M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Doamne, Anca, mi-au dat lacrimile cind am citit ce ai scris. Sint cu adevarat minunate clipele petrecute cu ingerasul TAU, caci dupa ce ai scris, nici nu ma indoiesc ca asa va fi. Sa dea Domnul sa fie asa cum iti doresti. Reluarea procedurii e mai putin complicata si mai rapida decit prima data cind a fost declarata adoptabila.
Miha, Claudia acum abia sint mai bine pentru ca azi au venit rezultatele de la ultimele analize ale sotului si sint bune, asa ca acum mai pot sa spun ca am mai "inviat". Cu baietelul nu am mai facut nimic, pentru ca maternala s-a hotarit sa-l adopte, brusc, asa ca asta e... o luam de la capat...ca doar abia m-am invatat. .
Acum, insa, nu mai disper pentru ca stiu ca intotdeauna o sa va am pe voi aproape si sint sigura ca pe undeva va fi si puiutul meu mult-asteptat.
Pupici tuturor!!



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Miha acum am reusit sa vad si eu noile poze si este incredibil cit de mult iti seamana. Sa-ti traiasca si sa fiti fericiti cu totii.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Wow, Ancuta mi-au dat lacrimile citind mesajul tau. Ma bucur din suflet ca ati reusit si cred ca fetita este exact ca tine: frumoasa, modesta, sensibila, esti mamica ei ce mai.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

wow Anca, impresionant. Felicitari din suflet, sa va dea Dumnezeu tot binele din lume si sa parcurgeti repede, repede tot drumul.

Victo, te rog nu te supara pe Asi, si eu cand am citit prima data mesajul tau am gandit la fel ca ea. Acum inteleg ca intentia ta n-a fost sa sune ca o compatimire la adresa mamicilor si-a viitoarelor mamici de-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si uite asa plang io de dimineata.
Anca,



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Liliana iti multumesc

Victo asta suna a compatimire si sa imi dau seama cat de recunoscatoare trebuie sa fiu ca nu trec prin ce treceti voi si cred ca noi cele care ne ducem sarcina altfel nu avem de ce sa fim compatimite.Intr-adevar ne e bolnava burtica dar nu si inima.Copii nostrii cresc in inima si tot din inima se nasc si nu sunt deloc diferiti de cei care s-ar naste din burtica noastra.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asi, eu as adauga ca acesti copii sunt norocosi !!!
Eu cel putin asa m-am simtit stiind ca sunt adoptata, ca sunt nascuta sub cea mai norocoasa stea dp cer !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Sentimentalele mele, va multumesc ca-mi sunteti aproape.

Ieri am sunat-o si am vorbit putin cu ea. Vorbeste foarte greu si avem de recuperat la capitolul asta. Maternala mi-a zis ca duminica noapte a dormit cu papusa pe care i-am adus-o, cu carticelele si cu creioanele in pat. ba mai mult, a luat si punga de cadouri in care au fost puse. daca distanta ar fi mai mica, ar fi mai simplu.

Toata lumea ma sfatuieste s-o luam la mare, mai ales ca nu a mers niciodata. Ce ma sfatuiti? Sunt convinsa ca nu va fi usor, dar ma gandesc ca acolo modurile in care ii voi putea distrage atentia vor fi mai numeroase.

mai este o luna pana atunci. Poate da Doamne-Doamne si se va atasa mult de noi pana atunci, cu toate ca distanta asta ma omoara.

Criadi, dupa cat timp v-ati luat pitica acasa? Cum a fost primele zile? Stiu ca nu exista o regula, dar experienta ta m-a ajutat pana acum.

Miha, ai o mandrete de flacau. Sa-ti traiasca!



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

FELICITARI ANCA !!!!

Eu te invat ceva,fetita daca este din alt oras poti sa faci o cerere ca sa faci a 2 a vizita, dar intre timp poti sa faci si cerere de invoire pentru 2 zile. Se poate sa ti-o aprobe si sa o iei acasa,pe perioada week-end-ului. si daca vrei sa o mai tii mai mult vb cu asistenta sociala sa faci o alta cerere dupa week - end in care sa ceri prelungirea vizitei la inca 5 zile.

Mult succes !!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

La noi au fost trei intalniri la sediul DPC intr-o camera special amenajata cu multe jucarii impreuna cu asistenta si psihologul DPC, dupa care ne-au dat-o in invoire in parc pentru 2 ore si dupa 2 saptamani (4 intalniri) am luat-o acasa pentru un week-end. A fost fericita ca vine la noi acasa unde am intampinat-o cu multe jucarii si maimutareli dar trebuie sa recunosc ca totusi a doua zi dimineata cred ca a avut un moment de frica, cand s-a trezit intr-o camera relativ straina (desi in noaptea aceea si inca vreo trei luni pana s-a obisnuit cu casa am dormit cu ea) si a inceput sa vomite (cam vreo trei runde)-singurul episod de acest fel in cele 9 luni care au urmat. Acasa definitiv am luat-o dupa alta luna si jumatate si a avut o reactie asemanatoare: prima saptamana nu a mancat mai nimic desi la suprafata parea ca se bucura ca este la noi, a facut si un puseu de febra de o seara in a doua zi dupa care a capatat incredere in noi si nu am mai avut nici o problema.
Un alt aspect...am incercat inca de la inceput sa-i spunem ca a fost initial in alta burtica si ca noi am cautat-o foarte mult pana am gasit-o, ca DD ne promisese ca ea este fetita noastra, insa refuza sa accepte adevarul si-mi spune ca ea a fost in burtica mea si incepe sa planga asa incat am lasat-o mai moale si doar in povesti incerc sa-i dau exemple de alti copii/animalute adoptate care erau atat de iubiti de parintii lor.
M-a mirat la fetita pe care ai vazut-o ca i-a expirat atestatul de adoptabilitate (1 an), timp in care DPC-ul nu a prezentat-o nimanui?
Chiar atat de indolenti sunt in conditiile in care atatea familii asteapta sa li se prezinte un copilas?

Mergi la inceput