gravidute si mamici de Timisoara (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Buna seara,
tocmai am ajuns si noi de prin munti. Cred ca nu sunt tocmai normala de m-am catarat pe unde m-am catarat cu diamai burdihanul, dar mie mi-a placut si cred ca si lui fiica'mea. A fost foarte frumos, am plimbat-o pe domnisoara de a zapacit, am facut si ceva poze numai ca trebuie sa le scot din aparat.
Oricum pozele cu mine sunt infernale, asa ca probabi o sa pastrez numai pozele cu muntii si cascadele.

Cristina si noi avem niste prieteni care au o fetita Andreea, dar nu mi se pare asa o tragedie sa aiba acelasi nume.
Stiu ca si alor mei le-ar place numele asta, asa ca poate ma mai spal de pacate.

Miha eu am inceput sa nu ma mai stresez asa de tare pentru socri. In definitiv vin sa va vada pe voi nu sa faca inspectie in casa.



26+ - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

incepand de aici avem cateva poze de la balaceala ... si de aici de la ziua velisolui mai male

Ank Raul 17.10.2007
si cu bb2
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Irina foarte bine ca ai facut ce iti pofteste inima... Nici eu nu prea imi infranez dorintele... Mai multa grija ca de obicei... dar si eu trebuie sa ma simt bine si atunci si bebe se simte bine ... Eu am inotat cu Raul vara trecuta ..si asa bine era.... ma simteam ca un fulg in apa...

Ank Raul 17.10.2007
si cu bb2
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:


Buna mamicilor,

Eu tocmai in acest w-end am aflat de cele 2 linii
Tb sa ne facem programarea la medic
Am tot cautat dr gineco si pana la urma am ramas la dna Cezara Muresan caci avusesem ceva complicatii cu ovarele si prin tratament neturism am rezolvat problema, numai ca mult mai devreme decat ne asteptam .
Care dintre voi a mai fost la ea? sau la sotul ei? Parca sunt la Odobescu...
Am emotii de mor! mai ales ca nu stiu cum e, am pofte dar greturi nu, dar marea mea problema este ingrijorarea ce o am fata de generalul neprofesionalism al dr si conditiile derizorii din spitalele RO.
Care dintre voi merge la Szeged pt asemenea eveniment? Va rog contactati-ma pe PM.
De asemenea, poate ma sfatuiti cu o estimare de cheltuieli totale cu analizele si "shpaga" obligatorie din spitale.
INTREBARE CRUCIALA: unde pot gasi sa nasc in bazin cu apa in TM sau Szeged???? ca sa fie durerile mai mici...

Dar cursuri prenatale ok?

Multumesc,
Ana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:


PS= care sunt facilitatile unei angajate gravide? voi va confruntati cu cazuri in care angajatorul, dupa ce i-ai dat vestea cu tot cu adeverinta medicala, te preseaza asa de tare/te streseaza incat sa iti dai demisia inainte de a naste? (caci nu le convine sa se complice ... relatez cazul unei colege, SI NU E SINGURUL)
CE POATE SA FACA O GRAVIDA SA SE APERE DE ABUZURILE SUBTILE SI NEOFICIALE ALE ANGAJATORULUI? CARE-S MIJLOACELE LEGALE CE LE POATE FOLOSI IN CALITATE DE GRAVIDUSH???

Am mare nevoie de raspuns urgent la aceasta intrebare/ PS (fie si pe privat, la annyfe@yahoo.com)

Multumesc,
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Viviannie in primul rand felicitari pentru cele doua liniute , in al doilea rand bine ai venit in nostru si in al treilea rand ai un sef de "rahat" (scuze pentru expresie ) . M-am tot gandit cum si de unde sa incep sa-ti raspund si sa fiu si foarte explicita (pentru ca si eu am fost odata in aceeasi situatie cu aceleasi intrebari multe fara raspuns ) . Asa ca cred ca te va ajuta mai mult daca te voi ghida putin pe aici prin site :
1 . Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici si crede-ma ca are inclusiv legislatie si te pune foarte bine la curent cu multe lucruri
2. Nasterea in apa-o alternativa, un miracol eu din pacate in Timisoara nu stiu sa existe inca (dar sigur iti vor raspunde si celelalte fete si poate stiu ele )
3. FIV in Ungaria 39 unde afli despre clinici , preturi din Ungaria
4. din pacate nu o cunosc pe d-na doctor sau pe sotul ei
5. eu am nascut la Odobescu iar "preturile" difera in functie de medicul cu care nasti (daca e mai sus in "rang" s-ar putea sa iesi mai ieftin in Ungaria (daca incepi sa tii cont incepand portar + moasa + asistente in schimburi + ... etc.)
eu sper ca macar putin din multele intrebari sa te fii lamurit si te mai asteptam pe aici pe la noi nu neaparat cu intrebari ci si cu vesti
si somn usor

Otilia lui Laurentiu Ovidiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Cred ca ma duc la culcare ca deja e al treilea mesaj pe care il scriu si reusesc cumva sa il pierd.

Am pus si eu cateva poze si am schimbat semnatura.

Noapte buna!

http://picasaweb.google.com/irina.fleseriu/Burtik

27+ - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

buna dimi , cine vrea o mare si aburinda ??? fac cinste azi .

de mult vreau sa va intreb ca email comun vad ca avem si care e parola ??

Ank felicitari pentru un nou capitol . Te rog nu-mi schimbi si mie data nasterii lui Laurentiu in 17.07.2007 (asa l-au trecut in acte desi l-am nascut in 18.07.2007 dimineata ) . Am vazut poze cu voi la Timis .


Otilia lui Laurentiu Ovidiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Buna dimineata,
mi-ar prinde si mine bine o cafea.
Azi ma duc la control sa vad cat a mai crescut buburuza si tot azi m-am trezit fara apa calda. Asa ca am facut in ibric, dupa ce am incalzit toata casa din cauza de fiert apa pentru dus.

si am intarziat din cauza asta la lucru...

27+ - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

neata!

si io as bea o cafea...dar cu gheata!

Oti nu mai vin socrii...am scapat...ne intalnim la botez! Noi pe 17 iulie sarbatorim 4 ani de casnicie! Si socrii tot pe 17 iulie s-au casatorit.

irina bafta la control...a inceput perioada aia nasoala fara apa calda...la noi in 11 iulie se ia apa, dar plecam toti de acasa pe 9

Ii tot fentam...acum 2 ani am sta ba in garsoniera pe Dambovita, ba in Lipovei si tot am avut apa calda...anul trecut am plecat in concediu la greci si acum mergem la mama sa facem botezul ...fara apa calda tot nu ramanem.

Viviannie bine ai venit! Felicitari ptr cele 2 linii! Sarcina usoara!

Eu stiu ca numai langa Brasov se poate naste sub apa...la Rupea...au nascut 2 tipe din familia mea acolo si e ok. Nu costa f mult...au dat in jur de 15 mil. La Szeget nu cred ca au nastere sub apa.

Eu am avut pb la serv cand am ramas gravi...mi-am dat demisia ca am vrut eu, insa nu are cum sa te dea afara. Ia-ti concedii! zici ca ai sarcina cu risc si gata.

Cristina Mihai nu vrea la strand...are pitici pe creier..ca nu sta in chiloti in mijlocul orasului...eu vroiam la piscina la Mall macar.

Ank ma duc sa ma uit la poze.

De clau mai stiti ceva?

Va pup!




Mergi la inceput