Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

ATB-sar'na! eu tot am obsesia asta cu surpriza la nastere. Astepti un BB si apare o BBloaie, sau invers, ca am mai auzit. Nu ca m-ar deranja, repet! dar cand te setezi pe o treaba....

bebe Andrei
Ruxandra 23+ si Andrei Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

diarux, DA, iti poti lua tot concediul dupa nastere. Cele 2 concedii (prenatal si postnatal) se pot compensa intre ele. Doar pentru postnatal e impusa o perioada minima, pentru prenatal nu. Trebuie insa in ziua in care nasti sa fii in concediu (care poate incepe chiar cu o zi inainte de nastere), ca sa iei restul dupa. Trebuie sa vorbesti cu medicul de familie sa-ti dea chiar atunci concediu. Daca vrei iti trimit maine si extras din legile in cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

AAAAAAAAAAAA!!! SPUNETI-MI SI MIE CUM INTRU PE PICASSA CA DACA LA ALTE MAMICI SE DUCE CALCIU LA MINE SE DUC NEURONII...NU MAI STIU CE MAIL SI PAROLA BAGAM...NU MAI STIU vA ROG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Dana, ti-am trimis id-ul si parola de la picasa pe PM.

Adriana 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

GATAm-am edificat, multumesc burtici!!!!
Hai la culcare ca e tarziu...Pe maine!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingry spune:

Nu mi-am dat seama dar am scris mesajul de mai jos la capitolul 63. Ora tarzie isi spune cuvantul . Sper ca nu sunt probleme ca il trimit si aici.


Buna dimineata!

Ufff, cand toata lumea doarme eu si sotiorul ne uitam la emisiunea Nasul (reluare) si intre timp mai scriu si cate un mesaje .

Oanasm, ne vom muta in Salt Lake city (statul Utah) - acolo au fost Jocurile Olimpice de iarna in 2002. Acum locuim la vreo 45 de minute de Manhattan, deci va fi o schimbare radicala...Salt lake city e inconjurat doar de munti...abia astept sa ajungem acolo. Dar nici acolo nu vom sta definitiv (vreo 2-3 ani)...sotul e de vina!
In legatura cu landoul, se poate lua separat...Sincer, aici lumea nici nu prea obisnuieste sa foloseasca, baza sunt cariciorul si car seat-ul.

Mada, asa m-am gandit si eu. Am inceput sa imi fac tot felul de listute si o data ajunsa in Salt lake city voi trage o raita la babies'r'us si voi cumpara totul. Cand am fost in vizita pe la office (pana acum 10 luni obisnuiam sa merg la office - inainte sa venim aici am locuit in Massachusetts - langa Boston), colegii mi-au facut un baby shower surpriza si cu acea ocazie am mai primit ceva lucrusoare si imi vor trimite patutul direct in Utah. Hainutele care le-am primit le-am tinut o bucata buna de vreme la expozitie in casa. Toata ziua ma uitam la ele .

Dar ce sa spun, mi-ar fi placut sa am deja camera lui bebica gata pregatita...Sunt tare nerabdatoare!!!!

Va pup dulce!!!

Alina 27+ Alexandru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingry spune:

Mada, ai o scumpica de fetita!!! Ati facut o treaba f buna cu renovarea casei, jos palaria!
Am si eu o intrebare...in UK ti se permite sa faci modificari majore intr-o casa inchiriata? Noi in Salt lake city am inchiriat tot o casa cu 3 dormitoare (mai are si 2 family-rooms...un fel de sun-rooms unde poti lua o cafea, citi o carte), dar e f clar ca nu vom avea voie sa facem vreo renovare.

Aaaa...fetelor mi se umfla picioarele ingrozitor! Ce remedii stiti voi pentru asta? Am inceput sa mananc cu putina sare, beau apa multa, dar nimic, din contra situatia se inrautateste de la o zi la alta...si cand ma gandesc ca mai am aproape 3 luni de sarcina.

Gata, e tarziu. Somn dulce !

Alina 27+ Alexandru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Buna dimineata!

Vesti cam proaste de la echografia de 32 saptamani.....Colul deocamdata inchis, dar 26 mm !!!! de la 34 mm .....
Nu s-a intors si sunt nevoita sa fac cezariana desi vroiam neaparat nastere normala. Mai are si circulara de cordon....

Fetelor chiar nu ma asteptam.....Simteam ca e ceva in neregula atunci cand misca, da cu piciorusele in col, in vezica si cam doare, (are loc de dat bine din picioare caci daca era cu capul jos altele erau miscarile lui). Offfff ce ma fac?

Flory mami de Alex si 30+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neataaaa,

E vineri! Iuhuhu!

Gini ma bucur ca e totul in regula. Si fa asa cum a zis Dinu, lucreaza mai putin! Si noi am fost, 2 ani la rand in T, dar in playa de las americas. Nice!

Diarux si eu stiu ca se poate lua tot concediul in postnatal daca in momentul nasterii esti totusi in concediu. Macar de o zi! Si nu, nu cred ca i se mai modifica putica puiului tau!

Dana nasol cu arsurile...ai incercat si un rennie sau un dicarbocalm?

Alina mutare usoara! Mie mi-a placut Salt Lake, chiar frumos. Cu umflatul nush ce sa zic..vad ca deja faci ce se recomanda. Se mai spune ca trebuie sa dormi cu picioarele mai sus, sa porti incaltari comode, sa eviti statul foarte mult in picioare sau in sezut.

Flo uof. Cred ca trebuie sa stai linistita de acum, ca sa nu se mai scurteze colul. Cu bebe ce sa zic...el mai are sanse sa se intoarca dar nah....Eu iti doresc liniste si putere sa accepti situatia care e cea mai buna pt voi! Important e sa fiti sanatosi!

La multi ani Europa!:)

Pup fetele si va urez o zi usoara si scurta!

SUN 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

all!!
ankalaura merci tare mult de info legate de perna? se gaseste si la noi? ca nu am vazut..bine...poare nu m-am uitat eu bine...ca de obicei cand intru in magazin de bebei...ma pierd
cristina mai sti ceva de Mona?
dar de Irda ce mai stim? Diana..parca tu tineai legatura cu ea!
diarux si eu stiu ca se pot lua cele 126 de zile integral postnatal
ingry aha....faina zona Salt Lake!!! cu muntii aia..super, ce mi-ar place si mie sa locuiesc undeva intr-o zona de asta....cu munte..mai si un lac...
flo uof..aiurea cu (,) colul..dar daca nu faci efort cred ca e ok..nu? bine ca e inchis!!! legat de bb...inca se mai poate intoarce..nu!? offf...na...hai ca poate nu va fi musai ceza...poate isi da bebelinu cordonu si se si intoarce! ..cand mai mergi la dr?
bubuleana noroc cu sun ca te mai vedem si noi!! o gravidutza scumpa foc!!!
mada Ari again and again e ...e...o figura si jumate!!! da unde sunt pozele cu tine zburlita? ca io am vazut una din 2004 si 2007..restu unde le-au vazut fetele!?


Oana
24+ cu
o noua viata

filmuletz bb

Mergi la inceput