Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Adriana, multumesc mult!

N.B. stiam faza cu benzina, MA e plin de masini americane :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by kokiy

Am si eu cateva intrebari.
A facut cineva traseul asta:Bucuresti-Craiova-Drobeta-Belgrad-Zagreb cu masina personala?E ok?
Unde ati innoptat?
Dupa Belgrad sunt hoteluri, pensiuni decente?
Avand 2 copii dupa noi ne-am hotarat sa innoptam in Serbia,dar unde sa ne cazam?
Ajutati-ma va rog daca aveti amanunte...eu am gasit pe net in Belgrad doar hotel 3*si 5*,dar aveau niste preturi exorbitante(de la 60euro/pers).

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)



Buna

Noi am facut traseul asta anul trecut si sambata plecam din nou pe acelasi drum.
Ca sa nu ma pierd in amanunte, acum 2 ani am luat-o prin Ungaria si am ocolit destul de mult. Anul trecut am vrut sa stam la Dubrovnik asa ca am plecat dimineata din Bucuresti, am iesit pe la Drobeta, am trecut prin Serbia, Bosnia , dupa 16 ore eram la Dubrovnik ( cine e interesat de traseu il am in amanunt,il ofer cu placere). Pe aceasta ruta sunt cam 1070 km de la Bucuresti la Dubrovnik, peisaje demetiale, drumuri ok, oricum incomparabil mai bune cu ale noastre.
La intoarcere am mers Dubrovnik-Split-Zagreb- Belgrad-Resita- Bucuresti - am facut vreo 23 de ore, infernal a fost partea de drum din Romania, am intrat in tara in jurul orei 5 dimineata si am ajuns in Bucuresti pe la 15( am prins si un tir rasturnat pe traseu, un blocaj pe autostrada Buc-Pitesti).

Sambata plecam catre Zagreb, sunt 1030 km cred, Bucuresti-Drobeta- Belgrad-ZAgreb.

Autostrada atat in Serbia cat si in Croatia se poate plati cu cardul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Merci Diana pentru info,
noi trebuie sa ajungem in Porec ....cam 1200km per total....acum cel mai mult ma ingrijoreaza vremea ...noi plecam joi dimineta avand rezervare la hotel in Porec de vineri....

Edit: inca nu ne-am hotarat unde innoptam joi...sper sa gasim ceva intre Belgrad si Zagreb...acu' depinde si de rabdarea juniorului


Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by kokiy

Merci Diana pentru info,
noi trebuie sa ajungem in Porec ....cam 1200km per total....acum cel mai mult ma ingrijoreaza vremea ...noi plecam joi dimineta avand rezervare la hotel in Porec de vineri....

Edit: inca nu ne-am hotarat unde innoptam joi...sper sa gasim ceva intre Belgrad si Zagreb...acu' depinde si de rabdarea juniorului


Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)



pe autostrada belgrad-Zagreb nu ai unde inopta, doar daca iesi de pe autostrada, dar drumul asta il faci in 4-5 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

in primul rand blackpanterro mii de multumiri pentru pozici, sunt superbeee
vreau sa merg pe 28 iunie in Croatia si vreau sa vad Istria si partea dintre Rijeka si Split, anul trecut am fost intre Split Dubrovnik, mi-a placut la nebunie si de aceea merg si anul asta sa vad si cealalata parte, oricum zeci de ani si nu cred ca ajung sa vad tot ce se poate, e minunata tara asta , eu m-am indragostit de ea ,m-as muta acolo sa imi fac o vila si sa ma ocup de turism
si-acuma ce vreau sa te intreb ... cazarea e super, ai facut rezervare sau la fata locului ai gasit-o ???? cat a fost pe noapte??? arata fff bine in poze .
Si la Medulin ai stat ? alta cazare ??? vad ca acolo e nisip ... da la Pola cum sunt pietrele ... mari? sau mai micute?

Mai am o intrebare pentru plimbaretii in Croatia ... inre Rijeka si Split .... oare unde sa ma cazez si sa ma plimb sa vad tot ce e in jur ????
Cine a facut traseul Rijeka - SPlit in cat timp se parcurge pe coasta ?????

va pup si mii de multumiri tuturor care-mi raspund




ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 16 kg, mai am 4 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

andanii tu vrei sa "impusti" 2 zone de interes:
1. Istria + Kvarner (din Kvarner - principala chestie de vazut: Opatija)
2. O parte de Dalmatia - de la Zadar si tine pana la Split.

Intre Rieka si Zadar e drum de coasta, frumos, dar nu prea ai orasele de interes unde sa te opresti (sau ma rog, nu stiu eu).
Apoi:
-Zadar
-Primosten
-Sibenik
-Trogir
-Split

-Langa Sibenik este parcul Krka, un fel de Plitvice din cate am inteles, dar n-am fost.

Toate oraselele astea sunt frumoase si merita sa stai cateva ore bune/o zi/o seara in fiecare, sa te plimbi prin "orasul vechi". La Primosten n-am fost dar a fost sora-mea si i-a placut f mult; in celelalte am fost si merita!

Parerea mea este sa-ti cauti cazare la fata locului, mai ales daca mergi fara copii.
Noi am dormit in statiunea de langa Zadar - Borik; e practic un fel de suburbie a Zadarului, cu plaja. Contine puzderie de vile cu anuntul "sobe".
Urmatoarea noapte am dormit inainte de Split, la Kastel.
In principiu peste tot gasesti cazare in zona, as zice sa va decideti la fata locului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pentru Serbia e nevoie de viza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu.
Ce faci, Natasa, virezi spre Croatia? Vad ca avem gusturi comune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Pentru Serbia e nevoie de viza?



NU e nevoie de viza, doar de pasaport [iar daca aveti copii, acestia trebuiesc, bineinteles, trecuti in pasaportul unuia dintre parinti]

----

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Andanii,multu :), cazare am gasit pe net inainte, a costat 40 euro/noapte pt amandoi, deci 280 euro/sapt.Se poate sta minim 1 sapt si se plateste un avans ca sa fie siguri ca mergi si nu book-uiesti degeaba.Noi am dat avans de 80 de euro prin transfer bancar.

La Medulin am stat o zi ca totul e aproape in Istria :), la fel si Premantura si Stoja, toate cu plaje cu nisip.
In rest plajele sunt cu pietricele, unele mai mari altele mai mici.
Noi oricum nu am stat la plaja, am vrut sa umblam,numai o zi a fost alocata plajei.
In rest am umblat pe mai toata coasta.Sa mergi neaparat la Rovinj, e minunat orasul ala.Am mai fost la pestera Beredine aproape de Porec, in Porec si la Vizinada la plantatia de lavanda.Si neaparat la insula Brioni sa vezi urmele de dinozauri si parcul safari, e foarte cool.
Am mai fost la biserica St.Blaise din Vodjnan(asa cred ca se scrie) unde poti vedea mumiile unor oameni ce au fost sanctificati, cica e un loc vestit la pelegrinaj.
Canalul Limski e superb, ei in considera fiord.Merita o tura cu vaporul din Rovinj.

Ce mai tara asta are o tona de locuri de vizitat


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput