Piticodromul de Sept - Oct 2005 (206)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Roxi, imi pare rau c-ai trecut prin momente grele dar poate ca-i mai bine asa, mi-amintesc cand spuneai ca sotul nu te apreciaza deloc iar eu ma minunam cate puteai tu face intr-o singura zi. Acum haide la taclale ca ne-ai lipsit!
Ioana, Ruxi, cica merge facut vaccinul in mana dupa varsta de 1 an cand masa musculara e satisfacatoare in ambele parti. Asta-i explicatia ce-am primit-o. Sau au vrut sa scape de gura mea cu durerile de picior???
Si eu vroiam sa aman cat de mult vaccinul ca stiam ce criza ma asteapta dar am zis ca mai bine acum ca peste vara Ana va sta mai mult la tara, la aer curat.
Piscaturile s-au micsorat considerabil in timp ce s-a umflat nitel manuta in dreptul vaccinului. Nu mi-a facut temperatura si sper sa nu faca.
Ioana, tare Miru cu rochita, Ana mea vrea rochita tip Minnie, rosie cu buline albe. Si ce credeti, cred ca nu-s zdravana, e facuta deja comanda in state.
Nu stiu cu intalnirea, noi ziceam ca plecam la munte in week-end-ul asta, sa vedem, ca nu e nimic sigur. Daca nu munte, era vorba de un picnic, a fost ziua fetitei nasilor Anei. Eu pot sigur in timpul saptamanii, orice zi, intre 7 si 10 seara. Oricum spuneti daca hotarati ceva ca nu se stie niciodata.
Gata, fug la minunatul curs!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Ciao, fetelor!
Eu am decis ca e cazul sa trec la actiune si sa scapam odata de pampersul asta, asa ca de luni l-am lasat fara pampi, numai ziua, noaptea il punem inca.Si sincer ma asteptam sa mearga mai usor, dar uite ca azi e joi si nu se vad mari modificariPrima zi a fost foarte ok, a facut pe el doar de 2 ori pipi, insa urmatoarele zile, numai pe el a facut inclusiv kk, nu spune deloc cand face, trebuie sa fie eu pe faza, ca se ascunde. Incerc sa nu-l cert, ii spun ca data viitoare sa spuna cand face. Ieri ne-am oprit la un loc de joaca unde sunt si casute , si el repede in casuta, inchide usile, ferestrele, si cand deschid eu sa vad ce face imi zice - SSSS, fac kk.Noroc ca avea un pantalon scurt cu dublura din aia chilotel pe dedesubt si n-a pierdut "productia" pe jos.Ufffff....ca apoi acasa sa faca pipi in scaunul de masa in timp ce manca! Fara sa zica nimic , normal.....Si tot incerc sa-l conving, l-am invatat sa facem pipi pe la rondurile de floridin curte sa le udam, ca am vazut ca-i face placere, avem si reductor de wc, cu scarita aferenta , dar nu-l intereseaza nici asta.Avem chilotei cu tot felul de chestii care-i plac lui, am reusit sa-i gasesc si cu Thomas unii tare draguti, isi alege el cu ce pereche se imbraca, dar n-are nici un stres daca-i uda..
Oare cat o mai tinem asa, ca eu speram ca intr-o saptamana o sa reusesc. Si sa nu mai zic ca pampersii sunt ascunsi, ca daca ii gaseste e jaleee, si-i pune singur...
Fetele care ati trecut deja prin asta ce ma sfatuiti. Ca acum daca am inceput nu renunt......maine trebuie sa mergem la aniversarea unei fetite si ma gandesc ca nu-l pot lua fara pampi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

M-am interesat la dentist de sigilare.
A spus ca la dentitia definitiva se practica sigilarea, cat de repede dupa ce apar maselele, si chiar o recomanda. Si ca la dinti de lapte, si mai ales la copil asa mic, nu a facut si nici nu recomanda.A spus ca daca voi avea probleme cu copilul si daca se va vedea ca are o predispozitie spre carii, atunci se poate face.
De preturi n-am mai intrebat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:



Salutari tuturor, mamici si pitici!

Ma gandeam sa-mi mai arat si eu nasul, ma rog, sa va mai arat nasul Ilincai si am trimis poze pe adresa comuna de mail. Dar fiindca nu se face sa nu va si salut, am intrat si pe aici, macar cat sa felicit mamicile reloaded si viitoarele mamici reloaded si sa dau un scurt raport.

Spre marea mea surprindere, la implinirea varstei de 2 ani, Ilinca si-a schimbat brusc preferinta absoluta pentru zeul TATA si a devenit fata MAMII. Si cum deocamdata nu i-a trecut, tot timpul meu liber, adica cel in care nu prestez la job este dedicat ei in exclusivitate.

Cum merge curent la cresa de la 5 luni nu pot sa-mi atribui nici unul din progresele pe care le inregistrez zilnic. De vorbit vorbeste in proportie de 90% franceza, intercaland ici si colo cuvinte in romana dupa schema "il est cald", punem lucrurile "a la loc". Am trecut cu bine de perioada exprimarii frustrarilor prin tipete si dat cu fundul de pamant, acum verbalizeaza nemultumirile si cateodata raspunde chiar obraznic.
Pentru ca nu ne-am coordonat cu cresa in timp util, n-am incercat in nici un fel s-o punem pe olita, asa ca saptamana trecuta cand mi-a cerut intr-o seara olita si a facut in ea am picat pe jos si inca nu mi-am revenit! Adica asa, fara nici un preaviz? Asa ca suntme pe cale sa scapam de scutece si eu nici macar nu stiam.
Din toamna incepem Jardin d'enfants, adica gradinita iar de la anul scoala primara (maternelle).
Fiindca anul trecut am cam stat pe acasa, anul asta am decis sa recuperam si suntem mai mult prin vacante. Intr-una din vacante am ajuns si la Cluj unde ne-am intalnit premeditat cu baietii Marianei si intamplator cu Mihnea si Diana
Cand nu suntem in vacanta, adica plecati de acasa, muncim de zor, ca deh trebuie sa platim cumva vacantele astea!
O alta schimbare majora legata de implinirea celor 2 ani a fost ca fata mea care dormea cuminte in patul ei si in camera ei a devenit un zvarcolici care doarme noapte de noapte numai in patul parintilor. Aptitudini artistice nu prea dovedeste, dar in schimb le are pe cele sportive la greu. Poate si unde s-a mai intremat si ea si chiar ne putem lauda ca peste iarna asta am trecut fara probleme de sanatate. La cat ne-am chinuit dupa varicela un an de zile cu sistemul imunitar slabit, la care anumite vaccinuri alde Prevenar (impotriva pneumococului) n-au ajutat deloc ba' dimpotriva, iarna asta a fost parfum. Cam asta-i raportul pe scurt, iar eu ma intorc la munca mea.
O vara frumoasa va doresc tuturor, multa sanatate si numai lucruri bune pana ne mai auzim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

P.S. ce enervanta poate fi reclama asta la Pampers!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Roxi, bine ai revenit!!!

Mary, mai ai rabdare, cred ca el spera ca e cale de intors! Mai stai o saptamana, daca nu vezi semne nici dupa a doua saptamana poate trebuie sa mai stai un pic.
Eu il trimit cu pampers la gradinita, inca n-am curaj sa-l trimit fara cu toate ca nu sunt deloc accidente, nu stiu ce astept, mi-e teama sa nu aiba acolo vreun accident si sa rada vreun copil de el.

Sambata vaccinez ambii copii.
Noutati nu prea am. Nu stiu inca cand plecam la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

mary, sa stii ca si eu am avut cu Maria o perioada de incercare asa si nu a mers deloc mai bine de o saptamana si am renuntat
a revenit bona dupa jumatate de an cu mai mare succes; da a mai facut accidental pe ea ziua saptamani bune daca nu luni-nu mai tin minte, insa arata dorinta sa mearga la wc si suparare ca a facut pe ea; cand mergeam undeva ca si noaptea ii puneam pampers; si in timpul zilei era intrebata periodic daca vrea sa mearga la wc
la un moment dat am constatat ca face tot timpul la wc/olita asa ca am inceput sa mergem afara fara pampers; dupa ceva vreme a insistat ea sa nu ii mai punem pampers nici noaptea (eu ma pregatisem sa astept pana la 3 ani); ne-am echipat cu protectii de saltea si ne-am conformat; acum se mai intampla accidente noaptea daca e foarte obosita sau daca uitam noi sa o ducem la wc inainte de culcare
deci nu a fost un proces rapid ca la altii, da chiar nu ne-am stresat nici de o parte nici de alta; la un moment dat cand renuntase deja la pampers ziua incepuse sa faca caca pe ea; nu am revenit la pampersi, doar am dat din gura cu explicatii si s-a remediat; coincidenta sau nu, a renuntat la pampersul de zi chiar cu cateva zile inainte sa mearga la gradinita :)

Ramona si dulceata de Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

Mary iti vind un pont care l-a mine a functionat cat de cat si Darius imi face pipi si kk la WC. Bineinteles ca inca lucram la acest capitol dar functioneaza. De cate ori face pipi la WC ii lipesc un abtipild cu masinuta pe perete, dar numai daca face. E foarte incantat de idee si de fiecare data se chinuie sa presteze macar ceva ca sa-l recompensez. Problema e ca bea foarte multe lichide si face pipi din 30 minute in 30 si doar cu mine. Asa ca fiind si la serviciu nu reusim sa ne dezvatam inca de tot de acest obicei de a face pipi in pampers.
Oricum am zis ca in concediu o sa incerc aceasta tactica si cu cel mic si paote reusesc cu amandoi odata sa scap de pampers. Sunt idealista, nu?!
Pup, Dea mami de Darius si Denis
http://good-times.webshots.com/photo/2288977250049895538bOAIId

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Multumesc din suflet pentru sfaturi Tonnia, Ramona si Dea
Adevarul e ca eu ma asteptam sa fie mai usor , dar se pare ca nu si in cazul nostru
Ramona, eu zic sa nu renunt inca, il mai las si mai mult de 2 saptamani, insa sunt un pic descurajata.....partea proasta e ca nu da semne de regret ca a facut pe el, nu spune nimic fir-ar sa fie. Si din gura, zau ca ii zic intruna, stam cu olita langa noi, si il tot intreb daca face, il si pun la olita destul de des, insa uite de exemplu aseara, si-a baut laptele, a stat pe olita vreo 15 minute, apoi pleaca la el in camera sa-si iacuburile si nu mai venea, se duce tati dupa el si constata ca facuse kk, iar Andrei n-avea nici un stres, nimic.Si abia se ridicase de pe olita ....norocul meu ca nu s-a murdarit pe jos, ca la el in camera am mocheta peste tot si era greu de curatat.
Dea, merci de pont, o sa incerc sa-l si recompensez , pana acum doar l-am laudat verbal, plus ca daca suna tati sau bunica nu uit sa-l laud si la ei
Salutari si tie InaMa bucur ca sunteti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna ziua,
Mary si la noi a functionat cu bine asta cu lipitul de abtibilduri direct pe manuta.Noi avem niste buline colorate, la fiecare pipi isi alege ce culoare vrea pe manuta.Noi avansam bine, dar sa stii ca la fel de greu, trebuie sa fim doar cu ochii pe el.Acasa il las in chilotei si de cele mai multe ori spune si face la baie.....dar la kk daca nu il vad eu se ascunde, si imi spune "tu nu vezi kk meu".Am vorbit cu educatoarea, el e un pic speriat de ceea ce i se intampla, are impresia ca da ceva din el, ceva ce e numai a lui.Dar de cele mai multe ori spune, si cere imediat recompensa colorata.
Si sa stii ca dureaza, e un proces lung in care trebuie s aai tu foarte multa tarie, cel putin la mine asa e, daca il scap din ochi o secunda face c evrea el.De exemplu IAris nu vrea nicicum sa mearga cu chilotei la gradi.Si se schimba de pampers singur atunci cand face pisu, ca deh, e copil mare, poate.
Roxi, imi pare rau sa aud ca ai trecut prin momente grele, dar sunt sigura ca e mai bine asa, decat sa fii singur in 2. tie si nazdravanului tau.
Naty bine ai venit si tu, ce copii mari ai,..si frumosi...... am tras un ochi la poze
Iaris e la fel de vorbaret ca si copiii vostri, nu a ajuns la performanta sa vorbeasca ca RAducu sau Dinu, sa glumeasca si ate ia peste picior, dar vorbeste f bine doua limbi, din pacate pt mine cuvintele ii vin mai usor in franceza..Ce sa distreaza si ma si bucura e ca se vede in week-end ca sta mai mult cu noi, vorbeste apropae numai romaneste, dar in timpul sapatamanii...e destul de greu.
Va pup,


Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput