Mamici de pepenasi de iulie-august 2008 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catilin2008 spune:

bun gasit la un capitol nou, sa fie plin numai de vesti bune!
fetele care li se pare ca au burta lasata..eu stiu de la mama ca asa se lasa in ultima luna..se pregateste de start..
cu nospa...eu iau numai cand am dureri..am zile cand nu iau nimic..si zile cand iau 3 pe zi...

29 + cu
Bebicu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Caprioara burtanul meu e chiar mai jos decat al tau, sper sa am timp sa pun diseara niste pozutze facute duminica sa vezi ca e chiar mai lasat decat la tine. Io zic sa nu pui botu, daca doc ti-a zis ca-i ok, atunci inseamna ca asa porti tu sarcina asta.

Monica 35+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei
camera gargaritzei - alta viata

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Baby io zic sa iei doar in cazul in care se intareste si nu mai cedeaza. La mine e deja obisnuinta sa am contractiile astea nedureroase, sunt foarte dese si nu iau no-spa decat daca sunt insotite de crampe. Iar cu tresaritu lu bb, sa-ti mai zic cum face al meu cand imi trosnesc oasele? Mi-e si mila de el cateodata cum se sperie.
Magda io crek ii dadeam foc la par lu' aia, fie ea cu burta la gura sau nu. Si sotu meu se inmoaie de multe ori si uita ca tre sa mai punem si picioru in prag si mor de nervi, i-am si zis ca poa sa zica la lume "iertati-o ca sunt hormonii de gravida de vina" ca nu ma intereseaza. Sunt mult mai acida de cand cu sarcina.
Camy io ti-am zis ca sunt convinsa ca te iubeste si n-ar renunta asa usor la voi, dovada ca isi calca pe mandrie si se gudura pe langa tine dupa ce va certati. Io sunt optimista ca va veti rezolva problemele, trebuie doar sa aveti rabdare si sa nu luati hotarari cand sunteti suparati unul pe altul.
Mada de acord cu tine, nu e cazul sa-i sufli in fund lu Ari mai ales ca ii oferiti ce-i mai bun, dar bunicii au tot timpul tendinta sa le ia apararea, mai grav e cand se baga peste voi si va submineaza autoritatea. Asa a patit vara-mea, a certat-o pe fiica-sa ca facuse nush'ce si matusa-mea a luat-o in brate si a pupat-o si i-a mai si zis "las ca-i dam noi lu mama bataie" Vai crek sa fi facut maica-mea asa avea ce-si auzi. Dar maica-mea e destul de cu capu pe umeri in ceea ce priveste copiii, vad cum se comporta cu copilasii de care are grija. Acu sper sa nu se schimbe cu al nostru.
Oana ce mai face sora ta? Park ramasese insarcinata cu ceva timp inaintea ta. Impartasiti experiente din sarcina?

bujo 34+ cu Filip
album de nunta
bb stuff
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Boti, de-abia astept sa vad poze cu burtica ta. A mea a ramas tot la 100 cm de ceva timp , si nici vorba sa se lase. Azi ma duc la doctor, sper sa fie ok si sa fi luat semnificativ in greutate asta mica, la 31 sapt avea 1.300 kg.

Didi 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Baby si eu zic ca si Didi nu are rost sa iei pt orice lucru si la mine se inatareste uneori e tare cam toata ziua da atata timp cat nu ma doare nimic, nu am nici un fel de scurgere cu sange sau mai stiu eu ceva ingrijorator nici nu bag de seama. Aici nu se da nimic in afara de vitamine la gravida, deci nu imi zice vaii in caz de ceva ia no spa sau din aia, nu zice ca sarcina e ceva normal pt corp si atata timp cat nau avem contractii regulate sau pierdem lichid/sange nu tre sa ne ingrijoram.
Legat de epiziotomie nu simti daca ai epidurala si daca nu iti fac ei un anestezic local si tot asa nu simti nimica, adik de ex dupa cand te coase simti cum te coase da nu durere ci numai simti ca umbla pe acolo.
Bujo pai ma enerveaza la culme chestiile astea tocmai pt ca stiu ca nu e cazul sa zici ca vai e neglijata sau nu avem timp pt ea sau ii lipseste vreo ceva eu sunt cu ea tot timpul ma joc citim facem toate celea cand vine tati preia el si se harjonesc si se joaca si etc da si joaca are o limita si tre sa stie si de disciplina nu tipam la ea nu o batem da sunt niste reguli care trebuie respectate nu am sa o pup cand o vad ca face ceva intentionat numai pt atentie si se da cu fundul de pamant. Si cu leagnaul asta de aia l-am si instalat de pe acuma sa il vada ca e acolo i-am explicat ca e pt bebe ca ea e fetita mare si nu incape in el si vad ca azi nu prea l-a bagat in seama adik s-a dus la el s-a uitat s-a jucat cu floricelele alea dar atata. Ai mei m-au avut numai pe mine si poate li se pare nu stiu cum, da noi vrem doi copii si asta nu inseamna ca Ari va primi mai putina atnetie sau ceva da tre sa priceapa ca unele lucruri sunt ale lui bebe unele ale ei si ca trebuie impartite.
Dara ms.
Caprioara mie nu mi se pare asa de lasata burta la mine e si mai jos ca la tine. Oricum frumoase pozele.
Catilin in genere la prima sarcina se lasa mai devreme burta da asta nu inseamna ca nasti rapid sau ceva poate sta asa mult timp, dar la a doua in genere se lasa mult mai tarziu sau chiar deloc adik se lasa abia cand incepe travaliul.
Didi iti zic eu ca o sa ai curaj cand vine momentul ca deja nu mai poti da inapoi.


-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
AMR 15 Zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Caprioara am vazut poze cu burtica ta si am impresia ca burtica lui Anna care are si mai putine sapt decat tine este mai lasata decat a ta.Eu zic sa nu-ti faci griji!
Oana sa ne povestesti cum a fost la curs!
Baby cand ti se intareste burta fara sa te doara ai contractii nedureroase si aceste contractii pot scurta colul si este recomandat sa se ia cate un no-spa.
Boti asteptam poze cu burtica ta!


Tecky 36 sapt Raluca Ana
AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Mada e superb leaganul... iar culoarea e si mai tare!S-o gasi si pe aici prin Bucuresti pe la noi??

Mersi de informatii Caprioara. Tineam eu minte ca asta inseamna.... oricum nu ma ingrijorez! In privinta pozelor puse de tine, le-am vazut si eu, dar din pacate eu fiind la prima sarcina si nestiind cum era burtica ta inainte nu prea stiu in a-mi da cu parerea. Intr-adevar pare un pic lasata!Si multam si pt cererea pt tatici!



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Eu am venit din piata, am luat fructe si in drumul meu o cofetarie....am luat si doaua amnadine, pe care le-am inghitit, la propriu, ca nu mi aduc aminte sa le fi mestecat, mama ce purcica sunt, acusi am mustrari de constiinta, ufff

Tocmai mi-am luat si eu No spa, ca toata noaptea am avut burtica incordata, defapt se intarea odata cu miscarile lui bebe, nu ma doare dar imi dau un disconfort...vad ca voi spuneti sa nu iau, asa ca nu voi lua decat daca ma doare...
Eu cred ca bebe nu s-a intors, dupa cum simt eu pt ca o simt clar intr-o parte si in alta, cateodata se intinde si ma gadila in ambele parti...O FI BINE? O FI RAU? parca tb sa se intoarca de acum, nu?

32 si CLARA ANDREEA

MAI SUNT 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna again,

Am incercat eu sa fac si modelele de cereri pentru:

-salariu bonus la nastere
-completarea de catre angajator a indemnizatiei de la 85% la 100% din salariul mamicii pe o perioada de cel putin 6 saptamani


Le gasiti tot pe mailul comun yahoo. Sa-mi ziceti daca credeti ca sunt ok.

pup you all,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca 36+

AMR 4 saptamani



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

danangie si nati FELICITARI!

SA CREASCA MARI PEPENASII SI SA FIE SANATOSI!

SYYYLVIUTA BAFTA MAINE!
sa ne dai de stire!


29s+! surpriza Andreea Maria
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput