Mamici norocoase de septembrie-octombrie 2008 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

July eu am sterilizator de microunde. Mi se pare foarte practic dar sunt curioasa de ce ai zis tu ca nu de microunde. Siropurile anticolici da si nu. Daca e sa faca le face oricum si e mai bine sa astepti sa iti recomande medicul ceva. Cu supozitoarele nu stiu ce sa zic, da daca le folosesti doar la recomandarea medicului.
Haine: eu am luat numai body-uri inchise in lateral, sunt mai usor de imbracat la nou-nascuti iar mie imi era si teribil de frica asa ca le-am evitat pe alea de bagat pe cap. Boneta, da ma rog, eu nu am folosit decat pe la 3 luni ale lui Alexei cand se mai racorise afara. Nu i-am pus in casa niciodata. Detergent hipoalergenic, nu am folosit dar primele trei luni am spalat cu detergent lichid hainele lui si le clateam de doua ori. Pompita de nas, am avut am scos un muc cu ea restul s-a dovedit inutila. Daca vrei sa investesti mai bine un aspirator nazal electric. Vigantol - asteapta sa vezi ce iti recomanda pediatrul eu i-am dat Vigantoletten pastile nu sirop. Cantar da si nu. Am avut, l-am cantarit saptamanal o luna apoi odata pe luna pana in luna a 6 apoi cand imi aminteam (l-am primit de la cineva, la mana a doua si ma bucur ca nu a trebuit sa dau bani pe el). Pampersi - am luat doua pachete numarul 1 si apoi am trecut la 2 pentru ca Alexei a fost maricel si il strangeau.

Legat de nastere la particular - prematuri. Nu va faceti voi griji, daca va fi sa nasteti mai devreme va indruma medicii vostri catre spitalele de stat fara probleme. Cei mai multi dintre ei lucreaza si la stat iar cei care nu (aka Herghelegiu) au o relatie foarte buna cu fostii colegi din Polizu si isi trimite acolo pacientele (cunosc un caz concret, a trimis-o el la Polizu sa nasca si totul a fost ok).

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Sa va zic astazi o intamplare haioasa: ma uitam cu Alexei pe o carte unde este o femeie insarcinata care mai are un baietel si vorbeam ca bebe ca mama ca Akei in fine. Ajung la pagina in care doctorul tine bebele nou nascut si ii zic uite asa o sa il scoata si Vlada pe BB de la mami din burta si dupa aia il aduc aici la tine. El sta putin se uita si zice: mami, Vlada scoate repede bebe. M-a bufnit rasul zic da mama o sa ii zic sa nu piarda timpul da vezi ca inapoi nu il mai baga.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Buna seara, hop si eu de la servici.

In legatura cu umflatul picioarelor, eu care cred ca sunt campioana avand si varice si o tromboflebita destul de prospata la activ l-am intrebat pe nenea doctorul si mi-a zis ca daca ma ma "ingrash" foarte tare, adica de genul 3 kg/saptamana sa nu imi fac griji. Si daca picioarele se desumfla dimineata.
Totusi sa dorm cu picioarele in sus si sa incerc sa stau cat mai mult in pozitie orizontala.
Eu dorm de vre-o 3 ani tot cu picioarele in sus, mi se pare si ciudat cand merg la cineva si trebuie sa dorm cu ele la orizontala.

Pantaloni mi-as comanda de la quelle, dar mi-e frica sa nu gresesc marimea. Ultima data cand mi-am comandat online am reusit sa imi compar 2 perechi de pantaloni foarte frumosi, intr-adevar dar imi sunt buni acuma si presimt ca o sa ii mai pot purta cel putin cateva saptamani bune.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Seara buna dragele mele, nu va mai amintiti de mine cu siguranta si nici nu am pretentii avand in vedere ca n-am mai intrat de luni bune. Dar exista o explicatie...si anume lipsa acuta/masiva de timp. De citit va citesc la serviciu in pauza ca de intrat sa zic ceva nu se poate, mdeh politica de cacao a institutiei. Si cum tot pe la ore din astea ajung pe acasa daca nu si mai tarziu ata ete...Oricum am fost la al doilea scan si desi imi doream fetitza nu-mi pare deloc rau ca e baietel (Vladut Alexandru). Un grasan si cu o personalitate extrem de accentuata de la mami din burtica (nu a vrut sa se intoarca decat cand a dorit muschiuletul lui). Cam atat fetele, va urez niste sarcini usoare in continuare, bebei sanatosi si frumosi si ne vedem poate saptamana viitoare cand o sa prind si eu niste zile libere. Btw DPN meu s-a modificat in 29 septembrie.

+21 Vladut Alexandru
(cautat carucior albastru dar nu gasit :-()


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

ankussa chiar ma uitam zilele astea pe lista de sarbatoriti si am vazut ca urmezi si chiar ma intrebam cum de nu ai mai scris deloc...sa va traiasca micutul barbatel si sa fie sanatos!!! te mai asteptam

muuh saru'mana pt noile sfaturi! mie chiar imi foloseste ca si eu am vrut sa ma arunc sa iau cantar(ca eu sunt stresata cu greutatea lui bebe si m-am gandit sa-l cantaresc saptamanal) dar asa cum zici si tu, si la cum ma stiu si eu sigur voi renunta repede la cantarirea saptamanala, deci probabil ca n-are sens sa dai atatia bani pe un cantar, poate doar vorba ta la mana a2a de pe la o alta mamica

fetelor m0-am uitat un pic pe ultimele 2 capitole si am vazut 2 gravidute noi care vor sa ni se alature dar sunt inca sub moderare si de aia nu le-am vazut mesajele , deci bine ati venit angelynna si babytza!!!sarcina usoara in continuare!!! asteptam datele voastre sa va trecem pe listutza; scrieti rpd 10 mesaje si scapati de moderare pe urma vb online

gata ma duc la somn! nb!



18+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

'neata, burtici!!!!
Intru fuguta fuguta sa scriu 2-3 randuri...fug la "Piticul de ciocolata"cu fetita la mall(azi proba de muzica, maine dans)cu gradinita
Deci ...am ramas FETITA (ne-a scris pe foaie sex:feminin)!!!Maria e super incantata.Tati a asistat si el si-a zis ca-i toata "tata in picioare"(intr-o poza 4D se vede mai bine chipul)- anexam cand venim pentru dovada.
In rest dupa unele masuratori cum ar fi greutate(EFG) suntem mai mari 512g si CA 184mm(23S4Z), dupa DBP :48mm si PC:140mm(20S4Z- mai mici), dupa LF:38,9mm(22S3Z-in grafic);BCF:143batai/min;am aflat si cat e de mic colul:3cm - eu zic"Inseamna ca-i scurt", iar dr. "Nu..., e bine", e inchis la orificiu intern, deci ceea ce a zis dr. ginecolog la control pe masa,col permeabil e de fapt doar la orificiu exterior.; placenta grad maturare 0; fat orientare cefalica(statea cu capul in jos),lichid amniotic in cantitate normala.Mai sunt vreo 30 de masuratori la care scrie aspect normal.Astea-s vestile bune.Imi fac ceva griji pentru ca a scris circulara simpla de cordon , dar cum e inca devreme se mai poate schimba situatia (abia dupa 32S e mai "nasol") ,iar placenta e anterioara inserata jos la 2cm de orificiu intern al colului(curios e ca data trecuta era placenta posterioara)- vedem noi ce zice dr. ginecolog cand mergem saptamana viitoare iar la control.Pana atunci incercam sa fim cuminti(cat se poate)... poate mai urca placenta.


Pupicila toate fetele!!! S-aveti o zi superba!!!



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/115453.birthdue.png" target="_blank">22+ cu Ana(sigur)
uite cum crestemfilmulete si poze
Teo(11.08.1999),Maria(1.03.2001)
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Neatza burtici

Teo, felicitari pentru vestile bune si pentru ca a ramas fetitza

Ankussa, bine ai revenit, te mai asteptam atunci cand poti. Felicitari pentru bebe boy sanatos si grasun

Azi am si eu ceva timp la serviciu asa ca o sa va tin companie. Desi se pare ca e cam pustiu azi.

Evaaaaaaaaa, ne-ai cam parasit in ultimul timp. Si chiar asa, danucu nu a mai intrat de mult timp. Ce-o fi cu ea????



POZNICI CU NOI
www.flickr.com/photos/23758792@N08/?saved=1" target="_blank">POZE CU BURTOIU SI BUBU
23+ Cuculetz Andrei

ARE MAMA UN CUCULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Era sa uit ce e mai important:

ANCA BINE AI REVENIT ACASA!!!!!

Te asteptam printre noi. Multi tie si Carlei



POZNICI CU NOI
www.flickr.com/photos/23758792@N08/?saved=1" target="_blank">POZE CU BURTOIU SI BUBU
23+ Cuculetz Andrei

ARE MAMA UN CUCULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

'Neata fetelor!Eu pe la job ,va scriu repejor.
Am intrat sa vad daca a aparut Anca.Hai Anca cu vestile bune!!
Teo super vestile
Ankussa ne bucuram ca scrii cand poti.Felicitari ptr.bb
tuturor



22+bbelina

laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Buna dimineata!

Anca, ai revenit, da? Hai da-ne un semn!

Tzitziri, dr. l-a masurat pe bebe, mi-a zis ca are tot-tot, am o parte din masuratori notatte. Totul e in cea mai buna regula. Esti super tare: 3 programari la morfofetala!!!! Bravo!

Eu revin obsedant: voi mai stiti ceva de khristin? Ce-i cu ea?

Va pup si va doresc o zi excelenta!

21+ Vlad
Bebe mic

Mergi la inceput