Mamici de pepenasi de iulie-august 2008 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

FELICITARI NATI !!!!!! [flo2[flo2
Multa sanatate bebelusului Matei si refacere usoara mamicii!

Japonezii astia chiar sunt de ...ca lasa in secolul XXI mamicile sa se chinuiasca in felul asta...

Pentru mamicile multipare urmatoarele nasteri de obicei sunt ceva mai usoare, daca nu apar probleme...

Syyylviuta sa ai o nastere fara complicatii si un bebelus sanatos cu note mari (Apgar,bineinteles)


Diarux stai linistita, la voi cu sotul grupa 0 nu ar fi risc de icter.Noi avem exact aceleasi grupe ca si voi.Eu am inteles ca mamicile cu grupa 0 ar avea riscul de icter la bebe un pic mai ridicat...

Dia_filipas eu cind eram in Romania eleva nu prea intilneam multi copii cu nume deosebite...In clasa erau vreo 2 Mihai, 3 Ciprieni, 2 Danieli, 2-3 Cristine, 2 Mirele, 2 Irine, 3-4 Oane...De asta ma gindesc sa le pun copiilor macar un nume care sa nu fie foarte comun aici in Suedia, pe linga cel international si usor de pronuntat pe care il au fiecare.

Narcisa superba papusa!!! Nu am cuvinte...
Aici despre masajul perineal nu ne prea incurajeaza nimeni...
De obicei se face epiziotomie doar la prima nastere vaginala...(eu la urmatoarele nici macar nu m-am "rupt")

Flo1980 nu stiu daca ti-am spus ca Markus al meu este doar cu 6 zile mai " mare" decit baietelul tau.

Turturica eu am impresia ca pierd licitatia voastra...Noi avem peste 200 de zile libere dupa fiecare nastere...

Biri aceeasi stare de usoara leneveala se manifesta si la mine.Parca as sta numai de hobbyuri, nu de lucruri "serioase".

In sfirsit am intrat si eu in picassa si v-am vazut pozele...Vai ce tinere, frumoase si elegante aratati toate!!!
Eu acum am toate pozele pe un alt HD fiindca cel virusat a fost complet curatat.Tot zic ca trebuie sa verific daca nu cumva este virus si in My documents unde am toate pozele...si parca niciodata nu mai apuc sa-l bag in computerul de rezerva, ca slave...
Nu mi-am instalat nici programul ca sa micsorez pozele facute recent (altfel cu aparatul meu de 7pxls dureaza pina se incarca).
Sper totusi sa va pun burtica pina nu nasc...

Mariana 36+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Cu no-spa-ul asta si eu sunt de acord cu alte fete!Nici in exces.... eu una nu am luat nici macar o data pe durata sarcinii, iar burtica mai tare am avut-o si eu!Dar doctorul iti spune dupa cum e cazul!Nu stiu ce sa zic... acum... fiecare cu parerile ei!Si cu sfaturile medicului ei!Dar totusi... nici asa zilnic!yic si eu!!Sa nu va suparati pe mine!Eu stiu ca unele dintre voi chiar au avut probleme... cu contractiile...si nici nu sunt adepta fara pastile, mai ales daca este cayul sa le iei, dar... totusi!Offf!!!Eu mer in general pe feeling!Sa simt eu ca e ok!

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Estrella ms. Mai aici in uk se gaseste la un sg magazin in rest l-am gasit numai pe net pe site-uri din america dar poate gasesti site de unde livreaza si in romania, gen ebay sau amazon daca vrei exact modelul asta. Mergi si tu pe google si da un search vezi ce iti apare.
Dana stai linistita ca bebe are timp sa se intoarca destul, chiar daca pana acuma nu s-a intors sunt unii care fix in ultimele sapt se intorc sau chiar cu vreo cateva zile inainte de nastere, deci eu zic sa nu te impacientezi.
Fug sa pun fata la somn si revin ca cica astia vin de la 12 incolo sa ia patutzul ala livrat ieri, deci nu pot dormi in caz ca vin sa il ia.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
AMR 14 Zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna fetele,

Bun regasit la un capitol nou, pe care-l dorim plin de vesti bune!

Am ajuns si eu acasa si am citit repede ce ati scris, pt ca astept musafiri curand. Ziua mea a fost frumoasa, Galu a primit un cont la o banca din Europa (contul e pe numele meu, momentan) unde toti au pus cat au considerat. Si am mai primit o plasutza simpatica si roz, plina de chestii bebelusesti si un buchet imens de cale + trandafiri pt mine. Si la cum da don'soara din cracisori, am o vaga impresie ca e multumita.:)

Narcisu este superba papusa, zau!

Madutz idem pt leganusul nepoata-mii. Ma rog, nu ma asteptam la lucruri nasoale de la fisher, sunt meseriasi. Dar asa roz si cu "baldachinul" ala...minunat!

Magda ioooi ce patanie...urat din partea acelei femei, urat de tot!

Silviuta ma rog pt voi sa fie bine maine si sa va tineti comoara in brate! Uite o agitata ! Ahhh, ai vreun nr de telefon de-al nostru, ca sa ne dai un semn???

Capri mie nu mi se pare lasata fatza de cum te stiu eu, zau! Mi se pare doar mai mare, ceea ce e absolut normal!

Anna ce burtik maaaaare! Anele noastre se pare ca sunt in top la dimensiunea burticilor:)

Didi nu mai plange cu cei 100cm, ca tu esti mai mica decat mine cu aproape 3 sapt. Si io o am tot 96 in continuare...ajunge la 100 doar cand mananc fructe ca tzaranu...Sa speram ca fetele noastre cresc acolo!

Fetele sa nu luati no-spa asa degeaba. Contractiile BH sunt absolut normale si pregatesc corpul pt nastere. Si noi ne dorim sa ne dilatam si, cand o fi, sa avem contractii eficiente, nuuuu?

Vic, Gabi cand mergeti la medic? Sa ne spuneti vestile bune!

Tecky ce m-ai distrat cu semnele pe corp.:) Tu esti tare hazlie asa, cu tot folclorul asta. Pui, nu mai crede tot ce auzi...pt ca e abia inceputul si o sa auzi enshpe mii de lucruri, de-o sa ramai zapacita de cap!

Ma'c sa mananc nitel laptic (pt ca ma ustura stomacul de la bere + inghetata:)...si sunt si ragusita, de cred ca s-a speriat Nati)si apoi sa-mi astept musafirii.

Mai vin...

SUN 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_r7 spune:

Mada, sa stii ca mi-ai luat o piatra de pe inima.......
imi faceam griji cu durerea....
ideea cu cezariana nu m-a incantat deloc si mai ales ca am aflat ca pot naste fara riscuri normal, am inceput sa ma interesez despre cum va decurge nasterea "teoretic" macar.
m-am uitat acum si eu la burticile voastre............. pe fiecare in parte, ca e una mai frumoasa ca alta
eu din pacate nu pot pune poze mai noi.........pt. ca s-a stricat aparatul foto.......
cand merg la sora mea o sa fac poze..sambata, asa ca duminica poate mai pun si eu niste poze mai noi............

Roxana31+ de Bianca Maria
AMR 9 SAPTAMANI

poze burtica si nu numai....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Roxanoooooooooo aparusi?????????

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Buna fetele!

Am pus pe mail-ul comun de pe yahoo documente scanate de la cursul Firstbebe cu informatii privind drepturi si facilitati pentru mama si copil.

Gabriela, cele 126 de zile de concediu de maternitate constituie vechime in munca si in serviciu.

Dosarul pentru cele 6 milioane (indemnizatia pentru crestere copil) se depune dupa concediul de maternitate, in termen de 60 de zile, pentru ca angajatorul trebuie sa completeze o adeverinta din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate.

Felicitari Nati, sa traiasca bebe Matei si sa se faca mare!

Va pup pe toate,
Gini35s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Roxana . Oricum daca ai epidurala nu o sa ai pb in caz de ceva aici de ex iti mai fac ei un anestezic local just in case si nu doare simti numai ca umbla pe acolo si dupa ce trece efectul de la anestezie e ca la durerile de masea simti ceva disconfort ca na e normal dar nu durere de sa trebuiasca painkillers sau ceva.
Eu acuma sper sa apuce sa imi faca epidurala ca nu stiu cum va fi fara. Data trecuta de ex cand am impins simteam ceva disconfort dar nu durere acuma sper sa nu trebuiasca sa simt asa live ca cine stie cum o fi.
Sorelix ce frumos. Si mie imi place tare cum e cu baldachinul ala, poate de aia mi se pare mai fain ca ala simplu.
Si noi am zis ca dupa ce rezolvam cu toate actele si ale mele sa le schimb si sa le fac si pt Amira vrem sa ii deschidem lui Ari un cont si apoi si lui Amira ca au aici conturi din astea speciale pt copiluti.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
AMR 14 Zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Sun, pai sa stii ca eu imi mosor burtica dupa ce mananc fructe la greu . Oricum, m-am mai linistit daca zici ca si la tine a rams la fel . Stiu ca poate imi fac probleme false, dar mai intai sa vad cum sta treaba la eco.

Didi 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Fetele, multam de parerile cu burtika. Si eu zic la fel, ca doar "port" sarcina asta mai jos ca pe cealalta. Din pacate poze intermediare nu am, ca doar am barbat fotograf, si stiti cum e, cizmarul nu are pantofi . Astea le-am facut eu cu telefonul, in oglinda, is chinuite vai de ele. Una e cu aparatul, in care nu aveam decat cardul mic-mic, pe care mi-au intrat doar 3 poze, ca mi-a luat barbatu si cardu meu de 1 giga (cica i-a trebuit la munca) si a uitat sa-l mai si aduca inapoi.

Cu Nospa, al meu dr. mereu zice sa iau, ca am burtica tare, bla-bla,, da io nu ma iau dupa el . Am luat doar de cateva ori in sarcina asta, cand am simtit eu ca, chiar e cazul. Iar azi am luat preventiv, pentru ca mi-a facut control vaginal si am avut cateva firisoare de sange pe tampon.

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca 36+

AMR 4 saptamani



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput