LMA! Inimioare de iulie - august 2005 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Multumesc fetele pentru raspuns . Albinutzza, abia astept "interpretarea" sotului tau ! Ma intereseaza sa stiu cum voi putea actiona cand va face "ex-ul" recursul, ca sa ceara programul de vizita. Adica, acum, imi va veni pensia alimentara pe minimul pe economie si vroiam sa stiu daca am dreptul sa cer recalcularea ei atunci cand va fi recursul.



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Emaaimee, felicitari pentru marirea obtinuta , felicitari si pentru toate progresele lui Oani si multa bafta la scanare ! Sa fie totul bine !

Marami, pupam muscatura Dianei ca sa nu aiba nimic grav! Sa fie doar o sperietura si atat !

Pup la toate fetele ...




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

So.... ca la noi la nimeni, insemna ca orice lege e interpretabila dar nu mi-a fost mie prea clar incotro bati. Potrivit art.94 C.fam. , ai dreptul sa soliciti recalcularea pensiei daca poti dovedi ca "domnul" are venituri mai mari decat cele declarate.

Muscatura Dianei e superficiala, insa cum lucrurile superficiale tind sa se transforme am fugit cu ea sa-i fac antitetanosul sa nu avem alte surprize...

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Marami, pai tocmai asta-i... ca nu am nici o dovada a veniturilor "domniei" sale... iar, ca urmare, judecatoarea mi-a zis ca va stabili pensia alimentara in raport cu salariul minim pe economie... iar, cand i-am spus lui asa ceva a incepus sa se bucure: "na ca ti-am facut-o! Ti-a trebuit proces... bla-bla-bla... ". Mai mult decat atat, cand i-am zis ca, daca as fi avut adeverinta lui de salariu... lucrurile ar fi putut sta altfel (din ceea ce am inteles eu...) pentru copil (ca doar sunt banii copilului, nu ai mei!)... "dumnealui" face ca: "Nu. Judecatorii romani nu trec granitele tarii, asa ca tot degeaba ai fi avut dovada salariului meu ."
Sper ca acum ai inteles ce am vrut eu sa spun.

PS- nu exista nimic prin care se poate "obliga" o persoana sa dea aceasta dovada a veniturilor sale? Mai ales ca, el lucreaza cu contract de munca?



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Uita-i sa va zic si explicatia lui... Cica, un prieten de-al lui (?!?) tocmai a terminat acum 3 saptamani un astfel de proces... iar, judecatorul i-a respins adeverinta de salariat "in afara tarii" (Italia) pe motiv ca, la noi nu se face asa ceva, nu se tine cont de venitul asta... nu se depaseste granita . Iar, cand i-am zis ca judecatoarea m-a intrebat daca am aceasta dovada a salariului sau, stiind bine ca el nu e in tara... el face ca: "nu stiu de ce ti-a cerut asa ceva!" ...

Pupici Dianei sa nu faca complicatii de la muscatura!




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Scuze ca m-am cam repetat in ceea ce am spus ! Nu prea m-am priceput cum sa ma exprim cat mai clar, mai pe inteles ...




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Cryna, a zis sotzul ca se intereseaza si maine iti da un raspuns cu "legea in mana"



Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Albimik Maria Antonia
1 Februarie 2007


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


OK. Multumesc frumos Albinutzza . Astept raspunsul ...



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna fetele!Ieri am fost libera din motiv ca nu aveam cu cine lasa fetele,mama avea treaba si a trebuit sa stau acasa.A fost asa de bine sa pot fi cu ele toata ziua...Am iesit afara,ne-am plimbat in parc,abia astept concediul....
Cryna iti tin pumnii sa reusesti intr-un fel"sa-i vi de hac" cu pensia alimentara si sa scapati o data de toate grijile!Va pupam duuulce!
Marami pupam fata sa treaca repede muscatura,sa nu fi fost ceva grav.In ultimul timp a fost ceva mai bine cu Codruta,am incercat sa-i acord si mai mult timp si indiferent de prostiile ei sa nu reactionez dur.sa-i explic cu vorba buna si exemple cat de mult e cazul.vad ca reactia e ceva mai buna!
Albinutzza multumiri tie si sotului pentru ajutor atunci cand avem nevoie!Pupicei!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Multumesc frumos Nicoll de incurajare . Si eu sper sa reusesc sa rezolv ceva cu pensia asta alimentara (atunci cand va trebui s-o iau iar de coada cu tribunalele )... ca sa fie bine pana la urma... Ma bucur sa aud de progresele Codrutei ! Mult succes in continuare!

...pup la toate fetele ...



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput