**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pepsi, dam si noi un pupic si un gand bun sa treaca mai repede boala lui david. ce are?tot otita e?
va pregatiti de chef, sa l serbati pe dominic? ce bunatati pt copii faci? la ziua nepotelei mele sora mea a infipt intr o jumatate de varza multe scobitori si branzeturi,cascaval,mezel;arata ca un arici;sa vezi ce se bateau copii pe mancare... sau pe felii de paine (jumatati)unse cu pate facut in casa facea omuleti(ochisorii cu un pic de maslina si restul.... nu mai stiu ce) aratau frumos toate;
stiti ca va spuneam de iritatia biancai;n a trecut;azi am fost iar la dr dupa ce am rascolit tot internetul si am vazut ca i cedeaza putin la nidoflor si mi a zis dr ca e o micoza; avem tratament local doar.

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

sALUTARE LA GAGICI!...iarasi la ore ciudate...Ma prind copiii in ghearele lor si...nu-i cale de scapare...Daphne e "domnisoara stapana"...Ma bate,tipa...imi smulge fata de la loc...si e asa frumoasa!...Albert e un mic dracusor.Uitasem sa va povestesc ce s-a intamplat marti 13(alaltaieri).Ne-am trezit tarziu si...am decis sa nu-l mai ducem pe Abe la gradi in ziua aceea .A plecat sotul..l-am condus,am incuiat usa de la intrare(jos).Am urcat in camera lui Abe.Ma durea burta,inca de dimineata aveam stomacul deranjat...Abe m-a rugat sa-l las cu Daphne....Mi-a fost oarecum teama sa-i las chiar singuri...Si am ramas cu ei.La un moment dat Abe a inchis usa.Nimic neobisnuit(doar ca usa avea cleanta doar pe dinafara).Nu aveam telefon.Doar netul ...Pe messenger nu era nimeni...toate luminutele stinse...Groaznic...durerea de burta rezolvata intr-o cutie...(asta micu incepuse sa planga ca de ce pe creioanele lui si-mi sugera sa scot fundul pe balcon)Plangeam ca nebuna in colivie...Daphne plangea ca avea aceeasi problema ca mine si nu aveam scutece s-o schimb....Asa ca...m-a traznit ideea sa ma uit dupa un membru DC care sa fie on-line...si i-am trimis rapid un pm Aidei ciolac ,in care-i dadeam nr de tel al sotului si...o rugam sa-l anunte...Altfel,nu stiam ce sa fac.M-as fi aruncat de la etaj,sa intru pe usa...dar m-am gandit ca...daca-mi fracturez coloana si raman copiii singuri in casa atata timp?In fine...bine ca s-a rezolvat...Dar ma streseaza Abe...ca mi-a spus ca o sa povesteasca la gradi cum am facut eu...in cutie...Nu ca ar fi vazut!Ca l-am pus sa stea cu spatele...Dar,ce naiba era sa fac?!?...In fine...acum nu se mai cuvine sa scriu despre salcami si despre iarba verde...Ar fi o blasfemie...Si mai am si-um pui de gugustiuc mort pe balcon...Si cat pe ce sa mor si eu...am cazut pe scari si m-am julit toata dupa ce am incercat sa urc cate 3 scari deodata.Sa ajung mai repede la Daphne care urla de foame....Si apoi m=am ars cu apa clocotita sa o torn in vana(ma uitam la ea ca la ozn ,cand am adus-o...e si o reclama cu nr1)...Puteti rade cat vreti...Dar am un zambet tamp,oarecum sinistru...Era sa sarim in aer azi,din cauza mea...Am orit aragazul direct de la butelie si...erau doua ochiuri.Cand am deschis butelia,am aprins doar unul...Noroc ca a venit sotulache si a vazut...Doamne sunt pericol public!Pai nu-i mai sigur afara,la foc?Am avut o zi tare grea...Daphne a urlat tot timpul,cand a adormit a venit vremea sa plecam dupa Abe la gradi...apoi a fost maraita ca n-a dormit...Eu sunt...nitelus nebuna...ori nu privesc cu atentie...ori nu -nteleg/Se intampla ceva...Stiti ca mi-e frica de caini.Da'frica de numa'.....Inlemnesc,transpir...mi-e frig si tremur...Abe are un caiine ocazional...adica azi vine,maiine pleaca...Ma sperii de cate ori il intalnesc!Pt ca am o problema!asa cum oamenilor nu le retin chipurile,desi imi aduc aminte tot ce am vorbit...cu atat mai mult la animale,nu la deosebesc intre ele...Si Abe rade de mine...Cica:"mama...pai asta-i caiinele nostru!"Nu cred..."uita-te la mutra lui!"Ha-ha -ha.Au si caiinii mutra.Asta am invatat azi.Va pup

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Dam si noi raportul dupa controlul de un an: 9100 gr, 75 cm, si am facut vaccinul Priorix (ROR). Voi ce vaccin faceti/ati facut la un an?

La multi ani Mihail Vladimir!

Liviana, nu stiam ca exista o zona in Sua numita arcadia Eu am retinut numele din mitologia greaca. ma bucur ca te-ai gandit la mine Si mie imi place la americani faptul ca sunt relaxati, cu civilizatia insa nu stiu, gasesc ca la ei situatia e mai dificila decat la noi (ma refer la arme, bande, droguri... ) pe de alta parte sunt si multe avantaje acolo. Bineinteles ca mi se pare super ideea cu albumul, insa m-am gandit, ca si Chowpersa, ca asteptam sa implineasca toti capsuneii un anisor si apoi facem albumul

pepsi, sanatate lui David! tre sa citesc din urma sa vad de ce e bolnavior.

andrada, la multi ani cu intarziere pentru frumosul antonio doamne ce par are , am ramas masca cand am vazut pozele!

chris27, m-am ingrijorat cand am citit prin ce patanii ai trecut. te rog sa ai grija de tine si mie imi place mult ce ne scrii, si povestea cu magnolia a fost grozava, si cu saditul patrunjelului

Ce numar poarta la pantofiori capsuneii vostri? Eu l-am trecut la 21, caci 20 ii vin ficsi! deci banuiesc ca suntem pe picior mare

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Doxinu, CHOWPERSA, nu ne impiedica nimeni sa facem un album acum si mamicile a caror copii au implinit deja 1 an sa incarce poze. Oricum procesul asta ia timp. Daca vreti il fac eu ca nu e mare lucru.
Arcadia, uite aici: ARCADIA, CA

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Salutare,

Ckristina Eu dau cu draga inima carliontii... Daca i-o vrea cineva pe caldurile care vor veni....

Arcadia Multumim de urari


Liviana, ne-a sosit si noua tricoul si iti multumim! Dupintalnirea de pe 1iunie am degand sa-l pun la pastrare

Chris27, stiu ca pt tine n-a fost deloc asa... dar ai povestit asa de funny ca nu ma pot abtine sa nu zambesc. Eu zic sa stai linistita cu ALBERT ca nu cred ca il va crede cineva ca ai facut in cutie.... stii cum e cu copiiicare 'inventeaza'... cel putin asa as zice eu daca aceasta povestire ospunea albert si nu tu :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Didi saru' mana pentru sfaturi!
Ma bucur ca D este mai bine!
Eu recunosc ca nu-i gatesc prea des, de obicei ii dau borcanele si asta deoarece nu mananca si ma oftic ca stau si ma chinui in bucatarie degeaba. De vreo 3 saptamani am inceput sa-i pun si eu putina sare de mare in mancarea pe care o gatesc in speranta ca o sa pape mai bine dar nu prea s-a vazut vreo schimbare. Ieri am facut ciorba pt. noi si i-am dat si lui, dar degeaba...vreo 3 lingurite a luat, cred ca problema e ca vrea sa manance singur. Daca ii pun bucatele de legume si carnita pe masuta lui le ia si le mananca insa lingurita nu stie sa o tina asa ca da cu ea in toate directiile si nu reuseste sa manance nimic. Am incercat si faza sa-i dau si lui o lingurita sa se joace dar nu mege, se enerveaza ca vrea sa mance singur si incepe sa planga.
Nici eu nu folosesc pliculete de supa, nu-mi plac, prefer supa facuta de mine si cu legume proaspete. Plicuri mai folosesc pentru sosuri.
De tarate pt. bors nu stiam ca se gaseste, eu cumpar de la DM brottrunk si are cam acelasi gust ca borsul. Cand ajung la Alnatura o sa caut (apropo e un singur magazin Alnatura in tot Berlinul).
Ieri a mancat cam 50 de gr. mancare toata ziua....ma rog ca astazi sa mearga mai bine.
Cursul merge dar merge prea incet...dupa aproape 100 de ore prea multe progrese n-am facut plus ca acasa n-am cu cine vorbi in germana asa ca ramane doar conversatia de la scoala. Cu sotul de fiecare data cand incepeam sa vorbim in germ. sfarseam prin a ne certa asa ca am zis: fara germana acasa.

Arcadia Vladut are 9,120 kg si 76 cm. Noi tot Priorix-Tetra am facut si mai facem unul peste o luna. Ne-a zis ca o sa faca febra peste 2 saptamani. Tot 20 proarta si el la incaltari si-i vin fixe.

Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by lbelciug
Graviduta, frumos cadou ai primit. Ce fel de reviste vrei sa scanezi/pastrezi?


Pai am de-astea gen Superbebe, Baby etc (adica toate revistele pt mamici posibile), dar si chestii cu retete, moda, sfaturi de machiaj (chit ca nu ma machiez deloc, dar poate o veni si vremea aia . Si vreau sa le pun pe CD/DVD, ca sa nu mai ocupe loc si sa ma delectez si eu din cand in cand cu ele. Mai ales cu cele pt mamici, cred ca o sa-mi fie utile si la al doilea si, poate, la al trelea .
Eu zic ca urmatoarea intalnire sa o facem la ceaunul lui Chris, dar sa ne mai zici o data pe unde esti, ca eu n-am retinut. Sorry
Si eu as vrea sa facem un album comun de aniversare cu toti capsuneii.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Graviduta sunt la 2-4 Km de timisoara!si va astept!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Hello, hello,

Chris, ne permitem sa ridem pt ca ai scapat cu viata din atatea "incercari"!
Of, ai grija de tine!

Liviana, sunt convinsa ca toate suntem de acord sa facem albumul de 1 an, chiar daca nu ne-am manifestat. Cel putin asa am gandit eu: ca se subintelege !

Incerc sa-mi adun gandurile sa va povestesc cum a fost la dr. Palicari...ca am cateva foi scrise de ea si vreau sa va spun cat mai multe, ca poate va intereseaza cate ceva pe unele dintre voi...

Deci:
1. Laptele dupa 1 an: formula de crestere 3 (dar asta poate e valabil doar la noi). Trebuie sa aiba in meniul zilnic min. 500 ml lapte/lactate, adica lapte+iaurt+branzica (a zis ca pot sa-i dau branzica fagaras sau cas prospat desarat)+smantana/unt (deci cand ii dau smantana la mamaliga sa nu-i pun si unt si invers). Sper ca se intelege ca nu toate intr-o zi...

2. Vigantol: pana la 1.5 ani+apoi lunile cu R (adica mergem in continuare pana in aprilie viitor). Se reevalueaza la un moment dat daca nu trebuie cumva sa dam doar 1 pic, pt a nu trebuie sa se calcifieze articulatiile de la prea mult.
Ni s-a recomandat sa mergem la mare, ca e ff sanatos (gand la gand cu bucurie, chiar am aranjat pt 1 sapt in iunie), DAR se intrerupe vigantolul cu 10 zile inainte si 10 zile dupa mare!!

3. suptul degetului (dedicatie speciala pt Madi): nu este de acord cu nici un fel de interventie...cand vazut-o pe Ana bandajata la deget s-a prins si i-a zis:" ce face mami, atenteaza la libertatea ta de exprimare?". Mi-a spus ca, da, se pot deforma maxilar, dinti,..e posibil sa se corecteze sau nu ,...dar poate aduna frustari care cine stie cand le elibereaza, pe la adolescenta...Mi-a spus ca este la alegerea mea, ca daca intr-adevar nu e ff agitata, nu o deranjeaza/afecteaza sa continui ce-am inceput...Acum eu am pus in balanta" o "frustare" de cateva zile la 1 an sau o frustrare cauzata de complexe pe viata daca va fi o adolescenta/domnisoara botoasa, dintoasa,...In plus Ana, exceptand prima zi, nu mi se pare afectata deloc. Ieri a adormit relativ repede, am urmarit si deja doar de max 2 ori a mai dus degetul la gura...chiar nu ma asteptam sa trecem totusi asa usor peste asta.. In plus, concidenta??, de 2 nopti de cand nu mai suge degetul doarme toata noaptea!!??

trimit si revin cu programul de masa...

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by An@

Incerc sa-mi adun gandurile sa va povestesc cum a fost la dr. Palicari...ca am cateva foi scrise de ea si vreau sa va spun cat mai multe, ca poate va intereseaza cate ceva pe unele dintre voi...


An, pai decat sa scrii atat, mai bine faci un scan la foi si ni le trimiti pe mail. (vorbi fata cu scanerul ) O sa mergem si noi la Palicari cat de curand.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput