Colectia de toamna-iarna 2005 (199)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Biculetz, sunteti pe drumul cel bun cu olitza.
Vreau sa-ti spun ca noi nu prea am iesit din casa vreo 3 zile cind am inceput operatiunea "fara pampers", nu m-am dus nici la cumnata in vizita ca sa nu -i pun pampersul pe drum, am preferat sa stau cu el acas, sa faca pe jos si sa-l mustru intre 4 oki.La noi e cam ciudata faza cu scapatul de pampers, la modul ca eu il duk la toaleta periodic ,iar el nu se opune,face la comanda.Cu kk nu avem pb ,doar cu pipi, mici accidente.. Ieri ,in timp ce ma uitam la meci ,a iesit cu cumnata afara ,la o vecina si a facut pipi pe el.Deci daca mami nu e prezenta, nu are de gind sa spuna.
Anda, am citit din urma despre Nikita cel cuminte, eu cred mult in "legea compensatiei" iar in cazul tau functioneaza fff bine, tre sa-i multumesti lui Dzeu ca macar ai primit un dar divin din partea LUI si sper ca Nikita sa nu se schimbe.
Eu am crezut ca Nikita a scapat de pampers...cum de nu a invatat de la gradinitza, nu-i vede pe ceilalti copii ori educatoarele nu-si dau silintza in sensul asta? Aici nu se primesc copii la gradinitza daca nu-s "toilet trained"
Lavi, sa nu mai aud de febra, mi se face parul maciuca!Sper , ca in cazul vostru sa fie maselutzele si nu altceva!Sanatate!
Ce fain ca te incumeti cu 2 fetitze dupa tine sa mergi pe tocuri!! ador femeile pe tocuri...eu una nu pot, abia rezist la petreceri 2-3 ore,plec cu papucii in plasa dupa mine ca macar la intoarcere sa-mi relaxez picioarele.
Acum o luna am fost la o nunta, eram pe niste tocuri ff inalte si subtiri iar Simon a luat-o la fuga spre candelabrele cu luminari legate cu tul intre ele, erau asezate la intrarea in resturant,inaite de venirea mirilor.Eu fug rpd dupa Simon si ce-am mai patinat de era sa cad in fund, bine ca l-am prins la timp de mina inaite sa produca un mare dezastru!
Ina,, ce experienta cu braziliana ta,auci, Doamne dar ce curajoasa esti????Eu , de cind am poposit printre arabi am facut marea descoperire "epilatul cu zahar", in 45 minute mi-am tras o 90%braziliana(eu nu epilez kiar tot), bratze si axila.
Nastere usoara!!!!Incepem galeria Suntem alaturi de tine!
Meems,ti s-a mai spus, arati fff bine , noua frizura te intinereste fff mult,nu ti-as da mai mult de 24 de ani.Am vazut-o si frumusetzea cealalta
Felicia, vroiam de mult sa intreb: In poza de le avatar Ilinca pare ca are okii albastri.Asa-i?Mi-aduc aminte ca schimbarile au fost cam in cazul nostru, de la albastru , albastui verzui, caprui verzui.Noi am ramas la caprui verzui.
Ripley, ce mai faceti?Cum va mai simtiti?
La noi a trecut doar o saptamina de la terminarea tratamentului si iar da semne de boala, se trezeste dimineata cu o raguseala urita.De cind il am, vesnicele pb au fost legate de gat!

Cind o sa adorm baiatul, am sa va trimit niste poze cu noi!





Cristina & Simon(26.12.2005)
www.dropshots.com/Bulucel#date" target="_blank">Poze din Iraq

Varsta lui Simon


www.onetruemedia.com/shared?p=1ed840869c0f5213651618&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">PRIMUL NOSTRU ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

bulucica, nu la gradi nu-l invata nimeni, toata grupa lui e pe pampers, toti sunt intre 2 si 3 ani.
nu e legea compensatiei cu nichita, e alta lege, tot a lui Dumnezeu. cred foarte tare ca ce copil isi imagineaza o gravida, aia primeste. am auzit multe povestiri toate 100% indeplinite, adica cine se roaga 9 luni pt a fi copilul intr-un anume fel, Dumnezeu il rasplateste potrivit. inclusiv maica-mea s-a rugat toata sarcine, povesteste ea acum cu naduf, ca daca e fata (atunci nu stiau sexul) sa nu fie "bleaga" ca ea, sa fie tare si razboinica si sa se descurce. "eee, mai bine ma rugam pentru altceva, ca mi-a dat Dumnezeu mai mult decat am zis", bombane ea acum cand ne certam
acum pe bune, cred ca Dumnezeu iti da copilul cum il vrei in sarcina. Eu, de exemplu, m-am rugat 9 luni, nu exagerez, sa am un copil "sanatos, bun si drept". numai cuvintele astea 3 le-am avut pe buze 9 luni. cred ca din cauza ca simteam ca se intampla o nedreptate cumva atunci in viata mea. de-aia am vrut neaparat o progenitura onesta. si uite rezultatul

asteptam poz cu simon. si mai vreau sa-mi spui ce compozitie are pasta de zahar cu care se epileaza araboaicele. in evul mediu tot cu zahar se epilu, nu zic ironic deloc, zic ca e traditionala metoda.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Anda, sunt ceva discutii si pe forum despre epilarea cu zahar,fetele au primit reteta si instructiunile dar nu prea le-a iesit.nici mie nu-mi iese cumnata imi pregateste, dintr-un kg de zahar imi ajunge mai mult de 3 luni!

Tipa o pregateste din oki, ceva de genul 3 masuri de zahar , o masura de apa,si o juma linguritza sare de lamiie.Se fierbe compozitia asta la foc ffff mic pina se ingroasa.Ptr a verifica daca este gata,se inmoaie lingura in compozitie,se lasa sa cada doua trei picaturi intr-o farfurioara.Daca picaturile ramin ca un bob, fara sa se latzeasca,atunci este gata.Se lasa la racit la temperatura camerei.Pe fasii de bumbac ,(la mine merge ff bine pe material de blugi,am avut o pereche veche care am taiat-o in patrate maricele)se pune cu lingura din pasta respectiva,se intinde uniform in mijlocul materialului,se aplica pe zona cu par si se trage in sensul invers cresterii parului.Cu aceesi bucata de material se continua operatiunea pina cind nu mai trage parul.
Durerea este injumatatita comparativ cu ceara calda, plus ca pielea este ff fina si nu se inroseste.
Important e sa vezi pe cineva facind treaba asta...poate cind oi veni in tara voi avea ocazia sa-ti arat!

Aveti citeva poze cu noi, la semnatura :poze din iraq.
Nu-s ff multe, ptr ca se uplodeaza ff incet, oricum, sper sa va placa!



Cristina & Simon(26.12.2005)
www.dropshots.com/Bulucel#date" target="_blank">Poze din Iraq

Varsta lui Simon


www.onetruemedia.com/shared?p=1ed840869c0f5213651618&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">PRIMUL NOSTRU ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Meems tu draguta ca de obicei...insa cred ca ai un defect de vedere. Io? Majoratul? Fost-ai lele ...Da ' saru'mina tare!
Maria asta-ti lipsea. Muci la Cristi. Macar de-ar ramine cu atit. Despre tunica mea... si io-s indragostita de ea,desi in poze pare ca e din ceva nylon f stralucitor,nu-i asa.E din matase naturala si fff moale.E de la unguri.
Alina si eu am avut o colega care tot ca a ta se manifesta.Insa ASA era/e ea. Nu vorbeste si baste.Decit daca smulgi cuvintele.Acum ne mai intilnim cind si cind si constat ca e tot asa.Nu imi poarta pica,nu e ranchiunoasa e doar inchisa.Insa desigur nu ma simt in largul meu cind sint doar cu ea.
Noki multzam de bafta.Ti-o intorc.Vreau sa-ti zic ca as prefera sa am 5 examene in weekend decit 9 in doua luni.Ma termina labartzala asta.Pe ultimele 3 nici nu le dau ca plecam la mare.Le-oi da in toamna.

Soso de bariul ala mi-e tare groaza,dar de musai...cu placere.Am auzit ca vine 1-2 ori pe saptamina ceva medic pediatru de la Cluj, aici la o clinica particulara. Vreau sa vad despre ce-i vorba si daca nu ma coafeaza, am sa ma duc eu acolo.Te anunt.Pup!
Anda da de ce stiam eu ca Sergiu e mai bine?Parca asa intelesesem. Ca din ce zici nu-i cu nici un milimetru mai bine decit acu 2-3-5 luni. Sarmanul copil.Bai ala n-o fi avind copii?

In context sa va zic o chestie asemanatoare. Acum citiva ani, fata de 18 ani ramine gravida, la 5 luni maninca ceva cirnati si-i ies niste pete, merge la ginecologie (cunostea pe cineva),aia ii zice ca mai bine face avort ca o sa iasa copilul cu bube.Oricum nu prea voia copilul ca...de, gura lumii.Ii face un dr avort intr-un oras mic din apropiere,n-a prea iesit.Internata la urgenta,lasata balta,in 3 zile septicemie,moare.Parintii disperat dau in judecata medicul de-a avut-o in grija si care numai grija n-a avut de ea.Treneaza muuuult procesul.Dar cistiga. 80 de mil de lei. REPLICA mamei la auzul sentintei: acum domnule doctor va dau eu 80 de milioane de lei si va omor copilul...


Cata sa stii ca si T mi-a urlat o juma de zi ca unui pitic din Alba ca zapada i-a intrat o misca in gura cind sforaia si el n-a vazut-o iesind.Lui i-e frica de muste si-i era mila de pitic.Degeaba am pus din nou faza,ca in aia de-a vazut-o el musca nu iesise afara si-l "pape" la "imba"...In spatee lui tata e o bucata din Manastirea Barsana care este absolut superba. Mergem f des acolo ca e aproape si fff frumos.
Joy vazut pozele...ori "sub" masa ori "pe" masina.Da taticu nu apare deloc.Tot in suturi sinteti?
Dordia si Tudor l-am vazut si cu mami si cu tati. O sa iba si el ochi albstri? Ca mor de ciuda!
Pischi, Coralia bun revenit pe baricade! Sa va fie de folos drumurile...
Pumba tu tare rar aterizezi p-aci.Bine ca sinteti bine!

Despre noi:
Pampers.. mi-am insusit critica dura facuta de pediatra si asezonata cu sustinerea de catre Buluci a ideii "fara scutec" si de o saptamina l-am scos.Nu-mi zice cind vrea sa faca pipi da cred ca nici n-apuca.Pt ca-l pun la o ora jumate pe olita.Si face bucuros,il ducem la WC si trage apa.Noaptea ii pun pampers si la somnul de prinz dar niciodata nu il uda.I-am luat paturici de-alea impermeabile si...Dumnezeu cu mila.
kk ieri a fost a 6-a zi de cind NU a facut.Dupa ce intr-a 5-a a facut o maslina ajutat de glicerina, non stipation,lactuloza,ceai e sena, iaurt cu tarite si prune uscate,suc de mere pe stomacul gol si fructe in prostie. Ieri acelasi tratament si...in final...bucuria.L-a facut in olita dupa supozitor si dupa ce l-am amenintat ca-l duc la spital la clisma. Caci cu povesti "a la Dordia" nu merge.Deci toate astea eneumerate i le dau zilnic.Azi nici nu ma astept sa faca dar maine as spera caci i-am introdus si ulei de parafina.Va de el saracutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Leea, vis-a-vis de pampers, si la noi a fost la fel, n-apuca el sa spuna ca eu hopa pe toaleta sau olitza, important ca nu refuza.
Doamne, iarasi 6 zile fara scaun!!!Saracutzul de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buluci...wow ce frumosi sunteti! tu zici ca esti de-a lor. Iar Simon...e un scump!
Leea..da Tudor va avea tot ochi albastrii...se pare ca l-am batut pe tati in gene si...daca sexul nu l-am putut influentza....macar ochii sa ii aibe de la mine. Asa ca...am 2 baietei cu ochi albastrii.
Insa sunt trista sa aud de Tudor cu constipatia lui...Stiu ce chin e. Noi sapt trecuta am trecut iar printr-o faza de "nu vreau kk" dar...dupa luuungi povesti si rugaminti si nervi...etc...a priceput si nu a avut incotro si a facut...apoi zilele urmatoare a fost mai usor...dar...noi facem zilnic.
Noki...tin pumnii!



Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fetelor, generic va multumesc pentru laude, sunt atata de mandra de fetele mele de si plesnesc sincer. Se iubesc atat de mult, Ana initiaza jocuri cu Irisuca si ma uit la ele ca proasta cu lacrimi in ochi, fara sa ma pot satura. Ador momentele cand stam toate 3 in patul meu mare si ne prostim, mai ales Anuka are un umor greu de definit, e smechera si e asa desteapta de nu-mi revin.

Ca lauda, desigur, nu am avem scutec de peste 1 luna deloc. Oricum de 2 luni il puneam noapte doar de siguranta. Acum 2 nopti a fost prima oara cand s-a scapat pe ea, si asta pt ca a baut o tona de apa, s-a trezit pe la 5 dimineata si a cerut lapte ca i-e foame (25oml) si a adomrit bustean, pai cu 1 kil de lichid in ea, sigur ca a scapt jumate.... fix pe langa musamaua de protectie dintre saltea si cearceaf. Atata a plans si s-a necajit de m-a terminat. I-am zis ca e ok, ca se intampla, asa s-a dovedit de umilita cumva de m-a dat gata.

Anda, eu cand aud/vad copii bolnavi nu-s buna de nimic. Fetitei unor dragi prieteni si rude prin alianta i s-a descoperit acum 3 zile, la 7 luni, dubla displazie de sold. Mi s-a facut rau cand am aflat, au trecut 3 zile si nu-i putem suna ca mi-e teama sa nu devin eu plangareata.

Bulucel, eu cred ca ne paste pe ambele o scoatere de amigdale la copii :(. Nu ar fi asa tragic dc nu ar necesita anestezie generala, pe care eu nu o concep, tremur cand ma gandesc la asa ceva.

Ina, io crede ca esti undeva la 7-8cm acum, fac galerie . Asteptam de la tati vestile bune.

Leea, sunteti asa frumosi de nu-i drept, sincer jos palaria.

Miha, distractie placuta la aniversare, nu trecteti si pe la noi? Ana inca troncaneste cu jucariile de la voi. Da' musai sa veniti cu Rianna.

Alinush, sincer, am invatat ca la job nu iti faci relatii deloc. E cel mai sanatos. Lasa femeia sa piscuie si tu da-te pe forum cand simti nevoia de conversatie .

Maria, sanatate lui Cristi si sa nu deie mai departe :)Cata, am mai citit despre voi si pe la bucatarie, te tii fte tare, io as muri sa fiu atata de dedicata ca tine :)

Joy, cum va este ca familie? Nu te lasa rapusa de depresie, ca o tii de aproape 3 ani in tine si nu e cazu sa razbata acuma.

Mada, parca ma vad pe mine pe terasa cu desflocitoru intr-o mana si cu Anutzache atarnata de cealalta sa o fac si pe ea. Desigur, am ramas gigea pe partea stanga, in rest..... noroc ca mi-am pus si eu Mirena de 1 luna si imi merge asa "bine" cu el incat nu ma vede nici jelea epilata partial.

Diana, chec din ala in care ai aruncat cu maglavais cu cacao pe la mijlocul tavii? :((

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am vazut si eu niste poze, dordia si buluci, ca restul nu stiu unde sunt. leea nu are la semnatura, ripley nu are, ce sa fac, ma mai duc in spate, dar cred ca sunt in subiectul anterior.

buluci, esti sigura ca scri din iraq? ca pare "locuinta mea de vara e la tara"....adicatelea iarba, gardulete, pridvor, copii cu bicicleta...recunosc ca, cu mintea mea putina, ma asteptam sa vad peisaj gri-maro dezolant, praf etc. sa stii ca-mi place de tine mai mult cu carare intr-o parte decat pe mijloc. am studiat profund ambele coafuri, iti sta mai bine cu cararea intr-o parte, cum erai la ziua lui simon.
daca oi avea chef intr-o zi ma apuc de reteta cu zahar, pt epilare. mi-a scazut cheful ca mi-ai zis ca iese greu sau deloc.

dordia, lasa nu te plange, ca aia mici sunt bucatica rupta din tine, n-au luat nimic de la tati

ma duc sa scotocesc dupa poze frumoase cu tudor (saracu', mor cand te aud cu 6-7 zile fara kk) si fetele ripley si ce-oi mai gasi in urma


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am vazut poze andreea de coralia, ochi frumosi, putine poze
si baietii joy, vai ce m-am speriat la poza aia in care ii baga sita in ochi lui vladut, daca era carligul ala invers...baietii tai seamana ceva dar nu asa bine ca ai dordiei. vladut prevad ca o sa se faca un frumos care va rupe niste inimi
ma mai duc in urma, tre' sa gasesc si leea si ripley


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Leea, saracul Tudor, cred ca e groaznica problema asta cu kk pt el si pt tine. Kriszti face cam la doua zile, dar zilnic ii dau suc de fructe, fructe, iaurt, taratele de grau, la nevoie Non Stipation. Cand pana la urma face, face gros si parca ar fi format din multe multe bilute. Ma dispera efectiv.
Lavi, asa a facut si Kriszti inainte sa mergem la Budapesta.Doua zile cu febra mare, dar alte simptome nu avea.La un mom dat chiar ne gandeam sa nu mergem.
Silvia merge la scoala din toamna, waw ce mai trece timpul.
Coralia si Pischi, va invidiez ca voi ati fost deja in vacanta. Abia astept sa mergem si noi, sa rezolvam intai problema lui Kriszti.Sper sa nu fie nimic grav.
Ripley, tu semeni tare mult cu mama ta. Fetele tale sunt ff frumoase.Pozele le-ati facut la voi la munte? Cum mai sunt ele acum, totul ok? Ce faceti pana la urma cu concediul?
Ina, ce faci, pe unde esti? Tinem pumnii.Sa mai astepte pufosel un pic.
Ma duc sa vad pozele Dordiei si ale lui Joy.

Daca ne puteti ajuta si pe noi, aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=122623

Mergi la inceput