Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

pai eu zic sa mergi sa vorbesti cu cineva de la RU sa intrebi cand ti se face raportul de risc . si cand se anunta ITMul...

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

quote:
Originally posted by cristi_2003

pai eu zic sa mergi sa vorbesti cu cineva de la RU sa intrebi cand ti se face raportul de risc . si cand se anunta ITMul...

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png




Ii mai las cateva saptamani (mi-a zis o colega acum ca la ea au venit la 4 luni) si mai vedem!

Justme10+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hello vorbaretelor! La noi e 9.30 dimineata si eu imi beau cafeluta! Azi am program de voie, ma rog, ar trebui sa lucrez la teza, dar cel putin nu tb sa ma plec undeva pe caldura! Ieri cand m-am urcat in masina, nu puteam tine mainile pe volan nici dupa 10 minute de aer conditionat, frigea teribil.

In rest, nici nu mai stiu ce sa gatesc...noi gatim in fiecare zi, cat sa ne tina pt o zi, nu imi plac mancarurile incalzite. Dar sunt in pana de idei, ciorbe si alte chestii "grele" nu am chef...vreau ceva care sa se faca repede si sa fie usor.




“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

intru si eu in club....am facut acum trei zile,doua teste si erau pozitive....ieri dimineata,inca unul si tot pozitiv era....mai am doi copii,iar ,,samantuca'',asa l-am numit pe al treilea,e super miracol!tineti-mi pumnii ca luni ma duc la dr. herghelegiu sa ma vada...

10,7,5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Nu ma pricep la ce vorbiti voi aici...

Mireamara-si noi gatim zilnic.

Acum am pus niste mere la cuptor asa bine miros...

10+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simyrody spune:

Eu nu pot sa mananac aproape nimic asa ca nu pot sa-ti dau sfaturi... Abia reusesc sa inghit cate o bucatica de cartof...in rest, nimic Dar ce nu facem noi pt un bebe, nu?

Simona
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Nici eu nu ma pricep la drepturile gravidei in Ro, mi se par muuulte zile libere...
Concediu eu am luat cam 6 saptamini anul acesta si mai am 4, dar vreau sa imi tin pt prelungirea celor 16 sapt la care am dreptul inaitne si dupa nastere... daca sunt sefii de acord. Dar parca as mai si merge undeva intre timp...

Michelle, ti-e mai bine?

Miereamara, si noi gatim zilnic, e logic, nu facem sarmale si alte chestii complicate, mai simple si sanatoase, legume la aburi, peste/pui la gratar, uneori facem ceva mincaruri japoneze/asiatice si din cind in cind italienesti. In general ce poate sa manince si fetita.

Weekend-ul bate la usa fetele, ce planuri aveti?

Noi maine seara cu prieteni si fara gazulice la un resto japonez in Rotterdam... poimaine e ziua unui nepotel si mai e si ziua tatalui... luni sunt libera si o sa ma relaxez, daca e vreme faina ma plimb mult cu fata si poate ies cu mama in oras....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Oh, Iris, imi place la nebunie mancarea japoneza, mai ales fripturile lor, picante si cu tot felul de sosuri si legumite. Insa acum suntem la buget de austeritate, strangem banii pt amniocenteza, si mai avem si plecarea aia in California in cateva saptamani. Nu avem planuri pt weekendul asta, poate piscina si iesit la un film.
Saptamana viitoare avem o petrecere cu romanii de aici, nu stiu dc v-am spus, dar sunt cam 100 de romani in oraselul asta de 250.000 de locuitori, cum s-or fi strans atatia nu stiu...

In ceea ce priveste concediul de maternitate sau indemnizatie: zero, nu exista asa ceva. Cred ca pe la companiile mari se da parca 6 saptamani si restul este neplatit. Oricum eu voi termina masterul in decembrie, nasc in ianuarie si voi sta pana in iunie acasa. Dupa aceea va veni mama si va sta pana in septembrie, timp in care eu imi voi cauta un job. Iar din septembrie il ducem pe bebe la cresa.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Miereamara, si eu ma innebunesc dupa mincare japoneza, mai ales sushi imi place de numa`...dar maine trebuie sa ma uit la sushi si sa inghit in sec, o sa il incerc pe cel vegetarian....

Ce fain ca ramai totusi cu bebe mic pina in iunie, eu pe Francesca (a trebuit) am dus-o de la trei luni la cresa... insa partea buna(asa sunt eu, optimista) e ca nu merge decit doua zile pe saptamina la cresa, in rest e cu mine sau cu sotul meu. Pe linga asta sunt 2-3 copii la o educatoare, e frumos, curat, luminos, si cresa e la doua case departare. Grupele sunt de cite 8-9 copii.
Am zis ca nici noua nu ne plateste mult concediu de maternitate, doar 16 saptamini si gata. Dupa aceea am carat luni de zile aparatele cu mine la servici, ca de, fetita trebuia sa bea laptic de la mami.... cind ma gindesc ca(Doamne-ajuta!) o iau de la capat la anul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Iris la noi se da mult concediu numai ca e platit asa de prost ... vreo 8.000.000 parca, o mizerie, au fost atatea scandaluri pe tema asta. Eu de ex. castig bine si cotizez lunar la casa de asigurari sociale 10% din venituri. De ce sa nu primesc in concediu proportional?
In fine, din aceasta cauza, desi teoretic putem sa stam acasa asa de mult o gramada de mamici aleg sa se intoarca repede la serviciu. Eu am stat 4 luni cu Ioana si acum voi sta si mai putin.
Avand in vedere ca sotul castiga cam 1/3 din ce castig eu, ca avem rata la casa aprox. 1.000 euro, la masini 400, gradinita Ioanei e inca vreo 300 si bona la fel nu vad cum ne-am descurca cu cele cateva milioane date de stat cu darnicie.


Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 8+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput