ciorba radauteana?????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

NUUU,Adela,cu curcan iese si mai buna si un pic mai dietetica.
eu schimb frecvent puiul cu curcan.
asa ca,... da-i play cu curcanul.daca esti o mare amatoare de ciorba de burta, iti propun sa nu urmaresti intocmai reteta de la ciorba de burta si sa-i pui tu sasonul propriu(asa cum eu i-am adaugat porumb ,asparagus si branza)deoarece ai sa o percepi ca pe o ciorba distincta si nu un inlocuitor al ciorbei de burta.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

[quote]citat din mesajul lui principe

NUUU,Adela,cu curcan iese si mai buna si un pic mai dietetica.
eu schimb frecvent puiul cu curcan.
asa ca,... da-i play cu curcanul.daca esti o mare amatoare de ciorba de burta, iti propun sa nu urmaresti intocmai reteta de la ciorba de burta si sa-i pui tu sasonul propriu(asa cum eu i-am adaugat porumb ,asparagus si branza)deoarece ai sa o percepi ca pe o ciorba distincta si nu un inlocuitor al ciorbei de burta.
[quote]

Na, ca am facut cu curcan, acum nu stiu cum iese cu pui, dar a mea a iesit foarte buna, m-am inspirat cate putin din toate retetele postate la subiectul acesta. Smantana din aceea acra (sour cream) n-am avut asa ca am amestecat iaurt cu smantana dulce si a iesit cred ceva foarte apropiat de gustul celeilalte.
In orice caz, asa cum zicea cineva mai sus, nu-ti mai trebuie felul doi, e o mancare completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Aoleuuu ca m-atzi innebunit cu ciorba asta!

La o oala de 5l cam ce cantitate de carne trebuie?
Si cum punetzi smintina in ciorba fierbinte sa nu "se taie"?

Multzumesc anticipat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

la 5 litri de apa pui 2 piepti mari sau un pui cu totul.

smantana o amesteci cu 2 -3 lg de amidon sau faina si o "lungesti" cu supa rece ,abia dupa aceea o pui in oala cu supa fiarta si o mai dai in cateva clocote.
mai putin grasa este daca amesteci smantana cu iaurt.


Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

la 5 litri de apa pui 2 piepti mari sau un pui cu totul.

smantana o amesteci cu 2 -3 lg de amidon sau faina si o "lungesti" cu supa rece ,abia dupa aceea o pui in oala cu supa fiarta si o mai dai in cateva clocote.
mai putin grasa este daca amesteci smantana cu iaurt.


Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i


Multzumesc!

Poate chiar miine am sa fac ciorba asta ca numai la ea ma gindesc!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

Buuna, cea mai buna. Fac si eu dar...nu am mai facut demult, da e buna, cred ca weekendu asta ii pica randu si la asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Daca tot vad subiectul pe prima pagina , m-am gandit sa va dau si eu reteta mea, poate se inspira careva. Eu prefer sa fac aceasta ciorba sau numai cu gaina de casa sau cu gaina si cu un piept mare de pui, gustul adevarat vine de la gaina sau de la puiul de casa.
La o oala mare de 5 l, eu pun o jumate de gaina si un piept de pui sau un pui de casa intreg, 4-5 morvovi daca nu sunt mari, 2 cepe mari, o telina mai mica sau o jumate de telina daca e mare, 2 radacini de patrunjel, o radacina de pastranac daca am daca nu merge si fara, un ardei mare rosu taiat in doua, un cub maggie sau knorr de gaina, cateva boabe de piper, putina sare. Las sa fiarba bine de tot vreo ora si mai mult daca e cazul, la foc mic si cu capac neaparat. Se strecoara apoi supa, pieptul de pui de taie fasii de un cm latime si 2-3 lungime, eventual se pune si carnea de pe pulpe daca e cazul.
In supa clara eu pun inapoi telina mixata cu patrunjelul, un morcov dat pe razatoare ca sa se vada bucatele mici de tot, 2 foi de dafin si puiul taiat fasii si le mai las sa clocoteasca 5-10 minute. Apoi adaug unul sau 2 catei de usturoi facuti cu blenderul sau cu o presa care sa ii faca f marunt si 300-350 ml de smantana, cu putina faina incorporata in ea, o acresc cu putin bors . Dupa ce se inchide supa si se da la o parte de pe foc, se adauga un galbenus de ou frecat bine si putin patrunjel tocat marunt marunt de tot. Cand se serveste eu poate drege inca cu usturoi sau otet, in functie de gustul fiecaruia.
Daca se face cantitate mai mare, se ajusteaza atat carnea cat si legumele, este important sa fie multe legume, de acolo vine gustul bun si carnea sa fie de gaina sau de pui de casa, cu pui obisnuit nu prea are gust. Am facut si cu curcan si a iesit f buna dar am pus pe langa piept si aripi de curcan care dau un gust mai puternic. Ca sa se taie f bine pieptul de pui nu trebuie sa fie foarte fiert ca se rupe neregulat atunci, mai bine ii mai dati un clocot facut fasii.
Am mancat si eu o data la o pensiune din bucovina si am cerut reteta bucatarului, asa de impresionata am fost.
Pofta mare celor care au rabdare sa o faca, e ceva mai multa munca dar merita.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu am facut aseara ciorba radautzeana si ne-a placut intregii familii foarte mult!

Mie personal in afara de un mod aproximativ identic de preparare cu ciorba de burta,nu mi se pare a avea multe in comun cu aceasta ,ciorba radautzena e mult mai fina!Am incercat sa-i adaug otzet in farfurie dar gustul fara otzet e mult mai bun!

Si mai am si astazi!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Si eu am facut aseara , din piept de pui dar spre deosebire de alte retete eu nu mai pun si legumele pasate ( morcov , telina, ardei rosu , ardei verde , ceapa ) .Am strecurat-o , am rupt carnea in fasii, am batut separat 5 galbenusuri de ou si 700 gr de samnatana ...am luat-o de pe foc , am adaugat smantana si ouale si cativa catei de usturoi pisat .Am mai pus-o la foc 5 min si am adaugat o lingura de otet ....super buna, s-a mancat de numa..au cerut si doua portii ... merge super cu ardei iute !

Pofta buna !

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

..ce ma amuza..eu vroiam sa scot brevet pe ciorba asta..credeam ca-i inventata de mine....

O fac de an buni de zile..habar n-aveam ca exista..tata sarmanul care-i innebunit dupa ciorba de burta..ma intreba mereu si cerea "invitatie"la masa cand faceam ciorba de burta "cu pui"..in conditiile in care ciorba de burta fac mai rarut caci fieeeerbi muuuult la ea..asta e tare expeditiva..si savuroasa.

Hai sa va mai zic o ciorbica/supa buna-buna..sper ca nu exista..
Eu o numesc supa-crema cu somon fumee

-legume de supa (cele uzuale) taiate bucati mari..si..in plus..patrunjel radacina..mai mult..cam 4-5-6 buc. (cu cat mai mult..cu atat mai fina supa)..se fierb cu sare/vegeta..etc..se strecoara, se opresc legumele albe care se blenduiesc f. bine.
Se repun la fiert, pana la clocot..la final se adauga suc 1-2 lamai (depinde gust), sare daca mai e cazul si 150-200 gr somon fumee (eu iau cam 2 pachetele de somon gata afumat - cele vidate)..taiate fasii subtiri...cu mentiunea ca pestele se pune cand s-a oprit supica, nu se mai da in clocot..se pune capac..si tot "izul de afumatura" patrunde supa...e DEMENTIALA!!!!..la servit pisez piper proaspat macinat si ardei iute uscat, direct in farfurie (de impresie artistica).

E super gustoasa, se face super repede..si suna "tendentios" si "fitzos" iar pentru o impresie desavarsita..se poate servi cu crutoane.

PS - nu are gust de peste! (eu urasc borsul de peste)




Mergi la inceput