Sf. Nectarie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adusca

sunt suspecta de Limfom malign....
...iar ei in loc sa-mi stabileasca un diagnostic ma trimit la biserica...
... vreau sa lupt cu boala realist, nu sa ma imbat cu apa rece...

[/size=1]


Adusca, medicii care lupta cu boli grave (cum sunt oncologii) sunt adesea credinciosi, deci sfatul poate ti-a fost oferit din inima.

Faptul ca ai scris la acest subiect ma face sa cred ca ai si tu o farama de speranta in harul Sfantului Nectarie. Incearca sa mergi totusi la acea biserica si poate sa iei de acolo o carte despre viata Sfantului (eu nu-s persoana care sa sar cu sfaturi, dar vorbesc in cunostinta de cauza, am cancer si am simtit ajutorul Sfantului Nectarie). Lupta cu boala inseamna si lupta in plan spiritual, duhovnicesc.

Sanatate multa iti doresc,

p.s.: de cand ma intreb de ce nu mai apari pe dc


p.s.2: eu iti recomand Clujul ca si centru medical de incredere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

multumesc pt sfaturi si incurajari.
probabil o sa merg la cluj, dar cum sunt prea idioata, o sa fie prea tarziu.
da' la biserica nu merg decat cu picioarele inainte, si asta numai pt ca cimitirele sunt in administrarea bisericii.
i-am zis si preotului din sat...ma fac frate cu dracu pana ma vad ingropata, ca ar fi in stare sa ma lase pe dinafara.
o fi voie sa ma ingroape in gradina langa mîta mea, Gina?

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Adusca, vorbesti prostii..
Cu Sfantul Nectarie, fara, du-te si cauta un doctor bun.
Uite, sa-ti mai dau un articol bun, citeste-l te rog, e fara sfinti, cica fff mult cancerul tine de psiho pupu.. Asa ca tine inima sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Adusca, imi pare rau cä esti bolnavä, imi pare bine cä esti optimistä (ca de obicei)!
Este important sa ajungeti repede la un diagnostic exact lucru ce presupune un medic competent (evident primii de care ai dat nu faceau parte din astia). Apoi este foarte important sa obtineti o confirmare a primului diagnostic de la un alt medic!

Oricum ar fi, sä stii ca "limfom" este unul din putinele cuvinte care ii fac pe oncologi sa zâmbeascä. Asta pentru ca este una din putinele le maladii pe care le pot VINDECA !!!

Alin


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipicah spune:

Adusca,mult curaj,multa credinta in Mantuitorul si Prea Curata Sa Maica,precum si in mijlocirea sfintilor Sai!
Andreea,fara sa vrea-poate-Adusca ti-a oferit raspunsul : biserica cu hramul Sf.Nectarie,ce adaposteste si sfintele moaste, se afla in cartierul Alexandru cel Bun,langa pasarela auto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

multumesc la toti pt gandurile bune.
asta 1.
2... xeno, ti-am dus dorul.
daca se confirma faptul ca am limfom, sau ca ganglionii inflamati sunt de fapt metastazele unui cancer, am zis ca vreau sa-mi indeplinesc 3 mofturi.
- sa sar cu parasuta.
- sa vad aurora boreala
- si sa beau o cafea cu xenocid

bine, primele doua sunt mai accesibile, cu nr 3 ar fi cateva probleme.

xeno, roaga-te tu la sfantul nectarie sa nu am nimic, poate, poate scapi

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

hi hi, ce scumpa e Adusca....

Adu, mi-am amintit acum ca un coleg al sotului meu a avut diagnosticul asta. A facut tratament (in timpul asta venea la serviciu :-), si-a luat apoi un concediu de vreo luna (ca sa se intremeze si sa se rasfete nitel :-) si, de cateva saptamani s-a intors la serviciu. Vindecat suta la suta!!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isaura spune:

As dori si eu mir de la candela moastelor Sf.Nectarie, va rog mult, cine poate sa imi trimita, platesc toate cheltuielile.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Eu am fost la Manastirea Radu Voda, inainte de a pleca in Canada, anul trecut, cred ca pe la sfarsitul lui noiembrie, ptr ca am citit pe acest forum de aceasta manastire si am tinut mortis sa o vizitez si eu si sa ma rog impreuna cu sotul meu. Am cautat adresa pe internet, ne-a fost usor ptr ca noi am locuit in Bucuresti, dar am stat cam mult pana am gasit-o, nu gaseam strada, pe cine intrebam ne indruma gresit sau nu stia, dupa 2 ore de cautari am gasit si noi manastirea. Este frumoasa nu am ce spune, dar ceea ce mi s-a intamplat acolo mi-a lasat un gust amar. Am intrat in manastire, nu erau multe persoane ptr ca era in timpul saptamanii, m-am rugat putin si am vrut impreuna cu sotul meu sa mergem la preotul de acolo, de fapt era calugar, unul tanar, sa ne citeasca putin sa ne mearga bine, mai ales ca urma sa facem un pas important in viata noastra, sa plecam cu sufletul impacat. Am scris 2 acatiste, unul l-am dat ptr fratele meu, ptr ca m-a rugat si ptr ca stie ca eu le am cu chestiile astea, cum spune el si nu stiam unde sa il pun. Am intrebat o femeie de acolo, era cea care se ocupa cred de curatenie si imi zice sa pun banii ca da ea acatistul preotului, acesta statea si spovedea o femeie. Am asteptat sa termine de spovedit si l-am rugat sa ne citeasca si noua o rugaciune ptr drum sa ne mearga bine acolo unde mergem. S-a uitat la mine de sus pana jos si mi-a zis:" Sa citesc, doar asa...", adica gratis, trebuia sa scot niste bani,de parca Dzeu asculta rugile oamenilor in functie si de banii lor. In fine ne-a spus sa ingenunghiem si ne-a citit o rugaciune de calatorie care f bine o puteam citi si eu acasa. In momentul cand m-am pus in genunchi, parca o voce interioara mi-a spus sa nu regret, ptr ca am si asteptat putin cam mult ca femeia de dinainte cred ca a stat o jumatate de ora de vorba cu preotul, si mi-am dat seama ca adevarata credinta este in sufletul meu, ca nu trebuie sa merg neaparat la nu stiu ce sfant sa ma rog, pur si simplu pot sta si acasa dar rugaciunea pe care o fac sa fie din suflet. In fine, dupa ce ne-a citit rugaciunea, a zis "cam atat"- adica ce vrem mai mult mai ales ca nu am dat nimic, ca trebuie tinut si post, ca nu asa..., am vrut sa ii multumesc dar el deja vorbea cu altcineva, practic m-a ignorat. Acolo la manastire pui banii de lumanari intr-o cutie si iti iei tu cate lumanari ai platit. Eu intai am pus banii si dupa aceea am luat lumanarile, iar femeia de acolo imi zice ca atat costa lumanarea(imi zice pretul) ca si cum eu imi permit sa iau lumanarile alea gratis. Dar cum mi-as permite eu sa fur din biserica, in general eu nu fur si nu am furat niciodata sau sa pacalesc pe cineva, cum mi-as permite eu sa fac asta in biserica. Pacat de manastire, ca este si monument istoric dar oamenii care slujesc acolo lasa de dorit. Cel mai bine ma simt sau ma simteam si mi s-au indeplinit toate dorintele cand am fost la Bisreica Sf Gheorghe, pe langa Unirii si la bisericuta din zona unde locuiam eu in Bucuresti. Acolo m-am simtit cel mai bine si numai acolo am fost pana am plecat din tara.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

aura_m, si eu mi-am dorit foarte tare sa ajung la manastirea Radu Voda din Bucuresti, insa nu am avut ocazia si nici posibilitatea... nu as fi mers ca sa stau de vorba cu vreun preot, ci doar sa ma rog in liniste cateva minute si sa satur racla sf Nectarie. Ai dreptate, exista si unii preoti "plictisiti de viatza" sau care pur si simplu nu au nicio treaba cu viata religioasa. sunt si ei oameni, preotia este o meserie, au probleme si uneori uita sa mai fie asa cum noi ne asteptam sa fie: blanzi, inteleatori, rabdatori... insa sunt si multi altii care au har, si traiesc prin si pentru religie... cand stai de vorba cu ei te linistesc si e totul foarte bine.
In fine, nu scriu ca sa le iau in vreun fel sau altul apararea, ci ca sa punctez exact ce ai zis si tu... rugaciunile acelea le putem citi si noi, insa stii cum e, parca ai mai multa siguranta atunci cand sunt facute de un intermediar al lui Dumnezeu.De obicei, eu ma rezum la a ma inchina si ruga la icoane, si a lasa u acatist/pomelnic... asa cum mai spuneam si in alte postari anterioare de multe ori trimit prin posta acatiste/pomelnice, si in 80% din cazuri ajung la destinatie si primesc confirmare de la cei de la manastire... de multe ori trimit la manastire de care nu a auzit nimeni si la care probabil nu o sa am ocazia sa ajung niciodata, la adrese luate de pe internet sau din carti religioase. De curand, a venit sora mea cu o idee sa trimit catre muntele Athos... insa nu stiu cum sa procedez... o sa ma interesez si o sa va tin la curent.

Mergi la inceput