Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Lavi, ok, nu-i pb, ai dreptate cu cat sunt mai multi cu atat parca se incetineste mersul ca, na, fiecare are stilul lui de condus, fiecare se opreste cand vrea. Noi cam mergem si cu vitze recunosc desi mi-e frica, dar sotul meu nu are rabdare. Sper ca, acum fiind week-end cand plecam, nu vor mai fi tiruri pe sipka si nu voi mai sta cu frica depasirilor periculoase. E bine ca plecati asa de devreme, noi cred ca pe la 2 - 2.30 o sa plecam din campina, sper sa fim la giurgiu macar pe la 4.30 - 5.00.
Deci oricum ne vedem la vila, noii avem un ford focus, gri de PH, poate ne vedem pe drum sa ne facem cu mana , daca nu, la vila !!! Abia astept !

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Salut!

Rugaminte: poate cineva sa-mi recomande si mie un loc de cazare?
As vrea sa fie cu demipensiune, sa pot gasi prin jur unde sa mananc la pranz, piscina (daca s-ar putea si pt copii ar fi super), si sa am si la ce casca ochii prin jur.

Inca o intrebare (scuze daca s-a mai raspuns, dar sunt la serv si nu pot sa citesc tot :( ) - cam in cate ore se ajunge? Se merge pana in Kavala si apoi cu feribotul?
Cred ca va fi prima mea experienta de condus multe ore, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

Cam ce poti face in Thassos?

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristroe spune:

Salut!! Poate de data asta reusesc sa vb cu voi!! Mai devreme in loc sa intreb ce aveam de intrebat am initiat un nou subiect (sunt noua pe forum) Cand mi se posteaza si mie intrebarea, se inchide subiectul???1!!!!. Oricum, spuneti-mi si mie a fost careva in Potos la H. Olympion??? Cum este, ce conditii sunt... etc. Am citit tot subiectul Thassos si nu am vazut pareri despre Olympion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Loc de cazare cu demipensiune nu mai am ca unde merg eu s-a anulat asta. Dar daca vrei fara doar cu mic dejun iti recomand Haus Elsa ca am fost si stiu.

drumul se face in vreo 12/13/14 ore (unii zic ca 10 dar eu nu cred, am fost 2 ani la rand cu mers tare), depinde ce prinzi pe drum, de devierile existente la acea vreme. Dar 12 ore tot faci. daca o iei pe sofia ajungi la kavala de unde treci cu feryy 1h-1h30 si sunt si mai rare normal. daca o iei pe celalalt drum, stara zagora pana la vama ormenio ajungi la Keramoti si treci cu ferry 30 min si sunt din sfert in sfert de ora.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Hotel Olympion stiu ca este frecventat de cei care merg prin agentii, este cred de 2*. Cred ca sunt mult mai multe vile dragute decat asta, vile asezate mai bine, eu in general fug de astea amplasate in mijlocul orasului, sa vezi strada de pe balcon si sa fie galagie. Mai multe info nu am, stiu doar ca e f ieftin, dar ieftin dai ieftin gasesti.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Salutare fetelor,
Vreau sa va intreb si eu mai multe detalii despre vila Elsa. M-am uitat pe site si arata f bine, mi-a placut in special gradina.
Care este pretul pentru o camera dubla in perioada 23-29 aug? Or mai avea 2 camere libere?
Noi vroiam sa mergem in Platamonas ca si anul trecut,dar din cauza ca eu sunt cu licenta ne-am trezit cam tarziu si mai sunt locuri libere doar dupa 6 septembrie

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristroe spune:

Aoleu!!!! Crinutz nu ma dezamagi!!!! Intai am vrut la vila Stela, tineam neaparat sa mergem la vila, asa am fost acum 2 ani in Corfu si ne-a placut, dar... m-am razgandit, nu stiu de ce. E chiar asa nasol!!! Imi convine ca e aproape de plaja( cica 80m)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

,cristroe, nu te lua dupa mine, Doamne fereste ! eu nu am vazut acest hotel, stiu doar din ce am citit pe aici si pe alte forumuri. pana la urma nu e asa de important unde stai ci sa te simti bine, insula e asa de frumoasa ca nu mai conteaza. Daca ai gasit locuri acolo mergi sa nu le pierzi.

MihaelaV, La Elsa in perioada pe care o vrei e in jur de 55-60 euro /noapte, cu mic dejun, asta stiu eu dar trebuie sa intrebi cel mai bine. Eu o sa fiu chiar in perioada acea acolo. Da-i un mail dar vezi ca raspunde greu (cred ca am zis asta de 1000 de ori , dar trebuie sa va atentionez, nu ? Ii merge greu adresa aia nu din alte motive). Intr-adevar curtea e f frumoasa, te poti uita si in pozele mele de la semnatura, am acolo mai multe. Seara e f frumos de asemenea, are in curte becuri colorate divers si se vede f bine.

Va asteptam cu impresii si poze pe cele care mergeti in iunie. Sa aveti vreme buna !

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristroe spune:

Aaa, OK, da, asta este cel mai important, sa ne distram si din ce am citit eu de la voi, din fotografiile tale, Crinutz, si ale lui Olivette, este foarte frumos. Am ales transport cu autocarul cu toate ca am trait experienta drumului cu autocarul pana in Corfu, a fost groaznic, la intoarecere am facut aproape 30 ore, mi se umflasera picioarele ca butucii; acum fiind drumul mai scurt, suntem cu niste prieteni foarte buni, sper sa nu mai avem aceleasi pb, sau cel putin sa ni se para drumul mai scurt :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Io fac AMR-ul. Am facut si o parte de cumparaturi, cosmeticele mai exact, urmeaza sa reinnoiesc stocul de medicamente si duminica viitoare directia Elsa. Am avut emotii saptamana trecuta cand am auzit de "epidemie", am in continuare ceva dubii referitoare la asta (mai precis: ce branza folosesc tavernele in salate, patiserii...nu cumva din cea de la stane???) dar am decis sa nu anulam Thassosul pt ca si asa m-am decis f greu si nu stiu daca as mai lua vreodata decizia unui drum asa lung cu masina.
Din cate citesc (ffff putine impresii la intoarcere avem si aici si pe Softpedia) drumul pe care speram sa merg, Nova Zagora, e tot inchis asa ca nu ramane decat sa trag aer in piept si sa trec muntii pe la Shipka. Pentru intoarcere insa ma gandeam...inca mai pitrocesc ideea, sa merg in Kavala in ziua placarii, sa ne plimbam pe acolo, sa plecam apoi spre Salonic, sa vedem si acolo cum e si sa innoptam, ca a 2-a zi sa plecam Salonic-Bucuresti pe traseul pe al Sofia? Cum vi se pare? Ma ingreunez si mai rau asa?

Mergi la inceput