Terapie cu delfini

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oceanica


Am reusit sa ne programam pentru 5 sedinte in august(doar atatea erau disponibile in perioada in care doream noi). In septembrie si octombrie au locuri dar limitate


Salut Oceanica,

Sper ca ati reusit sa faceti CEVA ...vizibil. (Cu Constanta eu m-am cam lamurit...)Ce diagnostic are copilul tau, CUM s-a dus acolo la delfini si CUM a venit ?. Adica achizitii inainte si dupa ?!!. Ceva evidente VIZIBILE ?.... Stiu ca delfinoterapia este foarte eficienta la autism , dar ce stii despre cazurile CP ? Un plus de echilibru al copilului ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Buna Moshtoma,

Din pacate nu am reusit sa facem decat 4 sedinte, apa era destul de rece si copilul s-a inbolnavit si a trebuit sa plecam acasa. Intradevar acolo majoritatea erau copii cu probleme psihice. Ca rezultate nu imi pot da seama, au fost prea putine sedinte si rezultatele cred ca nu se vad asa de repede. Cert este ca a fost o experienta foarte interesanta pentru copil. Sedinta a durat 30 min, din care 15 min copilul se juca la marginea bazinului cu delfinii, ii mangaia,le arunca mingea si delfinii i-o aduceau inapoi, iar 15 min inota cu ei.(copilul era in permanenta in contact cu delfinii). In bazin erau 7 delfini dresati extraordinar. Nu stiu daca delfinoterapia ajuta sau nu in cazurile noastre , dar cel putin copilul s-a bucurat f tare de aceasta experienta . Terapeutii de acolo spuneau ca ajuta pe plan psihic, emotional,dar eu nu ma pot pronunta. Totusi as vrea sa mai repetam experienta, poate la vara viitoare, obligatoriu trebuie costum de neopren intreg. Delfinariul functioneaza tot anul dar am inteles ca temperatura apei iarna este de 18 gr, deci numai pentru copii caliti si obligatoriu cu costum de neopren.
O sa pun si cateva poze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oceanica

...facem decat 4 sedinte, apa era destul de rece si copilul s-a inbolnavit si a trebuit sa plecam acasa.... majoritatea erau copii cu probleme psihice. Ca rezultate nu imi pot da seama,... Cert este ca a fost o experienta foarte interesanta pentru copil. Sedinta a durat 30 min, din care 15 min copilul se juca la marginea bazinului cu delfinii, ii mangaia,le arunca mingea si delfinii i-o aduceau inapoi, iar 15 min inota cu ei.(copilul era in permanenta in contact cu delfinii). ...dar eu nu ma pot pronunta. Totusi as vrea sa mai repetam experienta, poate la vara viitoare, obligatoriu trebuie costum de neopren intreg.


OK, am inteles...spune-mi te rog cat ai "decartat" per sedinta si per total cu cazarea, mancarea, etc. Nu ptr ca vreau eu sa stiu cat ati cheltuit, ci ptr ca vreau sa stiu daca mi-as putea permite in viitor.... banuiesc ca exista o perioada optima anuala...cand apa pe acolo e mai calda... apa rece este total contraindicata la spastici....chiar cu neoprenul acela...
Multumesc ptr vesti, am postat ceva noutati, stiu ca si voi sunteti interesati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Buna Moshtoma

Ne-a costat aroximatiiv cam 200 eur pe zi, adica 100 - cazarea, 50 - sedinta de delfinoterapie si 50 - mancarea si alte cheltuieli.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medana spune:

Buna luna 73,o pupam si pe Mara voastra!Si eu sunt uimita de coincidenta...Cum e Mara,merge la gradinita?Am auzit ca la Arad este un centru foarte bun pentru sd-"Raza de soare"?!(sper ca n-am gresit numele)Am cunoscut anul trecut o familie din Arad a caror fetita mergea acolo si erau foarte multumiti.Poate ii cunosti,D-na Nora Blauth e mama fetitei.Am aflat ca fetita ei a purtat "down palaten" sau ceva de genul acesta,o bolta palatina facuta dupa mulaj pentru a-i stimula vorbirea.Ei au trait pana nu demult in Germania.Stie cineva ceva despre asta,aveti vreo informatie?
Mara mea inca nu vorbeste(spune mama,tata,lapte,ham,cuvinte simple)coerent,nu face propozitii,asa ca integrarea ei intr-o gradinita normala ar fi fost dificila,asa ca am dus-o zilnic la programe de art-terapie,logopedie,kinetoterapie,iar de 2 ori pe saptamana venea o tanara terapeuta care a terminat psiho-pedagogie speciala si se ocupa de ea timp de 4 ore(terapie prin joc).Cam asta am facut in ultimul an,iar din toamna va merge la gradinita.In cadrul gradinitei pentru hipoacuzici "C-tin Pufan" se va deschide de anul acesta o grupa pentru sd.Vor fi doar 4 copii in grupa si se va lucra si individual dar si in grup,ora de ora vor face logopedie si tot felul de terapii ocupationale.Sunt increzatoare,personalul pare bine pregatit si devotat si sper sa fi facut alegerea potrivita pentru ea.Imi pare rau ca nu sunt atat de activa pe forum,imi cer scuze,deschid cand am timp si va citesc,iar cand simt ca am ceva de spus,va scriu.Sunt profund impresionata...Salutari tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna73 spune:

Medana,se pare ca noi am avut un alt mers al problemei cu Mara. Dr npi care o urmarea ne-a recomandat sa incercam la 3 ani cu gradinita normala. Si am incercat. Am dus-o intr-o gradinita cu program prelungit, cu rezerva ca vom urmari reactiile ei, puterea de adaptare. Surpriza a fost mare pentru toata lumea. Mara s-a descurcat de minune. De-abia astepta sa ajunga intre copii. Era in competitie continua, voia sa faca la fel. Si cu toate ca se observa diferentele, Mara nu se lasa.
Nu vorbea decit 3-4 cuvinte la 3 ani, dar am dat peste oameni deosebiti: doamna directoare, educatoarele, ingrijitoarele, parintii, copiii, toti au ocrotit-o si au ajutat-o. Nu stiu cum le voi putea multumi pentru ce au facut si fac in continuare. In plus, facem logopedie 2 sedinte saptaminal, exceptie vacantele. Important pentru Mara e ca are o sora mai mare care o trage efectiv dupa ea.
La Raza de soare am fost in vizita, dar daca am vazut ca Mara este ok in gradinita normala, nu am mai optat pentru ei. Nu stiu ce vom face anul viitor, pentru ca as opta sa mearga la scoala doar la 8 ani. Vom vedea anul acesta. Voi ce optiuni aveti pentru scoala?
Acum Mara spune multe cuvinte, unele corect, unele stilcit, face propozitii, evolueaza, dar in ritmul ei... Surprinzator pentru noi, Mara coloreaza foarte atent, scrie linii, puncte, cerculete incadrindu-se in spatiul dat. La serbari stie tot mersul, iese in fata sa spuna si ea poezia, dar pe limba ei. Noi suntem multumiti si speram ca va fi bine, atit cit se poate.
Va pupam si ne mai vedem cu vesti despre Mara fiecaruia. Mi-ar face placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medana spune:

Mara a fost operata de defect septal ventricular la 11 luni.Starea ei dinaintea operatiei a fost critica,era in insuficienta respiratorie si pulmonara si a existat riscul de a nu se mai putea interveni.De pe la 6 luni n-a mai luat deloc in greutate,desi manca foarte bine,dar cum mi s-a explicat in Austria ,toate resursele energetice le folosea pentru a respira.Am realizat ca ceva nu merge,am consultat mai multi medici,iar raspunsurile lor erau de genul:"stati linistita,nu e nici o problema" sau "cine o ingrijeste ,ce mananca si cat".Intr-un final am ajuns la policlinica de copii(din cabinet in cabinet,primind aceleasi replici incompetente),unde d-na dr Ceopeg a consultat-o si i-a auzit suflul.M-a trimis la urgenta,iar cei de aici...mi-au spus sa merg acasa,ca se exagereaza.De a doua zi am inceput investigatiile si am reusit sa o programam la o clinica la Innsbruck pentru operatie.Am stat internate timp de o luna si va pot spune ca sistemul nostru medical este sub pamant,MORT...Dupa operatie, Mara a fost in coma timp de 2 saptamani,a trecut prin vreo 40 de crize si numai Dumnezeu stie ce s-o fi intamplat in creierasul ei.Cand ne-am externat,la un an avea 5600g.Recuperarea ei a fost lenta si dureroasa.Din cauza lipsei oxigenarii creierului si implicit a tesuturilor,a avut probleme cu echilibrul,la un an si 2 luni nu reusea sa stea in fund,invatatand totul de la inceput ca si cum atunci se nascuse.Asa ca,din cauza asta drumul ei a fost asa de lung si obositor.Eu sunt fericita ca e in viata,ma bucur de fiecare clipa petrecuta alaturi de ea,de fiecare zambet.E un copil vesel,iubitor si frumos,iubeste muzica,dansul.E frumoasa mea cu ochii albastri. Sper ca nu v-am suparat ca am scris aici despre Mara.

Medana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna73 spune:

Doamne, Medana, prin cite a trebuit sa treaca Mara, dar si voi intreaga familie. De multe ori am zis ca noi suntem norocosi ca in afara racelilor mai usoare sau mai grele, nu am avut alte probleme. Tare mi-ar placea sa mai vorbim pe mess, adresa mea o poti lua de la profil.
A! Sa nu uit! Si Mara mea are ochi albastri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cirmiz spune:

Salut Oceanica te rog spune-mi,nu ai stat la hotel Nemo? Nu era mai convenabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cirmiz spune:

Sint foarte interesata de terapia cu delfini.Am fetita cu CP si anul acesta am facut terapie cu delfini in Turcia Kusadasi,dar au niste preturi de mori.Sedinta de delfinoterapie costa 250 euro fara cazare

Mergi la inceput