Sf. Nectarie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

buna, fetelor!
am vazut postarile voastre despre sfantul Nectarie. mama mea este bolnava de cancer si am ajuns in punctul in care asteptam doar o minune de la Dumnezeu sa o vindece. am citit multe articole despre viata sfantului Nectarie si sunt convinsa ca doar El o poate ajuta. Problema este ca nu sunt din Bucuresti si nu stiu cand o sa ajung sa iau putin mir de la sfintele Lui moaste. as dori, daca vreuna dintre voi are bunavointa sa ma ajute... sa imi trimita si mie putin mir... va rog mult, o sa va platesc toate cheltuielile... numai ca as dori cat mai urgent posibil, mi-e teama ca fiecare zi ar putea fi ultima pentru mama mea.
va multumesc anticipat. si astept mesaje, aici pe forum sau PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinal spune:

Buna dimineata!

Trimite-mi adresa ta pe mail si voi incerca sa-ti trimit ulei de la Manastirea Radu Voda de la candela Sfantului Nectarie. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

adinal... am incercat sa iti trimit un pm, insa se pare ca nu ai activat serviciul respectiv.
sa zicem ca am facut rost intre timp de ulei. mi-a cumparat cineva de la magazinul Manastirii, acuma astept sa il primesc prin curierat rapid...
sper ca a luat ce trebuie... mi-a spus ca a intrebat oe cineva acolo si i-a spus ca din acela trebuie... sper sa fie bine... oricum, am credinta ca sfantul Nectarie o va ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Gabtytza25, am citit mesajul tau acum. Sper ca ai primit mirul. Sper ca ati fost si la Sf. Maslu cu mama ta. Muuulta sanatate! Dumnezeu sa va intareasca si Sf. Nectarie sa va ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna!
Sf. Nectarie ajuta pentru tot felul de suferinte fizice si psihice?


Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

am ajuns, intr-un final cu mirul la mama mea. si s-a intamplat o mica minune...
dar, sa spun toata povestea. ma sunase sora mea, care mi-a spus ca s-ar putea sa nu mai ajung acasa sa o gasesc pe mama mea in viatza . dupa ce am plans cateva randuri de lacrimi si dupa ce m-am mai rugat incaodata Sfantului, am urcat in tren... plina de incredere si cu o liniste nemasurata in suflet... stiam ca trebuie sa cred, stim ca Sfantul Nectarie este bun, si milos si nu ma va lasa sa sufar... nici nu stiu cum am ajuns la gara, cum mi-am uitat sticla de apa la ghiseul de unde am luat biletul... nici nu stiu pe unde calcam... pur si simplu m-am vazut in tren. stateam cu capul pe geam, incercam sa ma racoresc, aveam nevoie de aer, parca o durere imi apasa sufletul... plangeam si lacrimile mele se pierdeau in zare in viteza trenului. bagam mana in geanta si atingeam sticlutza cu ulei de la Moastele Sfantului, si prindeam putere parca... ma uitam la tren, si mergea cu viteza de parca zbura pe sine... a ajuns la destinatie fara nicio intarziere, ba cred ca a ajuns mai devreme... nici nu stiu ce ora era. am coborat, si in mod surprinzator am gasit imediat taxi - deobicei nu li se dadea voie sa opreasca in gara, insa de data asta am gasit acolo. am pasit in scara blocului, mi s-a facut frica: daca aveam sa o gasesc moarta? daca ajunsesem prea tarziu? am auzit o voce care ma striga, era tatal meu de la balcon. i-am spus doar ca am cartela de la interfon. am urcat, am intrat pe usa... si in mod ciudat era liniste, o liniste apasatoare. in momentul acela am simtit ca eram invaluita in ceva protector... nu am cuvinte sa descriu... simteam ca si cum in jurul meu era ceva luminos... cu siguranta ca era Sfantul, puterea Lui. sora mea mi-a spus ca este foarte grav, ca inca mai traia, dar nu stia pana cand... am stat in alta camera sa imi trag sufletul... a venit si tatal meu si a spus ca incepe sa fie lucida. am pasit catre camera ei: si acum s-a intamplat MINUNEA! a avut un moment de maxima luciditate! abia reusea sa tina ochii deschisi si sa silabiseasca pana atunci, acum vorbea perfect, si avea ochii larg deschisi. am sarutat-o pe frunte si am uns-o cu sfantul mir. a spus niste lucruri socante, despre moarte, despre ce urma... cele doua vecine care aveau grija de ea, sora si tatal meu care o vazusera cat de rau ii fusese pana atunci au ramas cu gura cascata! eu n-am stiut ce sa cred, nu stiam cum fusese pana atunci. un pic mai tarziu a adormit, un somn linistit... mai tarziu durerile au inceput sa apara iarasi si totul a revenit la cum fusese inainte.
insa, din tot ce s-a intamplat am inteles ceva: Sfantul Nectarie ne-a aratat ca exista si ca are putere. important este sa credem. din pacate, mama mea nu este atat de credincioasa, poate din vina faptului ca a trait cea mai mare parte din viata sub comunism, pe vremea cand se interzicea sa crezi in Dumnezeu. as vrea sa am cumva o putere sa plantez in sufletul ei credinta maxima. stiu ca doar asa Dumnezeu o va tamadui, stiu ca doar asa sfantul Nectarie o va vindeca!
Fie ca Domnul sa ne aiba in paza pe toti si sa ne binecuvanteze!
Sa nu ne pierdem nicicand credinta, caci fara credinta ne pierdem sufeltul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:


Sf. Nectarie face cu adevarat minuni.
Timp de un an de zile incercam sa avem un copil, cineva m-a indrumat sa merg la SF. Nectarie, (multe mamici am auzit care au mers acolo si acum au copilasi). Am mers des acolo. Pe 9 noiembrie este hramul sfantului si anul trecut am mers de hram acolo, dupa ce am stat 4 ore la coada, m-am inchinat Sfantului, a doua zi dimineata parca cineva ma impingea din urma sa fac un test de sarcina si... minunea a fost sa fie cu 2 liniute. Anul trecut am fost doar cu sotul, anul acesta speram sa ajungem toti 3.

Xenia (9.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Eu am avut norocul ca vara aceasta sa ajung impreuna cu sotul meu in Grecia la mormantul si sfintele moaste ale Sf. Nectarie. Am trait niste emotii extraordinare si m-am simtit cu adevarat binecuvantata. Cand ne-am intors din concediu, aveam sa aflu ca Sf. Nectarie implinise deja o minune: eram insarcinata.
Suntem tare fericiti!
Sf. Nectarie are puteri nemarginite si vine in ajutorul tuturor celor care se roaga cu credinta!

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Asa este!!! SF.Nectarie face minuni......si eu am ramas insarcinata dupa ce m-am rugat la Moaste.Ne chinuiam de un an sa facem un bebe si dupa multe duminici in care ne-am propus sa ajungem acolo si nu am reusit,anul trecut de Rusalii "ceva" ne-a mobilizat si am ajuns.Ne-am rugat, am asistat si la un botez si am dat un bilet la preot care ne-a intrebat ce ne apasa pe suflet.I-am spus,iar el calm si sigur pe ceea ce spune a zis:cat de curand o sa aveti copii (a vorbit la plural) si o sa fie frumosi ca voi.Ne-am uitat unul la altul si am plecat cumva nedumiriti.Alfati ca la exact o luna am rams insarcinata.
Aaaaa era sa uit, este si icoana sf. Antonie cel nou....si in timp ce ma rugam la ea ,mi-a venit sa zic ca daca raman insarcinata si daca o sa fie fetita am sa-i pun numele Antonia.Exact asta am si facut asa cum am promis.

IRINA
Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Gallyb si Bitza037, la moastele de la Manastirea Radu Voda Radu ati fost, nu?
Nu stiu cum sa fac rost de ulei din candela de la sfintele moaste, ca nu sunt din Bucuresti?
va pup

Mergi la inceput