ciorba radauteana?????

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

..ce ma amuza..eu vroiam sa scot brevet pe ciorba asta..credeam ca-i inventata de mine....

O fac de an buni de zile..habar n-aveam ca exista..tata sarmanul care-i innebunit dupa ciorba de burta..ma intreba mereu si cerea "invitatie"la masa cand faceam ciorba de burta "cu pui"..in conditiile in care ciorba de burta fac mai rarut caci fieeeerbi muuuult la ea..asta e tare expeditiva..si savuroasa.

Hai sa va mai zic o ciorbica/supa buna-buna..sper ca nu exista..
Eu o numesc supa-crema cu somon fumee
-legume de supa (cele uzuale) taiate bucati mari..si..in plus..patrunjel radacina..mai mult..cam 4-5-6 buc. (cu cat mai mult..cu atat mai fina supa)..se fierb cu sare/vegeta..etc..se strecoara, se opresc legumele albe care se blenduiesc f. bine.
Se repun la fiert, pana la clocot..la final se adauga suc 1-2 lamai (depinde gust), sare daca mai e cazul si 150-200 gr somon fumee (eu iau cam 2 pachetele de somon gata afumat - cele vidate)..taiate fasii subtiri...cu mentiunea ca pestele se pune cand s-a oprit supica, nu se mai da in clocot..se pue capa..si tot "izul de afumatura" patrunde supa...e DEMENTIALA!!!!..la servit pisez piper proaspat macinat si ardei iute uscat, direct in farfurie (de impresie artistica).
E super gustoasa, se face super repede..si suna "tendentios" si "fitzos" iar pentru o impresie desavarsita..se poate servi cu crutoane.




Mergi la inceput