Studii in Olanda

Studii in Olanda | Autor: michaelle

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema la care mi-ar prinde bine niste sfaturi din exterior. Fiica mea a primit acceptul de la facultatea de economie din Utrecht si va fi din toamna studenta acolo. Din pacate facultatea nu are camin si va trebui sa se descurce cu cazarea pe cont propriu. Cei din cadrul universitatii i-au trimis link-ul unei singure agentii care face rezervari intr-un fel de campus aflat intr-o localitate Zeist langa Utrech, 400 euro camera cu baia si bucataria la comun cu alte 10 persoane. Va rog frumos, este cineva care cunoaste macar zona, imi este tare greu si asa sa ma obisnuiesc cu ideea ca pleaca de acasa, ma sperie faptul ca va trebui sa faca naveta, sa invete si cu timpul sa gaseasca si un job ca sa poata sa termine studiile.
Cum se poate gasi o cazare in oras si altfel decat sa mergem in Olanda si sa vedem la fata locului ofertele firmelor de imobiliare? Nu stiu daca am fost foarte coerenta, sper sa primesc vreun raspuns. Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2xmama spune:

Veti gasi mai usor local. Nu stiu cat e de bine la camin, insa camere de inchiriat in orase studentesti se gasesc cu 300-400 euro. Cel mai bine gasesti pe net, pe martktplaats de exemplu ( nu se mai poate accesa din Ro), particulari, familii care inchiriaza camere

Ahh, am uitat sa mentionez, locuiesc in Olanda, te pot ajuta daca doresti (locuiesc la 30-40 minute de Utrecht)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michaelle spune:

Multumesc frumos de raspuns. Intre timp am fost deja in Olanda, am gasit si cazare intr-adevar pe net, am instalat copilul in conditii foarte civilizate. Orasul e minunat, oamenii deosebit de civilizati si placuti, un loc in care mi-am lasat odorul cu fara strangere de inima. Ma acomodez deja cu statutul de mama care da sfaturi la distanta, vorbim pe net zilnic si sper din tot sufletul sa fie bine pentru ea.

Mergi la inceput