Piticlonti de iulie - august 2004 (255)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da Lia, si de saptamana asta intram si noi in sarbatori ! Poate trece si Butterfly pe la noi ...
Nu-mi vine sa cred ca am ajuns cu bine pana aici, ca "absolvim" grupa mica ... sunt asa de mandraaa !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

"neata!
Vazut Gorodeii la plimbare..pe Giulik ..pe Tudor inca nu caci nu pot de la job..
Gabi merci pt detalii,noi spream s-o terminam in 6 luni..
La multi ani Fabiola!!
Simo eu nu m-as ingrijora de "r" dar m-am ingrijora de pampers..Ai fost la dr? Nu este vorba cumva de un enurezis nocturn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Am pus doua filmulete de la inot...Dinsul este cel cu casca mov

http://www.youtube.com/v/sYg046rpIcA

www.youtube.com/v/NEnahb0Gh9g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Vai ce dor mi-a fost de voi.
Multumesc mult de tot de toate urarile, m-au impresionat tare, tare...inca nu ati uitat de mine. De ziua mea am fost plecati la un asa zis munte, de fapt o zona impadurita cu multe canioane si cascade. Si puiul mic a mers pe jos in fiecare zi mai mult de 10 km.
Si ieri am sarbatorit 12 ani de casatorie si am fost la un parc de distractii, cel mai mare din america. A fost frumos, dar a trecut repede...si de maine mami o ia de coada adica incepe scoala, ca a avut 3 saptamani de vacanta, care au zburat pur si simplu.
Si cate noutati pe aici, atat de multe noi gravidute carora le urez sarcina usoara si fara greturi. Sunt si cateva persoane noi carora le urez bine ati venit.
Eu nu am mai dat nici un semn de viata ca nu am putut deschide situl desprecopii. Pur si smplu nu se deschide pagina principala a sitului...si azi am avut inspiratia sa dau un google la forum desprecopii si voila, am reusit.
Gata acum o sa fiu aici permanent, o sa va citesc zilnic.
Pup fetele frumoase, si puiuti maricei, si pe cei micutei.



Liliana
Poze- martie 2008
Poze 1
Poze 2
Poze 3
Poze 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Liliana desfriu curat ..3 saptamini!Asteptam poze!La citi mai multi ani impreuna!
Am uitat ..Eli felicitari pt bebelus! Luca nu vorbeste decit engleza, pt ca si noi asa i-am vorbit in ultimul timp. La noi este diferit noi tragem cu engleza pt ca revenim in Ro, altfel as fi insistat cu romana..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!

La multi Fabiola si Adina! Sa aveti parte de sanatate, dragoste si noroc!

Eli, felicitari pentru sarcina! Ce de-a gravidute avem printre noi. Ma apuca melancolia ...

Poze trebuie sa recunosc nu am reusit sa vad. Nici pozele noastre nu am reusit sa mai descarc, cred ca iar s-au adunat citeva sute pe cardul din aparat. Of, de ce nu are ziua mai multe ore?!

Noi suntem asa si asa, Matei este in continuare racit, mi-e asa de mila de el, tare bolnavior a mai fost. Sper sa fie ultima raceala pana la iarna. Stefi este ok, are perioade si perioade. Am observat ca atunci cand este numai cu unul dintre noi este mai ascultatoare. Ieri am fost singura cu ei de dimineata pana dupa 10 (cu o mica pauza intre 18-19) si chiar nu am avut probleme majore cu Stefi. Dimineata am fost la mcDonalds, eu pot merge linistita cu Stefi, ea nu mananca nimic de acoli, doar bea sucul de portocale, in schimb s-a jucat frumos si a primit multe jucarii. Dupa-amiaza am fost in gradina botanica, unde, de aparuse si tati in peisaj si nu mai era asa cuminte, si a cazut intro tufa de trandafiri. A plans un pic, dar i-a trecut.

Cu masa, noi stam bine. Adica mananca la masa, rar o las sa manance la desene (cand sunt eu ocupa, dar la desene mananca doar cereale sau sandwich). O chem la masa doar cand este gata masa, sa nu astepte, sunt zile cand mananca singura, dar si zile cand ii dau eu, sau zile in care nu mananca decat cu poveste. Mai mult de 15 minute nu cred ca tine masa. A, si zile in care nu mananca, dar nici eu nu aleg dupa ea, nu mananca, asta e, o las sa plece la joaca/culcare. In schimb are un meniu extrem de limitat: supe/ciorbe (dar nu tot timpul si de obicei cu poveste), carne (copanele sau snitele), legume congelate (porumb si mazare), piure, orez (dar nu prea mult), ou, cereale (Nestle) simple sau cu iaurt, paine cu almete si sunca de pui, mere si banane. Atit! Nu legume proaspete, nu lactate, fructe - doar mere si banane. Si bea lapte doar din biberon, aprox 500 de ml.

Am spus ca nu scriu multe si uite ca m-am lungit. Fug inapoi la treaba, nu inainte sa va urez Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andrea ce ma bucur ca mai spune cineva asta...si Luca este mult mai cuminte cind este doar cu unul dintre noi!Credeam ca numai mie mi se intimpla! Sanatate Mateiasului!

De Anca ce mai stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, si la noi e la fel, copiii-si "dau in stamba" cand au spectatori mai multi, numai pt mine sau pt taica-su nu dau "reprezentatii"
Andrea, nu cumva Stefi ii aduce lui Matei de pe la gradi "bucuriile" si ea fiind mai maricica nu se imbolnaveste? ca aici asa am vazut la o cunostinta: cea mare ii cara de la gradi surorii mai mici la viroze berechet, ea nu se imbolnaveste decat rar si superficial dar sora ei mica face complicatii....Sanatate multa!

si noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata!

Kim - in 6 luni? ...Nu stiu ce sa zic, nu am auzit pe nimeni sa termine asa de repede...dar inca o data, depinde de sistemul de casa/constructie ales.

Ema - superb setul de canapea+fotolii - abia astept sa ajung si eu la faza de mobilat...! Da poze cu terasa inflorita nu pui?

Blue angel - pai pe Stefan il mai tin cu pampersi si ziua...Face la olita si spune, dar de multe ori se mai scapa si in pampersi - adevarul este ca am fost eu prea comoda si nu m-am ocupat de asta - poate acum, ca tot stau acasa!

Are dreptate Lia, nici nu am realizat - in 2 luni "absolvim"
grupa!

Eu va pup pe ziua de azi - ma duc sa-i dau de mincare lui Tudor si apoi, in sfirsit, iesim la plimbare!!!


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata!

Sa raspund si eu repede, ca dupa aceea ma apuc de treaba (vineri am sustinerea).

Simo, eu am lucrat ca logoped, asa ca pot sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta. Pentru rotacism eu lucram cu copiii de pe la 4-5 ani. Nu e tarziu nici la 5 ani, dar daca poate sa il ia un logoped din toamna de exemplu, sa faca cu el niste exercitii, cred ca s-ar rezolva foarte usor. Exercitiile nu sunt complicate (sunt exercitii de tonifiere a limbii), poti merge cu el de cateva ori sa ti le arate tie, si apoi sa faci tu cu el acasa (desi copiii colaboreaza mai bine cu logopedul). Daca nu il zice nici pana la 5 ani, sa te duci musai cu el, ca sa nu se fixeze alte forme de rostire a lui R (graseiat, etc), ca astea sunt mult mai greu de corectat. Daca acum zice L in loc de R, e cel mai ok, ca din stadiul asta se ajunge la R mai usor.

Cu pampersul ce sa zic,exact in aceeasi situatie eram noi acum un an, in sensul ca dimineata pampersul era superplin, si el nu se trezea noaptea sa ceara la toaleta. Totusi medicul lui ne-a zis sa renuntam la pampers, pentru ca altfel nu isi poate forma reflexul de trezire peste noapte. Am renuntat si suntem in situatia urmatoare: si acum dupa un an, trebuie sa il trezim noi sa il punem la pipi la o ora dupa ce adoarme, si inca o data in timpul noptii, pentru ca altfel face pe el. Uneori se trezeste in timpul noptii si ne spune. daca noi uitam sa il punem, cam face pe el. Chestia e ca ei nu fac pipi toata noaptea, au anumite ore, daca detectezi cam la ce interval face, poti sa il trezesti tu si sa il pui la olita. E greu la inceput si vor mai fi accidente, dar eu zic ca e momentul sa renuntati la pampers.

Andrea, sanatate lui Matei! Ce bine ca Stefi sta cat de cat la masa! la noi cu bolile e invers. Tudor aduce tot ce prinde, el face forme tare urate, Mara ia si ea tot, dar face forme foarte usoare (poate conteaza faptul ca a fost alaptata pana la 1 an si 4 luni, ca altfel nu-mi explic de ce are ea un sistem imunitar atat de bun).
Cu cealalta chestie e exact la fel si la noi, cand sunt mai multi prin preajma, fac spectacol.

Olivia, am vazut inotatorul, da a inghitit ceva apa, nu gluma. Nu s-a speriat? N-a zis ca nu mai vrea?

Liliana, bine ai revenit! Ce te invidiez pentru cele trei saptamani de vacanta...

Am si eu o intrebare pentru voi, ca de mult tot vreau sa v-o adresez . E legata de pipi noaptea. Spuneti-mi la voi cum se intampla. Mai sunt copii asa ca noi, care trebuie treziti ca altfel fac pe ei? Ca eu sincer m-am saturat de sportul asta.
(Olivia, din cate stiu eu, diagnosticul de enurezis nocturn se poate pune numai de la 5 ani in sus, sper sa nu ma insel).

In alta ordine de idei, azi ne intalnim cu Roxi&company, iesim la o plimbare, de abia astept sa ne cunoastem. Singurul regret e ca nu e si Cosmin, care e plecat la Bucuresti la un examen. Sa ma vedeti pe mine ce o sa mai alerg dupa copii, singura fiind.

Restul pe unde sunteti, haideti la o cafea

Mergi la inceput