INSEMINARE (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

fetelor multumesc pentru incurajari si urari,cei drept si eu ma asteptam ca inseminarea sa o fac mai tarziu cel putin in ziua 12,13 dar dar se pare ca luna asta am fost mai grabita la ovulatie .
la monitorizarile anterioare in ziua a 11 aveam fulicul de 17mm in alta luna 19mm.luna trecuta in ziua a10 de15mm iar acum in ziua a10 de 19mm,ziua a11 de 23mm cand am facut inseminarea.
ieri la inseminare nu se sparsese inca si nu stiu daca la aceasta ora sa spart. e normal sa ma doara a doua zi dupa inseminare ca eu cind mam trezit si la prima urina am simtit o durere si o presiune pe partea stanga care se mentine. nu este o durere foarte mare dar e tot timpul prezenta voi care ati mai facut inseminari ati mai patit asa ceva dupa ea?si inca o intrebare e posibil oare sa fi avut fulicul asa mare in ziua a 10 si 11a din cauza ca de 2 luni luam pastile Maca cate 2 pe zisi eu si sotul are vreo legatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

casamihaela,dar tu sti ca ai ovulat?,ai facut eco inainte de inseminare?

fetelor eu am facut azi inseminarea dar nu am inca ovulatie ,dupa cum spune dr. la eco abdominal caci intravaginal a zis ca nu-mi face cica gelul ala si prezervativul de pe sonda nu ar face bine ????
dak foliculii mei erau buni adik 21-24 mm azi dimineata ,proba a scazut fata de lunile trecute la 10 mil.de la 40mil.
trebuie sa fac un plan de bataie pt. sotul meu,ceva naturiste...
florela putem vb. pe mess?
la toate
a,si apropo , gigeii prelucrati pt. inseminare cica traiesc pana la 72 de ore ,mi-a zis si dr. si bioloaga...

http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

buna, fetele. iaura, vezi ca ti-am scris pe pm adresa ptr mes. Eu citisem pe net ca spermatozoizi preparati ptr inseminare traiesc mult mai putin decat in mod normal; cica vreo 12 ore maxim. Eu sper sa aiba drepatate dr tau. Mie mi-a facut dr de fiecare data eco transvaginal inainte de inseminare ca sa vedem daca am ovulat; sa-i omoare pe gigeicu gelul ala? maine am sa vb cu dr inainte de a-mi face eco si inseminare.
casamihaela, eu am avut dureri imediat dupa inseminare dar am facut injectie cu no spa si mi-a trecut, iar cand am ovulat am simtit intepaturi puternice in ovarul pe partea pe care ovulam. sper sa fie bine si sa ne reuseasca inseminarea luna asta. Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

iaura inainte de inseminare la cabinet mi-a facut un transvaginal si inca nu ovulasam, fuliculul era de 23/19mm.in ziua a 11.
eu cred ca ieri in a 12zi am ovulat ca ma durut in partea stanga cam toata ziua, acum eu nu stiu sigur ca durerile erau de la ovulatie sau de la procedura in sine, si pentru mai multa siguranta am mai prestat si noi aseara.
oricum mias dori foarte mult sa se prinda si va doresc si voua acelas lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

florela ,am inteles bine ,azi ai facut inseminarea?
spune-ne cum a fost,eu nu prea cred ce spune dr. in legatura cu eco dinaintea inseminarii dar ce pot face?
ma gandesc sa ma duc luni la alt dr. sa-mi faca un eco endovaginal sa vada dak s-au spart foliculii,ce ziceti e prea tarziu ,am facut pregnylul miercuri seara?
-ici inseminatelor

http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

casamihaela - Multumesc pentru informatii. Sper sa fie cu ochisori!
Florela30 - Si pe tin te asteptam cu II!
iaura - Interesanta interactiune intre gelul de la eco si . Mi s-a parut ciudat ca inainte de inseminare nu mi s-a facut eco si chiar m-am gandit ca probabil e prea grabit dar acum inteleg ca experienta si-a spus cuvantul. La ce medic esti?

Dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

dariela eu sunt in ceata totala cu privire la ce a spus dr.de eco inainte de inseminare...
eu sunt la cluj la un dr renumit in IA si FIV ,cica (am citit pe alt forum) ca ar avea el insusi gemeni prin FIV, asa ca nu prea stiu ce sa fac in continuare, mi-a propus FIV dak nu reusesc acum ,a4a IA
te pup si sa fie cu ochisori la toate

http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

fetelor voi care aveti mai multa experienta in privinta inseminarilor;mie dr de aici mi-a zis sa iau dufaston incepand de azi fiind a 14 zi la un ciclu de 28 zile ,adica mai drevreme decat de obicei e bine oare?eu inainte luam dufaston din a 16 zi timp de 10 zile,iar a doua zi dimineata test ,iar in 3 zile de cand am terminat dufastonul imi veneau urati.dar acum nu mai stiu cum sa iau nu e prea devreme?si cate zile sa iau tot 10?
daca iau mai devreme cate zile sa iau tot 10?
dupa spusele dr de aici si a dr de la bucuresti eu luna asta se pare ca am ovulat mai devreme cred ca in a 12 zi si nu in a 14 zi cum se intampla deobicei.
daca stiti ceva in privinta asta va rog sa imi spuneti si mie ca nu stiu ce sa fac si nu am cum sa iau lrgatura cu dr decat maine.
va multumesc si pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Buna fetele,
Ma alatur si eu........luna asta am facut si eu inseminare la Cluj mai exact cu 4 zile in urma.
iaura 21cred ca am facut inseminarea cu acelasi medic.Este vorba de dr Micu?
Pupici si la cat mai multe teste II!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

jubica bine ai venit la noi si speram sa stai cat mai putin
da ai dreptate ,e vb. de acelasi medic,spune-mi tu esti multumita de el, in a catea zi faci inseminarea ,poate ne-am intersectat vreodata pe acolo...
casamihaela duphastonul se da dupa ovulatie a 2 azi ,de aceea ti l-a dat din z 14 ,oricum nu cred ca are f. mare importanta de cand il iei adik 2 zile diferenta ,tu il iei cand crezi tu, sa auzim vesti bune peste 14 zile
florela de ce nu ne dai vesti ,sper ca esti bine astept sa ma adaugi pe mess

http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png

Mergi la inceput