Creme si budinci pt pitici

Creme si budinci pt pitici | Autor: ipearina

Link direct la acest mesaj

Copilul meu mananca foarte bine budinci si creme, insa nu ma pricep sa fac prea multe. Cam toate retetele pe care le am contin praf de budinca, de exemplu, ori eu vreau niste retete sanatoase, fara prafuri de budinci etc. Ma puteti ajuta cu niste retete?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Sos de vanilie
1 galbenus, 250 g lapte, 20 g zahar, vanilie.
Se fierbe laptele cu vanilie. Separat se freaca galbenusul cu zaharul, se amesteca cu laptele clocotit si se lasa pe foc pana incepe sa se ingroase, avand grija sa amesteci mereu. Se serveste rece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Budinca de orez cu mere sigur i-ar placea.

merele se coc cu putin unt, zahar, scortisoara..
cind se fac maronii se adauga orezul fiert in lapte, eventual un ou-doua, depinde de ce cantitate faci si se mai da la cuptor vreo 10 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de ipearina
Cam toate retetele pe care le am contin praf de budinca, de exemplu, ori eu vreau niste retete sanatoase, fara prafuri de budinci etc.

la budinca sau crema de legume poti folosi branza si ou(in unele cazuri si faina, depinde de ce faci).
la budinca/crema de fructe: folosesti amidon sau faina de grau cu lapte, ou, etc... - astfel eviti prafurile de budinca din comert.
Retete: diverse combinatii dupa preferintele copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

quote:
Originally posted by Darria

quote:
Initial creeata de ipearina
Cam toate retetele pe care le am contin praf de budinca, de exemplu, ori eu vreau niste retete sanatoase, fara prafuri de budinci etc.

la budinca sau crema de legume poti folosi branza si ou(in unele cazuri si faina, depinde de ce faci).
la budinca/crema de fructe: folosesti amidon sau faina de grau cu lapte, ou, etc... - astfel eviti prafurile de budinca din comert.
Retete: diverse combinatii dupa preferintele copilului.



da-ne si noua o reteta concreta de budinca de fructe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Dory, am incercat sa fac sosul de vanilie, dar nu s-a ingrosat, probabil ca am gresit ceva; asa ca la sfarsit am adaugat o lingura de faina si numai atunci s-a ingrosat, iar data viitoare o sa pun doar 10g zahar ca mi-a iesit cam dulce. Multumesc, mi-a placut.
O sa incerc si budinca de orez cu mere.
Daria, si eu te rog sa ne dai retete exacte de budinci si creme de fructe si legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu am retete pt. budinci/creme(mai ales pt. copilasi) pt. ca nu mai fac de mult timp. Cantitatile erau masurate "ochiometric" si nu le mai retin. Vroiam doar sa spun ca se pot face cu faina/amidon fara a folosi praful de budinca din comert.

Mergi la inceput