Mamici norocoase de sept-oct 2008 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JulyMorning spune:

Buna seara, gagics!!
Am tot intins-o, pana am ajuns acu acasa Multumim de galerie
Se pare ca verdictul e implacabil........ n-am nici pe naiba Doar ceea ce se cheama efectul "halatului alb", adica ma apuca frichiniciu cand vad doctori :p. M-a consultat, mi-a facut EKG, istoric personal si de familie. La EKG aveam pulsul ca dracu, 125 si apoi mi-a luat tensiunea: 16/7. Ceea ce nu e TA de hipertensiune, pt ca ar fi crescut si minima, iar la mine nu e cazul, mereu a fost mica. Ieri era chiar 65. Doctorita a tot insistat sa-mi ia tensiunea, pana m-am mai linistit si a scazut la 13/7, ceea ce e bine. Cred ca mi-a luat-o de vreo 6 ori :p Asa ca nu luam nici un tratament, trebuie doar sa merg cu tensiometrul meu la doamna doctor data viitoare, sa il calibrez... adica sa-mi iau tensiunea acolo cu ea de fata, sa vada ca-mi creste aiurea in tramvai.
Va multumesc ca v-ati gandit la mine.
vecinico, si io mi-am luat juma de kg de cirese si intr-adevar, parca nu au gustul din amintirile mele. Da' pofta... Caise n-am vazut ca ma infigeam si in alea. Am luat si capsuni in schimb. A, da... sa nu iei toate corcodusele din cartier, ca tre sa imi ramana si mie

_
Our future determines our past
Fasolica de S24+
Fasolica eco 1 22S
Fasolica eco 2 22S
Fasolica eco 3 22S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

musette verisoara mea a avut placenta previa de la inceput pana la sfarsit. Nu a avut sangerari nu nimic, singurul inconvenient a fost ca a trebuit sa nasca prin cezariana. Dar totul a fost ok.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

sa va zic? Sa nu va zic? Va zic pentru ca nu ma pot abtine. Se pare ca la Odiseea de iulie-august se va naste maine, la 35 de saptamani primul bebe.

Fara panica va rog frumos, sunt convinsa ca totul va fi ok pentru Irda si fetita ei. Dar merge o galerie si pentru ele.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

vecinico: bine ca te-ai linistit (fricoaso de halate albe)!auzi, dar Maia reactioneaza cand iti creste tensiunea? devine si ea agitata sau doar tu nu te simti ok?
Caisul este in ultima spartura de gard viu, pana in polivalenta, pe partea stanga, recunosti ca-i iarba calcata si urme de toc cui Corcodushe nu promit ca-ti las, sunt innebunita dupa ele, mi-am cumparat si in seara asta din piata, ca o facui ieri dimineata din cauza lor
am o geaca de piele cu care umblu pe vremea asta, care bineinteles ca-mi ajunge pana la butoni da" pe partea exterioara, buzunarul stang este gaurit, dreptul este ok. Cand sunt in exercitiu de cules bag in ambele buzunare, nu tin cont de gaura. Ieri dimineata merg in Radu voda, am avut un control de la ITM, in toiul discutiilor bag mana in buzunarul drept si descopar forma unei corcodushe(traversase toata captuseala si ajunsese acolo, de unde nu puteam s-o iau. Treaba incepe sa m obsedeze, fusesem deja la toaleta, explicatiile se amestecau: EU VROIAM CORCODUSHA! Termin repede, cer masuri9puteam sa mai stau si elucidam totul), ies afara, ma asteptau sotul si cumnatul sa mergem la apartament, ii dau unuia posheta, altuia servieta, ma dezbrac de haina, bag mana pana la cot in captuseala, iau corcodusha, o bag in gura....mmmmmmmm ce placere! Astia doi se uitau la mine interzisi, au facut cruci(biserica era vis-a vis am plecat si am rezolvat treaba!
Daca pana acum sotul era jenat ca ma catarm dupa corcodushe, sau il puneam pe el sa-mi culeaga(ceea ce era mai rau, in seara asta in piata imi zice: uite corcodushe verzi, iti iau un kil?

Vasile
16 sau 18+


bibinika
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

scoatem agitatele pentru
IRDA
MAMI DE
ANTONIA





M-AU LUAT FIORI, EU INCA NU CONSTIENTIZEZ CA SUNT IN STARE SA DAU VIATA UNEI FIINTE

Vasile
16 sau 18+


bibinika
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Uf, ce bine ca nu sunt singura care se panicheaza numai la ideea ca o sa aiba un bb in brate si mai tare chiar o sa fie bb-lul meu.



21+ inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Julymorning, ce pofta mi-ai facut cu ciresele alea in prag de seara

Nushulica, si tu ce minunatii ziceai ca gatesti acolo? Fetelor, voi cand aveti timpul asta? Sincer va invidiez....

Eva, ma simt onorata ca m-ai citat , mai ales ca rosul ma prinde in general , desi citatele sint cam scoase din context ...eu cred ca tu ai inteles ideea de la inceput, ca esti fata isteata si nu vad ce anume dezbatem aici pana la urma . In mesajele mele spuneam ca sint unii care nu se adapteaza in tara de adoptie si vor sa se intoarca, altii care au reusit pe unde au umblat dar vor totusi sa se intoarca din varii motive, si altii care nu se mai intorc si traiesc bine merci unde sint), eu una am cunoscut din toate categoriile in cei 7 ani de cand sint pe aici...nu cred ca sintem aici sa punem la punct pe cineva (nicidecum nu asta a fost intentia mea daca asta s-a inteles, eu doar am raspuns mesajului care mi-era adresat), ca doar sintem gravidute toate si ar fi doar pe chestii hormonale zic eu . Ceea ca ce am observat eu la interventiile tale (si sper sa nu mi-o iei in nume de rau acum, caci imi esti de altfel simpatica ) e ca de fiecare data cand intervine cineva cu o parere diferita de a ta, tu reactionezi un pic cam invaziv afirmand ca respectiva persoana nu are dreptate, si asta mi se pare cam intolerant din partea ta, din moment ce aici ne exprimam pareri personale, nicidecum absolute ....n-o sa dau citat ca nu e cazul, dar pot sa parafrazez relatarea unei viitoare mamici (sorry ca nu-i mai retin numele) care a povestit ca nu i s-a cedat locul in autobuz, la care tu ai intervenit intreband-o daca locuiti in acelasi oras, cand toata lumea stie ca astea sint lucruri care se intampla in mod curent acolo. Nu mai amintesc de discutia cu celulele stem la care au iesit iar scantei si mi se pare ca cineva n-a mai intrat pe forum de atunci, si e pacat. In rest, nu-ti fa griji ca as suferi de maniera persecutiei cumva, caci nu e nici pe departe cazul, sint inregistrata de vreo 6 ani si ceva pe forumul asta de cand am fost insarcinata prima data si am asistat la sute de astfel de discutii (mai urmeza nasterea naturala vs. cezariana, alaptat vs. biberon, abilitati diferite ale bebelusilor vs. orgoliul parintilor si multe altele, just stay tuned ). Eu consider ca dezbaterile astea fac bine intr-o oarecare masura la neuron atata timp cat au in vedere respectul pt. interlocutor, chiar daca unele sintem deja mamici si altele vom deveni, deoarece ne tin mintea treaza si agera,in afara discutiilor stereotip gen biberoane, scutecele, borcanase, care vrand-nevrand vor prima.....Just my two cents :-)))

Piolica, super o sa te distrezi la Kylie zic eu...sint curioasa sa ne spui cum arata tipa, mai ales dupa batalia ei cu cancerul....si noi mergem la Celine Dion la sfarsitul lui august, de-abia astept

Cristina


le bébé

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

buna dimineata burticutze
nu v-ati trezit inca ? inseamna ca ati stat aseara pana tarziu si ati facut shopping pe site :-)
mie nu mi-a trecut raceala de sapt trecuta, asa ca va invit la un ceai cu lamaie si miere multa
si va urez o zi buna azi

23+


puiutz
pui
www.kodakgallery.com/PhotoView.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Ux=0&UV=875906701053_115887768111&collid=17579189111.393587768111.1210411304871&photoid=193587768111&folderid=0& view=1& page=1& sort_order=0& albumsperpage=& navfolderid=2008" target="_blank">burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

uf uitasem sa schimb semnatura
o sa ma uit pe odiseea de iul-aug. nu naste cam devreme irda ?
chiar sunt curioasa
ps : bitza deocamdata am hot sa nu iti "fur" ideea cu AMR

24+


puiutz
pui
www.kodakgallery.com/PhotoView.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Ux=0&UV=875906701053_115887768111&collid=17579189111.393587768111.1210411304871&photoid=193587768111&folderid=0&view=1&page=1&sort_order=0&albumsperpage=&navfolderid=2008" target="_blank">burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna dimineata burticutze!

M-am simtit oribil azi noapte, dureri, contractii si tot tacamul. Acum am luat un Gynipral si de abia scriu, atat de tare imi tremura mainile de la pulsul ridicat. Offff, asa m-am saturat de starile astea, vreau si eu sa fiu bine, asa ca voi si sa ma bucur da sarcina.

Eva si asteptam pozici noi!

Musette, felicitari pentru bebe Luca. Placenta praevia nu e un capat de tara, daca se ridica e foarte bine, daca nu - cezariana. Tu parca ziceai ca oricum vrei sa nasti prin cezariana, nu?

July, ma bucur ca tensiunea e OK

Aly_c20, ai mare grija de tine si de bebe! Stai cat mai mult in pat, cu o perna sub fundic sa eviti presiunea asupra colului.

Sper sa ma simt mai bine mai incolo si sa pot sa stau cu voi. pe toata lumea si bafta multa fetelor care aveti eco

O burtica mititica

23+ Carla Alexandra

Mergi la inceput