**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Program de masa dupa 1 an (cf. Dr. Palicari):se trece treptat la alimentatia copilului mic. Copil mic? nu mai am bebe...
Din ce am dedus, vor fi 3 mese principale si 2 gustari (la 10 si 18):

dimineata: lapte+1 felie paine cu unt si cascaval ras sau cas desarat (acum asta cred ca e pt copiii care dorm toata noapte si la care prima masa e pe la 8-9, ca a mea bea biberonul cu lapte pe la 4-6, deci nu pot sa-i dau paine cu unt la oara aia. Dar seara se va da o masa mai consistenta si atunci poate se schimba si progr de somn...).

10:00 - fructe+suc proaspat (citrice, mar, morcov..). Mi-a spus sa mai asteptam 2-3 luni cu capsunile (dar trec pana atunci ), in rest la liber cirese, caise, piersici, struguri fara coaja si fara samburi,...

pranz: ciorbe/supe/borsuri +legume la cuptor cu carne de pasare (incl curcan - eu ii dau de ceva timp si ii place mai mult decat gaina), vita/peste (cat mai des). Ana nu se prea omoara cu pestele si mi-a spus sa i-l fac la cuptor, sa pun un strat de mere decojite (felii), peste si un strat de legume de care vreau: brocoli, morcov, cartof,.... Sau felul 2 budinci, sufleuri. La 2-3 zile ou intreg fiert tare sau in preparate.

18:00 - o prajitura de casa cu fructe, cu putin zahar (gen aluat de pandispan, cu fructe)/iaurt

21:00 - mamaliguta cu branza si smantana/unt sau papanasi fierti sau felul 2 de la pranz (a zis ca e bine sa aiba 2 mese de legume)sau budinci cu paste + lapte completare

Alimentatie cat mai diversificata, multa dragoste, multa rabdare, multa incredere (cred ca m-a simtit ca sunt mai panicoasa) si sa ma bucur ca am un copil perfect sanatos si ff bine dezvoltat psiho-motor!
In fiecare seara baie sa se balaceasca si sa inchei cu dus, sa o sterg/frectionez cu un prosop, masaj/gimnastica, mult afara la aer (de asta nu duce lipsa - ca sta cate 6 ore/zi, e deja bronzata bine), ...cam astea ar fi.

Voi ce parere aveti? Dr-ii vostri ce v-au recomandat diferit dupa 1 an?

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

quote:
Originally posted by An@

Incerc sa-mi adun gandurile sa va povestesc cum a fost la dr. Palicari...ca am cateva foi scrise de ea si vreau sa va spun cat mai multe, ca poate va intereseaza cate ceva pe unele dintre voi...


An, pai decat sa scrii atat, mai bine faci un scan la foi si ni le trimiti pe mail. (vorbi fata cu scanerul ) O sa mergem si noi la Palicari cat de curand.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



sunt foi mici, d-alea gen reteta si scris inghesuit,.. nu cred ca s-ar intelege daca le-as scana

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by An@

Program de masa dupa 1 an (cf. Dr. Palicari):se trece treptat la alimentatia copilului mic. Copil mic? nu mai am bebe...


Hai ca esti tare. Adevarul e ca ma uitam mai devreme la pozele Marei de la 4-5 luni si ma cuprinsese melancolia.
Da' pepene au voie? Ca am gasit in piata unii buni, cred ca sunt turcesti, dar sunt tare dulci.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Eu mi-au supt degetul pina la 5 ani, cind mama nu a mai rezistat si m-a fugarit prin curte cu amenintarea ca imi pune pe el fiere din gaina(se afla linga ficatul de gaina). De atunci am scapat, am dintii din fata de iepuras, dar nu tare, nu m-am complexat din cauza asta, am avut altele pe cap(pistrui, inaltime mica)

An@ pe la 21 cina? Nu e cam tirziu? Sint foarte bune si utile informatiile tale. Multumesc Peste 21 de zile plecam la mare, sa nu uit intrerup vigantolul, desi lui P nu i s-a inchis fontanela(dar a avut-o mare) si are numai 3 dinti.

Graviduta ai tu rabdare sa scanezi articolele? De unde mai ai atita energie?

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

quote:
Originally posted by An@

Program de masa dupa 1 an (cf. Dr. Palicari):se trece treptat la alimentatia copilului mic. Copil mic? nu mai am bebe...


Hai ca esti tare. Adevarul e ca ma uitam mai devreme la pozele Marei de la 4-5 luni si ma cuprinsese melancolia.
Da' pepene au voie? Ca am gasit in piata unii buni, cred ca sunt turcesti, dar sunt tare dulci.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Da, si pepene. a zis ca de acum se largeste aria, putem practic sa le dam cam toate fructele, doar cu capsunile sa mai asteptam putin sa se mai maturizeze(poate e valabil doar pt noi asta cu capsunile, nu stiu ce sa zic...)

Daca vrei sa te duci la ea, nu stiu daca stii, dar o mai poti gasi la Eurosanity pe Plevnei 44 (marti 12-16 si vineri 9-13).

Si eu o sa mai merg la ea ca am fost ff incantata: cred ca am stat aprx 1 h, a avut o rabdare incredibila sa asculte tot istoricul, sa vorbeasca si sa se joace cu Ana, a puricat-o din cap pana in varful picioarelor, mi-a scris o groaza de chestii;nu ca altii, care imi turuiau, daca puteam scrie cu copilu' in brate bine, daca nu, plecam de acolo cu ce imi ramanea in cap ), mi s-a parut blanda, rabdatoare, up-datata la timpurile noastre si am plecat ff linistita de acolo. A fost singura dr care printre primele lucruri despre care m-a intrebat a fost: ce inaltime am eu si sotul, cum am fost noi copii (mancaciosi sau nu, grasi/slabi,..). La ceilalti dr-i incercam eu sa le spun ca poate Ana nu e graficele lor pt ca seamana cu parintii, mignona, si nici nu ma bagau in seamana ...
Bineinteles ca nu e de ignorat ritmul ei de crestere ,trebuie sa repetam la 1 an analizele de alergie la lapte si gluten, dar a zis sa nu maniem pe Dumnezeu si sa nu cautam ce nu avem (boli).

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

quote:
Originally posted by Ioana13

Eu mi-au supt degetul pina la 5 ani, cind mama nu a mai rezistat si m-a fugarit prin curte cu amenintarea ca imi pune pe el fiere din gaina(se afla linga ficatul de gaina). De atunci am scapat, am dintii din fata de iepuras, dar nu tare, nu m-am complexat din cauza asta, am avut altele pe cap(pistrui, inaltime mica)

An@ pe la 21 cina? Nu e cam tirziu? Sint foarte bune si utile informatiile tale. Multumesc Peste 21 de zile plecam la mare, sa nu uit intrerup vigantolul, desi lui P nu i s-a inchis fontanela(dar a avut-o mare) si are numai 3 dinti.

Graviduta ai tu rabdare sa scanezi articolele? De unde mai ai atita energie?

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)




Ioana-iepuras, orele sunt cu aprox, se adapteaza la fiecare copil, la programul lui, pot varia si la acelasi copil in fctie de progr zilei (uneori mananca mai devreme alteori mai tarziu, mai mult sau mai putin).
A mea, ultima masa o ia la 21:30 cel mai devreme, e adevarat ca lapte cu cereale, daca trecem la mancare seara poate trebuie mai devreme...
Am si zis ca daca schimbam structura meselor, poate se schimba si progr de somn, ca altfel nu am cum sa-i dau paine cu unt la 4 dimineata, cand bea ea laptele. Oricum totul se face tretat...
Deci nu luati ad-literam ce am scris, ci idei generale si adaptati la copil, ca si eu la fel fac...

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Ioana13
Graviduta ai tu rabdare sa scanezi articolele? De unde mai ai atita energie?

Bineinteles ca nu am spus cat o sa dureze operatiunea. Poate o sa scanez cate un pic in fiecare we, vad eu. Important acum e ca am cu ce. Problematic e ca nu mai am nicio scuza sa imi imprastii revistele prin casa. Era placut sa gasesc cate una pe masina de spalat sa o citesc pe buda


Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Fetelor care ati fost la dr PELICARI im spuneti si mie unde o gasesc si cat este consultatia la ea(sa am cat imi trebuie la mine)Aaaaa si daca se face programare inainte si cu cat timp.tare as vrea sa merg si io la ea cu STEFAN caci din cate povestiti voi deja imi place de ea!Ei cat sa-i dau?Voi cum ati procedat? multumesc anticipat fetele

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE INTALNEALA

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Sunt in pana de idei in ceea ce priveste jucariile.Nu stiu ce jucarii sa-i mai iau sa-l atraga.Am gasit www.jucarii.store.ro/html/content.php?menu_item=Produse&fields[0]=varsta&values[0]=0&values[1]=1" target="_blank">ASA CEVA.Daca a incercat cineva sa-mi zica si mie daca merita sau nu,ca lui cel mai mult ii place sa se joace cu mine

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE INTALNEALA

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Mami de Ana Si eu am fost tare incantata de Gina Palicari, este un doctor cum rar gasesti.

Eu sunt tare suparata. Anei parca i s-au agravat bubitele, si i-au mai aparut si altele Este foarte rosie in zona in care le are, nu va spun cum ii arata si degetelul. Doctorul ala la care am fost ieri cred ca e pe dinafara, ca sa nu zic incompetent (mi-a dat ceva ce nu se recomanda la copii asa mici, plus ca vad ca unguentul ala nu i-a facut nimic bine) Ma mai duc diseara la alt doctor, sper sa ii dea de cap. Daca nu, va rog recomandati-mi si mie un doctor dermatolog bun, pentru copii!
Sunt tare intoarsa pe dos. Pana acum nu am avut nicio problema cu Ana

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a0da9d9a5b58ded6a7a52" target="_blank">PENTRU ANA, LA 1 AN


Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput