INSEMINARE (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata fetele,

Sufletel, bine ai venit printre noi, sa nu stai mult si sa treci repede la odisee! Transformarea asta dramatica a spermogramei poate fi de la BRANCA URSULUI. Nu ii mai da sotului asa ceva deoarece la unii are efect iar altii ajung de la normospermie la azoo de la ea. Intra mai bine pe subiectul "Naturiste si homeopate" si citeste pe prima pagina ce poate lua, nu ii mai da branca sub nici o forma!!!!

Inseminarea ai facut-o dupa ce ai luat clomifen cumva? Daca da, atunci este normal sa ai scurgerile astea maronii care, fie vorba intre noi, ar putea fi ciclu. Si eu am patit-o la fel de doua ori cand am facut stimulare cu clomifen citrat. Se intampla asa pentru ca, pe langa stimularea foliculior, clomifenul subtiaza endometrul foarte mult deci nu are de unde sa se produca sangerare mare...La mine a fost ciclul maro, slab cantitativ, fara dureri de burta si a durat numai 3 zile...De asemenea, dereglarea menstruala poate fi si de la utrogestan. La unele dintre noi, administrarea de utrogestan, progesteron natural, este preceputa de organism ca o sarcina deci nu apare menstruatia decat la cateva zile de la intreruperea sa. La altele, cum a fost si cazul meu, vine ciclu chiar si peste utrogestan. Cate pastile ai luat pe zi?

Teste de sarcina este bine sa faci unul care este mai sensibil, adica scrie pe el ca poate detecta o sarcina cu mai multe zile inainte de data la care ar trebui sa vina ciclul. Eu imi cumpar de obicei barza gold. Mai este o alternativa: analiza de sange. Asta iti va spune clar daca esti gravi sau nu prin determinarea nivelului de betaHCG din sange...

Elly, ce ai mai facut? Ai fost la echo? Te-ai inseminat???

Casamihaela, unde ai facut spermogramele? Si noi am facut una la noi in oras cu diagnostic normospermie dar cand am mers la Bucuresti la dr.Biol Matei care e una dintre cele mai bune in materie de spermograme, i-a iesit sotuli oligoastenospermie...

Felix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:


Fetelor - eu vin cu vesti ff proaste.
Sunt total dezamagita- ieri nici macar nu am putut sa intru sa va scriu.
Eram cu nervii la pamant si inca sunt.

Concluzia de ieri= 0 foliculi, ovare MPC.
I-am spus dr. ca duminica am avut un test de ovulatie pozitiv si mi-a spus ca este imposibil pt ca nu se vede nimik si endometrul este prea mic.
Oricum testul era pozitiv- si sotul meu l-a vazut, dar nu mai conteaza acum.

Nu voi mai face stimulare- deoarece ovarele mele nu reactioneaza la clomifen si nu vrea sa faca experimente pe mine.

Asa ca mi-a dat trimitere la dr.Corina Neamtu (am auzit ca este o dr. ff buna)- insa sunt total dezamagita caci am ajuns acolo - de unde am plecat acum 3 ani- la dr.endocrinolog.

Mi se pare nu ajung la niciun rezultat- parca ma invart intr-un cerc si nu mai pot iesi.

Investesc timp, nervi si bani parca degeaba.

Oricum - ma voi duce la dr.Neamtu sa vedem ce-mi mai spune si ea.
Dar nu prea mai am tragere de inima si rabdare.





Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Elly, din cate am citit eu, Corina Neamtu este o dr buna! Iti va da sa faci analizele hormonale...
Offf, imi pare rau!

Te pup sa mai treaca supararea! O sa vezi, in final va fi bine! Ma bucur ca ai decis sa nu mai iei clomifen mai ales ca n-ai reactionat deloc la el! Stimularea ovariana la cele cu ovare polichistice poate fi aiurea rau de tot, poti ramane cu chisturi! Natuistele le-ai incercat? Eu, in urma stimularii cu clomifen ramasesem cu 2 chisturi unul de 4 cm altul de 3 cm. M-am apucat sa beau gemoderivat de mladite de zmeur si de coacaz negru iar la o saptamana cand am fost din nou sa vad cum mai sunt chisturile, nu mai erau pe ovar!

Iti tin pumnii sa fii sanatoasa!

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Felix- saru'mana pt incurajare

Analize hormonale le-am facut de vreo 3 ori- 1 data /an- oricum le voi reface (dar poate prefera un anumit laborator- sa vad ce-mi sugereaza ea)
Le-am facut la IDS-Sanador si Bios.
La toate mi-a iesit progesteron-ul 0.1 si estradiol-ul ff mic.

Tratamente naturiste am luat- 3 luni- napraznic, ceai de cretisoara, tinct. marar, tinct. coada soricelului, tinct. mladite zmeur ...nu mai stiu.
Am fost si la dr. homeopat- am luat pulsatilla
Am mai fost si la dr.endocrinolog- nu mai stiu ce trat mi-a dat.

Oricum degeaba.

Pe 1 iulie ma duc la dr.C Neamtu- poate voi fi mai vesela- sper sa-mi revin caci sunt tare morcovita.


O sa rasara soarele si pe strada mea- dar mai greu.



Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

buna, dragelor. elly, ce cuvinte sunt astea: " oricum degeaba" .stiu cat de greu este dar nu e bine sa gandesti asa, gaseste puterea sa lupti ptr visul tau, speranta ca intr-o zi ti se va intampla si tie. Trebuie sa-ti spui mereu ca o sa fie bine, ca o sa raspunzi la tratament si nu uita sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute.Te pupacesc si fii tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

A venit CM ... e rosu, e putin cantitativ in comparatie cu CM lunar, dar este ...

Am niste ameteli ingrozitoare ... pana astazi am introdus intravaginal 3 cps de Utrogestan zilnic, dimineata - la ora 4, sa las un timp de rezerva sa se resoarbe in sange pana pe la 6,30.

Astazi le-am luat oral pentru ca ieri dimineata nu am reusit sa le mai introduc ... nu am mai putut sa introduc decat buricul degetului in vagin; inca de sambata am observat un obstacol la introducerea utro in vagin: un perete tare - era uterul coborat??? era vezica imflamata ??? era vaginul contractat??? chiar nu pot sa inteleg...

sa fi fost oare datorita faptului ca in ultimele 10 - 12 zile nu am mai avut contact sexual???? stiu ca pare ciudat; si doctorita mea mi-a spus ca asa ceva nu e posibil; nu intelegea ce imi blocheaza introducerea capsulelor in vagin.

Felix, IUI a fost pe ciclu natural. Asa ca tot nu imi explic cantitatea redusa a menstruatiei. Eu de obicei aveam in ziua 2 a CM cheaguri destul de mari.

M-am hatarat sa nu mai merg azi la eco ... e in zadar ... am eliminat orice speranta.

Am o intrebare. Credeti ca ciclul urmator il voi avea normal (adica tot la 28 zile, cum era pana sa fac IUI,avand in vedere ca a fost pe CM natural, sau va mai dura ceva timp pana se va regla?)

Elly_me sa nu spui niciodata "niciodata". nasa mea a incercat 9 ani: ea nu ovula, el avea azoo - i s-a facut punctie in testicul pt a face FIV ... si nu a facut un FIV ci 7 !!!! Au cheltuit o avere ... dar iata ca se poate ... daca s-a putut la 67 ani!!

Sa speram in continuare, si sa ne bucuram ca ne avem una pe alta

Pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Flore nu renunt la vis- imi doresc ff mult cel putin un bb
Acum sunt daramata - dar ma voi ridica.

Insa - este greu - stiti si voi.
Sunt genul de persoana - care recunoaste cand ii este greu- dar nu renunt la lupta.
Mi-e greu sa fiu tot timpul zambitoare- dar sunt- nimeni nu stie ce se petrece in sufletul meu (doar sotul meu- care ma sprijina si voi).

Persoanele care ma cunosc ma stiu o persoana puternica - si chiar sunt.
Trec doar printr-un moment dificil si o sa-l depasesc.

Prin simplu fapt ca scriu pe forum si cu incurajarea voastra o sa fiu ok.

Va multumesc ff mult.

Deja mi-am facut programare la dr.Neamtu- asa ca lupta continua si sugur voi castiga.



Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

salutare ,nu am mai intrat demult dar nici voi nu prea mai scrieti
la mine aceeasi situatie ca luna trecuta adik nu mare lucru dupa GONAL, in z 11 am 2 foliculi de 15 pe 1 ovar si altul mai mic pe celalalt ,nu inteleg de ce doar atat de mici desi dr zice ca e bine
mai merg maine sa vad situatia dar parca nu as mai face inseminare...
elly ,imi pare tare rau pt. ovare MPC dar macar sunt solutii de rezolvare,asteptam vesti bune pe viitor. Tu ai facut cumva pregnil inainte de testul de ovulatie,caci eu in ignoranta mea nu mi-am dat seama ca testul iese poz. dupa pregnil ca doar e aceeasi substanta si m-am amagit degeaba,dar dr. zice ca a fost ovulatie pt. ca altfel se vedea ceva in lunile urm. la eco(scuze am cam deviat de la subiect)
te si sa auzim de bine

http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

felix 76 spermogramele le-am facut la noi in oras la acelas laborator dar numai prima a fost lucrata la bucuresti iar acum le lucreaza aici.
eu merg la dr de aici pt monitorizari si pentru inseminare la bucuresti,iar dr Ion Ionut nu a zis nimic ca sant facute in pitesti
si le-a luat in considerare.niciodata nu sa pus problema ca sant probleme nici la el nici la mine ni sa spus ca sant cauze inexplicabile, facem parte din cei 20%
dr din pitesti a incercat 3 luni de tratament cu mine si sa hotarat sa ma trimeata la inseminare.o sa incep monitorizarile de maine si va scriu noutatile ca sa ma sfatuiti si sa imi spuneti daca e bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

buna, dragelor. Elly, te inteleg perfect, stiu cat de greu este sa zambesti si sa arati ca totul e in regula cand de fapt in sufletul tau e o durere permanenta. Dar tocmai aceasta durere ne face mai puternice si nu ne dam batute. O sa fie bine, trebuie sa fie bine si ptr noi.
iaura, eu cred ca totusi ai foliculi buni, trebuie sa fie de minim 20 mm cand faci pregnilul sii cred ca au toate sansele sa creasca. Eu zic sa faci inseminarea, ar fi pacat, cu doi foliculi buni sa nu iti maresti sansele cu o inseminare, bineinteles daca banii nu sunt o problema. merita incercat, nu te lasa prada pesimismului. Eu de abia joi merg la monitorizare, am facut aceeasi schema ca luna trecuta si ma rog sa fie bine, macar un folicul sa fie, dar sa fie unul si bun si sa mearga la o super intalnire cu si sa se iubeasca, da' sa se iubeasca ca doi nebuni. Hai ca bat campii, va pup fetelor si HAI ROMANIA. SA BATEM OLANDA SI SA NE CALIFICAM!

Mergi la inceput