Inseminare (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

felix - eu o sa o rog pe dr. sa-mi dea un tratament mai puternic
Sa nu se mai joace cu nervii mei.

Acum o sa vad ce-mi spune dr. maine.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamy spune:

elly_me
am 2 IA nereusite,in cluj ,dr.cruciat la ginecologie 1,stimulare cu clomifen 1\tableta pe zi din ziua a 5 a pana in a 9a cu spermograma super buna ,foliculi ok ,endometru ok.
urmeaza hsg si mai departe IA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

buna dimineata, fetelor!elly me , merci de sustinere. Si tie , felix76, iti multumesc. inca mai am forta sa gandesc la fel ca tine. si merg pana la capat cu tratamentele si incercarile.
eu am facut doua inseminari pana acum.
-prima la medlife bucuresti cu dr. cheles si dr. embriolog mustata andreea, dupa un tratament de stimulare cu clostilbegyt 2 cp/zi din ziua 2 pana in ziua 6(inclusiv) si monitorizare cu dr. bolintineanu alina
-a doua la un cabinet particular in miercurea ciuc cu dr. kiss atilla, dupa stimularea data de dr. bolintineanu de la medlife bucuresti - 2 cp/zi clostilbegyt din ziua 2-6 si puregon de 50 ui in zilele 7,8,9
- urmeaza a treia la medlife, stimulare: stimulare cu ovamit 2 cp/zi zilele 2-6, injectii cu puregon de 50 ui zilele 7,8,9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Salut, scriu si eu datele pentru prima pagina:
- 2 inseminari nereusite, clinica Vivamed, Brasov, dr. Lupu Gabriela, tratament de fiecare data: zilele 2-6 Ova-mit 2 tb./zi, zilele 9-11 Ovestin-ovule, ziua 11 sau 12 (in functie de marimea foliculilor) Pregnyl 5000 U.I.
- maine a 3-a IUI cu acelasi tratament si la acelasi medic.
Apropo, aveam ieri, a 11-a zi un folicul de 30 mm si endometru de 10-11. Sunt foarte increzatoare luna asta.
M-am hotarat ca maine, inainte de inseminare, impreuna cu sotul, sa mergem la biserica, sa ne rugam si sa-I amintim lui Dumnezeu ce ne dorim cel mai mult si ce este mai important pentru noi in viata.
Va pup

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Am uitat sa scriu ca si sotul ia diverse pilule si ceaiuri pentru imbunatatirea spermogramei (la noi cam asta e problema): capsule de Zinc, Potent Power, Branca ursului si ceai de napraznic (sa ne vedeti dimineata de dimineata cum preparam ceaiul, jumate de litru...) zici ca e spital la noi.
Pup

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

quote:
Originally posted by montytaiana

buna tuturor
nu am mai scris de mult pe aici eu am facut 6 IA toate nereusite
va citesc insa destul de des aproape zilnic
pentru ca vad nume aproape noi si noi aspirante sper sa nu va supar dar vin cu o sugestie elly_meroaga fetele sa iti dea mai multe inf - doctor clinica nr de IA, reusite si actualizeaza te rog listuta, pt ca atunci cand vrem sa venim cu un sfat sa stim exact istoricul dr. clinica etc sa aiba si aplicabilitate respectivul sfat
sper ca nu v-am suparat

magdita pe tine te stiu de la sub meu de suflet - rugaciune colectiva - am citit ce ai postat si m-a mirat ce tarziu ai facut IA z21
la tine cat tine CM?
si la ce dr. ai fost pt ca desi nu ai reusit nu am putut sa nu remarc atentia cu care te-a monitorizat - aproape zilnic, lucru cu care eu nu pot sa ma laud, mie imi face o sinfura eco inainte de IA si indif ca e foliculul de 13 mm sau de 17mm verdictul e acelas -inseminare peste 2 zile



Monty, eu natural ovulez devreme, z10-z13, ovulatii certificate ecografic de medicul meu, Dr.Tutunaru. In luna cu IA, luna trecuta adica, am facut stimulare cu clomifen, z5-z9, iar in z10 am fost la monitorizare unde nu s-au vazut foliculi decat f mici. Asa ca m-a chemat peste 2 zile, si tot asa, pana au crescut suficient de mari incat sa aiba sanse IA, pe care am facut-o in z21.Iar menstruatia mi-a venit la 35 zile. Ciclul meu e de obicei de 25-27 zile, dar aceasta stimulare m-a dat peste cap in luna cu IA. Acum astept sa vad daca imi vine normal saptamana viitoare, la 25-27 zile.
Nu mi se pare deloc indicat sa iti faca IA, indiferent de marimea foliculilor. Medicul meu nu face IA daca foliculii nu cresc suficient sau cresc prea mult si nu se sparg, spunand ca sunt compromisi. Vreau sa spun ca n-o face pentru bani, cu toate ca ar putea, sunt atatia care asa procedeaza, din pacate.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
http://tt.lilypie.com/0vOnp3.png

"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

quote:
Originally posted by elly_me

montytaiana -

Voi actualiza prima pagina.

Le rog pe fete sa-mi spuna fiecare (pentru a le trece pe prima pagina):

-nr de inseminari facute
-sp/clinica unde le-a facut/face
-dr. cu ce a facut/face inseminarile
-tratamentul (ele) pe care le-au facut.

TOATE FETELE CARE FAC INSEMINARI / AU FACUT SI DORESC SA FIE TRECUTE PE LISTA LE ROG SA POSTEZE DATELE SOLICITATE MAI SUS.

In cazul in care anumite date nu mai sunt de actualitate pe prima pagina va rog sa-mi spuneti sa le modific.

In cazul in care considerati ca trebuie sa mai trec anumite informatii utile - va rog sa mi le spuneti.

De asemenea le rog pe fetele care au facut inseminari si au reusit sa ne spuna si noua "reteta succesului"- pentru a le trece la modele.






Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png




Magdita, 1 IA nereusita, Dr.Tutunaru, inseminarea facuta la Cabinetul Dr.Tutunaru, tratament z5-z9 clomifen citrat, 100mg/zi, pregnyl 5000 ui cu o zi inainte de IA. Spermograma buna, preparata de dr.biolog Matei


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
http://tt.lilypie.com/0vOnp3.png

"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

ELLY_ME, vin si eu la apel cu datele mele:
2 IA nereusite la cluj cu dr. Micu,pe ciclu natural, spermograma buna IA facute in z 13-14 dupa pregnyl 5000 cu 1 zi inainte

child,ce folicul baban ,sper sa fie cu noroc data
asta

Anamy ,de ce nu ti-ai facut hsg, ma supar pe tine. hai curaj

la toata lumea

http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

iaura asa mi-au facut si mie ochii cand am vazut ecranul!
Acum, sa speram ca imi va reusi. Aseara am facut Pregnylul pe la orele 23 si deja simt deranj prin burtica, imi este teama sa nu se prodeuca deja ovulatia si maine, cand sunt programata pentru IUI, sa fie prea tarziu. Dar eu raman optimista!


eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Buna fetele,

Child, felicitari pentru folicul! Sa se sparga azi si sa rezulte un bebe mumos si sanatos! Tin pumnii pentru inseminare, sa fie cu noroc!

Pup toate fetele,

Felix

Mergi la inceput