Gravidute prin FIV (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anibadea spune:

As dori sa mai intreb daca stie cineva cum este mai bine sa intri in comisie pentru a-ti acorda concediu medical sau sa incerci sa obti un concediu de risc maternal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna,
Fetelor stie cineva de ce nu se recomanda a se consuma rosii in sarcina,nu am gasit pe nimeni pana acum sa ma lamureasca, insa la urmatorul control, daca nu aflu pana atunci, o sa intreb doctorul.
Are cineva in format electronic cartea " Mama si copilul"
Va pup pe toate si sa auzim numai de bebici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

marush -ai grija de tine si de cei 2 bebei.

andrada - eu uneori am impresia ca nu o sa se mai termine niciodata. am inceput sa viseez si noaptea ca am spotting. stau in casa cat pot, nu ma duc la munca, dar mai trebui ssa ma mai si misc, ca innebunesc. din cand in cand mai ies cate o ora si ma mai plimb prin curte. dar pentru mine efort inseamna ca daca urc din bucatarie in dormitor, trebuie sa stau 10 min in pat.

manibani - cum sa nu mananci rosi?!?!?!? ce au
nu manca carne cruda, lactate nepasteurizate, barnza imputita si cam atat.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Carmendu, poate fac confuzie, dupa ET printre alimentele care erau pe lista de a nu se consuma erau si rosiile, probabil ca in sarcina sunt admise, insa eu nu am gasit raspuns de ce a nu se consuma nici atunci.
Multumesc ptr. raspuns
Pupici
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Andrada P poate stii si tu ca in timpul sarcinii ne constipam mai des si ne chinuim cu scaunul :))
Eu am probleme, ma mai balonez cateodata destul de tare :))
Mi-a zis doctorita sa nu mananc sau cat mai putin paine, cartofi, paste si banane cam atat , cat mai multe fructe si legume .
Oricum dimineata mananc un pic de paine dar incerc sa le evit.
Sigur asta in cazul in care ai probleme cu balonari si constipatie.

Carmendu si eu ma obosesc dar nu chiar asa :))Sa te misti un pic mai mult sa stii ca nu e bine sa stai chiar toata ziua in pat sau nemiscat, eu ma duc si la servici ( 4 ore) vin acasa ma culc un pic , mai fac o mancare si seara mergem cu sotul la plimbare.
Sigur daca nu ai sangerari sau orice alte probleme :))

MAnibany drum bun iti doresc , ma mir ca deja simti bebeii eu sint in saptamana 18 dar numai acum vreo doua saptamani am simtit ceva ca s-ar misca
Bine, acum simt mai mult (sa nu zic cum plangem cu sotul cand simt miscarile) dar si acum 1-2 ori pe zi.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Kittyke merci de raspuns. Eu nu ma mai balonez asa tare ca la inceput dar am inceput sa ma constip de cand iau supliment de fier. Intr-o dimineata, am mancat fresh de portocale cu fulgi de ovaz de la plafar si cu seminte neprajite (dovleac, floarea soarelui, susan, in, migdale, nuci si alune) din care obisnuiam sa mananc in fiecare dimineata inainte de greturi. Chiar si cu suplimentul de fier, amestecul asta - care e si foarte bun - a functionat si nu m-am mai constipat. Acum mi-am prpus sa mananc in fiecare dimineata pt ca mi-e tare teama de efortul pe care il da constipatia... In afara de asta, e si foarte sanatos pt bebei.
Spui ca simti bebeii doar 1 data, de 2 ori pe zi? Ca sa stiu la ce sa ma astept cand o sa ii simt si sa nu ma sperii

Andrada 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Kittyke, cred ca ma confuzi cu anibadea, eu abia am 9 saptamani si invat sa ma obisnuiesc cu starea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Fete dragi am revenit cu vesti bune. La prima strigare se pare ca avem un baietel si o fetita.
Risc Down bebe baiat 1:7375, 18+13 : 1:8768 iar la bebe fetita 1:4925 respectiv 1:6770.
Acesta a fost rezultatul dupa eco. Acum cand avem si rezultat DD (pe care l-au facut ) 1:12000 respectiv 1:9000.
Si acum dati-mi voie sa va povestesc cam cum fac altii astfel de ecografii.
Am avut programare la 16.30. La ora 12 au telefonat(desi era nr. de Romania) si ne-au rugat sa mergem la 18.30.
Am ajuns la cabinet, mi-am spus frumusel numele si a fost suficient. Receptionera imi stia toata istoria. Imediat m-au intins frumusel pe canapea si au luat proba de sange pentru DD. La cateva minute medicul (am aflat acolo in timp ce ma socializam cu mamicile unul dintre cei mai buni medici)ne-a invitat in birou (cu testul pt evluare completat ) sa discutam putin despre sarcina. Si am intret si la eco. O camera imensa ,cu surpriza, trei persoane la monitoare diferite.Si a durat eco 6ore. Ca nu era medicul multumit de pozitie. Si mai incerca 10min si ma mai trimitea la plimbare si uite asa de vre-o 5 ori. S-a vorbit f putin ,toata lumea atenta la monitorul care apartinea fiecaruia (inclusiv eu la un monitor urias) .Explicatia :sa nu se omita ceva. Despre sexul copilului...numai daca intrebi. Am intrebat la un moment dat daca nu sunt obositi. Mi-au spus ca bebeii sunt mai importanti, ca mai intai sunt bebeii lor si dupa ai parintilor.
Dupa eco medicul ne-a explicat tot, ne-a spus ca ma prezint ca si o mama de 15 ani in ceea ce priveste riscurile. Ne-a dat un dosar cu zeci de poze, raport semnat si gata. Cat ne-a costat? 190 eur +30eur proba sange. (pt sarcina unica 85 eur :) ).Toate astea s-au intamplat sambata. Luni am avut si rezultatul final (care a inclus rezultat proba sange.
Eu una am fost impresionata. Nu am auzit niciodata in Romania de o eco 6 ore ca nu sta bebeul bine. Aici toti bebeii stau bine din prima.By the way...eco a durat cam 90min.







12+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Many bani scuza -ma daca te am confundat dar cele doua nume pentru mine sunt foarte asemanatoare
Atunci Anibadea ...ma rog.....

Catalina e incredibil cea ce ai scris, inseamna ca merita sa te duci pana acolo macar pentru testele astea , ce clinica e asta ???
Poti sa-mi dai siteul sau un nume ?? Merci ..

AM si eu vesti bune , ieri am fost la un eco mai amanuntit la dr.Albu dupa masuraturi suntem in grafic si am aflat ca vom avea si un !!!!
Sunt in al nici nu pot sa dorm ....

Sunt surprinsa un pic pentru ca am stiut ca la sarcina gemelara proba de sange triplu test nu este relevanta , si ....totusi dr. Albu mi-a recomandat mi-a zis ca asa se regleaza aparatul cum este sarcina si ca poate arata si la gemeni daca exista posibilitate de sindrom Down.
Ma rog .....oricum amniocenteza n-as vrea sa fac , daca am ajuns pana aici
VA pup si numai stiri bune sa avem !!!

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Catalina si inca ceva.....
FELICITARI PENTRU VESTILE BUNE SI BEBEII SANATOSI ITI DORESC, SA DEA DUMNEZEU SA NE BUCURAM DE DARUL CE AM PRIMIT SI ASTA E VALABIL PENTRU TOATE FETELE GRAVIDUTE !!!!
VA PUP

Mergi la inceput