Sezatoarea canadiana (91)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Si mie imi place mancarea la Baton Rouge, dar si la Marathon e buna ...

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


votez si eu cu Baton Rouge, dar numai pentru ca ne-au impins afara (figurat vorbind) aia de la Marathon, altfel mincarea mie mi-a placut mai mult la Marathon.


Ktrinel, eu stiu un lucru sigur: in Romania nu m-as mai intoarce...desi nu-mi gasesc locul nicaieri(cred), m-as muta in fiecare an dupa capul meu dintr-o tzara in alta....

hehe, buna ideea cu masinile de spalat vase

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Aseara am scris un mesaj lung care s-a dus pe apa simbetei, chiar daca eram logata. Nu am mai avut rabdarea si timpul sa-l reiau.

Din amintire.... va spuneam ca eu am masina de spalat Frigidaire de inox dar cu plastic pe dinauntru. Pe vremea cind am luat-o eu nu aveau cu inox pe dinauntru. Deci asta as recomanda in primul rand. Si a mea e silentioasa si spala orice de pe farfurie, eu nu le clatesc inainte si de regula bag masina cam la 2 zile.(deci mai are ceva timp sa se intareasca resturile). Cel mai mic program are 85 minute ( am si afisaj) si am optiune separata de increased hot. Cind se termina programul imi oparesc miinile daca incerc sa le scot.(asa se explica curatarea integrala a resturilor). Cum spuneam cel mai mic program e 85, minute si cel mai mare (cratiti) e 105. Nu am bagat niciodata numai cratiti, alea imi iau 3 secunde sa le frec eu. Dar ptr droaia de pahare si farfurii,tacimuri pe care le vir acolo (sa nu ma streseze vederea lor in chiuveta)merita masina folosita.
Am si optiune doar de rince.
Odata la luna o curat acolo unde se mai stringe mincarea. Este un mic miner de plastic care-mi permite sa scot capacelul sa-l curat. Am inteles ca acum sunt masini care macina resturile si poate optiunea asta ar fi una buna. Masina mea nu a mirosit niciodata dar o si curat regulat.

Eu am dat pe masina parca 700$, acum 6 ani.

In general electromenagerele se lasa cu casa , dar depinde de ce electro ai. Eu mi-am luat inclusiv hota ptr ca le am pe toate in inox. Daca se precizeaza de la inceput nu-i problema de neintelegere dupa.

Laurajr, plecam tot in Punta cana, peste exact 5 saptamini.

Ica, ieri a fost si ziua sotului mei ( ptr ai tau sotz) si il sarbatorim simbata asa ca miine sunt prin bucatarie.

Fetele distractie placuta miine , oriunde va duceti.


Ah, ca uitam..Oana merci de info cu malaria. Am citit aseara pe site si o sa iau si eu Offul de la farmacie. Stiu ca in resort e totul ok, ca stropesc aia , dar noi vrem sa facem si ceva excursii in afara. De iesirea afara mi-e teama. Sau cred ca imbatrinesc si asa ma panichez din toate.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Doriana, in primele luni, pana ne-am angajat amandoi, noi ne uitam si la una alta cand cumparam, adica nu luam tot ce ne poftea sufletul din precautie ca ne era frica sa nu chetuim prea mult, nu stiam cat de mult o sa ne tina integrarea (adica sa avem amandoi servicii). Eu de felul meu oricum sunt si de-aia de pot trai numa’ cu fasole fara sa am prea multe regrete sau sa dezvolt piticei pe creier de frustrare. Dar dupa ce-am avut servicii amandoi iti spun sincer ca nu ne-am mai uitat la bani de mancare niciodata. Am avut prin 2006 parca o indignare vis-a-vis de unde ni se duc banii si m-am apucat sa fac calculele si m-am ingrozit cat cheltuiam pe mancare (atunci intre 800-1200, depindea de luna, am avut ceva motivatii, insa oricum). In cheltuielile de mancare intrau si consumabilele casei: dero, sapun, detergent, hartie igienica etc, pt ca e greu sa le separi pe facturi, adunam doar sumele mari cheltuite la groceries stores). Trebuie insa sa mentionez ca la mine sotul face aprovizionarea. Acu’ nu stiu cat chetuim pe mancare (3 adulti si 2 copii), insa iti spun clar ca oricare ar fi suma, un 20-30% sigur putem salva fara insa sa facem rabat de la calitate.
Deci aici fructe si legume ti le vei permite (nu vorbesc de ce-ti vei permite pana intrati la servicii caci asta depinde de finantele cu care veniti si de stilul vostru de viatza), astea sunt pt cei mai multi dintre noi ca painea in casa, nu lipsesc. In orice caz, aici savings-urile nu prea se fac la mancare, aici serviciile, si tot ce insemana timp liber-hobby te pot toca de bani. Hainele sunt ieftine daca ai timp sa cauti la reduceri si daca te duci in magazinele cu preturi mai mici. Ca ex. tricouri de vara pt copii cu 4-5$ - gasesti in multe magazine.

Casutele sunt cumparate pe credit, nu pune nimeni aici banu’ jos (daca auzi pe cineva ca si-a luat cu banul jos e pt ca nu e la prima casa si probabil ca e de cel putin 10 ani prin canada/proprietar de casa etc.). Dar ca nou venit si cumparator de prima casa, creditu' e unealta. Cat de repede iti platesti creditul, e la latitudinea si buzunarul fiecarei familii. Aici nu esti legat de-o casa toata viatza, unii se muta si la 2-3 ani, fiecare i nfunctie de situatiiel nou creditul facut la banca pt o casa este transferabil.

Nici masinile nu prea se cumpara cu banii jos. Eventual cand cumperi o masina second hand sub 10-15.000 mai intalnesti sa cumperi cu banul jos, dar altfel regula de baza aici e creditul.
Destul de usor obtii credit pt o casa aici daca amandoi aveti servicii permanente full time. Odata ce ti-ai facut un mic credit history, poti sa-i dai drumul. In medie un roman ajunge sa-si ia casa aici cam dupa 2-4 ani (asta din ce-am vazut eu), dar stiu si romani care si-au luat casa dupa 1 an si 9 luni). Depinde foarte mult de salarii si de pretentii. Totul e sa te multumesti cu cat iti poate oferi banca la un moment dat. Calculele sunt si-n Ro la fel am inteles, in general mortgage-ul (creditul pt casa) nu trebuie sa depaseasca un 32-33% din net (sau e brut? corectati-ma fetelor).
Unii prefera sa stea mai mult timp cu chirie ca sa stranga mai multi bani sa puna la avans, altii prefera sa se mute repede de cum le permite evolutia lor aici si beneficiaza rapid de binefacerile ownership-ului etc.
Se acorda si credite cu avans zero (la prima cumparare de casa), asa ca facilitati exista, aici banca are tot interesul sa-ti dea credit ca din dobanda ta traieste.
Exista si situatia cand unii sunt self-employed (cum sunt agentii de imobiliare, cei care lucreaza pe contracte pe perioada limitata sau cei care au forma proprie) si pt ei e un pic mai dificil comparativ cu situatia cand ar fi fost full-time permanent (asta nu inseamna ca nu pot obtine si ei usor, depinde de multi factori aici). Insa ai un punctaj mai mare pt banca daca esti full time-permanent, decat self employed.
Masina aici e o necesitate, nu un lux, iar daca stai in GTA si nu in Toronto si serviciile nu-s asa aproape si mai ai si 1-2 copii care merg toata ziua la activitati, nevoia de a doua masina creste simtitor.
Ideea e ca aproape in toate aspectele, aici totul e cu 1-2 pasi inaintea vietii din Ro. Adica facand un paralelism intre calitatea vietii pe care o are un cuplu in Ro comparativ cu acelasi cuplu in Ca (admitand ca ei au meserii echivalente in ambele tari). Iar pe langa aspectul afordabilitatii (scuze, dar n-am gasit cum sa-i spun in Ro), mai intervin si alte aspecte: mentalitatea oamenilor, serviciile guvernului, sistemul de sanatatea (care desi e blamat aici, in opinia mea, e de 10 ori mai preferabil - stiu ca preferabil n-are termen de comapratie - in locul sistemului din Ro), deschiderea spre lume.
Nu stiu, sa mai scrie si fetele ce impresii mai au, ca in felul asta ai pareri cat mai variate.

Ktrinel, eu pana acum am posedat numai o singura masina de spalat vase si aia de la vechii proprietari. Nu e noua (si cand spun asta inseamna ca e de ceva ani foarte buni, e whirlpool si spala acceptabil, nu sa te dea pe spate, dar isi face treaba atat cat paote si ea. Ma enerveaza cateodata ca nu spala toate vasele cum trebuie daca mancarea a fost uscata bine pe ele (asa ca tacamurile spre ex. trebuie sa le pun intr-o cana cu apa inainte sa le bag la masina) sau alte vase mai pretentioase si ca tot raman picaturi pe pahare, vase yena (desi folosesc solutie de-aia pt pete). Dar una peste alta e un mare salt fatza de spalatul de mana. Oricum, cred ca noile masini sunt cu mult mai eficiente decat ce-am eu acasa. La stilul nostru de a murdari vase, cre’ ca m-ar avantaja una cu sertare separate (asta fara a dsicuta preturile) ca uneori nu se aduna asa de multe si decat sa se usuce resturile pe ele acolo, dar e si scumpa una de-aia.
Asa-i mqqm, si eu tot cu resturi le bag, adica dau grosu’ cu un servetel in cosul de gunoi, dar nu stau frate sa le bag sub jet de apa inaine sa le bga in masina. Pai atunci unde-i economia la apa si la timpul meu?
Lorelai, esti sigura ca nu usuca vasele? Pt ca rezistenta aia de jos care incalzeste apa e si cea care se incinge si duce la uscarea vaselor. Nu trebuie sa aiba neaparat buton separat de uscare… Poate nu ti-ai dat tu seama sau le scoti ude complet de acolo?
Mqqm, comica maicutza ta.
Eu folosesc pernute (nu-sh de ce mi-s dragi comparativ cu pastilele). Am folosit si eu la inceput gel, dar asa-i e mai comod cu pastile. Dar sincer eu n-am observat o diferenta intre ele, as fi subiectiva sa spun ca pernitele sunt cele mai bune .

Ktrinel, pai tu crezi ca ala din spania/italia castiga mai bine ca tine aici? Eu n-as zice (nu ca stiu cat castigi tu, cand spun tu, ma refer la un TU generic). Ala poate strange mai multi bani, dar de castigat mai bine nu cred. Si strange bani de ce? pt ca pleaca singur la munca, sta intr-un apartament inchiriat cu alti 5 baieti veniti si ei la munca, cheltuielile sunt reduse la minim, nu vacante, nu plimbari, nu iesiri prea sofisticate si asa reusesc ei sa trimtia banu-n tara. Telul muncitorului din Spania e sa tranga banu’ de ban ca apoi sa-l poata duce-n tara. Ei nu platesc gradinita pt copil in Spania, nu isi dau copilul la hochei sau mai stiu eu ce. Pe cand tu aici traiesti in full ca si cand ai fi in Ro, ai catel, purcel si toate cele.

Miki, poti lua masina linistita cu tine, sunt standard ca dimensiuni exterioare de regula. Mqqm zicea ca, de regula aici cand vinzi o casa, o vinzi cu appliance-uri cu tot, cam asta-i regula.

Care zicea de financing vs. leasing: dezavantajul la leasing e ca esti tinut de contractul de leasing si daca vrei sa te retragi mai devreme platesti ceva penalizari. Altfel.. .daca prinzi dobanda buna (ca e leasing ca e financing) go on, caci e greu sa cumperi masina cu banu’ jos. Ori sa te imprumuti pe o carte de credit pe care n-ai dobanda buna (sau ai dar doar pe o periaoda limitata), mai bine apelezi la leasing sau financing. La leasing apelezi cand nu est ihotarat sa tii masina respectiva prea multi ani. De ex. noi am luat minivan in leasing pe 4 ani am zis ca nu stiu ce nevoie o sa avem de el dupa, poate n-o sa mai avem bunicii aici si vom restrange trupa la 4 si poate atunci o sa vrem un SUV, nu minivan. Plus ca singurul tip de minivan pe care ni l-am permis a fsot unul de la GM (marca dupa care nu ne dam in vant), asa ca de-aia ne-am orientat noi catre leasing in loc de financing. Eu as zice sa nu excluzi din start nici una din variante (leasing sau financing), vezi unde obtii oferta mai buna. La noi asa a fost sa fie sa dam de un interest rate f bun la unul din modelele pe care le urmarea barbate-miu. Ca daca nu ar fi avut interest rate bun la leasing si avea la financing, atunci luam in financing poate.
La leasing de asemenea ai limita de km (de ex. la noi limita e de 80.000 in 4 ani), deci daca stiti ca o sa folositi masina la greu pe perioada de leasing ,atunci mai bine va orientati la financing. Km depasiti au alt pret suplimentar si nu-ti convine sa mai dai din buzunar la sfarsitul contractului.


Ina, situatia cu amicul care si-a luat casa in Florida e un pic speciala: e director de banca cu posibilitati financiare (250k/an) si deci are tot felul de usi deschise (ca sa nu mai zic de know-how). N-am intrat in nici un fel de detalii cu el despre cum au cumparat casa etc. pt ca nu sunt prieteni f buni, ne invitam reciproc la chefurile personale, dar alte aspecte comune nu prea avem.

Ktrinel, eu am facut exercitiul asta de imaginatie in vis, si nu vreau sa-ti spun ce sentiment si stare naspa aveam, eram atat de disperata ca am ajuns inapoi in Ro. Stii cum e sa simti ca ceva iremediabil s-a intamplat (nu stiu, descoperi ca ai o boala incurabila, ceva de genul asta), asa simteam eu… noroc ca era doar in vis. Si am avut chiar de 2 ori indrazneala sa visez ca m-am intors definitiv in ro, de fiecare data din motive independente de vointa mea (de fapt nici nu stiu cum am ajuns acolo, doar ma visam acolo).

Podeanu, si masina mea fierbe apa aia de ma arde la mana daca indraznesc sa bag mana, iar vasele nu le pot pune la loc imediat cum s-a terminat programul ca frig prea tare, insa tot mai lasa resturi pe anumite vase (anumite tacamuri, cratiti/oale/tigai – astea clar trebuie sa le dau o repezeala cu buretele inainte.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Dana,merci. La Multi Ani sotului tau si petrecere frumoasa

Cge, nu pot veni, n-as putea sa-mi las sotul singur de ziua lui, adica doar cu copilul . De asta spun ca, poate, vreo-data voi reusi si eu sa ajung.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La multi ani, Sorin!

Am reusit si io pana la urma sa pun niste poze si un film din Vegas, dar, asa cum presupuneti deja, fara personaje principale. Mai necajite asa, ca n-am nici talent, nici aparat si nici rabdare, haha. Cu ocazia asta dau de beut, hai c-as pe Youtube.


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna ziua,la voi!
Stiu ca multe dintre voi aveti job-uri legate de universitati,deci trebuia sa aveti idee cat de cat,cum arata o biblioteca a unei universitati,cum merg treburile p'acolo,care e sistemul,vi se pare bun,aveti idee cam ce studii trebuie sa ai ca sa lucrezi la biblioteca,pe unde se invart salariile?
Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!
PS:pompierii aveti idee daca sunt bine platiti?Au nevoie de studii de specialitate ca sa fie angajati?

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Try multumesc mult. Eu eram cu masina. Urgent trebuie sa luam alta, pt. ca pt aia veche din 2002 ni se cere cam 4000 cad sa o repare perfect. Ca ne-a lasat in pana si nu pot cu Marc sa ma tarai prin autobuze.....Acum sunt la faza cerut oferte de la dealeri. Si la comparat . Ce nu inteleg ce e aia, ca trebuie sa duci masina sa ti-o verifice de 3 ori pe an? Daca e leasing adica. E pe banii mei?
Si daca e in garantie, si se strica ceva, cat e de larga de fapt garantia aia? Noua ni s-a stricat, in principal, de ex, alternatorul . Masina nu mai era in garantie. Dar daca era, nu ma mai costa nimic?Dau asa de putine informatii concesionarii astia.....
Hai, ca iar mi s-a ridicat tensiunea......

valentinag eu fac studii in domeniu. Obligatoriu, trebuie sa ai master in Quebec. Am inteles ca in restul Canadei nu e chiar asa obligatoriu......
Uite-te pe blogul meu, care a cam stagnat, dar zilele astea ma reapuc de el, e in romana:http://mikiion.blogspot.com/
poti sa-mi scrii si pe privat. incep sa-ti scriu cat mai repede. cunosc pe cineva care a venit cu masterul din romania si a gasit relativ simplu de lucru.
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Noi avem fix un an de cand am luat minivanul si nu-mi aduc aminte sa fi dus barbate-miu masina la verificat de 3 ori. A facut nu-sh ce schimbare de ulei (sau ceva asemenea, nu ma pricep deloc la masini, n-am idee), da' sigur n-a fost de 3 ori cu ea. S-ar putea sa difere asta si de la dealer la dealer? Nu stiu... arunc o idee in aer.
Daca e in leasing eu stiam ca nu platim nimic la reparatii (ma refer sa zicem ca ti se sparge radiatoru', nu stiu eu daca au radiatoare sau nu masinile astea sau cum merg, ti-am dat doar un exemplu). In leasing practic e un fel de inchiriere pe termen lung a masinii. Eu o conduc, platesc lunar la ea, dar in fapt nu e chiar proprietatea mea. La maturarea contractului de leasing ai dreptul ori sa reinnoiesti contractul (deci primesti alta masina, alt model daca preferi sau mergi la alt dealer pt un alt contract de leasing - sunt oameni care prefera sa aiba mereu masina noua si leasingul e un mod de viatza pt ei dpadv), ori ai optiunea sa cumperi masina care ai folosit-o in acest timp, adica platesti valoarea reziduala, cat a mai ramas de plata la ea.
Vezi ca poti negocia la suma, mai bine mai intarzi un pic cumpararea masinii decat sa dai cu 50$/luna mai mult la leasing. Ma rog, nu scoti asa de mult diferenta de la un dealer la altul, dar oricum, si 10$ conteaza, caci sunt din buzunarul tau, nu al altcuiva.
Noi am avut spre ex. o oferta suplimentara prin faptul ca avem cealalta masina Huyndai Sonata (n-am dat-o la schimb sau ceva - asteapta i ngaraj cuminte sa-mi iau eu carnetul - c-am fost putoare 6 ani de zile) si in luna aia GM oferea 1000$ reducere din pretul de start al masinii pt cei ce detineau aceasta marca de masina (ma rog, era o lista mai mare de marci printre care si asta). Luna urmatoare era reducerea de 1000$ la alte tipuri de marci de masini pe care clientii le mai detineau. Si asta, pe langa altele, a fost un lucru care l-a atras pe barbate-miu. Iarasi, pt ca firma la care lucreaza el are nu-s ce fel de intelegere cu GM-ul, toti angajatii beneficiaza de un discount (nu-ti imagina sume mari, nici nu stiu cat a fost, dar era ceva in minus si asta conteaza pana la urma). Altii iti dau bonus 300$ in benzina la incheierea contractului de leasing si tot asa, mai gasesti oferte. Jupoaiei cat poti pt ca si ei ne jupoaie la randu-le. Du-te la 3-4 dealeri (pe marca pe care o vrei) si negociaza cu toti, te poti intoarce apoi la D1 cu oferta cea mai buna (sa zicem obtinuta la D2) si incerci si mai tare sa scazi pretul. Acuma cum pui acolo problema sa tragi in jos de pret... cred ca tine de natura fiecaruia cat de iscusit e sau nu intr-ale negocierilor. Eu una sunt din cei care daca imi ceri 2 lei pe legatura de ceapa, ori iti dau doi lei, ori ma intorc cu spatele si-am plecat mai departe. Negocierea nu-i in sangele meu, aici in Ca am inceput si eu sa mai cad la tocmeala (am prins curaj). Bafta la cautat.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Si eu sint pentru Baton Rouge.

Mergi la inceput