Strumfi de iulie-august 2007 (82)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

violeta incurajez concurenta, dar pe cea constructiva. mama mea e invatatoare, si am exemple muuulte despre concurenta distructiva. Parinti suparati ca nu li s-a dat copiilor lor premiul intai (fara sa se intrebe daca il merita sau daca totusi nu sunt copii mai buni in clasa), sau care nu lasa copiii sa vina la serbare pentru ca nu au rol principal in piese....Si nu mai departe, o activitae cu copiii pe care a avut-o mama mea. Are o fetita buna in clasa, dar care i-a spus ca nu o sa fie in cercul care o sa faca nu stiu ce, pentru ca nu se pricepe. Reactia mamicii ei ca nu a fost aleasa, a fost de toata jena!

Iar ceea ce am scris nu facea refereri la niciuna dintre voi, ci la ce vad in jurul meu, in parc, la ceilalti copii si parinti. Nu spun ca sunt perfecta in rolul de mama. Stiu ca am gresit (cel mai probabil) inca din prima zi....Dar incerc sa tin la minim "dezastrele" si atunci cand Matei va creste mare sa se gandeasca cu un zambet pe buze la copilaria lui. Asta e ce-mi doresc de la mine ca mama. Si in asta intra si educatie si tot ce vreti voi.

Stiu ca e un ideal inalt si ca am sa merg pe varfuri vreo 15-20 de ani sa-l ating, insa atunci cand voi vedea zambetul de care va vorbeam pe fata lui, o sa stiu ca pot calca iar pe toata talpa.

Noapte buna strumfarie

Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Am terminat si eu cu treburile si mi-am aruncat un ochi.

Acu bocesc toata si nu ma pot opri recitind ce a gandit si a scris Simo. Frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Uitasem sa va spun de ce "curat" eu locul in care vreau sa ma joc cu odorul cand ies in lume.
Eram la mare, pe plaja, iar Alexia se juca in nisip cu copii de varsta ei. Taticii carau apa pt castelul copiilor si noi, mamicile, cautam scoici la malul marii. Eram toti foarte prinsi. Deodata vad ca adultii din grup au amutit. Cand ma uit spre castel...un prezervativ folosit atarna pe post de steag.
Si acum simt acea revolta, sila...
Imi amintesc ca a urmat intrebarea: cine a pus mana pe el? Am respirat usurata ca nu era fetita mea in cauza, dar imediat am vazut disperarea mamicii cu pricina, deoarece constatase ca pustiul avea o plaga sangeranda la mana...Aroape nici nu vreau sa ma mai gandesc.

De atunci am invatat o lectie a unei societati care va mai avea mult pana sa invete sa se respecte. Asa ca pana atunci, prefer sa-mi iau masuri de precautie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Buna dimi si o cafea fierbinte!
Simo, superb ce-ai spus. Departe de mine gandul ca ai fi facut referire la noi!!! Eu imi spuneam parerea apropo de articol!
Cafera, yakiiii, deci nu exageram cu seringa aia

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

A, simo, uitasem: concurenta aia de toata jena o cunosc si eu ca matusa mea e invatatoare. Brrrrr, sper sa nu ajung asa!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Buna dimineata!


Am trimis fetita mare la scoala; cea mica doarme dusa.

Violeta, da, se intampla si lucruri mai putin placute. Si eu as vrea ca Ilinca sa faca cunostinta cu lumea nu asa brutal.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Lavi, ce faci? Pregatesti cafea? Mi-e dor sa te aud.

Dana, parca as vrea sa va mai vad. Sau cumva ai plecat la cuscra ta, Luna?

Pandaaaaaaaaaa!

Cristina, ce face Ingrid?


Kari, pune poze sa vedem pe unde colinzi.

M_ia,ce faceti voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Buna dimineata ! Eu am facut cafeaua .Doreste cineva ?

Amethyst , planurile mele pentru petrecerea lui Bogdanel au fost date peste de cap de VARICELA .Pe baiatul cel mare l-am luat joi de la gradinita cu doar citeva bubite ,febra si o stare apatica .Si cu o durere de cap, la ceafa .Am anulat initial totul , dar pina la urma au venit nasii copilului si inca 2 perechi (una fara copil si una cu o fetita care facuse varicela ).Tot de joi Bogdan a facut febra si inca nu-mi dau seama daca o fi fost de la dinti , de la acel putin rosu in git pe care l-au vazut doctorii ,o otita (pt ca ducea minuta la ureche ,in schimb nu plingea in momentul in care ii apasam cu degetelul ) .Am tinut sa ii facem totusi ziua pentru ca noi nu stim cit timp vom fi in "carantina" .

Acum ,cel mijlociu are febra si probabil ca se pregateste si el de eruptie

Simo , inca de aseara am citit mesajul tau referitor la copilarie si la cum il cresti tu pe Matei si nu ma pot abtine sa nu iti trimit virtual

Cafera , Jenanta situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata!
Ieri nu am mai apucat decat sa dau cafeaua. Azi sunt hotarata sa imi manifest dependenta de voi , acum ca doarme fata.

Mamii felicitari pt progresele lui Ale , e tare ambitios si scump

Andicu ce simpatic doarme Filip

Nico sanatate multa lui Alex

Iulia sa stii ca te dadeam disparuta. Sa va fie de bine concediul. Iar Iris se va dezvolta in ritmul ei, asa ca nu trebuie sa te impacientezi sau sa faci comparatii. Cand o sa inceapa sa vorbeasca ai sa vrei sa mai taca

Caferuta sa stii ca ne multumim si cu filmuletul de la prezentare, nu asteptam musai poze

Ame asa e, dependenta asta de forum poate fi "tratata" facand lucruri folositoare pt tine sau pt altii. Si sa raspund la subiectele propuse: 1. chiar nu stiu, eu am nevoie de dovezi ca sa cred ceva; as spune Dumnezeu, dar sunt totusi constienta ca religia este cea care este pt ca e creata de om (vorbesc de acele sentimente mistice care au un invelis sub forma religiei, a nu se confunda cu credinta), deci nu pot spune ca exista in forma decisa de religie.
2. editez fotografii, citesc cat pot eu intelege despre unele chestiuni de programare de soft (scriptul html de ex.), mai citesc cate o pagina-doua dintr-o carte de literatura...
Referitor la generatia de consum... tot ce pot spune e ca suntem indreptatiti sa ne simtim amenintati de nou, si parintii nostri s-au simtit asa si parintii parintilor lor. Sa va povesteasca bunicile cum gandeau parintii lor despre baluri sau cum gandeau parintii nostri despre discoteci. Cum credeti ca era privita invatatura/educatia la scoala prin carti prin secolul 17-18? Cum era privita ideea ca o femeie are dreptul sa voteze? Si mai sunt exemple. E vremea lor, cu bune si rele, manipulati sau nu, mai mult sau mai putin. Emulatia a existat dintotdeauna, in mai mare sau mai mica masura. Au acum calculatoare, internet, jucarii tot mai destepte si mai periculoase care ilustreaza mentalul umanitatii (tatal meu sigur se juca cu prastia si facea pusca dintr-un bat, baieteii de azi au jucarii-pusca din ce in ce mai veridice). Si atunci existau croitori celebri de fite (eventual din Paris) si acestia faceau omul, acum sunt branduri si "croitorii" cu numele de designeri sunt mai cunoscuti datorita televiziunii sau internetului. Inainte vreo stire mai importanta circula din usa-n usa sau din gura in gura, acum "trabiteaza" toate posturile tv tot felul de stiri si asta nu poate fi rau, avem acces la informatie mult mai usor.
Ar mai fi de discutat, dar mi-e ca ma intind prea mult si apoi mai e si Lori care bazaie ca vrea miscare (asta vrea de la 7, noroc de pauza de somn, ca s-a trezit intre timp).

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

mai scriu 2-3 randuri, ca tre' sa fac o completare: am omis partea cu acerba concurenta distructiva. Da, sunt cazuri de astea, din ce in ce mai multe, din pacate. Dar eu tin minte ca si eu eram presata de mama sa invat nu stiu ce tampenii care acum nu imi folosesc. Presupun ca intentia era sa ma pregateasca pt orice mi se va ivi in viata. Nu cred ca e laudabil, pt ca nu suportam sa invat cu de-a sila, dar nici nu pot sa o condamn 100% tocmai pt ca s-a gandit la viitorul meu, dar nu a stiut ce metoda sa aplice. Asa ca e la latitudinea noastra sa gasim caile potrivite sa ne pregatim copiii pt o viata din ce in ce mai solicitanta.

Caferuta cafeaua era gata, doar ca v-am tinut la povesti

Gabi sa dea DD sa treaca mai repede varicela Multumim pt cafea.

Cred ca trebuie sa mai fac niste vraji pt Davidelo, ca vad ca Vive nu a mai intrat de multa vreme pe aici, so

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput