Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu nu am curaj cu piscinele din buc...im e ca cine stie cu ce ma pricopsesc pe acolo...

si in afara de mersul pe jos inca nu m-am lamurit ce activitati sunt ok, care nu duc la "crestere presiunii abdomenului" cum a zis ieri doctora


MA ENERVEAZA DE MOR RECLAMA LA PAMPERSSS....

nu vezi ce scrii in mesaj... e o procarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Roxanaz, felicitari!!!! Sa fie intr-un ceas bun! Sarcina frumoasa, nastere usoara si bebe sanatos!!!

18+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Ioana, poti sa te uiti in pag precedenta ca am scris eu cum... daca nu e acolo e pe ultima pag din capitolul precedent!
Ank24, din cate stiu eu, nu e bine sa te expui prea mult la soare, dar nimeni nu interzice cu desavarsire chestia asta.


8+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

eu nu am curaj cu piscinele din buc...im e ca cine stie cu ce ma pricopsesc pe acolo...

si in afara de mersul pe jos inca nu m-am lamurit ce activitati sunt ok, care nu duc la "crestere presiunii abdomenului" cum a zis ieri doctora


MA ENERVEAZA DE MOR RECLAMA LA PAMPERSSS....

nu vezi ce scrii in mesaj... e o procarie



Pai inafara de scufundari si saritul cu parasuta e voie orice in primele luni... oricum a zis si miereamara important e cu ce erai obisnuita inainte... insa oricine poate sa inceapa si acum cu un pic de sport, acolo 15 minute pe hometrainer, chiar daca nu ai facut niciodata...
La prima sarcina eu am fost tare cuminte primele luni, am continuat pe hometrainer (inainte de sarcina fusesem cu 1 ora pe zi, dupa am redus treptat la 30 minute pe zi si 30 minute de mers pe jos). Acum am si kilogramele ramase in plus si lenea ramasa din vacanta, shame on me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Mie doctorita mi.a interzis sa merg la piscina(si credeti-ma ca aici sunt super curate) sau sa innot.Iar sport nu am voie cel putin nu in primul trimestru,mai tarziu cine stie sa vedem ce imi spune.Si de soare eu ma feresc,nu stiu mi se pare periculos,dar fiecare cum ii spune doctorita.

Uitati ce am gasit
"E vara si ne gandim deja la concediu daca nu cumva ne pregatim deja sa mergem la mare. In pofida a ceea ce ati putea crede, nu exista adevarate contraindicatii pentru voiajuri si deplasari in timpul sarcinii, daca sarcina are o evolutie normala. Sunt totusi necesare anumite precautii mai ales in ceea ce priveste expunerea la soare in timpul sarcinii.

Cunoastem toti riscurile generale ale expunerilor imprudente la soare. Pentru femeile insarcinate exista o problema in plus, asa numita "masca de gravida": o serie de pete inchise la culoare care apar pe frunte, nas si pometi dand aspectul de masca pe fata. Aceasta se datoreaza faptului ca in timpul sarcinii creste secretia de hormoni care stimuleaza melanocitele, celule ce produc melanina, pigmentul ce da culoare pielii si o protejeaza de razele ultraviolete. O expunere excesiva si fara protectie poate inrautati situatia.

Expunerea trebuie dozata si evitata in orele cele mai calde (11-16) , trebuie folosite creme de soare cu grad mare si foarte mare de protectie si cat mai hidratante in orice conditie atmosferica, fara sa va lasati pacalite de zilele vantoase sau cu cer acoperit. In cazul prezentei petelor, daca acestea au aparut deja este mai bine sa nu stati deloc cu fata la soare sau sa folositi un produs solar cu ecranare totala. De asemenea e recomandata utilizarea unei creme "dupa soare", hidratanta si hranitoare (eventual bogata in vitaminele A, C, D si E) pentru mentinerea elasticitatii pielii.
Fetusul este protejat in fata soarelui de lichidul amniotic totusi burta trebuie si ea unsa cu creme solare intrucat la tensiunea la care este supusa pielea abdomenului se adauga si uscaciunea datorata bronzului ceea ce favorizeaza aparitia vergeturilor.
Sanii nu se neglijeaza: caldura si soarele duc la o ingrosare a glandei mamare ce provoaca o crestere a vascularizarii si in consecinta o mai mare sensibilitate la efectele vasodilatatiei, astfel ca trebuie sa acordam o atentie sporita protectiei acestora. Un costum de baie cu sutien ce are cupe intarite e util pentru mentinerea elasticitatii tesuturilor si tonusului muschilor.
Picioarele sufera si ele efectele vasodilatatiei. Creati-va obiceiul de a face plimbari lungi pe malul marii, cu picioarele in apa ,daca este posibil, pentru a beneficia de masajul natural al valurilor. Dormiti cu picioarele usor ridicate (asezand o perna sub ele) si, de cate ori stati intinsa sau asezata, la fiecare 2-3 ore, ridicati picioarele timp de cateva minute pentru inlesnirea circulatiei sangelui.(nou-nascuti.ro)

8+

Puisorul nostru scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Ioanara23-ai reusit?daca nu hai ca te ajut eu.

8+

Puisorul nostru scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Roxanaz-daca vrei sa pui rugaciunea pe prima pagina

8+

Puisorul nostru scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Am mai gasit aici despre expunerea la soare"Expunerea la soare nu dauneaza sarcinii, daca nu produce insolatie, adica se face cu masura si nu in perioada cea mai fierbinte a zilei. Insolatia implica cresterea temperaturii corpului, care, ca si febra, poate produce avort spontan. Se recomanda insa prudenta in expunerea la soare in ultimele luni de sarcina, mai ales cand exista probleme precum sangerarile, hipertensiunea, hidramniosul sau alte afectiuni asociate care conduc la o sarcina cu risc obstetrical crescut. Expunerea moderata la soare este insa recomandata, deoarece favorizeaza producerea vitaminei D active, indispensabila absorbtiei intestinale a calciului - dupa cum este cunoscut, in timpul sarcinii necesitatile de calciu ale organismului matern sunt crescute. "

8+

Puisorul nostru scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angellique spune:

Ioanara23 tu esti pitica grupului la varsta sarcinii, iar eu sunt pitica grupului la varsta proprie.Deocamdata astept si eu sa termin cu sesiunile ca sa vorbesc cu voi pe indelete.Sarcina merge bine,nici greturi nu mai avem, f putin dureri de sani.Va pupic si aveti grija de voi

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angellique spune:

Fetelor voi ce pofte mai aveti??Nu stiu daca poate fi numita pofta,pentru ca mi se pare prea devreme, dar de cateva zile eu mananc cate 1kg de capsuni+banane pe zi si parca nu ma mai satur

7+
<object width="120" height="180"><param name="movie" value="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Angy&year=2009&month=1&day=5&babycount=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Angy&year=2009&month=1&day=5&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed></object>

Mergi la inceput