Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

kokiy bine ai revenit cu impresii .... ne rind tare tare bine povestile tale , si eu tot intr-acolo voi merge si orice idee e binevenita
la szeghed imediat la iesirea din oras si la intrarea pe autostrada spre Budapesta este o pensiune (nu stiu cum o cheama este cu niste ceauna afara ffff mari) foarte bine se mananca si conditii foarte bune la cazare

astept pozicile si povestile in continuare

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 16 kg, mai am 4 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

kokiy superbe pozele,se vede ca v-ati simit bine ... da nu am prea vazut plaja deloc , numai la piscina ati stat??? era rece apa sau de ce ?
merisc de raspunsuri, te pup

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 16 kg, mai am 4 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Merci de aprecieri andanii,
am fost si la mare doar o zi(am mai incarcat poze de la pag.31).....nu era rece apa,dar nu prea aveam timp pentru ca mai mult am vizitat....la piscina am stat mai mult dupa ora 16.00....in rest ne-am plimbat cat am putut....oricum sunt multe de vazut ,iar o saptamana este prea putin...poate data viitoare....
Pentru bebe am avut ceva mancare de acasa,dar se gasesc si la ei de toate,chiar mai aratoase ....cu bebe pe masina a fost cam dificil,dar ne-am descurcat....cand nu mai avea stare saream in spate,o puneam pe fiica-mea in locul lui in scaun,iar eu il alaptam pana adormea....am avut cu noi si un Mini DVD portabil,iar bebe se mai uita la desene...asculta muzica....ii mai dadeam jucarii....cateodata mancare in mers...
in Croatia ne-am descurcat destul de bine,nu am am intampinat nici un fel de dificultate...poate doar cu limba...cum mai spunea cineva e bine daca stii germana si culmea rusa...noi am vorbit cu ei in engleza ,italiana si prin semne
Chiar nu stiu ce informatii sa mai dau,poate doar daca ma intrebati ceva concret...

Acum sa va povestesc drumul de intoarcere.......dupa ce ne-am sfatuit am hotarat sa ne intoarcem prin Serbia.....am gasit un drum din Porec care era mai scurt cu 20km decat cel initial pana in Rijeca.....toate bune si frumoase pe drum, pana ne-am impotmolit intr-o coloana....am stat 1ora ...a luat foc un autocar(sunt si poze).....am trecut cu bine pana pe autostrada si cand sa ne apropiem de Serbia a inceput sa ploua ,iar cu bulbuci de nu vedeai la 1m....la granita cu Serbia trecem noi prin vama, se uita la pasapoate ,un pic prin masina apoi ne dau drumul...al meu crezand ca totul e ok demareaza....cand trecem de un ghiseu vedem ca tipa unu de mama focului dupa noi...ne-am intors,era vama Sarba ...ii si vedeam pe aia fugind dupa noi cu armele....in fine se uita ala stramb la noi, apoi ciripeste pe limba lui...al meu ii spune ca nu intelege(in eng.)...ala zice Italia-Romania....al meu zice, asta vb. de meci....eu zic nu mai, zice ca venim din Italia...al meu ii spune nu...in fine a durat vreo 5 min.sa-i explicam ca am fost in vacanta in Croatia.....trecem cu bine si de aici,gasim si drumul pe langa Dunare si mergeam foarte opimisti ca mai avem un pic pana in Romanica....cum ploaia nu se oprise mergeam destul de incet(60-70km/ora)mai ales ca erau si serpentine,iar drumul nu era f.bun....la intrarea intr-un tunel erau pietre cazute din munte...pana aici ne-a fost...am facut explozie la ambele cauciucuri pe dreapta(ne arata si comp.de bord)....fiica-mea s-a speriat rau de la zgomot,iar eu am intrat un pic in panica...am citit si pe fata sotului un pic de teama....incepuse sa trazneasca si sa ploua de ziceai ca se rupe cerul...s-a dus al meu a cercetat zona...eram in pustiu...a schimbat oroata de rezerva in fata si am plecat asa cu cea din spate(cu pana)....a mers asa cca.7-8km pana am ajuns la janta...se intunecase si se vedeau luminite la cativa km.....i-am spus sa schimbe roata din spate cu cealalta cu pana...ne-am mai tarat vreo
2 km pana am ajuns intr-un sat....era ora 23.00 si eram epuizati atat fizic cat si psihic...ne-am facut culcus si am dormit in masina....eu in spate cu bebe pe burta,iar sotul si fata in fata cu scaunele rabatate....a fost un chin..eu de la 05.30 ora noastra(eu mi-am lasat ceasul cu ora Rom) nu am mai dormit... pe la 06.30 s-a trezit si al meu ....am constatat cu stupoare ca eram parcati in spatele unui mic hotel,dar la poaia si la bezna care era trebuia sa ni-l bage cineva in ochi ca sa-l vedem...in fine am mai lalait-o pana la ora 09.00(ora lor)ca sa se deschida la vulcanizare si am cotizat 50euro ptr. o roata veche,da buna....si acum tre' sa va spun ce am facut in timp ce sotul a fost plecat cu roata(2ore),desi o sa fie cea mai rusinoasa si cea mai tare chestie care mi s-a intamplat de cand ma stiu....faceam pe mine pisu de nu mai puteam ...l-am adormit pe bebe,fiica-mea u se dezlipea de mine...al meu luase cartela si nu puteam inchide masina...in spatele meu era un mic port si erau o multime de oameni...eram in pragul disperarii...inecrcam sa gasesc solutii si nu-mi venea nimic in minte...in punga nu puteam ...in sticla nici atat ..aveam eu un castronel in spate ,dar sigur era prea mic...si cum stateam eu chircita mi-a sclipit ideea in minte,dar m-a pufnit si rasul...era singura solutieeee....am luat din spate doi, nu doar unu pampersi de-ai lu' fiimiu si m-am bagat in masina ...nu pot sa cred nici acum ca am facut asta ,dar a fost singura solutie...mai nasol e ca a vazut fiicamea cand mi-am pus pampers si sper sa nu povesteasca cuiva....dupa ce am schimbat roata a mers totul ok....am ajuns in Romania si acasa cu bine.....

Sorry daca v-am plictisit,iar treaba rusinoasa ramane intre noi

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

kokiy , ai fost totala cu povestea ta
Pana la urma a fost o vacanta reusita, nu? Asta e important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

A fost o vacanta frumoasa....si eu de Croatia...sigur vom mai merge ....poate in sud....macar pana la Split nu ne vom rataci pe autostrada...cred ca vom alege tot drumul prin Serbia...mi s-a parut mai putin aglomerat...iar pe drumul de la Sibiu la Arad nu mai merg in veci....

Sunt scumpe autostrazile,dar merita....mai ales la ce drumuri au...
La Brijuni am dat 450 kuna(cca.60euro)pe bilete,dar merita vazut...
Inghetata e super buna....cu influente italiene desigur.....
Pizza e monstruoasa .....
Fructele de mare sunt delicioase....o masa mai copioasa ne-a costat 320kuna (cca.45euro)....
Pentru cumparaturi(suveniruri) de la tarabe sunt destul de flexibili la negocieri....sau poate am fost noi mai turci

Daca imi mai amintesc ceva va scriu....



Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

super pozicile
stii ce vreau sa te-ntreb ... la brijuni 450 kuna ai dat pentru trei persoane sau ????
si noi tot prin serbia am mers anul trecut, si tot asa mi s-a parut ai putin aglomerata si am considerat ca merita banii pe autostrazi , am mers tare bine
cum ati gsit brijuni? sunt indicatoare , ati stiut de acasa pe unde veti merge ?
ce ati mai vizitat pe acolo .... ????? eu vreau sa ma cazez pe langa Pola pe undeva in prima faza si dupa cateva zile o sa mergem spre sud , sa vadem pana unde vom ajunge , vreau pana la split, da nu stiu daca ne tin balamalele , daca obosim ne oprim

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 16 kg, mai am 4 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

andanii de Brijuni am dat in drum catre Pola...stiam de el din pozele puse de blackpanterro....biletul ptr. adulti este 180 kuna,iar ptr.copil(6 ani) a fost 90 kuna...bebele gratis ...sunt indicatoare din drumul principal,dar pe parcurs se cam pierd...noi bineinteles ca am ratat intrarea si am mai mers cativa km. aiurea...
Am vizitat doar orasul Pola si Arena,Porec orasul de langa statiunea unde eram cazati si parcul Brijuni ....din pacate nu am avut prea mult timp la dispozitie,iar cu copii dupa noi trebuia sa mergem cat mai aproape de unde eram cazati ca sa putem sa-i si culcam la pranz...a, la Brijuni am stat de la 11.30 pana la 12.30 cand pleca vaporul in port la terasa,iar din parc ne-am intors pe la 16.30-17.00...ori va luati ceva mancare dupa voi...ori gasiti sa mancati la o terasa(unde se face o pauza de 30-40min.)sandwich-uri ,placinte,inghetata.....noroc ca luasem un iaurt si o banana ca altfel nu aveam ce da la bebe...

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Kokiy, ati fost sa vedeti amprentele de dinozauri de la Brijuni?Pe mine alea m-au impresionat cel mai tare pe insula, sa calci pe urme de dinozauri din cretacicul timpuriu, erau urme ale unui var a lui T-Rex :).Am inchirirat acolo biciclete si ne-am plimbat pe unde a vrut muschiu' nostru :)
Pe noi in extrasezon ne-a costat 300(2 persoane, Aidan gratis) sa merem pe insula, de aia cred ca cele mai bune luni de calatorie sunt mai si septembrie, e si cald si nici nu e scump ca in sezon.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

blackpanterro din pacate nu am ajuns la amprente(ni s-a povestit doar)...noi am fost cu un grup de olandezi si am pierdut mult timp la explicatii...voi ati mers singuri prin parc? ... nu erati conditionati de plecarea cu vaporul?
Am inteles ca in iulie si august sunt preturile si mai mari....data viitoare cred ca mergem in septembrie....culmea, la hotelul unde am stat erau ocupate locuri si in octombrie...

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am fost conditionati de vapor dar ne-am incadrat in timp.Ne-am despartit de grup dupa turul cu trenuletul ca era prea plictisitor ca erau toti batrani englezi in bastoane si abia se miscau.Am mers la hotelul ala de pe insula si am inchiriat bicicletele, a fost 50 de kuna pt amandoi pt 3 ore.Bicicleta a avut scaun pt copil si a fost foarte bine.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput