Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns map spune:

am mai citit un pic si am revenit

Tecky Am citit acum ca te-a speriat cineva care urla la nastere. Eu una am fost la curs pregatitor de nastere insa inainte de asta apucasem si cautasem pe net metode de relaxare in timpul contractiilor. Cursul a fost interesant nu pot spune nu, am aflat multe lucruri. Insa ceea ce m-a ajutat sa nu urlu la nastere a fost ce citisem pe net: RE-LAX. Cand inspiri te gandesti la RE cand expiri la LAX. Cand eram inca gravida si cand incercam sa aplicam si la curs asta ma apuca rasul si ma gandeam la ce mi-o folosi insa cand era in mijlocul unei contractii adevarate reuseam asa de tare sa ma concentrez pe relax-ul asta ca am reusit sa nu tip deloc, deloc. Trebuie numai foarte multe concentrare care la fata locului vine de la sine. Tin minte ca sotul meu se uita la mine cum respir si ii spunea mamei mele: "dar Monica nu tipa cum tipa cele din filme" de ma pufnea rasul in plina contractie. Mama trecuta prin doua nasteri si ea ii spunea: "pai poate ca-ar tipa si ea dar nu vezi ca se concentreaza sa nu-o faca " Oricum eu sunt pro epidurala cum am spus.

Roxana01 desi eu am avut cezariana a doua zi dupa operatie a venit cineva din spital la mine si mi-a recomandat exercitii pentru abdomen. Cat am stat la spital venea mereu sa exersam apoi am facut acasa singura. Exista niste miscari foarte simple si care nu afecteaza operatia care ajuta foarte tare sa se retraga burtica repede si dupa cezariana. Tipa mergea din salon in salon ca operate erau incredibil de multe, desi toata lumea sperase in nasteri normale. Plus de asta de a doua zi dupa op am fost pusa sa urc la scari, multe cat mai multe. Faceam ture de spital ca disperata la bratul sotului si la sf zilei asistentele ma intrebau cate etaje am urcat . Asta ca tot avusasem ghinion sa ajung la cutit dar pana la urma a fost OK. La 6 saptamani am inceput cursurile de gimnastica de recuperare dupa nastere si exercitiile desi nu din cele mai simple puteam sa le facem si cele operate.

Monica 30+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Pentru cine este interesata gasiti aici cateva metode de relaxare in timpul nasterii:




Monica 30+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Bujo..ai venit!!!!!
...ma bucur ca a fost fain in aceasta mica vacanta...eu voi mai lucra luna mai..toata...cred....apoi ne vom intalni mereu...abia astept!!!

Eu azi am simtit cum toata ziua m-a durut burta...am crezut initial ca ma strange bluzita...am dat-o jos...acum am altceva de cateva ore, si vad ca nu ma lasa durerea....sper sa treaca...din tot sufletul...si ma doare neobisnuit de tare si spatele...nu nasc...nu?????


Cami 29s+, cu Timeea Cristina

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

camy incearca sa te relaxezi...o sa fie bine!

fetelor am tras o fuga la clubul scutecelor.. ce de BB-ei!!!!!!!1
abia astept sa ne mutam si noi acolo!

24s+! surpriza
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

ah am uitat sa va intreb: voi va uitati la emisiunea de la prima tv, "prima zi"?
pe mine ma emotioneaza teribil...

24s+! surpriza
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Monica, bun pontul cu RE-LAX, o sa incerc sa tin minte

Didi 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Mai fetelor eu nu am vrut sa va sperii si pe voi povestindu-va ce am auzit dar auzind pt prima data asemenea sunete va dati seama ca am plecata socata de acolo.Eu o sa optez pt nasterea naturala cu epidurala si am prietene care au nascut cu epidurala si nu au avut dureri mai mari decat la menstruatie.
Dma si eu ma uit la emisiunea de pe prima,foarte emotionanta!
Bujo bine ai revenit!
Camy cum te mai simti?Sa iei un NO-spa!
Boti foarte bine ca ai plecat de la coafor.Ce nesimtite sunt si coafezele astea,cand le bagi mana in buzunar sunt cele mai dragute si in realitate majoritatea sunt niste femei superficiale.Daca reusesti sa-ti schimbi look-ul sa pui poze!


Tecky 31 sapt
AMR 9 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

buna burtici!!!

Mi se face pielea gaina cand citesc despre nastere, si eu vreau tot nastere naturala si parca DD ma intareste si mi da putere sa ma gandesc ca poate nu o fi atat de rau....
Intr-o zi am intrat pe sectiunea " Nastere in apa..." la o clinica din Brasov, daca nu ar fi drumul asta de 5 ore parca nu as mai sta pe ganduri...voi ce parere aveti? BUJO? CAMY? voi sunteti mai aproape acolo, ce stiti despre asta?

In alta ordine...eu nu am cumparat nimic pt bebe, astept sa intru in prenatal de la 1 iunie si voi colinda magazinele...stau linistita pe de o parte pt ca am multe mamici in jur care se ofera sa-mi dea cate ceva...patut, carucior...asa ca pot spune ca sunt comoda...mi-e teama doar ca tb sa ma grabesc cu bagajul pt maternitate!1! MAI NASTE CINEVA LA MATERNITATE DE STAT? Am inteles ca aici nu te lasa cu camasa ta de noapte ( cah, ce scarba imi fac rupturile alea ale lor, chipurile dezinfectate), etc...

Hai ca m-am pus pe povestit!!! Ma duc sa pun o masina la spalat si revin!!! PUPICI


27 si CLARA ANDREEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

map, imi dai ceva sperante ca daca ajung la cutit ma voi reface la fel de bine ca dupa Daria... cu toate ca ce povestiti voi, cele care nu mai stati in Romania, nu prea se aplica aici. in plus, eu mai am o spaima vis-a-vis de cezariana: avand un copil care va avea aproapre 1 an si 10 luni cand nasc, mi-e groaza ca Daria va vrea s-o iau in brate, s-o aint asa cum e obisnuita, sau ma va lovi fara sa vrea la operatie... si atunci sa te tii!!! as vrea ca eu sa ma comport cat mai afectiv si cu ea cand vin din spital, lucru pe care nu-l voi putea face daca voi avea cezariana.

Bujo, sunt de acord cu tine: naturala pana in panzele albe, doar la eventuale complicatii cezariana.

si pt fetele carora le e frica de naturala: am facut saptamana trecuta un test de stres pt bb, exact langa sala unde nastea o fata. si auzeam tot. primele minute, ma gandeam, gata, nu mai nasc natural, intrasem si eu in panica putin, ca fata incepuse sa tipe. dupa care medicul i-a spus ca isi consuma energia tipand, ca daca ar face efortul asta pt a impinge i-ar fi mai usor. e vorba de mental. pana la sfarsit nu a mai tipat, medicul si moasele o incurajau si ii spuneau cand trebuie sa impinga si, cu toate ca nu parea o fata care facuse vreun curs inainte, pana sa termin eu testul nascuse si glumea cu medicul, spunandu-i s-o faca frumoasa la loc (facuse epiziotomie, sper ca nu gresesc termenul medical). asa incat mi s-a reconfirmat ca o nastere naturala e mai buna in cazul in care nu exista contraindicatii. si, fetelor, am nascut natural o fetita de 4.400 kg si tin cu dintii si baietelul sa se nasca natural, asa incat va spun ca nu are de ce sa va fie frica. eu, cand aveam durerile alea cumplite nu aveam in minte decat ca o voi intalni pe fetita mea in curand si ca nici o durere nu este prea mare. stiam ca nu sufar degeaba si ca, cu cat sunt mai cooperanta si ascult de medic, cu atat mai repede voi avea copilul in brate. ganditi pozitiv!

m-am lungit, sper sa nu va plictisesc


Roxana & cocutzel Daria (06.09.06) + Burti- bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Buna, dragutelor!

Am deschis capitol nou, scrisesem un mesaj cu listele mele de spital si am uitat sa ma loghez, asa ca s-a pierdut in neant... O iau de la capat.

Am vorbit cu Irda astazi, nu mai are perfuzii dar face amestecul litic injectabil si ia pastile. Dr. ei are ceva probleme de sanatate asa ca abia joi spera sa o vada pt. ca un alt dr. i-a propus sa-i provoace nasterea atunci cand ea a cerut un consult pt. col.


Diana 29+ si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput