Mamici de Noiembrie-Decembrie 2008 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Marush

11+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Marush si Catalina felicitari pentru bebelacii multi si sanatosi!
Sadicutza si tie felicitari pentru Alex!

Bianca Andreea
Larisa Elena16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

sadicutza, felicitari pentru baietel, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.

catalina, felicitari pentru eco de ieri, sa dea Dumnezeu sa fie bine in continuare.

marush, bine ai venit, felicitari pentru gemanuti si sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la capat.

maryb 16+ cu

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toriceli spune:

Buna dimineata fetelor !
Nu am apucat sa citesc nimic restant din capitolul anterior dar voi incerca sa recuperez astazi.

Otilia ce ai descris tu seamana ca formarea dopului gelatinos. Chiar daca nu ai intilnit fenomenul la prima sarcina nu nimic anormal sa il ai la cea de-a doua. Dar pentru linistea ta e bine sa iei in calcul si o vizita la ginec.

Diana multumim pentru info ref. la Filantropia. Pina la toamna sper sa se definitiveze mutarea in noul sediu. E bine totusi ca imi confirmi info. ref. la comportamentul personalului . Asta pentrumine e important. Am o nelamurire : daca tu ai optat pentru Sgarbura care lucreaza tot la Filantropia , nu tot acolo vei naste ? Parca din mesajul tau nu reiese acest aspect. S-ar putea sa ma insel.

Felicitari pt. noile carucioare albastre.La atit albastru cit e numai pe lista noastra o sa avem o toamna blue !

Toriceli 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Buna dimineta fetelor,

Eu nu reusesc sa intru decat dimineata, la pranz cand ajung acasa, pap ceva si dorm 2-3 ore si apoi ies cu finutul la plimbare, asa mai fac si eu miscare...aseara a fost si sotul meu, exersam pentru la anul.
Felicitari fetelor care au fost la eco si au venit cu vesti bune!
Eu numar zilele pana o sa-l mai vad pe bebe, pe zi ce trece ma gandesc cum arata, cat a mai crescut....


Ramo 10+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!
Vai, Otilia, ce patanie! Sper ca esti ok azi!
Eu sunt intr-adevar f ocupata, nici nu reusesc sa citesc tot si ma simt prost ca nu imi ajunge timpul si nu ma mai pot concentra sa raspund... Iar am avut o criza de hemoroizi aseara... si credeam ca azi nu mai ajung la birou, dar pana la urma m-am urnit... ca oricum trebuia sa-l duc pe Seb la gradi... si biroul meu este la doua cladiri de gradinita lui. Seb imi vine de trei zile cu buline negre, ma ingrijoreaza tare.... Nu mai e copilul pe care-l stiam noi (parintii si educatoarele). Mi s-a sugerat sa petrecem mai mult timp cu el, desi chiar asta am si facut in ultima vreme...
Daca acum avem probleme... ce ne-om face cand o veni bb?!
...Asa ca... d-asta nu mai apuc sa scriu.... desi sunteti mereu in gandul meu.

Va pup pe toate!

17+



Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VonHelen spune:

Loreniti multumesc pentru raspuns !

astazi am incercat sa ma programez la o eco la un medic renumit in iasi, cam cel mai bun ecografist din zona. Asistenta a refuzat sa-mi faca programarea intrucat marti deja implinesc 14 sapt si este prea tarziu pt masurarea pliului nucal.
bun...i-am explicat ca am fost deja vazuta la un eco la 12+ cand s-a masurat pliul nucal dar ca in jur de 15 sapt mai vreau o ecografie amanuntita la dl dr respectiv pt ca are un ecograf mai performant, etc si vreau sa aflu mai multe informatii despre bb (integritatea coloanei, dimens. femurului, cordul, etc...) cam tot ce se poate vedea la 15 sapt.
am fost refuzata !!! mi s-a spus ca nu mai are nici un rost sa fac eco pana la 20-21 sapt..mi s-a parut cam ciudat ; iar tipa cu care am vorbit a fost cam nepoliticoasa..

sa inteleg ca nimeni de pe aici nu a facut ecografii intre 12 si 20 saptamani?????????

13+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte" Michael Levin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toriceli spune:

Kita incearca multa odihna , cit mai putina agitatie si miscare. Concediu medical iti poate da si ginecul daca are contract cu asig. - casa dar si medicul de familie – 14 zile. Multa sanatate si sa ne tii la curent ! La 11 sap. bebe e puternic.
Si eu sunt interesata de Garmastan. Am inteles de la cunostintele mele actuale mamici , faptul ca este un produs foarte bun , inclusiv pentru mameloane. Problema este ca in farmaciile din Craiova mi s-a spus ca nu se mai importa.
Cin faci o iesire , daca poti si ai o farmacie in drum , poate reusesti sa intrebi despre acest produs. Ma ghindesc sa nu cumva sa fie gresit informate farmaciile din Craiova.

Catalina ma bucur pentru vestile bune. Sa iti traiasca tropaitorii si sa nu mai ai emotii de-astea ! Al meu bebe a devenit foarte activ - ii spunem bocanila. De dimneata pina seara da si da si iar da lupte grele prin burta mea . Nu mai are program ca pina acum doar seara. Ceea ce bineinteles ca imi da o stare de delir !

Loren pentru vopsit am folosit varianta intermediara – suvite sau mese , la care s-a folosit staniol argintiu. Pt. botezul pe care il voi avea prin august nasa merg la croitoreasa .Pentru botezul de pe 07 iunie nu stiu daca mai am timp de croitoreasa. Am imprimat multe modele de rochii de la Promod , plec la cumparaturi pt. materiale si sper sa obtin ceva acceptabil si pe dimensiunile mele. Am prietene care pot sa imi imprumute rohiile lor , orientativ pt. croitoreasa.

Blue , Marush bine ai venit ! Sa aveti o sarcina fara probleme !

Diana si eu m-am plins ca pe site-urile de pe net nu sunt info. ref la contractiile ce pot fi generate de vitamina C pastila , asa ca nu pot sarii cu un link desi mi-ar fi facut placere. Eu tot am pofta sa rontai drajeuri din alea de vitamina C pentru copii. Exista gravide insa care m-au avertizat si acum se pare ca si citeva forumiste au fost avertizate de ginecii lor. Oficial , nimeni nu recunoaste , fie intr-un articol fie chiar pe prescriptie. Ceea ce ma face sa imi pun ceva intrebari legate de marketingul Elevitului si in general a multivitaminelor pt. gravide.Ca doar si noi gravidele suntem nu-i asa "o industrie" iar cind e vorba de bebe si sanatatea noastra , devenim o piata sigura.

Revin cu intrebarea – obsedanta : de la ce firma consumati Omega 3 ?

Toriceli 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

14 saptamani prea tarziu pentru masurarea pliului nucal???
Pe mine m-a chemat medicul meu la 14 saptamani implinite pt aceasta masuratoare....

Ramo 10+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

toriceli, eu iau LACHSOL omega 3, iar firma cred ca este DOPPEL HERZ. eu il iau din farmaciile sensiblue.

maryb 16+ cu

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput