Mamici norocoase de septembrie-octombrie 2008 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Piolica, si mie mi-a fost rau de vreo 2 ori in trimestrul 2 (in 1 nu am niciodata) .. am asociat cu faptul ca luam medicamentele cu mai multa apa pe stomacul gol, as spune ca e de la apa uneori senzatia de greata, desi o data m-a apucat in timp ce spalam frigiderul!
Nu te speria, bebe nu ia din stomac hranita, are el grija sa isi faca rost, sunt gravide care nu pot manca mai nimic toata sarcina si nasc bebei sanatosi! Important e sa nu se dezechilibreze major organismul tau, dar de la 2-3 varsaturi nu e cazul!

20+

Haiduc iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Anca, m-ai innebunit!
Draga mea, unde ai ascuns-o pe Carla?
Pai eu ma plang de shale, trage burta de coloana de zici ca am saci de moara si tu faci parada modei, esti manechin, mamico!!! Ceva de speriat!
Hai ca m-au zapacit pozele, sa mai pui. Eu cred ca si dupa ce nasti, a doua zi, poti defila pentru vreun designer ceva!!!

23+ Luca

POZE CU NOI


Never say never!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Monica, da in Titan stau, pe langa policlinica. Ai reusit sa iei doar 3-4 Kg.? Bravo. Cred ca daca nu ma plimbam pe la parinti si socri de pasti as fi fost si eu la fel ... uff. Acum, trebuie sa am mai multa grija.

Piolica, iti faci de cap? Suna-l pe doctor sau la clinica si intreaba. Sigur te ghideaza ei. Incearca sa mananci branza de vaci, paine prajita si poate iti revii. Eu am foarte rar probleme din'astea dar asa procedez pana mi se calmeaza ...chestiunea. Cu hranitul copilului, nu stiu ce sa zic dar imi povestea o colega ca o cunostinta de-a ei a varsat toata sarcina, orice-ar fi mancat. Si a nascut un copil sanatos de 3kg si ceva, iar ea ... a ramas chiar foarte grasa dupa nastere. Totusi, verifica cu cei care te monitorizeaza.

pupici,

Mi
www.flickr.com/photos/mipepitoida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Neataza Eva, mi-au spus fetele ca ok colul ca si lungime, este inchis acum. Si cand ma gandesc ca era sa-mi faca cerclaj asa aiurea...Dumnezeu sa ne feresca de spitale ca nu stii peste cine dai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

kklemi, nu vreau sa te sperii, fina mea a nascut la Cantacuzino acum 2 ani. Eu una am plecat plangand de acolo. COnditii mizere, copii nu le erau adusi la san ci hraniti cu biberonul etc. Doctorita intr-adevar ok, dar spitalul ingrozitor.
Repet, ceea ce spun pe aici e doar parerea mea din ce am vazut sau am trait.



POZNICI CU NOI
www.flickr.com/photos/23758792@N08/?saved=1" target="_blank">POZE CU BURTOIU SI BUBU
22+ Cuculetz Andrei

ARE MAMA UN CUCULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Da, Anca, ai retinut bine! In iunie ne mutam in alt cartier. Deocamdata studiem zone si zone :)))

Eu incerc sa ma misc, sa nu ma ramolesc, cum zici. Dar greu tare, serios. Eu ieri m-am speriat, de unde saptamana trecuta eram zvarluga, ieri mergeam cracanata ca o rata, ma dureau toate cele efectiv, mai ales spatele, si simteam ca imi explodeaza oasele in regiune pelvina. M-am asezat pe o bancuta, nu mai puteam. Merg ca o baba. Nu se poate!!!

23+ Luca

POZE CU NOI


Never say never!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Buna dimineata fetelor,

acum am reusit sa citesc ce ati scris de ieri pana azi si mi-a luat ceva

am fost de dimineata la dr. si mi-a zis ca, colul este lung 4.4 cm, e inchis insa placenta este fundica si anterioara si destul de mare. a zis ca e posibil sa fi sangerat de la vreun vas de sange de pe placenta dar ca nu vede ceva rau acum.

bb este bine are 20 cm si 455 gr. , mi-a zis ca e un pic peste limitele varstei dar ca e vioi.

eu inca nu am voie sa fac efort ci trebuie sa stau la pat 18 ore/zi sa iau no spa, scobutil si utrogestan in continuare.

ce nu am inteles eu bine este ca mi-a zis ca intru in 6 luni abia pe 23 mai cand eu credeam ca deja o sa fiu in 6 luni si 1 s, deci fix la 23 de saptamani implinite.

daca aveti idee ce inseamna placenta fundica si anterioara spuneti-mi si mie, desi dr nu mi-a zis ca ar fi ceva rau cu bb sau placenta mi s-a parut un pic suspect ca a stat destul de mult azi cu ecograful pe burtica uitandu-se fara sa zica nimic.

21+


www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

quote:
Originally posted by EvaF

Anca, m-ai innebunit!
Draga mea, unde ai ascuns-o pe Carla?
Pai eu ma plang de shale, trage burta de coloana de zici ca am saci de moara si tu faci parada modei, esti manechin, mamico!!! Ceva de speriat!
Hai ca m-au zapacit pozele, sa mai pui. Eu cred ca si dupa ce nasti, a doua zi, poti defila pentru vreun designer ceva!!!

23+ Luca

POZE CU NOI

Never say never!





Eu sunt cam speriata, sa stii. Da-le incolo de kg si de slabit dupa, ma gandesc la piticuta asta cum sta saraca sta chircita si nu are loc. Oare din cauza contractiilor astora nenorocite nu se poate intinde uterul? Am si bazinul ingust, deci nu are loc nici pe laterala.

O burtica mititica

23+ Carla Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Multumesc tuturor celor care mi-au tinut pumnii atat la examen cat si la dr.

la examen a fost ok, mai am 2 si scap pana in octombrie

acum insa ma preocupa faptul ca mi se tot intareste burtica de cand am venit de la dr. si se face cate o umflatura pe partea dreapta din cand in cand. sper ca nu sunt contractii ci doar bb care se misca.

nici nu stiu sigur care sunt contractiile

21+


www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

quote:
Originally posted by clau_geo

daca aveti idee ce inseamna placenta fundica si anterioara spuneti-mi si mie, desi dr nu mi-a zis ca ar fi ceva rau cu bb sau placenta mi s-a parut un pic suspect ca a stat destul de mult azi cu ecograful pe burtica uitandu-se fara sa zica nimic.




Clau, e fff bine, e placenta sus, asta e fundica, nu e pozitionata jos, langa col. Anterioara inseamna ca e in fata, langa buric, si il poti simti mai slab pe bebe, amortizeaza. Eu o am posterioara, nu are nicio importanta! Dar e excelent ce ti-a iesit tie. Bravo!!!

23+ Luca

POZE CU NOI

Never say never!

Mergi la inceput