Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Preturile nu difera intre supermarket si market-ul din coltul strazii, asa ca nu are importanta de unde cumperi. Souvenir-uri dragute la preturi ok am luat din Panaghia.

Skala Potamia /Sckala Panaghia - te poti plimba pe faleza cateva ore bune si ai pe o parte plaja (foarte buna) si pe cealalta zeci de taverne. Ai ce face si ziua si seara. Poti lua trenuletul din Skala Potamia (seara) si te plimba tur/retur.

Panaghia - un orasel mic, pitoresc. Parchezi in curtea scolii si vizitezi cele cateva magazine de souveniruri, mananci la una din cele 3 taverne. E ok pentru o excursie de seara.

Paradise Beach - o plaja foarte laudata, frumos ca peisaj....dar mie nu mi-a placut. E foarte aglomerata, preturi mari la unica terasa, scaune de plaja legate cu lanturi...am stat jumate de ora si am plecat.

Aliki - o peninsula care are pe o parte o plaja cu piatra, pe cealalta o plaja cu sisip si in capat un deal cu pini, o cariera de marmura, o mica capela, cateva ruine ale uni templu antic. E un loc unde poti sta toata ziua, combini mers prin padure, catarat pe bolovani, istorie cu plaja si baia. Tavernele sunt ok, paturile de pe plaja sunt gratuite daca mananci la terasa care le are in dreptul ei. Recomandabil ar fi sa aveti si alta incaltaminte decat papuci.

Tripiti - o plaja obisnuita la prima vedere, un hotel nou cu piscina. Partea mai deosebita e tunelul prin stanca - un mic bazin cu apa care comunica cu largul printr-un tunel. Acum 1 an era plin de meduze, in iunie a fost perfect pentru inotat.

Am mai umblat pe cateva plaje pustii, nu le stiu numele, ne-am mai oprit si in alte orase, dar nu ni s-a parut ceva special. Stiu ca mai exista si o manastire, pe drumul principal care inconjoara insula, dar cum noi nu suntem prea religiosi nu ne-am oprit.

Sa nu uitati sa aveti la voi paine sau biscuiti pentru pescarusii care va insotesc la trecerea cu ferry-ul.

In iunie, familie cu 2 copii (sa zic portii pt 3 adulti) am dat 25-35 euro /masa. Asta insemnand antreuri, fel principal si bautura (vin/bere pt noi, suc pt copii). Desertul era din partea casei.

Noi preferam sa mergem fara pensiune asigurata la hoteluri. Copii nu se inghesuie sa manance dimineata, asa ca mergeam pe plaja unde le luam lapte cu ciocolata si placinte. Pranzul si cina - pe unde ne nimeream. E plin de taverne iar mancarea lor delicioasa.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui alipiticot

Buna,
v-am gasit abia acum,eu scriam pe un alt forum,unde am aflat zeci de lucruri despre thassos.
Anul acesta mergem si noi pentru prima data,cu zeci de emotii.Vom sta in skala potamia,la studio charis,speram sa fie bine.Noi plecam pe 29 sau 30 august,daca mai sunt care merg atunci ,as pefera sa mergem mai multe masini.
Anya...eu sper sa nu dau peste galagiosi si prost crescuti,de asta am fugit de marea noastra....bine si de alte zeci de lucruri...
urez concedii suberbe la toata lumea!

Paula si iubirile ei! Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)si Cosmin Mihai(d.n.1.10.2006)

poze noi


Ti-am dat pe PM acum cateva zile ca plec si eu in aceeasi zi cu tine, dar nu l-ai citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Nu a mai plecat/venit nimeni in/din Thassos?
S-a deschis si drumul prin Nova Zagora si o sa mergem pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Mihaela, am primit mesajul tau, dar nu-ti pot raspunde pe PM (zice ca nu poti primi mesaje).

Incercam sa plecam maine seara, as vrea pe la 10, dar nu stiu nimic sigur. Depindem de prietenii nostri care vin maine in Bucuresti, de al meu sot care merge toata ziua la servici si de copii care au facut o enteroviroza zdravana - si trebuie sa-i pun pe linia de plutire.
Cam multe necunoscute...
Voi tot spre dimineata incercati sa plecati?

N-am nici-o veste de vami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Anya nu stiu de ce nu pot primi PM.

Noi nu putem pleca la 22.00 pentru ca prietenul meu lucreaza pana la 16.00, ajunge acasa la 17.00 acasa, pana ajungem la Ploiesti(la 40 km de Ploiesti) se face 19.00, mai facem ultimele pregatiri si uite asa se face 21.00 si nu mai avem timp sa dormim...
Suntem mult prea obositi ca sa conducem 1000 km(noi mergem intai in Platamonas, dar avem drum comun cu voi) si ne e teama sa conducem fara ca sa dormim macar 4-5 ore.
Nu avem ora sa ajungem ca stam 15 zile, si oricum cazarea la hotel e de la 14.00.
Noi am putea pleca din Bucuresti la 4 dimineata, daca e ok si pentru voi.

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asztrid spune:

De doua zile ne-am intors din Thassos.
A fost de neimaginat! E minunat! Si as mai fi ramas. Canderam pe ferryboat si ne indepartam de insula, pur si simplu imi venea sa plang!

Noi ne-am simtit foarte bine, a fost exact ce ne-am dorit: natura, mare, verdeata, liniste, relaxare, fara agitatie si aglomeratie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Pai acum spune-ne ceva si despre drum, cazare, ce ati facut frumos pe acolo, preturi...daca vrei. Plec si eu pe 10, abia astept. Poate ai si ceva poze.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://travel.webshots.com/album/573223612vBpPcE - Bodrum, Aegean Dream resort-2009
http://travel.webshots.com/album/573221650angsLU - Canakkale
http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Asztrid,unde anume in Thassos ati fost?Exista ceva parcuri de distractie pentru copii?In afara de plaja si baie cum te poti distra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asztrid spune:

Noi am fost in Skala Rachoni, era o statiune foarte micutza. In 10 minute o parcurgeai pe jos de la un capat la celalalt.
Adevarul e ca foarte multe posibilitati de distractie nu erau, cu exceptia tavernelor care erau vreo 4-5 in statiune si o multime pe malul marii.
Dar noi nici nu aveam nevoie pentru ca nu suntem foarte pretrecareti de felul nostru.
In afara de asta, era bar la hotel, avea si terase, era piscina pentur adulti si copii, plus marea bineanteles care era la doi pasi.

Noi mai mult am stat pe plaja, iar seara faceam plimbari in micul port din statiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna fetelor !

Am o nelamurire iscata de pe un alt forum unde am fost acuzata ca aici pe DC am trimis oameni la haus Elsa si ca mi-am tras si folose de pe urma asta si ca oamenii nu au fost multumiti deloc acolo. Si in plus ca m-am facut de "cacao" (expresia celucare a scris) aici din cauza asta. As vrea tare mult sa vad macar un post despre asta la adresa mea aici, daca stiti, daca ati vazut...eu nu am cunostinta sa ma fi acuzat cineva de ceva aici, si nici sa fi trimis pe cineva acolo.Nu cunosc pe nimeni personal de aici. Tot ce am facut a fost sa recomand un loc in care eu m-am simtit bine, fiecare are propriile gusturi. O stiu doar pe lavi02 care a fost anul trecut in aceeasi perioada cu mine dar pe care nu am trimis-o eu acolo.

L-as ruga pe cel care m-a acuzat pe softpedia si care cred ca e membru si aici sa imi zica verde in fata ce are de zis si sa imi dovedeasca cum m-am facut de cacao si sa imi arate persoana trimisa de mine acolo (cred ca i-am pus si cutitul la gat sa mearga acolo ).

Imi cer scuze ca am fost un pic off topic dar chiar sunt curioasa.
Am fost si anul asta in thassos, ne-am intors pe 16 dar parca nici nu mai am chef sa povestesc pt ca nu se stie cand esti acuzat de ceva.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://travel.webshots.com/album/573223612vBpPcE - Bodrum, Aegean Dream resort-2009
http://travel.webshots.com/album/573221650angsLU - Canakkale
http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput