu ajutorul li Dumnezeu.
Ioanatugs ce faci cum merge cu stimularea?? n-ai mai zis nimic.


Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Dariela - pai daca il pun intravaginal la pranz - cum stau in scaun la serviciu - ce crezi tu ca as face?
Adenuti - pe mine nu ma doare absolut nimic - nu ma impacientez - ca doar n-oi vrea sa ma doara acum. Stiu destule fete care desi erau insarcinate n-au avut absolut nimic, nici o durere. Oricum din punct de vedere medical d-na dr. Dracea a facut totul-nu am ce reprosa, mai ramane sa vrea si Dumnezeu.
Iana_mari cum te simti - dureri ceva?

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lindutza spune:

quote:
Originally posted by cami30

Buna dimineata,

Ieri am avut prima intalnire pentru o discutie despre FIV la comisia de la Medlife. Nu va puteti imagine cu ce emotii am asteptat aceasta zi, ce sperante imi facusem si cu cata grija mi-am adunat dosarul cu analize medicale.

Ce mi s-a intamplat? O mare dezamagire. Nici intr-o mie de ani n-o sa scape medicii romani de mentalitatea de spital de stat pe care si-o cara cu ei in clinica privata.

Doua doamne tinerele care nu si-au ridicat privirea din cele doua caiete unde copiau rezultatele analizelor mele din dosar, strambaturi din nas la aflarea faptului ca m-am informat cu ajutorul internetului, multe analize nu le-au convenit si m-au pus sa le repet fara sa ma intrebe daca imi si permit sa o fac, m-au pus sa fac programari pentru o gramada de analize, iar cand am intrebat de ce nu mi se poate face atunci pe loc o ecografie endovaginala desi exista un ecograf in acel cabinet mi s-a raspuns sec ca imi trebuie programare.
Pe scurt mi=au propus varianta ocolitoare, cu reverificarea permeabilitatii tubare+ stimulari 3 luni daca trompele sunt ok desi eu am spus ca nu mai am timp si ca nu mai vreau sa astept. Le-am intrebat daca permeabilitatea tubara imi si garanteaza functionalitatea trompelor si evident au raspun nu, dar la intrebarea mea " de ce sa astept" mi=au raspuns ca ele asa ar face...asa recomanda, asa e logic
Pentru o noua intalnire cu comisia nu m-am putut programa decat peste 2 luni, desi nu cred ca ma mai intorc acolo.

Sunt trista, dezamagita, descurajata si am plans toti cei 200 de km pana acasa. Eu nu stiu cum rezistati voi sa luptati cu sistemul sanitar romanesc fie el privat sau de stat dar eu simt ca nu mai rezist. Ori te trateaza de sus fara explicatii omenesti, ori se ataca rau daca dai dovada de prea multa informare.

Ca si concluzie cu programarile din luna in luna pentru HSG, histeroscopie si ecografie + comisia, poate pana in 2010 reusesc si eu FIV.

Nu stiu ce sa fac. Scrisesem la forumul PSI ca imi doresc doar un copil. Cred ca incep sa nu-mi mai doresc nimic pentru ca nu am sanse de izbanda. Nu reusesc nici macar sa incep ceva. NU stau in Bucuresti si nu pot sa-mi iau libere asa cum vor ei, pentru ca nimanui nu i-a pasat de unde vin, daca am disponibilitate sa calatoresc toata ziua la bucuresti pentru analize intre zilele x si y, pentru eco in ziua z , etc...

Nu mai rezist si nu stiu ce sa fac. La craiova n-am reusit sa gasesc un singur medic care sa ma lamureasca si sa ma ajute ca mana a 2-a, sa ma pregateasca cu tot ce trebuie pentru FIV, respectiv histeroscopie, o colposcopie facuta cu simt de raspundere, nu o mazgaleala scrisa pe o hartie..

Am gasit o clinica FIV in Germania, scrisesem inainte de a ma duce la BUcuresti acelui medic care mi-a raspuns a doua zi. I-am trimis dosarul medical si astept raspuns. Daca imi spune ca ma poate primi asa, cu tot dosarul pe care il am , ma duc acolo, daca nu , eu renunt.

Admir din tot sufletul puterea de care dati dovada dar pe mine m-a daramat aceasta experienta inainte chiar de a o incepe.

cami

Cami,si eu am fost cam ca si tine la inceput,te intzeleg dar sa nu renunti ca se gasesc intotdeauna solutii daca aveti nervii tari.Unde in germania ai intrebat?

Eu cred ca daca vrei sa faci in germania tu v-a trebui sa platesti integral,dar nici aici sa sti ca nu te ia nimeni la FIV pina sa nu-ti faca ei personal toate analizele,eu stiu ca am trecut deja prin asta.Am fost prima data in münchen la clinica universitara la care am facut 4 IA dupa care am mers la Ulm pt FIV dar pina nu mi-au facut ei toate analizele la laboratorul lor propriu nici nu au stat de vorba.
Nici noi nu mai rezistam mult cu nervii ,am 34 de ani si daca nu iese nici de data asta nimic atunci mergem pe adoptie.
Nu renunta inca de la inceput!!!!!
I-ti tin pumnii si mai insista.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lindutza spune:

quote:
Originally posted by antosit

Buna dimineata!
Zouzoulemultumim pt. capitol nou!
Iana, Adenuti, Amzulici
Camimi-au dat lacrimile citind postarea ta.Acum esti dezamagita si suparata, dar tot in tine vei gasi puterea sa lupti (cu medici, sistem, mentalitate...)pt ca dorinta este mare si nu vei renunta!
Linduta bun venit la subiect,scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare si sa te putem vedea in timp real!


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"



daca scriu 10 mesaje una dupa alta scap de moderare?Cit de repede?

Mergi la inceput