Piticodromul de Sept - Oct 2005 (206)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna dimineatza!
Ana mea are manuta umflata tare de la vaccin, de la cot in sus, e prima data cand imi face reactie la un vaccin. Si nu vrea sub nici o forma sa-i pun comprese reci, i-am dat aseara cu fastum gel si i-am dat un panadol. Ufff. Totusi n-o doare si se urca cu strasnicie pe tobogan. Ma gandesc cum era daca-i faceam in picior. Piscaturile i-au trecut aproape complet. Voi ce ziceti, cat credeti ca va avea manuta umflata???
Tonnia, bafta pentru maine, tu ai dublu vaccinaj!
Mary, bafta multa si rabdare!
Noi tot in pampers doar ca de vreo saptamana se intampla ceva ciudat. In fiecare seara, tarziu, la vreo ora dupa ce-o culc, imi cere s-o duc pe wc ca face pipi. Sau kk. Si o duc, ii dau jos pampersul si nu face nimic, niciodata. O tin cate 10min dupa care nu mai vrea sa stea. Si-mi zice sa torn eu niste apa in wc ca sa consideram treaba rezolvata.



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Haha, ce tare e Ana...cu apa turnata!
Nasol cu mana, dar e mai bine decat la picior! Sper sa-i treaca repede!

Eu am impresia ca cei mai slabuti o patesc mai rau cu reactiile locale, cred ca n-au masa musculara suficienta.

Sunt bucuroasa ca am descoperit si eu un fruct care sa-i placa lui Dinu, pepene! De 3 zile mananca seara cate o felie mica.
Azi e un fel de petrecere la gradinita pentru 1 iunie.
Ioana, vii? O aduci si pe Sma? Cica vin si frati mai mici dar Sa cred ca ar strica tot pe acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ina, Ilinca ta s-a facut si mai frumoasa! Felicitari pentru olita, pentru franceza, pentru toate progresele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Si eu vroiam s-o laud pe Ilinca Budinca!
Tonnia,!
Nu cred ca v-am spus, oficial Ana are 13,300kg si 97cm!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Aici sunt niste poze recente, daca vreti sa ne vedeti.
http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=18606&cid=19306

Si noi o pupam dulce pe Ana sa ii treaca umflatura.

In ceea ce priveste pampersul... Si eu m-am chinuit pe la 1 an si opt luni sa il scap de pampers pe Darius...fara sorti de izbanda insa! Intr-un weekend, ex-soacra mea si-a manifestat dorinta de a-l vedea pe Darius si de a sta la ei tot weekendul. Am fost de acord, pentru ca eu chiar vreau ca ei sa se implice in educarea si cresterea copilului. Si, mare surpriza! Cand mi l-a adus, mi-a spus sa nu ii mai pun pampers ca nu mai face pe el, ca spune. Am ramas tablou...in prima zi nu am crezut...dar s-a dovedit a fi adevarat cand Darius mi-a zis " mami tac caca" (la noi tac=fac :)) ). Zic waw! Acum e baiat "male male" si face la toaleta fara colac special. Am intrebat-o ulterior cum a reusit, dar mi-a spus ca e secret; nu am insistat pentru ca nu m-a interesat atat de mult modalitatea, ci eram prea incantata de rezultat. Oricum, cand o sa o mai vad o sa insist sa imi spuna si va vand si voua pontul.

Darius, care era un baietel foarte mancacios, acum nu mai mananca, selecteaza mancarea, spre disperarea mea. Iar cu fructele am o mare problema...nu vrea decat mere si banane... Sucurile naturale nici nu vrea sa le vada... Nu stiu ce sa fac...nu vreau sa il oblig, dar ma cam sperie ca nu mananca fructe... Poate ma ajutati voi cu vreun sfat. si daca e careva care imi poate descrie detaliat cam ce manaca piticotul/piticoata (un menu zilnic, sa spun asa), i-as fi tare recunoscatoare. darius are 14,00 kg dar nu stiu ce inaltime...

va pupic...ma apuc de treaba ca biroul meu arata ca o cocina... :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Miflore, e foarte simpatica Ana.Imi pare rau pt manuta...ce vaccin e asta asa dureros?LA IAris pana acum i-a facut 4 vaccinuri si toate in manuta.Si mai are unu si un test pt TBC pe care le va face in iunie.Cica Romania este o tara cu risc mare de TBC si trebuie sa facem testul.A,si IAris are 13,2kg la nu stiu cati cm, dar e slabut, eu asa il vad,obrajori a avut intotdeauna, dar i se vad toate oasele, cand se urca pe noi sa ne jucam ne inteapa cu oasele, si tati ii spune"ce ascutit esti, mai IAris"
Ina, ce frumusica e Ilinca, si cate stie ea....despre somn....saa stii ca si ai nsotri s-au porcit de la o varsta .Iaris inca adoarme cu tati, care tati fuge la mamai cand pruncul e adormit.
Va pup, sa aveti un sfarsit de spatamana cu soare, sa va bucurati impreuna cu piticii vostri afara.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

buna!
Azi am mers cu Andrei la magazin sa cumparam un cadou ca diseara avem chef de pitici, si pe la mijlocul magazinului, ca asa il apuca de obicei, incepe sa se tot tina cu mana de putza, da nu zicea nimic, eu il intreb daca face ceva dar el zice ca nuuuu, in fine dupa vreo 5 minute de fataiala il aud mama pipi...in sfarsit, deci stie sa zica daca vrea. eu ii zic sa faca in pampi, el se tot chinuia sa se tina, dar pana am ajuns cu el la toalete, facuse deja, ca acolo n-a mai produs nimic. Dar totusi, e un inceput!!!!
Miflore, pupici Anei la manuta umflata sa treaca repede
Tonnia, Ioana, Ramona, Irina, petrecere frumoasa si voua si piticilor!Hai poate faceti ceva poze sa-i vedem si noi pe gradinari in actiune
Si eu tot incerc sa-i mai diversific fructele lui Andrei ca in afara de mar- neaparat rosu, banana si compot de piersica in rest nu-i place nimic, cirese si capsuni a gustat si a decretat ca nu-s bune. Pepene inca n-am luat.
Am cautat tot magazinul dupa oarece abtibilduri, ceva dragut de lipt, n-am gasit nimic......incerc sa-l mituiesc cu oarece povesti citite in plus la ora de culcare
Azi am mai fost la un loc de joaca si observ ca copilul meu nu numai ca nu-i timid dar e destul de tafnos, cum sa ma exprim....nu e agresiv, dar de exemplu isi face loc cu sarg spre tobogan, si nu-i pasa ca mai cade vreun copil mai mititel, sau se apara cu strasnicie daca incearca cineva sa-i ia jucaria. Il urmaresc cu atentie de teama sa nu le faca rau copilasilor mai mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Roxi, astept pontul cu mare interesNu-ti face griji cu mancarea, eu zic ca la 14 kg e foarte bine. Andrei are zile cand mananca foarte bine si zile cand nu vrea sa manance si il las in pace.....ieri de la ciorbita de la pranz, la 13, n-a mai vrut nimic decat apa pana seara cand si-a baut laptele.Asta e, o fi si de la caldura, nu stiu, dar nu-mi fac griji prea mari.
Uite andrei mananca cam asa:
-dimineata la 8 lapte 300ml, pe la 10.30 o gustare, o felie de branza topita pe paine, sau cascaval cu rosii, sau mozzarela, sau putina sunca , sau un iaurt, etc, uneori vrea doar un croisant cu cioco si mar, depinde
- la pranz neaparat supa/ciorbacu carne, altfel nu se poate,cu paine, apoi desert fruct sau compot
cand se trezeste din somnul de pranz, ii mai dau o gustare dar de multe ori refuza, vrea doar un mar sau o banana
-Seara mananca la masa cu noi, daca se intampla sa nu-i placa ceva ce mancam noi il las in pace si bag repede o pulpita la gratar si asta sigur ii place
apoi inca un bibe de lapte tot 300 ml.
Bine e doar un exemplu, am mai omis cate ceva....
Oricum cand ii e foame, striga singur ca vrea painica, sau carnita de pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

MARY ILIE merci pentru raspuns. Darius nici lapte nu mai vrea...doar uneori cu biscuiti. El ar manca mezeluri ft bine, dar prefer sa manance mai putin decat sa ii dau mezeluri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Roxi e normal sa manance mult mai putin ca inainte si doar anumite alimente
Mary e normal sa fie mai indraznet, sa ceara jucarii si sa le revendice ca fiind ale lui, chiar daca nu-s
E normal sa aiba fix-uri la varsta asta gen imbracat cu haine de iarna, vara (Ioana, l-am dus pe Peter la ocean imbracat cu pantaloni lungi si bluza cu maneca lunga, in jurul nostru era lumea in costum de baie, dar zambeau ingaduitor ). Spre mirarea mea, ieri a acceptat sa-l imbrac de vara, desi a analizat indelung hainele, n-a zis nimic.
Stiu un baietel care poarta acelasi model de pantof de 1 an jumate, numere diferite. Prietena lui Peter la petrecerea de 2 ani era imbracata intr-o rochita de iarna, uzata ca vai de capul ei, dar mama ei a preferat sa-i faca pe plac decat sa aiba scandal.

Pe mailul comun am trimis mai demult o lista cu ce fac copiii intre 2 si 3 ani si ii recunosc pe ai nostri in lista




Diana si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput