Mamici norocoase de sept-oct 2008 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piersicutza spune:

Sa stiti ca nici aici nu e totul chiar asa roz. Costurile la asigurari sunt mari, dar da, nu ma plang, conditiile in spitale sunt foarte bune. Am fost pana acum doar o data internata si mancare, salon, curatenie, toaleta, dusuri, asistente totul era foarte bine. Asistentele chiar m-au sacait prea mult ca veneau cam des si in timpul noptii sa ma tot controleze. Si nu era absolut nimic grav, doar o laparoscopie.

Dar am intalnit aici foarte multi medici care nu stiu sa puna diagnostic corect. Nu stiu daca o fac intentionat ca sa mergi mai des la ei, sau pur si simplu nu se pricep dar mie tocmai de-aia nu-mi vine deloc sa merg la doctor. Macar respectul doctor-pacient e impecabil.
Oamenii isi fac datoria fara sa astepte nimic de la pacient. Nici nu stiu cum ar reactiona sa-i dau vreodata ceva.

Pun si eu o intrebare care poate a mai fost pusa: mingea aceea mare de gimnastica si sezut pe ea este folositoare sau nu?
De cateva zile ma doare fundul de stat atata la birou si ma gandeam sa-mi iau asa o minge dar nu vreau sa arunc banii degeaba.

21+

Piersicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:


Eu va

Poate reusesc sa intru si maine.. Daca nu, va doresc un wk minunat!!!!

Valentina 22 +

Asa creste gandacelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Andreea and cred ca un pic de salam daca poftesti poti manca linistita.Eu am mai mancat mezeluri ca prea pofteam la ele cand le vedeam la magazin,am mancat chiar si pateu de ficat ca tot asa muream daca nu mancam si cred ca pofta nesatisfacuta ii face mai rau bebelului.Acum eu ma gandesc ca atatia ani am mancat de toate si nu am facut toxo si lysteria,bine cu conditia sa fie cumparate de undeva cat de cat sigur nu de la orice colt de strada.Ba chiar am crescut cu pisici bot in bot si nici toxo nu am facut ca nu am anticorpi.De ce kaiser ziceai???

Vad ca vorbiti de asistatul sotului la nastere,eu una nu vreau sa asiste la nastere,nu imi surade mie ideea de cum o sa fiu atunci dar lui....consider ca il sochez gratuit.Nici cezariana daca Doamne ajuta fac nu vreau sa fie de fata,e de ajuns sa-l stiu dupa usa.

asa creste minunea noastra,un baietel

Doamne ajuta in continuare!Mai avem 14s!

26+LUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Eu oricum imi fac din 4 in 4 saptamani testul de toxo ca am pisica si nu vreau sa risc. Asa ca mai scap la cate un salam.

BBlina mea ma dispera. Nu se agita deloc ziua, nici macar de control in schimb noaptea... e dezastru. Danseaza pe vezica, sughite, tropaie. Sper cand se naste sa nu isi pastreze programul ca adio nopti. Am 2 colege care sunt apropiate ca termen de mine, amandoua cand ma intalnesc cu ele sunt cu mainile pe burta ca topaie domnisoarele. A mea, doarme, nici nu simt ca sunt gravida.


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Fetelor, haideti ca am reusit si eu sa intru cu vesti extraordinare.
Eu nu prea mai am timp sa scriu de cand cu mutatul, weekendul urmator suntem in casa noua, un nou apartament. Yuppeeeeeee!!!

Haideti sa va spun ce am facut la ecografia morfo fetala la dl dr Pop. Sa stiti ca mie mi-a placut ff mult de dumnealui, pe cat am fost de dezamagita de dl Herghelegiu pe atat il respect pe Pop. E adevarat, nu vb mult, dar m-a tinut cu folos 40 de minute pe patul acela, intr-o ambianta superba, o muzica ambientala deosebita, in fine, clinica Diagnosis si dr Pop mi-au placut. Si nu am platit mult, 415 RON, cu tot cu CD si poze 4D, deci...ok, eu auzisem de 500 RON.

Luca e un filosof, se scarpina in cap cu o atitudine preocupata, s-a si amuzat Pop ca el mediteaza si il deranjam. Era incruntat tare puiul meu, nu stiu la ce reflecta (va pun si pozici 4D sa ii vedeti fatzuca).
Vestea bomba este ca are 1154grame, ceea ce corespunde a 28 saptamani si 3 zile, deci AM INTRAT IN S29!!! Dupa UM azi fac fix 25 saptamani, dar dupa ecografie sunt in 29 saptamani.
La eco precedente bebe era cu 2 saptamani mai mare, acum a mai crescut cu inca o saptamana si un pic. Nu se poate sa fie mai mare cu aproape 4 saptamani si sa continui sa cred ca nasc pe 20 septembrie, si nah ca nu mai e nici 7 septembrie ci 26 august. S-a pus in pozitie usor transversala, se pare ca se pregateste sa se intoarca in pozitie craniana.
Colul este perfect inchis pe interior dar s-a scurtat la 3cm, e si normal, mai nou ziceam ca am DPN 26 august.
IR-uri uterine bune de 0,31 si 0,32.
Cordonul ombilical e ok, desfacut, inimioara ramane la 146 BPD.
Are BPD 7,01 cm daca va ajuta cu ceva masuratoarea si femurul FL de 5,32cm. AC=23,26 cm, etc, etc, toate masuratorile ok, rinichii fara dilatatii, stomacel, creieras si vezica ok, in fine, stiti voi cum e cu masuratorile astea la organe.
A miscat nonstop la eco, sonda sarea in sus, a simtit si dl Pop.

Cam asa cu Luca, se pare ca semnatura mea e iar perimata, am crescut din nou ca Fat Frumos cu inca 10 zile. Eu nu mai schimb semnatuta, acum as avea AMR vreo 83 zile, dar las asa. M-am saturat sa schimb semnatura dupa echo!!!

Cert e ca am un bebel lungan si grasun, de aceea simt eu miscari asa puternice si non stop, bebe e fortos, dar si...meditativ.

Va pun si poze de la eco, pana una alta ia uitati-ma pe mine zilele trecute, deci cu bebe in S29: POZE (ignorati titlul de S27, pozele sunt facute cand stiam altceva )Eu pana acum am luat 10 kg, dar tinand cont ce avansata e sarcina si ce mare e bebe, ma declar foarte multumita si se pare ca sunt pana acum in grafic.

Ce faza, eu eram de mult in trimestru 3 si nici nu stiam. In fine...:)))

Cam asta, dragelor!

Nu prea am citit tot tot din urma dar in linii mari da, vestile importante le stiu, si va felicit pentru vestile bune!

Va urez weekend placut !

26+ Luca

AMR 93 DE ZILE !!!!!!

POZE


“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

wow, eva, felicitari!!
se pare ca esti printre primele la nastere:PP
sa fiti sanatosi amandoi!

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
dupa botez
totul pentru bebe
www.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=325451416449_47656823313" target="_blank">burtica
27+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Fetelor care au intrebat de mine le trimit si mai multi

Chiar daca nu intru sa scriu, ca dureaza mult, poze voi pune mai mereu cand fac, sa va mai tin la curent cu evolutia puiului meu in burtica la mami.

O sa incerc sa pun si filmuletzul cu Luca de azi, dar sa vina jumatatea mea ca se pricepe mai bine. Nici macar nu m-am uitat la CD inca, il astept si pe el.

Am vazut ca discutati de soti si asistenta la nastere, eu vreau sa fie al meu langa mine, ma simt mai bine asa, cu el sa ma tina de mana. Dar nu va filma, nici macar nu va vedea nimic din fata, eu nu vreau sa o vada pe "dansa" in actiune, :))), dar va sta langa capul meu. Cred ca e normal sa il vada si el pe fiul lui in secunda imediata nasterii, in momentele acelea fierbinti. Poate asista si la cezariana, in caz ca se ajunge la asa ceva (sa speram ca nu) el a zis ca e de acord si cu asta numai sa il vada pe bebe si sa ii auda primul tipat.

Celor care se plang de picioare/ maini umflate. Fetelor, aveti grija mare de voi, nu e normal deloc. Eu nu vreau sa va speri, eliminati sarea, beti multe lichide, mai ales ca au venit caldurile si incepeti sa va umflati si de la caldura. Aveti grija! Eu, Doamne ajuta, vad ca inca nu ma umflu deloc.

In privinta alimentatiei, pe mine ma obsedeaza un indemn medical frantuzesc "Cinq fruits et legumes par jour" ( Cinci fructe si legume pe zi) si incerc sa il respect. Iar marul pe zi cred ca face si el minuni, stiti voi, keeps the doctor away! In rest, mancati ce va pofteste inimioara. Si eu sunt total de acord cu Miruna ca o pofta exprima o carenta a organismului. Asta iarna salivam la citrice, clar era nevoie de vitamina C, acum am alte pofte.(printre care se numara si minunata inghetata). Dar uite ce mare e puiul meu si sa stiti ca nu mananc enorm fata de inainte, nu ma trezesc noaptea sa mananc (mai almes ca ma culc ffff tarziu dar nu mi-e foame dupa 9 seara). Poate asimilez mai bine datorita lipsei fumatului, poate si vitaminele au contribuit (le-am intrerupt din saptamana 20, nu mai avea rost sa le iau aiurea)




26+ Luca

AMR 93 DE ZILE !!!!!!

POZE


“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Eva n-oi mai fi intrat tu de mult timp dar si cand intri...pai astea da vesti super bebe e Luca, sa-ti traiasca!! Avea dreptate Nushu cand te intreba daca are kilu, nazdravanul deja il depasise bine. Da cum e asta sa fie mai mare cu 4 saptamani, voi mai stiti cand l-ati "fabricat"? Stiu ca mie dr la o eco mi-a zis ca la parintii inalti varsta copilului iese mai mare datorita oaselor mai lungi dar chiar asa mare diferenta, wow! Ma bucur ca sunteti bine, felicitari pt noul apartament, in ce zona v-ati stabilit pana la urma?
Musette chiar asa rau n-am poftit ca altfel imi luam..dar ma tot gandesc la el ca de, stiu ca n-am voie..in general pana acum n-am avut acele pofte legendare carora sa nu le pot rezista. Pana nasc sigur imi voi lua, poate data viitoare cand imi iese in cale la supermarket. Kaiserul sau piept nu stiu exact ce e, e de la firma Luca si il ia sotul din selgros. Stiu sigur ca e mai "safe" ca el e maniac cu e-urile si aditivii, plus ca se comporta f bine la prajit.
Eu am imunitate la toxo, norocul meu ca la cate animale am...

Am vazut si eu ceva aseara la stiri de epidemie de bruceloza in Grecia - sper ca Monica sa fie bine si sa se fereasca ca am citit ca e foarte periculoasa boala asta in sarcina.
Am ramas singura pe-aici, au plecat toate fetele in uichend?

25+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Claudinna

Andreea_And, noi stim exact cand l-am "fabricat", pe 29 decembrie, pt ca atunci a avut loc un mic "neprevazut".
Dar uite ca la eco de 8 saptamani bebe era mai mare deja cu o saptamana decat trebuia si DPN = 14.09 in loc de 20.09. Apoi la eco de 13, 18 si 21 saptamani crescuse cu doua saptamani fata de UM si ramanea asa, cu DPN 07.09, iar la eco de acum, a mai luat 10 zile si uite ca DPN e 26 august. Dar Luca stim sigur cand a fost conceput.
Sunt curioasa daca pana peste o luna, la urm eco, mai creste cu o saptamana. Ti-am vazut pozele, scumpa mea, ce frumoasa esti! Si ce burtica mare mare! :)))))))

Culmea e ca si eu si sotul am fost bebei medii la nastere, de 3250 gr la 52 cm, am luat elan pe parcurs. Sotzul meu abia de la 12 ani a inceput sa creasca tare in inaltime, pana a facut fix 2m.

26+ Luca

AMR 93 DE ZILE !!!!!!

POZE


“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

quote:
Originally posted by andreea_and
bine, felicitari pt noul apartament, in ce zona v-ati stabilit pana la urma?



Pe Bvd Decebal, langa Piata Alba Iulia.

26+ Luca

AMR 93 DE ZILE !!!!!!

POZE

“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


Mergi la inceput