Sf. Nectarie

Sf. Nectarie | Autor: speranta

Link direct la acest mesaj

Foarte multi credinciosi primesc ajutor in rezolvarea problemelor prin rugaciune la Sf. Nectarie, mergand la manastirea Radu Voda din Bucuresti,iar altii chiar au mers in pelerinaj in Grecia unde este mormantul Sfantului.
A fost cineva la manastirea Radu Voda, ca sa ne spuna mai multe.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Speranta, eu merg acolo duminica la slujba.Pe langa moastele Sf. Nectarie la Radu Voda sunt acum si moastele Sf. Ioan Gura de Aur. Ce ai dori sa stii mai exact? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Ce anume vrei sa stii mai mult?
Da, acolo se tin slujbele religioase si exista un program afisat. Nu am fost de curand ca-ti dau amanutne privind programul.
Exista carti cu viata Sf. Nectarie, precum si intamplari cu anumite minuni petrecute chiar contemporanilor nostri.
Am fost si eu in mai multe randuri, am primit mir de la candela care arde la mica racla unde se afla particele din moastele Sf. Nectarie.

Pt. cine nu cunoaste, chiar staretul manastirii a fost ff grav bolnav de cancer si s-a dus personal si s-a rugat pe insula Eghina unde se afla moastele acestui sfant care-a trait in Grecia. Urmare vindecarii, Preasfintitul Varsanufie a comandat acea pictura cu Sf. Nectarie, care se afla la catapeteasma, in partea dreapta.

Un episcop sau preot (nu mai retin) din Grecia a visat in 3 randuri ca Sf. Nectarie i-a spus sa ia particele din trupul sau si sa le duca unde-i va spune el - sfantul (ulterior). Tulburat de vis, acesta s-a sfatuit cu mai marii sai si a facut cum a zis sfantul si-a plecat in calatorie. A ajuns si-n Romania, a fost invitat episcopul respectiv sa meraga si la Manastirea Radu Voda si cand a vazut icoana mare cu Sf. Nectarie a ramas ff impresionat. " De unde era atat cinstire pt. Sfantul lor din Grecia si cum de era atat de iubit in Ro?!..." se minuna episcopul. Si povestindu-i-se intamplarea si-a dat seama ca aici, la Manastirea Radu Voda trebuie sa lase racla cu Sf. moaste ale Sf. Nectarie, sfant care e cunoscut si pretuit in lumea crestina ortodoxa.

Povestirea mi-a zis-o cineva care a aflat-o nu din Ro., ci mergand in excursie pe meleagurile grecesti. Daca cineva stie mai bn amanuntele sau eu, prin anumite locuri am gresit, imi pare rau, dar acestea sunt povestite de alta persoana si le-am preluat si le-am transmis ca atare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Pe mine m-a ajutat Dumnezeu sa ajung recent la Eghina (lucru care acum mi se pare un vis) si sa ma rog la racla Sf. Nectarie si pot sa va spun ca am simtit atata dragoste, pace, liniste din partea Sfantului, incat locul acela mi-a placut cel mai mult din toate locurile sfinte vizitate in Grecia!

Am ramas cu un mare drag fata de acest Sfant, pe care il simt aproape si care ne ajuta cu prisosinta, trebuie doar sa-i cerem ajutorul. Stiu persoane care au gasit mare ajutor la Sf. Nectarie, rugandu-se la moastele sale de la Radu Voda. Indrazniti, este un sfant iubitor si foarte cald:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si eu m-am rugat la aceste moaste pe vremea cand mergeam la Radu Voda, nu neaparat pentru o dorinta in mod special ci pentru sanatate si ca totul sa fie bine.
Agho nu stiam ca inca mai este staret Preafericitul Varsanufie.(o persoana dupa parerea mea cu multa intelepciune si chemare).

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by cait

Si eu m-am rugat la aceste moaste pe vremea cand mergeam la Radu Voda, nu neaparat pentru o dorinta in mod special ci pentru sanatate si ca totul sa fie bine.
Agho nu stiam ca inca mai este staret Preafericitul Varsanufie.(o persoana dupa parerea mea cu multa intelepciune si chemare).Cait
Home is where heart is...

preasfintitul Varsanufie nu mai este staret, acum e episcop. Noul staret e parintele Nectarie. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Merci Irina, asta nu o stiam.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by cait

Merci Irina, asta nu o stiam.Cait
Home is where heart is...

pe blogul meu e o poza cu el facuta recent: http://dulcecasa.blogspot.com/2008/05/biserica-noastra-de-suflet.html Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Multumesc pentru toate informatiile si fie ca Sf Nectarie sa ne aiba in paza. Am aflat programul si sper sa ajung cat mai curand la Bucuresti si sa pot ajunge la moastele Sfantului. Mir de la candela se da la oricine merge la manastire si cere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by speranta

Multumesc pentru toate informatiile si fie ca Sf Nectarie sa ne aiba in paza. Am aflat programul si sper sa ajung cat mai curand la Bucuresti si sa pot ajunge la moastele Sfantului. Mir de la candela se da la oricine merge la manastire si cere?

da, numai sa ai in ce sa pui (poate ajungi vineri la Sf. Maslu) Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Irina mi-a facut placere sa revad poze cu biserica Radu Voda.Abia astept sa ajung din nou acolo cand voi veni in tara.Aceasta biserica iti inspira atata liniste si pace sufleteasca.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput