Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Nu.
Ce faci, Natasa, virezi spre Croatia? Vad ca avem gusturi comune



Caut, caut si iar caut destinatie de vacanta :) Litoralul bulgaresc l-am tot batut 4 ani de zile la rind, imi place (cu cit mai la sud cu atit mai bine), dar mai vreau si altceva. Vreau in Croatia dar ma sperie drumul, mi se pare foarte luuung. Trebuie sa ne decidem repede ce facem.
Noi cu bilete nu plecam (cu atit mai putin genul all inclusive) si e greu sa ne facem un traseu sigur si nu foarte obositor pentru baietelul nostru. E bine ca nu e nevoie de viza pentru Serbia, pasapoarte avem.
Vacanta frumoasa sa aveti, orice alegeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by andanii

in primul rand blackpanterro mii de multumiri pentru pozici, sunt superbeee
vreau sa merg pe 28 iunie in Croatia si vreau sa vad Istria si partea dintre Rijeka si Split, anul trecut am fost intre Split Dubrovnik, mi-a placut la nebunie si de aceea merg si anul asta sa vad si cealalata parte, oricum zeci de ani si nu cred ca ajung sa vad tot ce se poate, e minunata tara asta , eu m-am indragostit de ea ,m-as muta acolo sa imi fac o vila si sa ma ocup de turism
si-acuma ce vreau sa te intreb ... cazarea e super, ai facut rezervare sau la fata locului ai gasit-o ???? cat a fost pe noapte??? arata fff bine in poze .
Si la Medulin ai stat ? alta cazare ??? vad ca acolo e nisip ... da la Pola cum sunt pietrele ... mari? sau mai micute?

Mai am o intrebare pentru plimbaretii in Croatia ... inre Rijeka si Split .... oare unde sa ma cazez si sa ma plimb sa vad tot ce e in jur ????
Cine a facut traseul Rijeka - SPlit in cat timp se parcurge pe coasta ?????

va pup si mii de multumiri tuturor care-mi raspund




ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 16 kg, mai am 4 kg pana la targhet


Noi vara trecuta (a treia consecutiv) am stat mai mult la Omic(s), acum doua veri in nord la Optija, acum trei veri la Baska Voda. In vara asta cred ca mergem mai spre sud... nu stiu noi ne luam ne urcam in masina plecam si ne oprim unde ne convine. Inca nu ne-am saturat de Croatia..... e super, super super ...

www.marius.rdsor.ro/croatia/index.html" target="_blank">Croatia 2005 Baska Voda
www.marius.rdsor.ro/Croatia%202006/index.html" target="_blank">Croatia 2006 - Opatija
Croatia 2007 - Omis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Natasa nici noi nu vrem AI sau resorturi, parca au un aer artificial.

Anul asta mergem cu fetele in Slovenia, 12 zile cu tot cu drum si apoi o saptamana in Thassos.
Pt Slovenia impartim drumul in 2 zile. O zi Buc-Tm; facem o pauza de 2-3 ore la Herculane sa ne dezmortim, sa mancam si sa mai zburde fetele la un loc de joaca. A doua zi Tm ->Belgrad - autostrada -> Bled, o sa ne oprim pt masa la o benzinarie pe autostrada.

Daca mergeti cu copilul eu zic sa va axati pe o zona din Croatia, nu-i musai sa "faceti" toata coasta dintr-un foc (daca va place oricum o sa reveniti .

Noi in 2005 am avut rezervare la Zagreb, am dormit acolo prima noapte si ne-am plimbat ( e frumos orasul) si a doua zi dimineata am plecat spre litoral unde am cautat cazare. La intoarcere ultimele 2 nopti le-am dormit langa Plitvice si ziua dintre ele am vizitat parcul.

blackpanterro pana la urma ai gatit? te laudai inainte de plecare ca vei gati in "apartman" dar prin album tot poze de la restaurant aveai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Lavi, nu stiu daca m-am laudat...da, am gatit micul dejun si cina in apartament.Nimic complicat.Orezuri cu pui, curcan, cartofi noi cu ceafa de porc, supe.La pranz nu puteam gati pt ca am umblat in fiecare zi dupa micul dejun pana seara la cina si de aceea mancam pe la pizzerii, restaurante.Ar fi fost tare aiurea sa ne tot intoarcem la apartament pt pranz.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

A si tot ce am gatit am adus de acasa in lada frigorifica.Mai putin cartofii pe care i-am luat de la un taran pe marginea drumului.Eram abonatii lui, am cumparat de la el rosii, castraveti, ardei,cartofi noi, ceapa verde, oua, fructe.Au fost superbe la gust si muuuuult mai ieftine decat la piata.
Ne-a placut atat de mult ca ne-am cumparat si pt Germania.Inca mai avem castraveti si rosii de la el.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

blackpanterro
Multumesc ! Luni cred ca vom plati avansul pt.RED apartament.
Acum, te rog, mai povesteste-mi de pe-acolo...plaja de la vila,zona...cat costa o masa la restaurant,o pizza,orice...
Noi am fost de cateva ori in sistem selfcatering in Grecia si a fost f bine, ne-am descurcat , cred ca nici aici nu o sa fie probleme...
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Mirela, plaja e micuta cam la 100m de apartament(de la ap. mergi in jos pe scari, treci drumul, mai mergi putin si esti acolo).E cu pietricele si foarte linistita.Noi cum am fost in extrasezon era mereu goala.Apa e limpede de poti vedea tot in ea, sa va luat ochelari de scafandru ca e super.Daca nu aveti se vand chiar acolo, ieftin :)

Mancarea mi s-a parut ieftina pt ca portiile sunt uriase.O pizza este intre 25-55 de kuna.Cea de 55 e cat roata carului, asa am mancat la Medulin, chiar pe plaja e restaurantul, cea mai mare pizza pe care am vazut-o vreodata LOL
Am in poze, mai la sfarsit preturi la mancare in restaurante.Pozele sunt din Rovinj dar sunt cam la fel peste tot.Mie mi-a placut foarte mult calamari cu cartofi si spanac(49 kuna), la platouri de peste pt 2 persoane cam 180 kuna(am poza cu platoul asta), cartofi prajiti cu cevapcici cam 39 kuna.

Noi numai in sist de self catering mergem peste tot.De aceea ne trebuie apartament ca umplem lada frigorifica si gatim acolo unde mergem sa scadem costurile.Pt noi a contat foarte mult ca am mancat micul dejun si cina la apartament.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am uitat sa spun ca ai si o alimentara chiar aproape.Tot asa jos pe scari si in loc sa o iei in stanga la plaja, mergi la dreapta vreo 50 m si e chiar acolo.
Proprietarii sunt oameni de treaba si apartamentele sunt curate si luminoase.Mie mi-a placut.
Piata, mie mi s-a parut scumpa, asta in P.u.l.a , daca mergi la piata din Rovinj totul e la jumate de pret.Dar in drum spre Rovinj e batranul de la care am cumparat noi fructe si legume.Are preturi super si totul e fresh din gradinile lui pe care le poti vedea chiar acolo.Reclama afisata e mica, scrie pe ea gemuse/verdure , din cate am observat totul e in germana si italiana si mai toti vb italiana si germana.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Multumesc mult, blackpanterro!
Mai revin cu intrebari...
Acum ma gandesc ca de aici am putea face Plitvice, adica sa plecam dimineata si seara sa ne intoarcem la vila; si parca tot din zona asta se faceau excursii cu vaporul la Venetia. Fiica noastra are 12 ani si as vrea sa vada cat mai multe...

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Salut ma inscriu si eu in vacanta din croatia ,vrem si noi sa mergem in vara asta si tot cu masina.

Blackpanterro am inteles ca si voi tot cu masina ati fost ,as vrea sa stiu cum e drumu ,e autostrada voi pe unde ati mers?
Si mai vreau sa stiu cum o fi mai bine sa facem rezervare la hotel sau gasim acolo ?
Astept cu nerabdare raspuns ,va pup !

[URL=http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=70cc69e3.pbw][/URL]

http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput