Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Creme si budinci pt pitici

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

ipearina
ipearina

503 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite ipearina un Mesaj Privat  Reply with Quote

Creme si budinci pt pitici

Copilul meu mananca foarte bine budinci si creme, insa nu ma pricep sa fac prea multe. Cam toate retetele pe care le am contin praf de budinca, de exemplu, ori eu vreau niste retete sanatoase, fara prafuri de budinci etc. Ma puteti ajuta cu niste retete?
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
Dory232002
Dory232002

3143 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dory232002 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sos de vanilie
1 galbenus, 250 g lapte, 20 g zahar, vanilie.
Se fierbe laptele cu vanilie. Separat se freaca galbenusul cu zaharul, se amesteca cu laptele clocotit si se lasa pe foc pana incepe sa se ingroase, avand grija sa amesteci mereu. Se serveste rece.

Dory & Alexa
Mergi la inceput
Mindy
Mindy

1852 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mindy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Budinca de orez cu mere sigur i-ar placea.

merele se coc cu putin unt, zahar, scortisoara..
cind se fac maronii se adauga orezul fiert in lapte, eventual un ou-doua, depinde de ce cantitate faci si se mai da la cuptor vreo 10 minute.
Mergi la inceput

Darria

4026 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Darria un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Initial creeata de ipearina
Cam toate retetele pe care le am contin praf de budinca, de exemplu, ori eu vreau niste retete sanatoase, fara prafuri de budinci etc.

la budinca sau crema de legume poti folosi branza si ou(in unele cazuri si faina, depinde de ce faci).
la budinca/crema de fructe: folosesti amidon sau faina de grau cu lapte, ou, etc... - astfel eviti prafurile de budinca din comert.
Retete: diverse combinatii dupa preferintele copilului.
Mergi la inceput
Dory232002
Dory232002

3143 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dory232002 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darria

quote:
Initial creeata de ipearina
Cam toate retetele pe care le am contin praf de budinca, de exemplu, ori eu vreau niste retete sanatoase, fara prafuri de budinci etc.

la budinca sau crema de legume poti folosi branza si ou(in unele cazuri si faina, depinde de ce faci).
la budinca/crema de fructe: folosesti amidon sau faina de grau cu lapte, ou, etc... - astfel eviti prafurile de budinca din comert.
Retete: diverse combinatii dupa preferintele copilului.

da-ne si noua o reteta concreta de budinca de fructe

Dory & Alexa
Mergi la inceput
ipearina
ipearina

503 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ipearina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dory, am incercat sa fac sosul de vanilie, dar nu s-a ingrosat, probabil ca am gresit ceva; asa ca la sfarsit am adaugat o lingura de faina si numai atunci s-a ingrosat, iar data viitoare o sa pun doar 10g zahar ca mi-a iesit cam dulce. Multumesc, mi-a placut.
O sa incerc si budinca de orez cu mere.
Daria, si eu te rog sa ne dai retete exacte de budinci si creme de fructe si legume.
Mergi la inceput

Darria

4026 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Darria un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu am retete pt. budinci/creme(mai ales pt. copilasi) pt. ca nu mai fac de mult timp. Cantitatile erau masurate "ochiometric" si nu le mai retin. Vroiam doar sa spun ca se pot face cu faina/amidon fara a folosi praful de budinca din comert.
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com